Η ζωή με τη Channel


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Stamatia συνήθως ένα κρύβει κάποιο άλλο στον υπέρηχο
η ακτινογραφία δείχνει σωστά αλλά οι περισσότεροι τον αποφεύγουν για τους γνωστούς λόγους
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
O υπέρηχος έχει εμβέλεια περίπου 10cm και γι΄αυτό τον λόγο υπάρχει μια αντικειμενική δυσκολία στο να προσδιορίσεις με σιγουριά πόσα κουτάβια έχει η σκύλα....
με την ακτινογραφία αποτυπώνεται όλη η κοιλιακή χώρα και καταμετρούνται οι σκελετοί των κουταβιών...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είναι μόνο οι δυνατότητες του υπέρηχου που φταίνε-θα μπορούσε να γυρίσει τον αισθητήρα από την άλλη πλευρά και να το λύσει αυτό
το βασικό πρόβλημα είναι ότι τα κουτάβια είναι πολλά και σε αντικρυστές περιοχές
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σε ερώτηση που έκανα στο γιατρό για το πως θα δούμε τον αριθμό με ενημέρωσε ότι ακριβή αριθμό δίνει μόνο η ακτινογραφία η οποία δεν έχει κανένα κίνδυνο.
Το πιθανό πρόβλημα ίσως να ήταν σε μηχανήματα παλιάς τεχνολογίας .
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Από ότι διάβασα kokoni μιλάνε με στατιστικά δεδομένα και αναφέρουν εκτίμηση επικινδυνότητας. Δεν σου λένε παθαίνει κάτι το έμβρυο ή δεν παθαίνει. Δεν θα μπορούσαν άλλωστε να το πουν αυτό. Και αναφέρουν την ακτινοβόληση ως το έσχατο μέσο για διάγνωση ενός προβλήματος που χρήζει άμεση αντιμετώπιση γιατί έχει κινδύνους για την ζωή της μητέρας ή του εμβρύου.
Πάντως η συνηθισμένη τακτική είναι ο υπέρηχος στις εγκύους και στο έμβρυο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε ναι οκ-επιστήμονες είναι
έτσι μιλάνε
αλλά το "νόημα" είναι δεν υπάρχει κίνδυνος ,θα πεθάνετε από άλλα πράγματα πιο νωρίς
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τα άμεσα αποτελέσματα αφορούν κυρίως τη θανάτωση του κυήματος, την εμφάνιση δυσπλασιών και τη νοητική καθυστέρηση στο παιδί και συμβαίνουν σε πολύ υψηλές δόσεις ακτινοβολίας που σπάνια απαντώνται στις διαγνωστικές εξετάσεις.Η πιθανότητα εμφάνισης τέτοιων ανωμαλιών κάτω από τις πιο δυσμενείς συνθήκες ακτινοβόλησης είναι πολύ μικρότερη από το φυσιολογικό ποσοστό ανωμαλιών (για λόγους άσχετους με ακτινοβολίες) το οποίο είναι 3 - 6 %.
Τα απώτερα αποτελέσματα (στοχαστικά), δηλαδή καρκινογένεση και λευχαιμία, μπορούν να εμφανιστούν με πιθανότητα που είναι ανάλογη της δόσης ακτινοβολίας που θα δεχθεί το έμβρυο και είναι περίπου ίση με 0,015% ανά 1 mSv . Αυτό σημαίνει ότι εάν κάθε μία από 100.000 εγκύους δεχθεί δόση 1 mSv στη μήτρα, 15 από αυτές θα γεννήσουν παιδιά που θα προσβληθούν από καρκίνο εξαιτίας της ακτινοβόλησης αυτής σε κάποια στιγμή της ζωής τους. Αντίστοιχα, εάν οι 100.000 έγκυες δεχθούν 2 mSv θεωρείται ότι 30 παιδιά θα προσβληθούν από καρκίνο. Αξίζει να τονισθεί εδώ ότι στις μέρες μας το ποσοστό εμφάνισης καρκίνου στα άτομα του πληθυσμού υπερβαίνει το 25%, δηλαδή αναφορικά με το παραπάνω παράδειγμα, από τα 100.000 άτομα που θα γεννηθούν, τα 25.000 θα αναπτύξουν κάποιας μορφής καρκίνο στη ζωή τους για λόγους άσχετους από την εμβρυακή ακτινοβόληση. Συνεπώς, η αύξηση της επικινδυνότητας, λόγω ακτινοβόλησης, είναι συγκριτικά πολύ μικρή.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μα γιατί kokoni μένεις σε αυτό ......και δεν μένεις στο ότι για να κάνει μια έγκυος αυτήν διαδικασία πρέπει να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος που απειλεί την ζωή της ?
(χαλάμε και το θέμα της Σανέλ)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Σταματία-δεν χαλάμε το θέμα-είναι σημαντικό και για την σανέλ

σαφώς και σε κάθε ξεχωριστή περίπτωση ο γιατρός θα ζυγίσει και θα αποφασίσει και κανένας "κοκονι" δεν θα του κάνει καμία υπόδειξη γράφοντας σε ένα φόρουμ

η γενική κατεύθυνση είναι αυτό που συζητάμε εδώ

ορθώς υπάρχει και όλοι την έχουμε δεί πινακίδα περί εγκυμοσύνης στα ακτινολογικά εργαστήρια
αυτό είναι όλο το νόημα
αποφεύγουμε όλοι μας τις ακτινογραφίες ,οι έγκυες περισσότερο ,υπάρχουν και άλλες μέθοδοι απεικόνισης πιστεύω
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εντάξει η γενική κατεύθυνση είναι ....να είναι απαγορευτική η διενέργεια εξετάσεων που έχουν ακτινοβολία και εφόσον δεν συντρέχει κίνδυνος για την υγεία της γυναίκας.
Απλά στο κείμενο που παρατέθηκε είναι στατιστικά αποτελέσματα από μελέτες που έγιναν μετά την ακτινοβόληση και μια συσχέτιση με τα ίδια αποτελέσματα που έχουν άλλες αιτίες εμφάνισης (εγώ το καταλαβαίνω έτσι όπως το έγραψα ..δεν ξέρω για σας ..χαχαχαχα.)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52


Για του λόγου το αληθές .
Το ότι οι γιατροί βγαίνουν έξω από το θάλαμο και μένεις εσύ αρματωμένος με την ειδική ενδυμασία να κρατάς τον σκύλο κάτι σημαίνει.
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
με ταπεινές γνώσεις ανατομίας νομίζω οτι είναι πιο βλαβερό για την σκύλα να μείνει κάποιο κουτάβι μέσα απο μια ακτινογραφία. Υπάρχουν και οι νέου τύπου οι ψηφιακές που είναι ακόμα πιο ακίνδυνες. ¨Άλλωστε εαν είναι όπως στους ανθρώπους το ποσοστό της ακτινοβολίας προσαρμόζεται ανάλογα.

Για να κάνατε ακτινογραφία πρέπει να έχετε μπει στην τελική ευθεία ε? Με ένα πόνο αναμένουμε κουταβόφωτογραφίες!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
με ταπεινές γνώσεις ανατομίας νομίζω οτι είναι πιο βλαβερό για την σκύλα να μείνει κάποιο κουτάβι μέσα απο μια ακτινογραφία. Υπάρχουν και οι νέου τύπου οι ψηφιακές που είναι ακόμα πιο ακίνδυνες. ¨Άλλωστε εαν είναι όπως στους ανθρώπους το ποσοστό της ακτινοβολίας προσαρμόζεται ανάλογα.

Για να κάνατε ακτινογραφία πρέπει να έχετε μπει στην τελική ευθεία ε? Με ένα πόνο αναμένουμε κουταβόφωτογραφίες!
Σε ευχαριστώ για τις ευχές , αλλά η φωτογραφία δεν είναι από ακτινογραφία εγκυμοσύνης .
Η Chanel σήμερα είναι στην 40ή ημέρα και μάλλον δεν θα κάνουμε ακτινογραφία .
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Κάποιοι με το να μου επιτεθούν ίσως να ένοιωσαν σημαντικοί , προφανώς κάποιους λόγους θα είχαν και φυσικά ο καθένας για τους δικούς του λόγους .
Το κείμενο αυτό μην το θεωρήσετε απολογία αλλά μια ενημέρωση σε αυτούς τους φίλους του φόρουμ που εγώ θεωρώ αξιόλογα και αξιοπρεπή άτομα .
Είναι γεγονός ότι στα χέρια μου έχω ένα αξιόλογο σκύλο και αυτό το αποδεικνύουν όλες οι κρίσεις που έλαβε από Γερμανούς κριτές .
Τα λόγια τους ήταν :
<<έχεις στα χέρια σου ένα ιδιαιτέρως όμορφο σκύλο και πολύ αξιόλογο στο σύνολό του, αυτό είναι μια εύθηνη για σένα >>
<< ένα σκυλί χωρίς ελαττώματα και μια πολύ ιδιαίτερη ουσιώδης αναπαραγωγική σκύλα >>
Μετά από αυτό η απόφαση μου να θέσω το σκύλο μου στην αναπαραγωγή ήταν αποτέλεσμα σκέψης .
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου εκτροφέα , μιας που στο δικό μου μυαλό ο όρος εκτροφή έχει άλλες διαστάσεις .
Αποφάσισα όμως να χρησιμοποιήσω μια στάση ζωής που ακολουθώ πάντα
<<ο έξυπνος μαθαίνει από τις εμπειρίες του , ο εξυπνότερος από τις εμπειρίες των άλλων>>
Μετά από συζητήσεις με ανθρώπους – φίλους κατέχοντες αποδεδειγμένη εμπειρία ετών καταλήξαμε σε κάποιο συγκεκριμένο σκύλο με σκοπό να πάρουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα , μιας που γνωρίζαμε τι χαρακτηριστικά περνάει στα κουτάβια και ιδιαίτερα σε ζευγαρώματα με γραμμές αίματος σχεδόν όμοιες με της Chanel .
Αυτό όσων αφορά το τεχνικό κομμάτι της υπόθεσης .

Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα με τη σειρά τους .
-Αν τα κίνητρα μου ήταν οικονομικά ,τότε το ποιο εύκολο θα ήταν να αφήσω το σκύλο συνιδιοκτησία με τον εκτροφέα ,να βγουν κουτάβια στο όνομα του εκτροφείου, να μοσχοπουληθούν και απλά να εισπράξω ότι μου αναλογούσε .
Αντίθετα όμως μπήκα στη διαδικασία της επωνυμίας εκτροφείου γιατί δεν προσβλέπω ούτε σε ένα ευρώ από τη σχέση μου με τα σκυλιά .
Η εμπλοκή μου με τα σκυλιά είναι σχέση αγάπης διασκέδασης και απόλαυσης , όπως και το ψάρεμα .
Δεν θα προσπαθήσω λοιπόν να δημιουργήσω οικονομική προς όφελός μου συναλλαγή από το χόμπι μου.( το να ζητήσω χρήματα για τα όποια έξοδα έχω κάνει για το σκύλο μου , είναι σα να ζητάω χρήματα από ανθρώπους που θα φάμε μαζί τα ψάρια που έπιασα )
Κάποιοι μίλησαν για ακτινογραφίες
Τους ενημερώνω λοιπόν πως νοιάζομαι για το σκυλί μου περισσότερο από κάθε όμιλο και έτσι έχω φροντίσει να ξέρω τα πάντα για την υγεία του .
Με το να σφραγίσω ένα pedigree (A) δεν πιστοποιώ και πολλά ξέρετε .
Υπάρχουν άλλωστε και πολύ ιδεολόγοι υπερασπιστές της φυλής που πάσχισαν μέχρι να γράφει το pedigree του σκύλου τους (Α) (άσχετα αν το σκυλάκι είναι σαν σομιές πίσω).
Απορώ βέβαια για ποιο λόγο κάποιος να νοιάζεται περισσότερο στο να δείχνει ότι το σκυλί του είναι ΟΚ ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να το κρατάει πάνω σε μαξιλάρες.
Τα κουτάβια της Chanel δεν πρόκειται να πουληθούν αλλά να διατεθούν σε συγκεκριμένους ανθρώπους που αγαπάνε τη συγκεκριμένη φυλή (ανθρώπους που γνωρίζω και γνωρίζουν )
Έτσι και αλλιώς ποτέ στη ζωή μου δεν έκανα κολοτούμπες για τα χρήματα και ας και ας μη μου περισσεύουν.
Ποτέ δεν μάσαγα τα λόγια μου για το ‘’μεροκάματο’’ και ποτέ μα ποτέ δεν άπλωσα χέρι σε ότι δε μου ανήκει .
Ουδέ ποτέ οραματίστηκα καριέρα εκτροφέα (έχω καριέρα πολλά χρόνια τώρα )
Απλά διασκεδάζω και απολαμβάνω στιγμές με τα σκυλιά μου και όλο αυτό γουστάρω να το μοιραστώ με άλλους ανθρώπους .
Δεν σκέφτηκα ποτέ να χρησιμοποιήσω το σκύλο μου για να αναρριχηθώ κοινωνικά στον σκυλόκοσμο .
Δεν το χρειάζομαι άλλωστε , μου αρκεί που έχω πετύχει σαν σύζυγος –πατέρας και επαγγελματίας.(τα δύο πρώτα ας τα λάβουν υπόψη ορισμένοι )

Αλλά ας μας πει ο Φώτης πόσα χρόνια ξέρει όλα αυτά που ισχυρίζεται ότι ξέρει;
Τρία ; τέσσερα ; χρόνια ;
Τόσα χρόνια γιατί δεν μιλούσε ανοιχτά για να σώσει τους ανυποψίαστους;
Κατηγορείς τις εκθέσεις μορφολογίας στην Ελλάδα αλλά πέρσι ήσουν σε έκθεση με συμμετοχή .
Σεληνιάζεσαι όταν δεις όποιον έχει συναλλαγή με συγκεκριμένο εκτροφέα αλλά είσαι από πάνω μέχρι κάτω με προϊόντα του .
Μήπως δεν μιλούσες επειδή ο κολλητός εργαζόταν για λογαριασμό του συγκεκριμένου εκτροφέα ; (λέω εγώ τώρα )
Αν κάποιος σε ακούσει να αναφέρεσαι στον συγκεκριμένο θα νομίσει ότι είσαι έτοιμος να τον ρίξεις στην πυρά .
Παρόλα αυτά βέβαια πριν ένα χρόνο είχες πάει επίσκεψη στο εκτροφείο του αντίθετα φυσικά από ηθικά σου στεγανά .
Οι δικές μου απόψεις πάντα παραμένουν ίδιες .
Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι δεν πρέπει κανείς να αφήνει το σκύλο του για βασική υπακοή .
Το να πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα για να δαγκώσει το σκυλί μου δεν με καλύπτει πλέον και όσο για το όπου φυσάει ο άνεμος να σου θυμίσω ότι έχω δουλέψει σε τρία clubs
Στο Del Vento μιας που από εκεί αποκτήθηκε η Chanel , με του Καματερού (δυο φορές καταβάλλοντας ολόκληρη την συνδρομή μου ) και τέλος στο Mechelaar tem .
Αυτό με την ολόκληρη συνδρομή το αναφέρω μπας και ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου ότι δεν είμαι φραγκοφονιάς .
Να σε ενημερώσω επίσης ότι το δικό μου ζητούμενο δεν είναι να αποδείξω πόσο καλό σκύλο έχω ή πόσο έχω εμβαθύνει τις γνώσεις μου αλλά η διασκέδαση .
Μην με κρίνεις λοιπόν εξ ιδίων .
Τώρα όσο για το Mareco δεν υπάρχει λόγος να αναφερθώ , θα την αφήσω απλά να νοιώθει σημαντική ζώντας τη ζωή της μέσα από ένα φόρουμ παριστάνοντας τον αστυνόμο δικαστή ντεντέκτιβ .
Κλείνοντας να ενημερώσω ότι όποιος έχει προσωπικό πρόβλημα μαζί μου καλό θα είναι να μη χαλάμε τη ροή του φόρουμ αλλά να μου τα πει από κοντά .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
χαχα...Τζίζουςςςςςςςςςςς...δυό μήνες τα σκεφτόσουν όλα αυτά για να τα γράψεις; ;)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22