Η γατούλα μου η Κική


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Το προηγούμενο Σάββατο υιοθέτησα μέσω της σελίδας του Facebook Athens Cat Rescue μια γατούλα τυφλή που πριν 2 εβδομάδες είχε εγκαταληφθεί στο ΙΣΝ.
Η γατούλα έχει ζήσει σίγουρα σε σπίτι γιατί ήταν σε άριστη κατάσταση το τρίχωμα της και τα κιλά της. Είναι πολύ καλός χαρακτήρας, πολύ ήρεμη και πολύ τρυφερή.
Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τη συμβίωση μου μαζί της, έμαθε τουαλέτα από την επόμενη μέρα (την 1η δεν πήγε...) και ζούμε σαν να μην έχει κανένα μειονέκτημα. Σήμερα μάλιστα την άκουσα να τρέχει (!) μόνη της στο σπίτι (στις 4 το πρωί).
Είναι κοριτσάκι, τη βάφτισα Κική και είναι ενήλικη περίπου 5-7 ετών μας είπαν οι γιατροί της.

Αν και δε σκόπευα σώνει και ντε να υιοθετούσα γάτα (και τη συγκεκριμένη την πήρα απλά επειδή ήταν άμεση ανάγκη), δυστυχώς λόγω της δουλειάς μου, μου είναι σχεδόν αδύνατο να υιοθετούσα σκύλο γιατί εργάζομαι πολλές πολλές ώρες καθημερινά και γυρίζω σπίτι μόνο το βράδυ για ύπνο...
Η απώλεια του Ορφέα με τσάκισε στα δύο.

DSC04700.JPG
DSC04701.JPG

Αυτή ήταν η αγγελία της:

Η γατούλα υιοθετήθηκε!!... - Cat Rescue Athens
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μπράβο Σπύρο! Να έχετε μια υπέροχη ζωή μαζί!
Σήμερα μάλιστα την άκουσα να τρέχει (!) μόνη της στο σπίτι (στις 4 το πρωί).
Πρώτη σου γάτα μάλλον ε; :ROFLMAO:

Αν κ στις τυφλές που δεν έχουν μάθει καλά το χώρο ακόμα δεν ξέρω πώς δουλεύει αυτό!
 
  • Haha
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
όχι, δεν είναι η πρώτη, ζούσα πριν τον Ορφέα για κάποια στιγμή με 3 και ξέρω ότι το κάνουν αυτό και ότι είναι πλάσματα της νύχτας, αλλά τυφλό γατί να τρέχει μόνο του στο σπίτι (μετά από μία μόνο εβδομάδα κιόλας) δεν περίμενα ότι θα το ζούσα.

γενικά είναι πολύ ήρεμη και μέχρι τώρα διερευνητικά προχωρούσε και κινιόταν. αλλά απέκτησε αυτοπεποίθηση στις κινήσεις της και χάρηκα πολύ!

η αλήθεια είναι ότι νιώθω πολύ ωραία που είμαι ξανά με ένα ζώο στο σπίτι και σκεφτόμουν το πόσο τυχερός είμαι που συμβιώνω μαζί τους.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλη συμβίωση!!!
Ο δικος μου πλεον ξεχναω οτι δεν βλεπει, οταν αλλαζω θεση στα επιπλα μπερδευεται για μια μερα, την αλλη σα να μη συνεβη τιποτα.

ΥΣ προτεινω οταν βρειτε τα πατηματα σας, να το σκεφτεις και για δευτερη να εχει και παρεα , τι μια τι 2 :p
 
  • Haha
Reactions: Estranged and spyv






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πανέμορφη, τσουπωτή και αφράτη!
Καλωσήρθες στο κλαμπ των αόμματων! Σου ρίχνω, είμαι με 4 γατιά που συνολικά έχουν 4 μάτια. :p
Μπράβο που συνήθισε τόσο γρήγορα. Όταν συνηθίσουν είναι κανονικότατα γατιά και νομίζω ότι δένονται και πιο πολύ μαζί σου από ότι τα φυσιολογικά.

Απλά έχεις να προσέχεις μερικά πράγματα-ιδιαιτερότητες για τα οποία μπορείς να βρεις εύκολα πληροφορίες αν γκουγκλάρεις. Και προσοχή όταν ανοίγουμε παράθυρα και μπαλκονόπορτες, υπάρχουν και για εκεί λύσεις όπως δίχτη γάτας ή πλέγμα.
 
  • Love
Reactions: spyv






spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Σου ρίχνω, είμαι με 4 γατιά που συνολικά έχουν 4 μάτια. :p
:oops:

Και προσοχή όταν ανοίγουμε παράθυρα και μπαλκονόπορτες, υπάρχουν και για εκεί λύσεις όπως δίχτη γάτας ή πλέγμα.
στο μπαλκόνι έχω καλαμωτή, αλλά το ανοίγω σπάνια και αυτό για λίγο. αν και...

αν και, την πρώτη Κυριακή που ήρθε, είχα ανοίξει για λίγο να αεριστεί το σαλόνι και καθώς ετοιμαζόμουν, την είδα να στέκεται στο μπαλκόνι ( ...! ) και λιάζει το μουτράκι της.

γενικά πάντως είναι τέρμα ήρεμη και μέχρι στιγμής δεν ανεβαίνει σε τίποτα που την ξεπερνά όταν είναι όρθια.
 
  • Like
Reactions: mareco


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κουκλάρα η Κική! Να τη χαίρεσαι και να ζήσετε πολλά χρονια μαζί!:love:
Είναι ραμένα τα ματάκια της?
Προσφατα ήρθε και στο δικό μας σπίτι ο Μανγκο και στην αρχη ειχα μεγαλη ανασφαλεια για το πως ενα τυφλο γατακι θα μπορεσει να ενσωματωθει σε μια αγελη τοσων πολλων ζωων. Τελικα δεν εχει σχεδον καμία διαφορα το οτι δεν βλεπει. Χαρτογράφησε το σπιτι στο μικρο του μυαλουδακι πολυ γρηγορα και κινειται ανετα. Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν ανεβαινει καπου ψηλα (εχουμε διαφορα σημεια για τα αλλα γατια και λογω των σκυλων ωστε να μη φτανουν το φαγητο τους) μετα το κατεβασμα ειναι πιο δυσκολο. Φωναζει και μολις του "δειξουμε" πως να κατεβει εεε μετα τελειωσε!
403416215_1211928653099223_1311474864689793207_n.jpg
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
ναι, είναι ραμμένα και το ένα αυτάκι της είναι κομμένο που σημαίνει ότι υπήρξε αδέσποτη κάποια στιγμή στο παρελθόν. εμένα κάποια στιγμή είχε ανέβει σε μια πολυθρόνα και φοβόταν να κατέβει, αλλά στην πορεία κατέβηκε. δεν έχει ανέβει πάντως (προς το παρόν) σε καρέκλες και τραπέζια ή πάγκους.

μου έκανε μεγάλη εντύπωση πάντως πως, όταν την έβαλα πάνω στο κρεβάτι την Κυριακή (μου την έφεραν Σάββατο στο μαγαζί και το Σάββατο, από το μεσημέρι μέχρι την άλλη μέρα το πρωί, το είχε περάσει κάτω από το κρεβάτι) σαν να θυμήθηκε την αίσθηση του κρεβατιού. έτσι μου φάνηκε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ο γάτες δεν μασάνε ούτε με τις καλαμωτές, ακόμη και οι τυφλές. Και ο δικός μου ο θεόγκαβος μια χαρά την σκαρφάλωσε, δυσκολεύτηκε βέβαια αλλά τελικά το βρήκε το κόλπο.

Αυτό που είχα κάνει εγώ (και πολλοί) στο μπαλκόνι ήταν δίχτυ γάτας, από την κουπαστή έως και το ταβάνι. Είναι διακριτικό στα έξω βλέμματα, δεν το καταλαβαίνει κανείς και το μόνο ασφαλές για να μην φύγει γάτα από το μπαλκόνι.

Εννοείται πως ως γατάς πλέον πρέπει να γίνεις μέλος και στο περίφημο fb group "Σατανισμός και γάτες":

Εδώ υπάρχει και μέλος με όνομα "Γατομπαμπάς Μάστορας" που αναλαμβάνει και τέτοιες τοποθετήσεις διχτυών, εδώ το site του: Γατομπαμπάς Μάστορας - Απωθήσεις Περιστεριών - Προστασία Κατοικίδιων
Εχει μέσα και φωτό με το δίχτυ που λέω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να σου ζήσει η ομορφιά σου! Είναι υπέροχη :love: :love: :love:
Είναι συγκινητική η κίνηση σου και δείχνει πόσο όμορφος άνθρωπος είσαι!
Γερή και τυχερή να είναι!!!
 
  • Love
Reactions: spyv




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο γάτες δεν μασάνε ούτε με τις καλαμωτές, ακόμη και οι τυφλές. Και ο δικός μου ο θεόγκαβος μια χαρά την σκαρφάλωσε, δυσκολεύτηκε βέβαια αλλά τελικά το βρήκε το κόλπο.

Αυτό που είχα κάνει εγώ (και πολλοί) στο μπαλκόνι ήταν δίχτυ γάτας, από την κουπαστή έως και το ταβάνι. Είναι διακριτικό στα έξω βλέμματα, δεν το καταλαβαίνει κανείς και το μόνο ασφαλές για να μην φύγει γάτα από το μπαλκόνι.

Εννοείται πως ως γατάς πλέον πρέπει να γίνεις μέλος και στο περίφημο fb group "Σατανισμός και γάτες":

Εδώ υπάρχει και μέλος με όνομα "Γατομπαμπάς Μάστορας" που αναλαμβάνει και τέτοιες τοποθετήσεις διχτυών, εδώ το site του: Γατομπαμπάς Μάστορας - Απωθήσεις Περιστεριών - Προστασία Κατοικίδιων
Εχει μέσα και φωτό με το δίχτυ που λέω.
Φοβερή δουλειά! Θα με βόλευε πολύ για την βεράντα μας γιατί είμαι ισόγειο και η σκατιάρα η γατούλα μου πηδάει στον κήπο με αποτέλεσμα να την κλειδώνω μέσα στο σπίτι ενώ της αρέσει πολύ η βεράντα...
Αλλά είμαι με ενοίκιο οπότε χλωμό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Φοβερή δουλειά! Θα με βόλευε πολύ για την βεράντα μας γιατί είμαι ισόγειο και η σκατιάρα η γατούλα μου πηδάει στον κήπο με αποτέλεσμα να την κλειδώνω μέσα στο σπίτι ενώ της αρέσει πολύ η βεράντα...
Αλλά είμαι με ενοίκιο οπότε χλωμό.
To δίχτυ γάτας μπαίνει και το βγάζεις εύκολα αν φύγεις από το σπίτι, δεν είναι μόνιμη κατασκευή. Το ίδιο και το πλέγμα στα κάγκελα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and medusa