Η απατεωνιά σε όλο της το μεγαλείο+ Η άποψή μου για τις επιστροφές σκύλων


harley

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2008
126
0
Να πουλάς σκύλους δεν είναι παράνομο, ούτε ανήθικο.
οχι δεν ειναι.αλα να χρεωνεις 1200+1500e το ενα κουταβι που δεν ξερεις τι θα σου βγει σε γραμμη, δεν λεει κατι? η οταν πας και βλεπεις 10 σκυλους και 10 διαφορετικες γραμμες rott, η οταν σου λενε για σικε
εκθεσεις και ομιλους δεν λεει κατι??:mad::mad:
 






pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
ντροπή να πουλάνε σκυλιά-κουτάβια μέσα σε βιτρίνες μακριά απο την μάνα τους και ώς επι το πλείστον πολύ πρόωρα απογαλακτισμένα

Το να τα δίνουν για καθαρόαιμα με πλαστά χαρτιά ή με καθόλου είναι πταίσμα

Τα ζώα δεν είναι αντικείμενα
και ειδικά ο σκύλος(που προορίζεται να συνυπάρξει ΜΕΣΑ στην ανθρώπινη κοινωνία,μαζί με ανθρώπους που θα δεθούν συναισθηματικά μαζί του) είναι απαράδεκτο να εμπορεύεται με όρους αντικειμένου

όποιος μιλάει για σκυλιά σε πέτσοπ και ότι "εντάξει μωρέ"


αγνοεί την άγνοιά του
ή
έχει πέτσοπ

δεν βλέπω άλλο τί

Τώρα που υπάρχουν και εκτροφείς που κάνουν ματαράγκες...αυτό έλειπε να ήταν οι εκτροφείς ο πρώτος κλάδος όπου όλοι είναι παναγίες και χριστούλιδες-εδώ μέχρι και στο παπαδαριό έχουμε φαινόμενα διαφθοράς και απάτης

Τον εκτροφέα όμως τον κράζεις-πάς και τον καταγγέλεις-έστω στα φόρουμ
και σε τελική ανάλυση τουλάχιστον τα έχει με την μάνα τους μέχρι τις 60 μέρες-πίνουν γάλα παίζουν με τα αδελφάκια τους-δεν κάθονται στην γυάλα να βλέπουν κόσμο να περνάει

ΑΙΣΧΟΣ
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Μια και αναφέρθηκε πάλι η μορφολογία...
Παιδιά, ξεχάστε ότι το πήρα από pet shop. (γιατί βλέπω ότι στις περισσότερες σελίδες εκεί αναλωθήκατε). Εγώ το πρωτοείπα. Είναι σκέτη απάτη.
Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο:
Κάθε ράτσα έχει τη δική της μορφολογία φυσικά.
Απο'κει και πέρα, ΟΟΟΟΟΟΛΑ πρέπει να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ (τόσο που π.χ. αν δεις το δικό σου με ένα ξένο μπορεί και να μην τα αναγνωρίσεις;) ????
Ή υπάρχει ένα ορισμένο περιθώριο μικρής απόκλισης από το πρότυπο (γιατί κάπου πήρε το μάτι μου και κάτι τέτοιο). Και αν ναι, υπάρχουν φυλές που να συμβαίνουν αποκλίσεις συχνότερα; Τι είδους αποκλίσεις;
Θα μου πει κάποιος: γιατί το ψάχνεις ακόμα κυρά μου; (Το λέω προκαταβολικά γιατί μερικοί είναι μονίμως μες την ζοχάδα). Δε ρωτάω για τη δική μου περίπτωση αλλά πραγματικά για όλες τις φυλές, και θεωρώ ότι αρκετούς ιδιοκτήτες από εδω μέσα μπορεί να τους ενδιαφέρει αυτό.
ΥΓ: Θα ήθελα να μου απαντήσουν μόνο πραγματικοί γνώστες του θέματος γιατί δε ρωτάω απόψεις. Ρωτάω για να μάθω.
Και αν κάποιος νομίζει ότι είναι άσχετο με το συγκεκριμένο topic ας μου στείλει πμ.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το προτυπο της φυλης που επελεξες, το εχεις διαβασει τελικα?
γενικως, εχεις διαβασει καποιο προτυπο οποιασδηποτε φυλης?
(οχι, οχι, δεν ειμαι μεσα στη ζοχαδα, αλλα εαν το ειχες διαβασει θα εβρισκες την απαντηση σε αυτο που ρωτας)
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
galazio mou thank's gia tin apantisi alla enw exw diavasei to protypo, exw akoysei p.x. kai apo enan gnwsto moy poy exei westie oti exei ena-dyo aspra nyxia to westie toy enw tha eprepe na einai mavra symfwna me to protypo. Gi afton diladi ti mporei na isxyei (gia ena aspro nyxi)?
afto gia opoiadipote fyli, diladi an ena xaski tyxei ki exei 2 ekatosta oyra mikroteri re paidi mou.
diladi, to protypo to xerw. Apla rwtaw an einai toso idia to ena me to allo poy den ta ksexwrizeis....
Ektos, an moy les oti den yparxei periptwsi na diaferei kanena kai den to katalava.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
επειδη δεν εχω διαβασει το προτυπο, εσυ που το εχεις διαβασει, τι λεει για τα νυχια?
οσο για τα αλλα σκυλια γενικως,διαβασε 2-3 προτυπαααααααααα και δες φωτογραφιες ενηλικων καθαροαιμων!!!
οχι, δεν σου λεω την απαντηση..να την βρεις μονη σου!:p
εκτροφη γινεται παντως, οχι κλωνοποιηση...ε?
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το πρότυπο λέει πως θα ήταν το τέλειο σκυλί της καθε ράτσας!
Δεν υπάρχει κανένα σκυλί που να είναι ακριβώς όπως το πρότυπο!
Στις εκθέσεις μορφολογίας, καλή ώρα όπως και σήμερα, ελέγχεται στο κάθε σκυλί τι αποκλείσεις υπάρχουν από το πρότυπο!Η κάθε απόκλειση αξιολογείται διαφορετικά!Άλλα είναι περισσότερο κι αλλα λιγότερο σοβαρά!Ένας γνώστης της κάθε φυλής μπορεί και να σου δικαιολογήσει το λόγο!Άλλα χαρακτηριστικά σχετίζονται με ασθένειες, και για αυτό είναι ανεπιθύμητα, άλλα με φυλές που χρησιμοποιήθηκαν για την δημιουργία της φυλής, άλλα με ανεπιθύμητες προσμίξεις και πολλά άλλα!
Προφανώς και κανένα σκυλί δεν είναι όμοιο με άλλο!Δεν μπορώ να πιστεψω ότι ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να αναγνωρίσει το σκύλοτου ακόμα και σε φυλές με πολύ σταθερή μορφολογία!Εσύ έχεις δει δύο σκυλιά τόσο ίδια;
Επίσης υπάρχουν πολλές φυλές που έχουν πολύ ευρύ πρότυπο!Από διαφορετικά χρώματα, πως μπορεί δυο σκυλιά με διαφορετικό χρώμα να μοιάζουν, μέχρι ας πούμε τον Ποιμενικό Κεντρική Ασία που έχει πάρα πολλούς υπότυπους!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν έχω διαβάσει πολλά πρότυπα
όσα έχω διαβάσει όμως δεν είναι στενά και οι όροι που χρησιμοποιούν δεν είναι αυστηροί

π.χ. ύψος απο τόσο μέχρι τόσο (το πιό απλό)
κεφάλι μεγάλο με φαρδύ μέτωπο και έντονο στοπ-οξύληγκτο ακρορίνιο κλπκλπκλπ
φαρδύ έντονο και οξύληγκτο είναι αρκετά σχετικές έννοιες

διάβασε μερικά πρότυπα-δες και μερικές φωτό καθαρόαιμων-έλα σε μιά έκθεση και θα καταλάβεις

και μην είσαι τόσο καχύποπτη-το κλίμα είναι φιλικό/χαβαλέ κάνουμε/όλα καλά

στο ίντερνετ είμαστε εξάλλου:)δεν υπάρχεις ώς πρωσοπικότητα προκειμένου να θιχθείς-και μην ξεχνάς ότι όταν δεν βλέπεις την έκφραση του προσώπου αυτού που μιλάς γίνονται πολλές παρεξηγήσεις
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εγω διαβασα ολη τη συζητηση και εχω διαβασει και για τα puppy mills,δυστυχως και εγω το δικο μου το κοκερ το πηρα απο πετ σοπ γιατι το ηθελα πολυ και ημουν φοιτητρια σε μια αλλη πολη και δεν ηξερα που θα μπορουσα να βρω,αν και πηρα σε φιλοζωικη αλλα μου ειπαν οτι δεν ειχαν κουταβια.
Λοιπον εγω το κοκερ μου το πηρα 450ευρω,δεν μου εδωσε χαρτια,παρα μονο ενα χαρτι που το συμπληρωσε εκεινος και εγραφε ονομα μητερας και πατερα και την ημερομηνια γεννησεως,και εγω ανοικω δυστυχως σ'αυτους που συνεχιζουν αυτη την αλυσιδα,αλλα δεν θα το ξανακανω και δεν θα ξαναπαρω απο πετ σοπ,γι'αυτο τωρα που ενα ζευγαρι φιλων μου θελουν να παρουν ενα westi τους εχω πρηξει να το ψαξουν και τους εστειλα και στην εκθεση για να ερθουν να τα δουν απο κοντα και τους εχω χιλιοπαρακαλεσει να μην το παρουν απο πετ σοπ και τους εδειξα και για τα puppy mills δεν ξερω κατα ποσο τους επηρεασε αλλα τους εχω σταυρωσει να μην το παρουν απο πετ σοπ.
ειναι απανθρωπο αυτο που συμβαινει σ'αυτα τα μαγαζια,ηρθα το περασμενο σαββατο αθηνα και περασα απο ενα πετ σοπ και ειχε περιπου στα 10κουταβια,ειχε ενα αρρωστο κοκερ,πρησμενο δεν μπορουσε να αναπνευσει και κοιμοταν συνεχεια,και οταν το εδειξα στους φιλους μου και τους το ειπα με εδιωξαν απο εκει και εβαλαν μια αλυσιδα μπροστα για να μην μπορω να τα ακουμπαω,ηθελα να τους βρισω,αλλα αυτο που εκανα ηταν να βγω εξω και οι φιλιοι μου να συνεχισουν την βολτα τους στο πετ σοπ
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
και εκει που ηθελα να καταληξω ειναι οτι μπορει καποιοι εκτροφεις να μην κανουν σωστα τη δουλεια τους,αλλα τα πετ σοπ σιγουρα δεν κανουν καθολου καλη δουλεια,τη μονη δουλεια που κανουν ειναι να τυρρανουν αυτες τις ψυχουλες που δεν φταινε σε τπτ,το δικο μου δεν το εβαλαν σε γυαλα γιατι το πηρα κατευθειαν μολις το εφερε,δεν ξερω που ηταν πριν,αλλα εστω δεν περασε και απο το μαρτυριο της γυαλας,ντρεπομαι που λεω πως το πηρα απο εκει και δεν το εψαξα για να δω τι συμβαινει μ'αυτο το θεμα,αλλα θα προσπαθησω οσοι θελουν να παρουν σκυλο να τους αποτρεψω απο πετ σοπ.
θέλω να κανω μια ερωτηση,τα σκυλακια που εχουν και δεν τα πουλανε που καταληγουν?:(
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
μολις διαβασα ολη αυτη τη συζητηση και σκεφτομαι πως ωραια ειναι ολα αυτα αλλα δεν υπαρχει ενημερωση,πιστεψτε με!
Εγω μεχρι πριν ενα χρονο δεν ειχα υπολογιστη,αρα δεν ηξερα πως υπαρχουν pupy mills και πολυ χειροτερα δεν ηξερα καν πως υπαρχουν εκτροφεις σκυλων!!!!!!!!!!!!!!!!
Και στην πολη που ζω οι περισσοτεροι ειναι στην ιδια κατασταση μ'εμενα,αν οχι ολοι!
Και οσον αφορα τους κτηνιατρους θα ηθελα να πω την "εμπειρια"μου.....
πριν εννεα περιπου χρονια,μια φιλη αγορασε σκυλο απο μια κτηνιατρο στην Αθηνα,τον οποιο και μου χαρισε μετα απο λιγο(για ασχετους με το θεμα μας λογους)...το σκυλι αυτο το κρατησα μονο δυο χρονια αλλα το ειχε συγγενης μου και το εβλεπα πολυ συχνα μεχρι και το Φλεβαρη που πεθανε.
Ηταν λοιπον ενα τσιουαουα το οποιο αγοραστηκε 150000 δραχμες πριν εννεα χρονια(χρυσοπληρωμενο θα ελεγα εγω) το οποιο ναι μεν ηταν υγειες ως κουταβι αλλα....τελικα και δυσπλασια ειχε..και πολυ ψηλο για τη φυλη του εγινε και 5,5 κιλα ηταν...και τελοσπαντων κατι που εμοιαζε με τσιουαουα ηταν...........
και ρωταω εγω τωρα,τι διαφερει ο κτηνιατρος απο το πετ σοπ και πως θα μπορουσες να κρινεις αν ειναι "σωστος" ??????? η ουσια δεν αλλαζει.....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
και ρωταω εγω τωρα,τι διαφερει ο κτηνιατρος απο το πετ σοπ και πως θα μπορουσες να κρινεις αν ειναι "σωστος" ??????? η ουσια δεν αλλαζει.....
Σε τίποτα δε διαφέρει... απλώς είναι απείρως πιο διαδεδομένο το πρόβλημα με τα πετσοπ, γιατι ειναι πολύ περισσότερα τα σκυλιά που διακινουνται απ'αυτά (σε σχεση με τους κτηνιάτρους).
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
ναι δεν υπάρχει ενημέρωση (γενικά)
και ναι σχεδόν όλοι την έχουμε πατήσει και έχουμε πάρει σκύλο ημίαιμο και προβληματικό και έχουμε ενισχύσει τα πάπι μίλ εν αγνοία μας και έχουμε πληρώσει και πιό ακριβά απο καθαρόαιμο και μερικοί πιό ακριβά κι απο φτασμένο πολυνίκη επιβήτορα

και ναι το μόνο που μένει να κάνουμε είναι να ενημερώσουμε τους υπόλοιπους

και ναι

μπορείς να ξεγελάσεις λίγο κόσμο για πολύ καιρό ή πολύ κόσμο για λίγο καιρό
αλλά
δεν μπορείς να ξεγελάς όλον τον κόσμο συνέχεια
και τεςπα
ήδη βλέπω τους γνωρίζοντες περι πάπι μίλ να αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο

οι κτηνίατροι είναι σαν όλους τους γιατρούς-το φακελάκι είναι μεγαλυτερη διαφθορά απο πώληση προβληματικού σκύλου και τα εμβόλια κάθε χρόνο ενώ δεν χρειάζεται είναι μικρότερο κακό απο αντιβίωση σε παιδιά για λάθος λόγους

Πάντα δευτερη γνώμη!!!
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Η δική μας ευθύνη ποια είναι;

Εξίσου σημαντικό είναι να επιλέξεις και σωστά σκύλο!Δεν πρέπει να περιμένεις να ελέγχονται από το κράτος αλλά πρέπει να ελέγχεις κι εσύ!

Αυτός που θέλει να πάρει σκύλο δεν πρέπει να πάει στην τύχη!
Δεν πα να κλαίει το παιδί;Εσένα όποτε έκλαιγες οι γονείς σου, σου έπαιρναν ότι ήθελες;
Άς το κι αυτό να κλάψει!
;)
Ναι δεν εχω αλλη αποψη σε αυτο!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!
Αλλα εμεις εδω μεσα ποσοι ειμαστε? Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφια παει στον πωλητη του πετσοπ και ρωταει εκει γιατι αυτον θεωρει ειδικο! Υπολογιστη εχουν ενα στα 5 σπιτια και απο αυτους ακομα λιγοτεροι τον χρησιμοποιουν. Απο αυτους που τον χρησιμοποιουν, ακομα λιγοτεροι εχουν ιντερνετ!
Εγω προσωπικα αν και ασχολουμαι χρονια, μονο οταν αποφασισα να παρω σκυλο μπηκα να ψαξω στο νετ, αλλα οχι για εκτροφεα! Εψαχνα να δω τα υπερ και τα κατα καθε ρατσας, και ετσι ειδα και για εκτροφεις! Ημουν ανυποψιαστος και νομιζα πως ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τροπος να παρεις ενα ζωο ηταν τα πετσοπ ή οι αγγελιες και μαλιστα οτι τα πετσοπ ειναι πιο υπευθυνη αγορα γιατι δινουν και εγγυησεις!
Ημουν λες ο μοναδικος που το πιστευε αυτο? Για τους ανυποψιαστους δε πρεπει να γινει κατι? Αυτο ρωταω. Πειτε καμια ιδεα! Η ενημερωση μεσω ιντερνετ δεν αρκει. Ο Ευαγγελατος κανει εκπομπες για τα ψαρια. Κατι αντιστοιχο δε μπορει να γινεται και για τα ζωα μεσω καποιας αντιστοιχης εκπομπης? Απο την αλλη φτανουν μονο οι εκπομπες και ο υποψιασμενος καταναλωτης? Δεν πρεπει να υπαρχουν και ουσιαστικοι ελεγχοι απο την πολιτεια για το αν γινονται σωστα καποια πραγματα? Χωρις δηλαδη ΕΦΕΤ και Νομαρχια παλι οσο υποψιασμενος και να εισαι δεν μπορει να την πατησεις? (Μιλαμε σε περιπτωση που κανουν σωστα τη δουλεια τους αυτοι)...
Αρα συνδιασμος ΟΛΩΝ και οχι απο μονοι μας. Ετσι μπορει να βρεθει ισως λυση.
DENIS: Κακοποιηση σε 5 τμ χωρο δεν υπαρχει. Αλλιως οποτε τα βαζαμε σε crate τι θα ηταν? Ή θα επρεπε να ειναι ελευθερα σε ενα λιβαδι ??? Οι εκτροφεις, που τα εχουν δηλαδη? Επρεπε μηπως να εχουν 10-15 ροττ μεσα σε ενα σπιτι? Μετα 1 εβδομαδα δεν θα ειχαν καν σπιτι!!!
Αν ομως τα κλουβια ηταν στο πισω μερος ενος καταστηματος παλι στην παρορμηση θα βασιζοταν. Δεν θα ηταν κρυφο. Οποιος θελει, παει και τα βλεπει! Εγω προτεινω ξανα τη λυση του MENU. Καταλογος. Θελεις καποιο? Δες το στον καταλογο. Θα ελεγε κανενα παιδακι στον μπαμπα: " Μπαμπα παμε στο πετσοπ να δουμε τον καταλογο με τα σκυλακια"?
COCKERAKI: Οπως την πατησες εσυ την εχουν πατησει χιλιαδες. Ελλειψη πληροφορησης. Αυτους πως θα τους σωσουμε? Μοιραζοντας φυλλαδια στο Συνταγμα σαν την Greenpeace? Ακομα και η greenpeace χωρις να την προβαλανε τα ΜΜΕ ποιος θα την ηξερε? Οσο για τον γιατρο, οπως ειπε και η ΒΑΣΩ τουλαχιστον εδωσε ενα υγιες ζωο 2 μηνων. Τα πετσοπ ουτε αυτο κανουν! Ουτε ο εκτροφεας ξερει αν το ζωο που σου δινει θα εμφανισει δυσπλασια στους 12 μηνες. Δεν ειναι Θεος. Με πιθανοτητες μιλαει. Υγιεις γονεις, αρα και υγιεις απογονοι κατα πασα πιθανοτητα....
 
Last edited:


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
COCKERAKI: Οπως την πατησες εσυ την εχουν πατησει χιλιαδες. Ελλειψη πληροφορησης. Αυτους πως θα τους σωσουμε? Μοιραζοντας φυλλαδια στο Συνταγμα σαν την Greenpeace? Ακομα και η greenpeace χωρις να την προβαλανε τα ΜΜΕ ποιος θα την ηξερε? Οσο για τον γιατρο, οπως ειπε και η ΒΑΣΩ τουλαχιστον εδωσε ενα υγιες ζωο 2 μηνων. Τα πετσοπ ουτε αυτο κανουν! Ουτε ο εκτροφεας ξερει αν το ζωο που σου δινει θα εμφανισει δυσπλασια στους 12 μηνες. Δεν ειναι Θεος. Με πιθανοτητες μιλαει. Υγιεις γονεις, αρα και υγιεις απογονοι κατα πασα πιθανοτητα....
μπορουμε να τα σωσουμε,προτινοντας στους φιλους-συγγενεις κτλ.αν θελουν σκυλο να το αγοραζουν απο εκτροφεις,αν θελουν καθαροαιμο,και να κοιτανε και στις φιλοζωικες,που αυτα εχουν πολυ περισσοτερη αναγκη απο ενα σπιτι.εμενα ευτυχως δεν μου εχει εμφανισει ακομη τπτ,και ελπιζω δλδ να μην παθει τπτ το μικρουλι μου,αν και αυτος που το πηρα εγω δεν ξερω κατα ποσο παιρνει μονο απο puppy mills γιατι ειχε καποια σκυλακια πολυ φτηνα και τον ρωτησα ποια η διαφορα?και μου ειπε οτι τα ειχε παρει απο ιδιωτη.και τον δικο μου τον εφερε απο αθηνα,αλλα μετα απο αυτα που εχω δει και εχω διαβασει προσπαθω να τους αποτρεψω ολους να αγοραζουν απο πετ σοπ.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
galazio mou thank's gia tin apantisi alla enw exw diavasei to protypo, exw akoysei p.x. kai apo enan gnwsto moy poy exei westie oti exei ena-dyo aspra nyxia to westie toy enw tha eprepe na einai mavra symfwna me to protypo. Gi afton diladi ti mporei na isxyei (gia ena aspro nyxi)?
Από το πρότυπο του westie

FEET : Forefeet larger than hind, round, proportionate in size, strong, thickly padded and covered with short harsh hair. Hindfeet are smaller and thickly padded. Under surface of pads and all nails preferably black.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU