Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Έχει απαντηθεί 100 φορές το ίδιο πράγμα.

Ένας αρχάριος ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ξεχωρίσει το pet από το show σκυλί.

Ένα pet σκυλί μπορεί να διαφέρει από ένα show στο ότι δεν έχει απαλό τρίχωμα ή είναι λίγο ψηλότερο από τα κριτήρια που όρισαν άνθρωποι για την κάθε φυλή. Ή να είναι κάπως ντροπαλό ενώ το πρότυπο απαιτεί σκυλί θαρραλέο. Τα στοιχεία του χαρακτήρα όμως σαφώς και αλλάζουν, υπάρχει κάτι που λέγεται neuroplasticity.

Ένας έντιμος εκτροφέας οφείλει να σου πει αν σου πουλάει pet ή show σκυλί.

Τα pet σκυλιά κοστίζουν πολύ λιγότερο. Τα show σκυλιά μπορεί να φτάσουν και τις πολλές χιλιάδες ευρώ. Τα show σκυλιά ΔΕΝ τα πουλάνε εύκολα οι εκτροφείς, και ειδικά τα καλύτερά τους όχι μόνο δεν τα πουλάνε αλλά δεν δίνουν ούτε παιδιά τους από την τοκετοομάδα (εκτός αν είναι pet).

Ένας μέσος ιδιοκτήτης είναι συνήθως καλυμμένος με ένα pet σκυλί καθώς είναι τυπικότατο δείγμα της φυλής εκτός κι αν θέλει σκυλι για φύλαξη και του βγει σπουργιτάκι.

Άμα θες ντε και καλά να έχει ο σκύλος σου όσο το δυνατόν τα κοντινότερα στοιχεία του προτύπου (που όρισαν άλλοι άνθρωποι για σένα, ε) τότε θα πάρεις ένα εκθεσιακό (show) σκύλο και θα το χρυσοπληρώσεις και δεν θα' ναι και το τοπ γιατί αφενός τοπ δεν υπάρχει και αφετέρου γιατί οι εκτροφείς δεν δίνουν αυτά που θεωρούν τοπ. Απο κει και πέρα παίρνεις το εκθεσιακό σου ντούπερ σκύλο και ξεκινάς να εκτρέφεις κι εσύ μπας και βγάλεις πιο τοπ από το τοπ του εκτροφέα που δεν σου πούλησε. :ROFLMAO:
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ποιες απόψεις βάλαμε στο ράφι?

περι πιθανοτήτων και χαρακτήρα και στοιχειων που δεν εχουν να κανουν τοσο με γονεις οσο με την προιστορια.
όταν βλεπω ακομα να συζητιεται ότι ο χαρακτηρας εχει να κανει με τους γονεις και ότι γινεται τετοια δουλεια χωρις να αναφέρεται πουθενα η λεξη πιθανοτητα - τυχη εμενα μπου φαινεται ότι μπηκαν στο ραφι.
αποψη μου .σωστη /λαθος ποιον ενδιαφερει?
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλέ μου φίλε, ήταν και κριτές. Ειδικά ο Harris (που πέθανε πριν λίγα χρόνια) ήταν ίσως ο πιο σεβάσμιος και αυστηρός κριτής της φυλής.

Τώρα για τον ταύρο και το malteze, κοίτα να δεις που έπεσες...
View attachment 58380
Sorry για το off topic, αλλά έπεσε στην περίπτωση...
Φανταστικο!!!!Φοβερη φωτο!
 
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
περι πιθανοτήτων και χαρακτήρα και στοιχειων που δεν εχουν να κανουν τοσο με γονεις οσο με την προιστορια.
όταν βλεπω ακομα να συζητιεται ότι ο χαρακτηρας εχει να κανει με τους γονεις και ότι γινεται τετοια δουλεια χωρις να αναφέρεται πουθενα η λεξη πιθανοτητα - τυχη εμενα μπου φαινεται ότι μπηκαν στο ραφι.
αποψη μου .σωστη /λαθος ποιον ενδιαφερει?
Όλους τους ενδιαφέρει η άποψή σου, γι αυτό είναι τα φόρουμ.

Αν αναφέρεσαι στην @Ήρα & Freedom , σε αυτό το θέμα έγραψε αυτό το ποστ, που μάλλον εννοεί ότι οι φυλές επηρεάζουν τον χαρακτήρα:

υποθέτω πως υπάρχουν πιο ανθρωποκεντρικές φυλές και άλλες που ψιλο τσα τσάκια τους για το αν σ έχουν δίπλα τους συνέχεια....αλλά σίγουρα πάνω στη γενετική προδιάθεση χτίζεις με τη βοήθεια της εκπαίδευσης
Το έχω καταλάβει ανάποδα?
Εννοείς κάποιο άλλο μέλος?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
περι πιθανοτήτων και χαρακτήρα και στοιχειων που δεν εχουν να κανουν τοσο με γονεις οσο με την προιστορια.
όταν βλεπω ακομα να συζητιεται ότι ο χαρακτηρας εχει να κανει με τους γονεις και ότι γινεται τετοια δουλεια χωρις να αναφέρεται πουθενα η λεξη πιθανοτητα - τυχη εμενα μπου φαινεται ότι μπηκαν στο ραφι.
αποψη μου .σωστη /λαθος ποιον ενδιαφερει?

Ναι σε ΑΥΤΟ το θέμα, έχεις δίκιο, δεν αναφερθήκαμε σε πιθανότητες.
Παρόλο που τον έκοβα πως κάτι είχα γράψει, τελικά είχα γράψει στο άλλο για τα μελινουα.

Ορίστε λοιπόν για να είναι όλα μαζί και να μην παραπληροφορούμε:

"Κάθε, μα κάθε φυλή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μορφολογίας και χαρακτήρα, που την κάνουν μοναδική. Τα χαρακτηριστικά αυτά (στις περισσότερες φυλές τουλάχιστον) τις ακολουθούν από την δημιουργία τους, είναι η ιστορία τους και περιγράφονται επιγραμματικά στο πρότυπο τους.
Η εκτροφή έχει ως στόχο την διαφύλαξη αυτών των μοναδικών στοιχείων και αυτό επιτυγχάνεται μέσω της επιλογής όσων φέρουν αυτά που θέλουμε και απόρριψης όσων δεν τα φέρουν.

Ξεκάθαρα μιλάμε για ευγονική.

Αυτή η επιλογή / απόρριψη έχει οδηγήσει την συσσώρευση γονιδίων στην γενετική δεξαμενή (και αυτών που θες αλλά ταυτόχρονα και αυτών που δεν θες αλλά δεν βλέπεις, δεν ξέρεις την ύπαρξή τους) και σε επίπεδο φυλής αλλά και σε επίπεδο οικογενειών (γραμμών) μέσα στην ίδια την φυλή.
Η ύπαρξη χαρτιού υποδηλώνει πως έχεις "διαλέξει", έχεις "τραβήξει" από αυτή την δεξαμενή - με όποιες συνέπειες αυτό έχει - και οι πρόγονοι που εμφανίζονται σου δίνουν μια ένδειξη των υλικών - γονιδίων που φέρει ο σκύλος μας.
Δεν υπάρχει εγγύηση για τίποτα - παρά μόνο σε όσα χαρακτηριστικά (υγείας ως επί το πλείστον - αλλά δυστυχώς πολύ λίγα) υπάρχει dna test για να διακρίνεις αυτά που ΔΕΝ βλέπεις.

Εκτρέφεις με μοναδικό στόχο την δημιουργία του "τέλειου" σκύλου που περιγράφεται στο πρότυπο και ελπίζεις με τις επιλογές σου για το καλύτερο.
Παίζεις με τις πιθανότητες συνδυάζοντας μεταξύ τους τα υλικά (γονίδια) που υπάρχουν στην δεξαμενή.

Τα περι εγγυήσεων, πιστοποιήσεων και όλα αυτά τα πιασάρικα, τα λένε άνθρωποι που στόχο έχουν να πουλήσουν και τίποτα άλλο. Ανθρωποι που βλέπουν τον σκύλο σαν εμπόρευμα και διατυμπανίζουν την πραμάτεια τους."
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Όλους τους ενδιαφέρει η άποψή σου, γι αυτό είναι τα φόρουμ.

Αν αναφέρεσαι στην @Ήρα & Freedom , σε αυτό το θέμα έγραψε αυτό το ποστ, που μάλλον εννοεί ότι οι φυλές επηρεάζουν τον χαρακτήρα:



Το έχω καταλάβει ανάποδα?
Εννοείς κάποιο άλλο μέλος?
νομιζω είναι η βιολόγος.
και πιο πριν σε αλλα της ποστ γραφει για θεμα πιθανοτήτων , τυχης , για μη γνωστο αποτέλεσμα κτλ.
τα οποια ισχυουν 100%
και βλέπω εδώ μετα καποια ποστ που σου λενε ότι ο ταδε θα κανει γεννα με 2 πολύ καλα σκυλια και εχει κατά ένα μεγαλο ποσοτο το αποτέλεσμα που θελει λογω του ότι επιλεγει τους γονεις.
κοινως τι θελω να πω.
το να δουλεψω σε μια εταιρια και να χειρίζομαι μια εφαρμογή στους υπολογιστες δεν με κανει προγραμματιστη.και δεν γινεται να μιλαω σαν να είμαι προγραμματιστης.
αρα το να κανει καποιος εκτροφη δεν τον κανει να εχει γνωσεις από γεννετικη.
απλα εκ του αποτελέσματος κανει στατιστικες μελετες (αν κανει) και βγαζει τα δικα του στοιχεια.αλλα δεν γνωριζει καν τη διαδικασια .
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σωστή είναι η συλλογιστική σου, αλλά όπως θα δεις στο thread της κοπέλας, έγινε συζήτηση ακριβώς για αυτό το ζήτημα, και επειδή προφανώς είναι ακομπλεξάριστη σαν επιστήμονας, δεν είχε κάποιο πρόβλημα να ρωτήσει ανθρώπους που δεν είναι του ίδιου επιστημονικού κλάδου, αλλά έχουν ψάξει συγκεκριμένα το θέμα. Άλλωστε, δεν έχει απαντήσει κανείς βάσει δικών του συμπερασμάτων και μελετών (στου Κασίδη το κεφάλι), αλλά βάσει διαβάσματος πορισμάτων ακριβώς από βιολόγους (y)
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
άλλο είναι το θεμα που τα ελεγε η κοπελα....???
όλα τα θεματα οδηγουν στη γεννετικη τελικα??
παντως νομιζω καταλάβατε τι θελω να πω γενικα.
δεν θελω να θιξω καποιον απλα να μην επιστημονικοποιουμε διαφορες στατιστικες δικες μας , αποψεις μας , αποτελέσματα μας , διαβάσματα σε βιβλια κτλ
και εγω εχω καποια πραγματα που θυμαμαι από την διαδικασια γεννετικης (όταν εκανα σπουδες - δεν είμαι γιατρος εξηγούμαι) αλλα δεν μπορω να τα τεκμηριωσω στο θεμα αυτό γιαυτο και δεν λεω τιποτα.και γιαυτο λεω να τα λεμε πιο απλα τα πραγματα επειδή είναι αποψεις μας και μονο
και ετσι και τυχει και μπει καποιος που είναι γεννετιστης θα μας παρει το κεφαλι.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με αυτα που γραφεις, ειναι σαν να μην δεχεσαι οτι καποιος που δεν εχει σπουδασει κατι μπορει να εχει γνωσεις γυρω απο το αντικειμενο.
Σαφως κ μπορει αρκει να ασχολειται ουσιαστικα.

Μην ξεχναμε την διαφωνια της κοπελας που δηλωσε βιολογος στο θεμα των εμβολίων....

Τεσπα.
Αλλο οι πιθανοτητες, αλλο το αβεβαιο αποτελεσμα.
Οπως ειπε κ ο @Yorkaddict παραπισω, οτι υλικα ριξεις αυτα θα γευτεις.... Οποτε ναι βασιζεσαι στις πιθανοτητες αλλα "το μη γνωστο αποτελεσμα", ε οχι......
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
νομιζω είναι η βιολόγος.
και πιο πριν σε αλλα της ποστ γραφει για θεμα πιθανοτήτων , τυχης , για μη γνωστο αποτέλεσμα κτλ.
τα οποια ισχυουν 100%
και βλέπω εδώ μετα καποια ποστ που σου λενε ότι ο ταδε θα κανει γεννα με 2 πολύ καλα σκυλια και εχει κατά ένα μεγαλο ποσοτο το αποτέλεσμα που θελει λογω του ότι επιλεγει τους γονεις.
κοινως τι θελω να πω.
το να δουλεψω σε μια εταιρια και να χειρίζομαι μια εφαρμογή στους υπολογιστες δεν με κανει προγραμματιστη.και δεν γινεται να μιλαω σαν να είμαι προγραμματιστης.
αρα το να κανει καποιος εκτροφη δεν τον κανει να εχει γνωσεις από γεννετικη.
απλα εκ του αποτελέσματος κανει στατιστικες μελετες (αν κανει) και βγαζει τα δικα του στοιχεια.αλλα δεν γνωριζει καν τη διαδικασια .
Εγώ δεν είδα πουθενά κάποιον να επιστημονικοποιεί το λόγο του εδώ πέρα ούτε να μιλά σαν τοτέμ της γενετικής. Παρόλα αυτά έχουν γραφτεί εξαιρετικά σχόλια και απολύτως έγκυρα. 2016 είναι, το 90% της παγκόσμιας βιβλιογραφίας και επιστημονικών άρθρων υπάρχουν δωρεάν online, μπορείς να ψάξεις να διαβάσεις αντί να περιμένεις από φωστήρες των φόρουμς.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Με αυτα που γραφεις, ειναι σαν να μην δεχεσαι οτι καποιος που δεν εχει σπουδασει κατι μπορει να εχει γνωσεις γυρω απο το αντικειμενο.
Σαφως κ μπορει αρκει να ασχολειται ουσιαστικα.

Μην ξεχναμε την διαφωνια της κοπελας που δηλωσε βιολογος στο θεμα των εμβολίων....

Τεσπα.
Αλλο οι πιθανοτητες, αλλο το αβεβαιο αποτελεσμα.
Οπως ειπε κ ο @Yorkaddict παραπισω, οτι υλικα ριξεις αυτα θα γευτεις.... Οποτε ναι βασιζεσαι στις πιθανοτητες αλλα "το μη γνωστο αποτελεσμα", ε οχι......
αναλογα το αντικειμενο και σε ποσο βαθος το ψαχνει και το εφαρμοζει.
αλλα κυριως σε κατι που να εχει να κανει με επιστημη ναι πιστευω ότι καποιος που δεν το εχει σπουδασει και λειτουργησει σε όλα τα σταδια δεν μπορει να εχει τεκμηριωμένες αποψεις για ολο το φασμα της επιστημης παρα μονο αποψεις για το πλαισιο που το λειτουργει.
 
  • Like
Reactions: LaCat


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Εγώ δεν είδα πουθενά κάποιον να επιστημονικοποιεί το λόγο του εδώ πέρα ούτε να μιλά σαν τοτέμ της γενετικής. Παρόλα αυτά έχουν γραφτεί εξαιρετικά σχόλια και απολύτως έγκυρα. 2016 είναι, το 90% της παγκόσμιας βιβλιογραφίας και επιστημονικών άρθρων υπάρχουν δωρεάν online, μπορείς να ψάξεις να διαβάσεις αντί να περιμένεις από φωστήρες των φόρουμς.
δεν ειπα ότι μιλανε σαν τοτεμ.
απλα ειπα οτι εχουν πιασει ενα θεμα που δεν ειναι και της καθημερινότητας για να αναλυεται σε 5 σελιδες ετσι απλα.
θενξ για τη συμβουλη
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Σκυλια που σαφως αποκλεινουν απο το προτυπο κ την ιστορια της φυλης τους σε χαρακτηρα, ακριβοπληρονονται, καμια φορα περισσοτερο κ απο τα προτυπικα, γιατι αυτα μπορει "να φερει βολτα" η κυρα Κουλα απο το Κολωνακι (για να μην την τοποθετησω γεωγραφικα αλλου κ χασουμε παλι το νοημα) μιας κ αναγκες για την πραγματικη εργασια του εκαστοτε σκυλου, εχουν ελαχιστοι ιδιοκτητες σε συγκριση με αυτους που θελουν σκυλο τετοιας φυλης.....

Με δεδομενο οτι σκυλος 100% στο προτυπο δεν υπαρχει, μετα μιλαμε για το ανεκτο οριο αποκλεισης απο αυτο....
Κι εκει ειναι που το πραγμα περιπλεκεται......

@Kouros
Ακομα περιμενω την απαντηση σου......
@east49 Συγνωμη συμπεριελαβα την απαντηση μου στο ποστ προς τον αλλο φιλο με το bullterrier ,σβηστηκε εν μερει.
Λοιπον εν ολιγοις αν υποθεσουμε οτι ειμαι ο ''Πελοπιδας'' και θελω να παρω ενα σκυλο για φυλαξη χωρου και οικογενειας (Γιατι δεν πιστευω να χρειαζεται καποιος σκυλο για περιπολιες ,τουλαχιστον οχι ακομα με αυτη την κυβερνηση) ,εχω και ενα παιδι 9 ετων (1) και μια γυναικα χωρις εμπειρια σκυλου(2) και εχω και 2 γατες (3) ,επισης ζω σε .
Ας πουμε οτι επιλεγω ενα σκυλο ρατσας presa canario (για διαφορους λογους).
Δηλαδη θελω να παρω ενα πιτ -μαστιφ-τσομπανο μιξ απλα την ισπανικη συνταγη...οχι την γαλλικη ..ουτε την ιταλικη...ουτε την αγγλικη..ουτε την αφρικανικη..και παει λεγοντας..
Θα ψαξω λοιπον να βρω ενα κουταβι (εαν δεν υπηρχαν τα 1-2 θα μπορουσα να ψαξω και σκυλι 6-8 μηνων) που θα εχει μεγαλο ποσοστο μαστιφ στο μειγμα λογω του (1).Επισης να μην ειναι το νουμερο 1 σε κυριαρχια και φυλαξη λογω του (2) και να εχει μικρο ποσοστο του πιτ ή του boxer (prey drive ευρωπαικα..) λογω του 3..
Που θα το βρω?Αναλογα τον παρα που θα διαθεσει κανεις (που ομως δεν εγγυαται παντα το αποτελεσμα)..Απο ιδιωτες που εχουν εισαγει σκυλια απο την χωρα προελευσης για την ποιο φτηνη εκδοχη .Απο ιδιωτες που μενουν στη χωρα προελευσης..και απο εκτροφεις που δεν ασχολουνται με εκθεσεις και λοιπα αλλα εκτρεφουν για εργασια ,αν υπαρχουν..
Τι χρωμα θα ειναι ο σκυλος..ποσο μποι εχει..ποσο τουμπανο ειναι που ειναι απολυτως αδιαφορο..πως λεγανε τον πατερα του τη μανα του και τον μπαρμπα του και αυτο αδιαφορο..αυτα ειναι επινοησεις των ανθρωπων..Αν εχει συμμετασχει σε εκθεση καποιος απο τους αμεσα προγονους του σημαινει ενα πραγμα..οτι καθοταν αμετοχος σαν τον Παυλοπουλο να τον πειραζουν και να τον ενοχλουν ξενοι..αρα ειναι μπουχεσας και ακαταλληλος.Οποιος μου πει για κιλα και τετοια του εχω κλεισει το τηλ ή εχω φυγει και τον εχω αφησει συξυλο.
Θα παω να δω την μανα του να την τεσταρω..μετα τον πατερα του..μετα θα βαλω μια ΚΟΠΕΛΑ να τεσταρει και τους δυο.Αν βρω τους γονεις τοτε θα ψαξω αναμεσα στα κουταβια ποιο συγκεντρωνει τις επιλογες που πληρουν τα κριτηρια μου λογω του 1-2-3...
Αλλα επειδη δεν ειμαι ο ''πελοπιδας'' και ειμαι ο Κουρος κατα κοσμον Γιαννης και επειδη δεν εχω 1-2-3 μενω μονος μου σε περιφραγμενη εκταση με 3 μετρα φρακτη κια το ποιο κοντινο σπιτι στα 700μ και ειμαι απολυτα υπευθυνος οσο δεν παει στον ελεγχο των σκυλων μου γιαυτο οταν πηρα το καυκασιο πηρα το ποιο αγριο ,το ποιο αδαμαστο ,το ποιο κυριαρχικο που βρηκα για να εκτελεσει την εργασια που το προοριζαν οι δημιουργοι του..
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
θα προσπαθήσωνα είμαι όσο πιο συγκεκριμένη γίνεται και με βάση τις γνώσεις που εχω τόσο σε μεταπτυχιακό όσο και σε διδακτορικό επίπεδο ( και δεν το λέω για να το παίξω master and commander απλώς τυχαίνει στα 40 μου πλέον να έχω κάνει συλλογή από τίτλους και μεταπτυχιακά )

η γενετική δεν είναι άσπρο μάυρο
ο φαινότυπος δηλαδή το τι βλέπουμε σε ένα ζώντα οργανισμό είτε αυτός είναι άνθρωπος είτε σκύλος είτε φυτό εξαρτάται τόσο από το γονιδιακό υπόβαθρο δηλαδή τους προγόνους όσο και από το περιβάλλον

σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μιλήσεις για βεβαιότητα
ακόμη και εμείς που ασχολούμαστε με προγεννητικό έλεγχο στον άνθρωπο ποτέ δε θα μας ακούσετε να λέμε ότι σίγουρα δεν θα εμφανίσει ένα παιδί την τάδε ασθένεια ή ότι ναι θα την εμφανίσει
μιλάμε πάντα με πιθανότητες ελέγχοντας
α) το γενεαλογικό δένδρο της συγκεκριμένης οικογένειας
β) το γενετικό υπόβαθρο των γονέων
γ) τον τρόπο κληρονόμισης του χαρακτήρα ( και εδώ υπάρχουν ποικίλοι τρόποι με τους οποίους κληρονομούνται τα διάφορα χαρακτηριστικά)
δ) εάν είναι εφικτό με αμνιοπαρακέντηση ή λήψη χοριακών λαχνών να ληφθούν εμβρυικα κύτταρα και να γίνει έλεγχος στο συγκεκριμένο άτομο και για το συγκεκριμένο χαρακτήρα

από κει και πέρα ακόμη και αν υπάρχει το γενετικό υπόβαθρο,το περιβάλλον επίσης δρα σε σημαντικό βαθμό
υπάρχουν ασθένειες που ακόμη και αν έχουν εντοπιστεί στο έμβρυο ή και στο νεογνό δεν θα εκδηλωθούν ποτέ με κατάλληλο διαιτολόγιο πχ η φαινυλκετονουρία μια ασθένεια που προκαλεί διανοητική καθυστέρηση

υποθέτω πως στην περίπτωση των εκτροφέων οι άνθρωποι έχουν συγκεκριμένους γεννήτορες που έχουν ελεγχθεί για συγκεκριμένους χαρακτήρες και προχωρούν
πάντα με την πιθανότητα κάτι να πάει στραβά και στο κουτάβι να εμφανιστεί υπολειπόμενη κρυμμένη ασθένεια ή χαρακτήρας ή μια νέα μετάλλαξη

επίσης στο σημείο αυτό μπαίνει και το περιβάλλον και το τι θα κάνει ο νέος γονιός με τον κουταβό του
αν εγώ τον έχω όλη μέρα στο παρκέ και να μην έχει γενετική προδιάθεση θα μου βγάλει πρόβλημα

σεό ότι αφορά τον χαρακτήρα
ναι θεωρώ πως από τη φύση τους κάποιες φυλές έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά
ο δικός μου είναι αγύριστο κεφάλι αλλά συγχρόνως και απόλυτα ανθρωποκεντρικός
αποζητά την αγέλη του δεν μπορεί να είναι μόνος
άλλα έχουν μέσα τους το αίσθημα της φύλαξης άλλα όχι πχ ο δικός μου που αν του την πέσει κλέφτης η μόνη πιθανότητα να τον διώξει είναι να είναι αλλεργικός στο πολύ γλύψιμο

εδώ είναι που θα μπει το περιβάλλον δηλαδή η εκπαίδευση και θα στρέψει τον χαρακτήρα -υπόβαθρο προς συγκεκριμένη κατέυθυνση
μέσα πάντα σε κάποια συγκεκριμένα όρια


αυτό επίσης που μου κάνει εντύπωση και το γράφω με κάθε ειλικρίνεια είναι πως παίρνω πραγματικά επιστημονικά ορθές απάντησεις από άτομα που δεν είναι συνάδερφοι
προφανώς πειραματιζόμενοι στην πράξη ή και με πολύ βιβλιογραφικό ψάξιμο μπορούν και δίνουν απόλυτα τεκμηριωμένες απαντήσεις

πιστεύω πως έχει γίνει απ όλους απόλυτα κατανοητό πως κανείς τους (των εκτροφέων εννοώ) δεν παίζει με βεβαιότητες
κατευθύνσεις δίνουνε τις οποίες και κατά καιρούς μπορεί και να τροποποιούν καθώς τα πρότυπα μπορεί και να αλλάζουν
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Μην ξεχναμε την διαφωνια της κοπελας που δηλωσε βιολογος στο θεμα των εμβολίων....

Τεσπα.
Αλλο οι πιθανοτητες, αλλο το αβεβαιο αποτελεσμα.
Οπως ειπε κ ο @Yorkaddict παραπισω, οτι υλικα ριξεις αυτα θα γευτεις.... Οποτε ναι βασιζεσαι στις πιθανοτητες αλλα "το μη γνωστο αποτελεσμα", ε οχι......

αν αναφέρεσαι σε μένα θα ήθελα να μου πεις σε ποια διαφωνία αναφέρεσαι καθώς δε θυμάμαι κάτι τέτοιο....(n)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Διαβάζω το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον παρόλο που δεν συμμετέχω γιατί δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω.
Το συμπέρασμα που βγάζω διαβάζοντας το παρόν θέμα αλλά και πολλά παρόμοια θεματα τα τελευταία χρόνια που είμαι στο φόρουμ (και που πάνω κάτω φαντάζομαι πως τα ίδια συμπεράσματα βγάζει ο καθένας μέσος ιδιοκτήτης σκύλου που δεν το έχει ψάξει σε βάθος όπως εγω), είναι πως και το θέμα σκύλος όταν υπάρξει πιο επαγγελματική και σε βάθος ενασχόληση και μπει και το χρήμα σαν παράμετρος, τόσο αυτό εκφυλιζεται. Ότι γίνεται δηλαδή με τα πάντα στην ζωή μας.
Διαβάζω χρόνια τώρα στο φόρουμ για εκθέσεις, εκτροφεις, πρωταθλητές, διακρίσεις, σκυλιά που δεν άξιζαν αλλά πήραν την 1η θέση και τα κουτάβια τους γίνονται αναρπαστα σε αστρονομικες τιμές, σκυλιά που διακρίθηκαν γιατι φορούσαν το πιο ωραίο φιογκακι στο κεφάλι η είχαν βαμενη τρίχα και άλλα τέτοια και αναρωτιέμαι ποια η ουσία στο ότι έχει να κάνει με αυτό για το οποίο συζητάμε και υπάρχει και το φόρουμ. ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ .
Και εγώ είμαι υπέρ της σωστής εκτροφής, εκτροφεων κτλ κτλ αλλά έχω την εντύπωση σαν απλός παρατηρητής και ζητάω συγνώμη αν κάνω λάθος πως το θέμα εκτροφή σκύλου, εκθέσεις κτλ, μου θυμίζει το τι συμβαίνει στον αθλητισμο. Στον πρωταθλητισμο για την ακρίβεια. (Καλό είναι τα παιδιά μας να ασχολουνται με 1 άθλημα αλλά όταν ανέβουν σκαλοπάτια και περάσουν στον πρωταθλητισμο, θέλει μεγάλη προσοχή για να μην μπλέξουν με ντοπες, συμφέροντα, στοίχημα και όλη την βρώμα που επικρατεί εκεί).

Τελικά δεν ξέρω, όταν θέλεις σκύλο συγκεκριμένης φυλής η συγκεκριμένων χαρακτηριστικων είναι προτιμότερο να επιλέγεις κουτάβι από εκτροφεα με περγαμηνες και όνομα, η όπως πχ με τον τρόπο που περιέγραψε δυο τρία μηνύματα πιο πίσω ο @Kouros η ο @sea-mol όταν επέλεξε τον σσκύλο του.

Υ.Γ. Όχι δεν υποστηρίζω τους byb
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
και θα τραβήξωτο θέμα λίγο πιο μακρυά

υπάρχουν τα διαγονιδιακά φυτά και ζώα τα οποία ουσιαστικά έχουν προκύψει από γενετική τροποποίηση των γαμετών ή και του ζυγωτού δηλαδή του πρώτου κυττάρου από το οποίο προέρχεται ο νέος οργανισμός
για να μη σας μπλέξω με ορολογίες θα μπω κατευθείαν σε παραδείγματα
θέλω να αποκτήσω ντομάτες και πολύ κόκκινες, και μεγάλες σε μέγεθος και να αντέχουν στον παγετό
θα εισάγω τα αντίστοιχα γονίδια σε φυτικά κύτταρα με τη βοήθεια της Γενετικής Μηχανικής και ναι θα έχω το αντίστοιχο φυτό (τέτοιες ποικιλίες φυτών παράγονται στην πράξη και κυκλοφορούν στο εμπόριο)

αντίστοιχα θέλω πρόβατο με πολύ μαλλί και να βγάζει πολύ γάλα
με τον ίδιο τρόπο και υπεισέρχοντας σε επίπεδο ζυγωτού ναι μπορώ να το κάνω

για να το τρβήξω και άλλο
έστω ότι θέλω την ινσουλίνη,φάρμακο που λαμβάνουν οι διαβητικοί να την λαμβάνω στο γάλα προβάτου ή και αίγας (κατσίκας)
οι λόγοι για να το θέλω αυτό έχουν καθαρή γενετική βάση όπως κάποια προβλήματα με την παρασκεύη της με τη βοήθεια μικροοργανισμών
αν τοποθετήσω το αντίστοιχο ανθρώπινο γονίδιο σε ζυγωτό κατσίκας ναι μπορώ να παραλαμβάνω από τους μαστικούς της αδένες στο γάλα της την ινσουλίνη μια ανθρώπινη πρωτεΐνη και δεν είναι επιστημονική φαντασία αλλά πραγματικότητα


όλα αυτά είναι επιτεύγματα σύγχρονα της Γενετικής

στο θέμα μας
θα ήταν θεϊκά υπέροχο να γινόταν να επιλεχθούν συγκεκριμένα γονίδια για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και να δημιουργούνταν έμβρυα με συγκεκριμένο γενετικό υπόβαθρο

αλλά
α) αυτό θα σήμαινε εξωσωματική τροποποίηση
β) γίνεται μόνο για ένα ή δύο χαρακτηριστικά ή όπως και νά χει όχι για το σύνολο των χαρακτήριστικων
γ) και κυριότερο
ακόμη και να επιτύχει το τέλειο γενετικό υπόβαθρο μεταλλάξεις υφίστανται καθόλη τη διάρκεια της ζωής ενός οργανισμού

και ακόμη το περιβάλλον μπορεί να αλλοιώσει το αποτέλεσμα σου


βλέπετε λοιπόν πως τίποτα δεν μπορεί να καθοριστεί απόλυτα
ακόμη και στις γενετικές τροποποιήσεις οι αποτυχίες είναι απόλυτα συχνό φαινόμενο
δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα του στυλ έβαλα μάυρο και μαύρο θα βγεί σίγουρα μαύρο
μπορεί να βγεί και άσπρο και να κοιτιέσαι

γι αυτό και ουσιαστικά πας κυριολεκτικά στα τυφλά
απλώς αν για συνεχόμενες γενιές σου βγαίνει μαύρο ε λες ότι κατα 99% όχι 100% θα βγει μαύρο

το γιατί δεν παίζουμε το θεό με τα γονίδια πιστεύω πως γίνεται κατανοητό
η βιοηθική θέτει συγκεκριμένα όρια δράσης και το βασικότερο τα τελευταία χρόνια θεσπίζεται ξεκάθαρη νομοθεσία για το τι είναι και τι όχι πειραματικά επιτρεπτό
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μα εννοείται πως είναι πακέτο.
Και οσο περισσότερο μπαίνεις σε αυτόν τον υπέροχο κόσμο της γενετικής, τόσο μεγαλύτερη αβεβαιότητα νοιώθεις γιατί αντιλαμβάνεσαι και τους κινδύνους.
Ζωές φέρνεις στον κόσμο, μην το ξεχνάμε.

Παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω, αν φυσικά γνωρίζεις , που μπορώ να απευθυνθώ στην Ελλάδα ώστε να βρούμε τα γονίδια που ευθύνονται για το dark steel blue των γιορκιων και πως αυτό κληρονομείται :)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.137
Μηνύματα
896.097
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou