Η αδικημένη επαρχία


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η επαρχια παντα ηταν αδικημενη σε υπηρεσιες και υποδομές παντός ειδους.
Το ιδιο φυσικα συμβαινει και σε ότιδηποτε αφορα στον σκυλο.
Καμια διαθεση να γενικευσω. Μιλαω μονο για τα μερη μας.

Εκτροφη. Ελάχιστη. Και ποιος θα αγορασει σκυλο θα μου πεις.
Ετυχε να γνωρισω εκτροφέα που άνετα μπορω να πω ότι είναι μολις λιγο καλυτερος από byb. Τουλαχιστον ο byb στην επαρχια συνηθως είναι τζάμπα.

Τριτοκοσμικες υπαιθριες εγκαταστασεις μεσα στη βρώμα, κουταβια πεθαινουν από κολλητικές ασθενειες γιατι δεν υπηρξε προληψη και μπηκαν στον χωρο δεσποζομενα σκυλια αρρωστα.

Αγοραζουμε μια καλη υποτιθεται σκυλα από καλο μπαμπά και την ζευγαρώνουμε. Τωρα ποιες εξετασεις και γενεαλογικο δεντρο και εργασιακες γραμμες.
Χαρτια πλαστά αλλιως πληρωνεις εξτρα.
Τροπος επιλογης υποψηφιου αγοραστη για το κουταβι: αν εχεις τα λεφτα το παίρνεις.

Να μην παρω αμαρτια, εχω ακουσει για πολύ καλα εκτροφεια στην επαρχια. Απλά αναφερω τα «δικα μας».

Εκπαιδευση. Ο ενας σου δειχνει σκυλο που εκτελει με το ζορι μερικες εντολες στο λουρι με prong και αγριοφωναρες.
Ακολουθει κατι σαν κινηση θριάμβου σε θέατρο και ένα «ειδες? ετσι θα γινει και η δικια σου».
Χαίρω πολύ, η δικια μου τα κανει αυτά καλυτερα και χωρις λουρι. Μου πηρε λιγο παραπάνω βεβαια αλλά δεν βιαζομαι.
Για τον άλλο εκπαιδευτη ξαναμιλησαμε.

Κυναθληματα. Μηδέν.
Στην ελαχιστη πιθανοτητα να εχω σκυλο που θα γινοταν αστερι σε καποιο αθλημα τι θα κανω? Απλα θα τον αδικησω.
Ή μηπως πρεπει να τρεχω Θεσσαλονικη? Ευχαριστω, εχω και οικογενεια.

Πανσιόν. Υπαιθριες, μετριας καθαριοτητας. Δεν ξερω πώς είναι οι κυριλάτες γιατι δεν εχω δει ποτέ για να συγκρινω.
Παντως τι μπαινει δεν ελεγχεται κατά πόσον είναι υγιές και εμβολιασμενο. Δεν ρωταει κανεις.

Πες ότι παρουσιαστηκε αναγκη να αφησω τα σκυλια μου για λιγες μερες τον χειμωνα.
Άντε η Ηρα το ποιμενικο μου θα τα βγαλει περα. Η Ζηνα η πινσερινα μου πώς θα αντεξει στο κρυο? Θα κουλουριαστεί μεσα στην Ηρα θα μου πεις και ισως γλυτωσει.

Κτηνιατροι. Παμε στον καλυτερο θελω να πιστευω. Ακομα κι αυτος όμως, οσο ασχολουμαι, αρχιζει να μου φαινεται λιγος.

Κλινικες. Πρεπει να πας Θεσσαλονικη.

Παρκα σκυλων. Προσωπικα δεν με πολυενδιαφέρουν αλλά είναι ανυπαρκτα γι οσους ενδιαφερονται.

Τροφές. Επιλογες πολυ περιορισμενες.

Εξοπλισμος καθε ειδους. Ομοιως.

Μεριμνα για τα αδεσποτα. Ελαχιστη απο τον Δημο και μια καποια σεβαστή από τα σωματεία τα οποια απαρτιζονται από δυο κυριες που παλευουν μονες τους και συχνα με δικα τους εξοδα.

Φόλες. Φούλ. Ήρθε και η περιφημη ακαριαία σκονη.

Παιδεία. Ανύπαρκτη. Από το απλό, το χ3$ιμο, μεχρι το πιο προχωρημενο.

Γνωση. Ολοι τα ξερουν όλα και ολοι εχουν αποψη για το τι πρέπει να κανεις με τον σκυλο σου.

Εχουμε όμως κι ένα καλο. Ωραια φύση για βολτες και μαλιστα δίπλα μας.
 
Last edited:


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
:(:(:( Δυστηχος ειναι η πραγματικοτητα αυτη..
ειμαστε πολυ πισω και πιστευω οτι πολυ σκυλογονεις εχουν την ιδεια αποψει..

Πολλες φορες εχω μαλλωση με ανθρωπους και αλλους σκυλοιδιοτες και το θεμα συμπεριφορας , πολυ με εχουν αποκαλεσει πολυ μαλακι λογο το οτι δεν χτυπο τα σκυλια μου και οτι δεν ειμαι υπερ του ηλεκτρικου κολλαρου...

Μπορω να πω δωξασει ο θεος ειχαμε στην οικογεννεια καποια σκυλια το ενα ζει στο χωρειο με την γιαγια μου με το οποιο ασχολειθεικα απο πολυ μικρη υλικια με βασικα κολπακια 9 βασικη υπακοει σε ηλικια 13 χρονων διαβαζωντας 2 βιβλια τοτε 0
Αργοτερα ηρθε ο Ρεξ μας Ντομπερμαν και επεμεναν αρκετει για ξυλο και κολλαρο
δεν το εκανα ποτε σε ηλικια 16 αρχισα να διαβαζω κι αλλα βιβλια και ιντερνετ γερμανικες σελιδες ( αποτελεσμα ενας ηρεμος αριστα κοινωνικοποιημενος σκυλος και φιλικος απεναντ σε αλλα σκυλια ανεξαρτητα φυλλο και μεγεθος )

Και τωρα ειναι η ζωη μου ολη η μικρη μου ποντικο που ζει κοντα μου μετα απο αρκετα δυσκολη και απαραδεκτη εκτροφη ζουμε ηρεμα αγαπημενες και ευτηχισμενες.
ενα σκυλος χρειαζετε στοργη και αγαπη και ολα τα αλλα γινωνται...

Συγνωμη για την πολληλογια μου..

Αλλα δυστηχος πιστευω λιγη μπορουν να με καταλαβουν πραγματικα και πιστευω και εδω το φορουμ μοιαζουμε ολοι και λιγο αφου αγαπουμε πολυ τα μωρα μας.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...
Κυναθληματα. Μηδέν.
Στην ελαχιστη πιθανοτητα να εχω σκυλο που θα γινοταν αστερι σε καποιο αθλημα τι θα κανω? Απλα θα τον αδικησω.
Ή μηπως πρεπει να τρεχω Θεσσαλονικη? Ευχαριστω, εχω και οικογενεια.
...
http://www.mondioring.gr/
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Δεν διαφωνω καθολου μαζι σου Αρη,αλλωστε κι εγω στην επαρχια ζω,λιγο πιο κατω απο σας, αλλα.......τα αδεσποτα...φολες....παιδεια και γνωση,δυστυχως νομιζω ειναι το ιδιο και στην υπολοιπη Ελλαδα
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω για το λινκ Κωστα.
Δεν το γνωριζα το συγκεκριμενο κεντρο αλλά φαινεται πιο σοβαρο και ενδιαφερον από οσα δει μεχρι τωρα.

Η Δραμα δεν είναι δίπλα, είναι μια ωρα δρομος, αλλά για μια φορα τη βδομαδα δεν είναι δυσκολο.

Ερωτηση: Πόσο συχνα χρειαζονται μαθηματα για ένα κυναθλημα ή καποια εργασια?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Να περάσεις καλά με το σκύλο σου ή να κατέβεις σε εξετάσεις (δεν ξέρω αν υπάρχουν εξετάσεις για mondio στην Ελλάδα).

Πιστεύω ότι με 2 φορές την εβδομάδα θα είσαι μια χαρά αν δε σε ενδιαφέρουν οι τίτλοι. Νομίζω οι συγκεκριμένοι είχαν κατέβει στο Σκυλομπάχαλο πριν από μερικούς μήνες στα Καλύβια Αττικής. Δεν είχα πάει και δεν τους είχα δει. Εγώ προσπαθώ να πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα.

Η 1 ώρα δρόμος είναι και για μας τους Αθηναίους (τρομάρα μας) απαραίτητη γιατί με την κίνηση, άντε να βγεις από την πόλη και να πας προς τα έξω που είναι όλα τα club.

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά ειδικά αν σχολάς ενωρίς από τη δουλειά σου, τότε πολύ άνετα μπορείς να πηγαίνεις αν υπάρχουν απογευματινές προπονήσεις. ;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, βασικα με ενδιαφερει η ανιχνευση και το agility.
Θα φτιαξω όπως ειπα σε άλλο θεμα στίβο σε δικο μου ή παραχωρημενο χωρο αλλά θα θελα να ξεκινησω με καποια μαθηματα για να ξερω τι να κανω.

Τα παραπανω περα από το ότι τα βρισκω πολύ ενδιαφεροντα και για μενα και την Ηρα, είναι και τα μονα καπως ασφαλη.

Δεν θα κανω πχ φυλαξη ή σωματοφυλακη σε ένα ημιαιμο σκυλι από byb.

Επισης, εχω βρει διαφορους στο ιντερνετ, αλλά όπως θυμασαι ηθελα να παω σε καποιον συστημενο.

Δεν με ενδιαφερουν τιτλοι φυσικα, ουτε πιστευω ότι εχω σκυλι για τιτλους. Με ενδιαφερει η αθληση και η εκτονωση.

Πρεπει να φυγω. Θα ηθελα να συνεχισουμε την συζητηση όμως.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Σε ένα forum* για border terrier που είμαι, όλοι κάνουνε agility με τα σκυλιά τους. Προπονούνται 2 φορές την εβδομάδα οι περισσότεροι, αλλά παίρνουν μέρος και σε αγώνες κλπ.
Πιστεύω με μια φορά την εβδομάδα και λίγη εξάσκηση σε έναν πρόχειρο στίβο που θα στήσεις στο οικόπεδο που σας παραχώρησαν για βόλτα, θα είστε μια χαρά.
Και μην την φοβάσαι την μια ώρα δρόμο. Σκέψου πως αν ζούσες σε μεγάλη πόλη θα έκανες μια ώρα μόνο για να πας στη δουλειά σου. ;)

* Στο forum αυτό είχα βρει και χάρτες από πίστες (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω) από αγώνες. Αν ενδιαφέρει κάποιον να τους βάλω.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
η επαρχία λοιπόν δεν είναι αδικημένη...
Δεν είναι ότι έχει κάτι και οι υπόλοιποι δεν της αποδίδουμε τα εύσημα τα οποία δικαίως θα έπρεπε να έχει... Είναι πεπαλαιωμένη η λογική των ανθρώπων που μένουν μακριά από κάποιο κέντρο και δυστυχώς αν παραπονιόμαστε για τη "λογική" (την παράλογη) των κατοίκων των πόλεων, που υποτίθεται έχουν πιο πολλά "ερεθίσματα" και "ευκαιρίες" τότε τι να πει κανείς για την επαρχία.

Όμως όλα είναι κατ'εμέ θέμα παιδείας που ξεκινά από το σπίτι και κατ'επέκταση σμιλεύεται στο σχολείο. Ο Ελληνάρας γενικότερα το της "φιλοζωίας" δεν το έχει, οπότε τι να περιμένει κάποιος από την πλειοψηφία των επαρχιωτών που έχουν γαλουχηθεί με την ιδέα, γενιά προς γενιά, ότι το ζώο είναι ένα εργαλείο δουλειάς και μόνο.

Η επαρχία ή μάλλον οι περιοχές εκτός πόλεων έχουν πρακτικά περισσότερες ευκαιρίες στο να δημιουργήσουν υποδομές για κυναθλήματα, πανσιόν, εγκαταστάσεις, στίβους, εκτροφεία κλπ. Όμως αυτά μπορούν να γίνουν από ανθρώπους με μεράκι, όρεξη και γνώσεις που δεν το ξεκινούν ως βασικό επάγγελμα, αλλά ως χόμπυ, οργανωμένα που μεά σιγά σιγά θα καταλήξει κάπου.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κοίταξε κει ρε κάτι κακομαθημένα! :p:p:p:p:p Μια ώρα με τ' αυτοκίνητο σας φαίνεται πολύ?!:eek::eek::eek::eek::eek::p:p:p:p:p:D:D:D:D:D Τι να πούμε κι εμείς οι καράβλαχοι στο Καλαμποκιστάν που η πλησιέστερη πόλη της προκοπής, ο Άγιος Λουδοβίκος, είναι δυο ώρες?!:shock::shock::shock::shock::shock: Και είμαστε και πρωτεύουσα, τρομάρα μας!! Και καλά εσείς με την Αθήνα! Εμείς τι να πούμε που μας καρασνομπάρει κοτζαμάμ Σικάγο? Αφού ούτε ο πρώην κυβερνήτης δεν άντεχε να μείνει εδώ! Βέβαια καλά αυτός είναι από άλλο ανέκδοτο, τώρα πάει να κάνει διακοπές τσάμπα στο φρέσκο για μερικά χρονάκια και θα του πληρώνουμε τα μαύρα φασόλια του...:p:p:D:D:D

Για agility πάντως είστε μια χαρά και με μια βδομάδα. Αν μάλιστα φτιάξετε και τα όργανα μόνοι σας, μπορείτε είτε να φτιάξτε ένα μίνι κλαμπάδικο με φίλους σας και να εξασκείστε, είτε μόνοι σας στον κήπο.

Μ' αρέσει πάντως που ο άλλος δε θέλει ενδεχομένως να σταθεί εμπόδιο στην πρόοδο της σκύλας του και στην πορεία της προς τη διασημότητα!!:p:p:D:D:D:D:D Καλά, ετσι σκεφτόμουνα κι εγώ πέρσυ μέχρι που συνειδητοποίησα ότι το Μουφ ποσώς το ενδιαφέρει και ότι μόνο εγώ σκέφτομαι σαν Ελληνίδα μαμά που στέλνει την κόρη της στο μπαλέτο! Διότι το μόνο που ενδιαφέρει το Μουφ είναι να τρώει (κυρίως), να παίζει και να τρέχει, άντε να κάθεται και μαζί μου... Εννοείται ότι δεν τρελλαίνεται για τάξη και πειθαρχία, αλλά γι' αυτό είναι και Μουφ!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

(Συμφωνώ με την Κυβέλη για τα περί επαρχίας. Από τότε που υπάρχει ίντερνετ και καλυτέρεψαν οι επικοινωνίες και συγκοινωνίες, καλύτερα στην επαρχία. Βρίσκει κανείς και πάρκιγκ!)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
χμμμμ…… σχετικα με τα χιλιομετρα.

Δεν ξερω ποσα κανει τον χρονο ο μεσος Αθηναιος, αλλά εγω κανω 50 με 60 χιλιαδες, αρκετα για κατοικο επαρχιας. Λιγα χρονια πριν εκανα 70 με 80 και αναγκαζομουν να αλλαζω αυτοκινητο κάθε 3 με 4 χρονια.

Θελω να πω ότι δεν με φοβιζουν τα χιλιομετρα, απλά εχω μια φιλοσοφια για αυτά.
Τα χιλιομετρα, ο χρονος και το χρημα που θα διαθεσεις, είναι αναλογα της σοβαροτητας μιας καταστασης και εξαρτωνται αμεσα από την δικη σου προσωπικη κατασταση.

Αν εχεις έναν σκυλο που δαγκωσε τρεις γειτονες και σκοτωσε τα μισα σκυλια της περιοχης, ναι, να κανεις και τρεις ωρες δρομο κάθε μερα στον καλυτερο εκπαιδευτη.

Αν μενεις σε σουπερ βίλα, καλο είναι να κοτσάρεις και έναν σουπερ φυλακα μαζι με τον καλυτερο συναγερμο.

Αν εισαι φοιτητης, καλα κανεις που πας από την Τουμπα μεχρι την Περαία (3 ωρες πηγαινε - ελα) με το λεοφωρειο μπας και κανεις μια καλη γνωριμια. Κι εγω το εκανα κάποτε.

Αν εισαι βιζιτού πολυτελείας, καλο είναι να εχεις έναν αριστο σκυλο σωματοφυλακα.

(η υπερβολή υπαρχει για να τονιστει το μετρο – Προμηθεας).

Τωρα όμως που θελουμε να κανουμε την πλακα μας με την Ηρα με ένα προχειρο agility και ειμαι 41 ετων εργαζομενος με οικογενεια, οι δυο ωρες συνολο πηγαινε – ελα εχουν σημασια. Χώρια τα όποια εξοδα.

Με το agility δεν θελω να ξεκινησω στραβά όπως με την υπακοή. Θα ηθελα να είναι καθαρη διασκεδαση και εκτονωση.
Γι αυτό σκεφτομαι να κανω μερικα (3-4) μαθηματα για να μπω στο νοημα πριν ξεκινησω.

Αν είναι να την κανω να πηδαει με λουρι και εκπαιδευτικο κολαρο, να λείπει.
Φυσικα παντα πιστευω ότι μπορω να την παρακινησω με παιχνιδια, κερασματα και αρκετο διαβασμα.

Άλλος σοβαρος λογος είναι να διαπιστωσω αν τελικα η Ηρα εχει οντως ενδιαφερον για το αθλημα προτού κατσω να ψωνισω τα υλικα και φτιαξω τα οργανα και τον στίβο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εδώ οι πολύ φτωχοί, δηλαδή οι φοιτητές που είναι όντως φτωχοί, έχουν ένα αυτοκίνητο, πάντοτε μεταχειρισμένο και έχουν μάθει να μετακινούνται και να πηγαίνουν με τις ώρες. Σ' αυτό που σας δίνω δίκιο όμως είναι το οικονομικό διότι μόλις θυμήθηκα ότι η βενζίνη σε μας είναι πολύ πιο φτηνή, αλλιώς θα ήμαστε στην εποχή του λίθου! Πάντως ό,τι και να λέτε η πιο επαρχιώτισσα καραβλάχα απ' όλους εδώ μέσα είμαι εγώ με τα καλαμπόκια.

Δύσκολα σε βλέπω να ξεκινάς στραβά με agility και μια φορά τη βδομάδα είναι αρκετή πιστεύω. Καλή η ιδέα σου επίσης να μαζευτείτε με φίλους να εξασκείτε τα σκυλιά σας. Αμφιβάλλω πολύ αν θες ηλεκτρικό κολλάρο, δεν έχω δει κανέναν μέχρι τώρα, αλλά σίγουρα θα ξεκινήσεις με λουρί και μόλις η σκύλα σου μάθει να μη σου φεύγει να δει τα πέριξ ενώ θα πρέπει να πηδάει άλματα, το βγάζεις. Θα πάρει κάποιον καιρό, αλλά σίγουρα και βιβλία ή το ίντερνετ θα σε βοηθήσου πολύ με κάποιο πρόγραμμα.
 




kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Sara.... ψόφησα στα γέλια!!! "Ελληνίδα μάνα που τρέχει την κόρη της για μπαλέτο" !!!! Χαχαχα... Λοιπόν, Άρη, νομίζω ότι η Σάρα μια χαρά τα είπε. Αγχώνεσαι δίχως λόγο. Το agility είναι διασκέδαση για σένα και το σκύλο, μη σκέφτεσαι ότι είσαι επαρχία και ΔΕΝ έχεις δυνατότητες, γιατί ισχύει το αντίθετο, είσαι επαρχία και ΕΧΕΙΣ δυνατότητες.

Και φυσικά ούτε λόγος ότι κόβεις το λαμπρό μέλλον της Ήρας στο άθλημα, γιατί και κάτι τέτοιο να ίσχυε, σκέψου, είσαι 41 με οικογένεια, δουλειά και υποχρεώσεις, επίσης είσαι στο Ελλαντιστάν. Θα έκανες ότι απαιτείται προκειμένου, αν το σκυλί ενδεχομένως είχε ταλέντο, να το τρέχεις σε διαγωνισμούς στο εξωτερικό, να προπονείστε ώρες κλπ??

Φτιάξε τον στίβο, περάστε καλά, βγάλε μας και φωτογραφιούλες και προσπάθησε αν βρεις και άλλους σκυλογονείς που ενδιαφέρονται εκεί πάνω να παίξετε όλοι μαζί. Θα είναι καταπληκτική άσκηση για σας, τα σκυλιά, ευκαιρία για σκυλοανθρπογνωριμίες κλπ. (ζηλεύω ήδη!!!)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χαχαχα :D:D ξερετε ποσοι γονεις από Ξανθη τρεχουν τις κορες τους στα μεγαλα ωδεία της Θεσσαλονικης τα Σαββατα, γιατι νομιζουν ότι τα κοριτσακια είναι ταλεντα?
(ελπιζω να μην κανω κι εγω το ιδιο αργοτερα :shock::paja1: ).

Χριστινα, εγω θα τον φτιάξω τον στίβο, αλλά αν ζηλευεις από τωρα, ευχομαι πραγματικα να ερθεις με τα σκυλια σου να τον δοκιμασετε.
Με την ελπιδα οτι η Ηρα θα ανεχτει να βλεπει αλλον σκυλο να χοροπηδαει στον στίβο της.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Ευχαριστούμε και πάλι! Άντε να δούμε! πρέπει να οργανωθώ και όντως να σας δω κάποια στιγμή.

Καλέ ναι, η Ήρα είναι καλό κορίτσι και θα μας αφήσει, αφού τη βλέπω γω από το άβαταρ, ο ξένιος Δίας την ευλόγησε με την αρετή του, χεχεχε... Θα τρέχει εκείνη μπροστά και θα μας δείχνει όλο ενέργεια πώς να τα κάνει και ο δικός μου ο σκατούλης.

Άρη αυτό με τα ωδεία τα μπαλέτα κλπ, άστο... μεγάλη μπουκιά φάε... Εδώ για το σκυλί σου και συζητάς και δε θα έτρεχες για το παιδί σου αν ένιωθες ότι είναι ο δεύτερος θηλυκός Νουρέγιεφ? Χαχαχαχα
 


snoopy87

Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
15
0
Arta
harryf3 θα συμφωνήσω μαζί σου! Εγώ είμαι στην Άρτα και υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 κτηνίατροι για μικρά ζώα από ότι έμαθα και απελπίστηκα! Δεν συζητώ για πάρκα και τέτοια που ανέφερες... Δηλαδή έλεος! Πότε θα καταλάβουν μερικοί μερικοί πως για κάποιους ένα σκυλάκι αποτελεί μέρος της οικογένειας;;;
Δυστυχώς είμαι αναγκασμένη να λέω...Στην Ελλάδα ζουμε! Τί να περιμένω...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σιγά ρε, σε λίγο θα βγάλετε τους εαυτούς σας τριτοκοσμικούς!:p:p:D:D:D Δε λέτε καλά που έχετε πάρκιγκ!!:D:D:D

Όσο για τις παρολίγον διάνοιες με τα μπαλέτα και τα πιάνα (φαντάζομαι και τα γαλλικά), το είπες κι εσύ Άρη, οι γονείς νομίζουν μεν, πλην όμως φευ! Τα κακόμοιρα κιόλας που τα τρώνε οι δρόμοι να τρέχουν στη Θεσσαλονίκη, άλλη δουλειά δεν είχαν! Δεν κάθονται λέω εγώ να ξεκουραστούν και να ζήσουν την ηλικία τους. Φανταστείτε κιόλας την πλάκα που στο άμεσο μέλλον όλα αυτά τα κοριτσάκια είτε θα σηκώσουν παντιέρα ρόσσα μόλις μπουν στη γαϊδουροεφηβεία και θα κόψουν τα πιάνα μόνα τους, είτε θα τους τα κόψουν οι γονείς αυτών (και τσάμπα και βερεσέ δηλαδή οι χαμένες ώρες) διότι θα πρέπει να τα τρέχουν στα φροντιστήρια για τις πανελλαδικές για να τις δουν να μπαίνουν αισίως στη φιλολογία που ως γνωστόν είναι η πιο δημοφιλής απασχόληση για τα κοριτσάκια...:eek::eek::p:p:p:D:D:D:D:D

(Και ναι, εγώ εξαιρούμαι διότι είμαι ανώμαλη και αποφάσισα να γίνω αρχαιολόγος όταν ήμουν 3 προς μεγάλο κακοφανισμό των δικων μου που θέλανε να με δούνε στη νομική σαν τον μπαμπά μου που θα μου άφηνε τη βιβλιοθήκη του και θα με είχε εκκολαπτόμενη δικηγορίνα να χαίρεται αφού ως γνωστόν, κατ' αυτόν ο κόσμος χωρίζεται σ' αυτούς που είναι νομικοί και σ' αυτούς που δεν είναι!!:eek::eek::eek::eek::eek:)

Όσο για μένα που μένω στα μεγαλεία και τη σοφιστικέ αριστοκρατία του Καλαμποκιστάν ανάμεσα στα άλογα, πρόβατα, λάμας, κότες και γουρούνια, ούτε εγώ έχω καιρό ή διάθεση να τρέχω το Μουφ από δω κι από κει και να ανέχομαι την κάθε βλαμένη Αμερικάνα υστερικιά φιλόδοξη με την ψιλή φωνίτσα της να βλέπει το σκύλο της ως υποκατάστατο! Αν μη τι άλλο θα μου ανέβει η πίεση.

(Α, κι ένα ωραίο: Το Μουφ με γλύτωσε σήμερα από μια Ιεχωβού που τη γαύγισε αγρίως και εκείνη έφυγε και δε μου έπρηξε το σηκώτι!)
 
Last edited:


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Όχι άλλα μπαλέτα, γαλλικά, ενόργανες και πράσινα άλογα... Πρέπει να είμαι από τους λίγους ανθρώπους που δε θα ήθελαν με τίποτα να γυρίσουν πίσω στο σχολείο...
Απαπα αυτά τα χρόνια δεν είχαν σχέση με ξεγνασιά, ταλαιπωρία σκέτη ήταν!!!
Φαντάζεσαι τώρα να έχεις σκυλιά και παιδιά και να ταλαιπωρείς τους πάντες...
Ούφφ λίγα και καλά!
 


stilbh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
48
0
Στυλίδα Φθιώτιδας
Εγώ τον πάω μέσα στις ελιές που δεν έχει ούτε αυτοκίνητα
ούτε σπίτια και πάνω στα κατσάβραχα (πριν γίνει η εθνική...)
και στη θάλασσα χωρίς λουρί και είναι απλά πανευτυχής !!! :)
Επαρχία for ever and ever !!!
Αρκεί να περνάει το σκυλί καλά!