Η καινούργια μας ζωή, παρέα με τον Δία !!


VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
Καλησπέρα και από εμένα είμαι η Βάσω και είπα να σας γνωρίσω το Δια μας. Η ιστορία έχει ως εξής από μικρή λάτρευα τα σκυλιά, Όνειρο να γίνω κτηνίατρος μια μέρα (δεν τα κατάφερα όμως :)). Στα 5 μου μας χάρισαν τον Παόλο, ημιαιμο κολει με κάτι, ήταν το πιο όμορφο - έξυπνο σκυλί του κόσμου για μένα. Με τον Παολο μεγαλώσαμε μαζί, παιχνίδια, κολύμπι, βόλτες, μέχρι και παγωτό τρώγαμε παρέα, κοιμόμασταν αγκαλιά κάθε βράδυ κρυφά από την μανά μου, την κοιμίζαμε και βουρ στο κρεβάτι!!!!! Δέθηκα παρά πολύ μαζί του, τον έχασα όμως από γηρατειά στα 17 μου έζησε 12 ολόκληρα χρόνια δίπλα μου και έφυγε ένα βράδυ ξαφνικά την ώρα που κοιμόταν δίπλα στο κρεβάτι μου.Απλα το πρωί δεν ξύπνησε, δεν θέλω να σας πω τι πέρασα μέχρι να συνέλθω, το συναίσθημα ήταν σαν να έχασα τον κόσμο όλο!!! Από τότε δεν ήθελα ποτέ ξανά σκύλο δικό μου φοβόμουν να δεθώ, και να το ξαναζήσω. Τα χρόνια περασαν,ο πόνος απάλυνε και άρχισε να μου λείπει όλο αυτό που είχα με τον Παόλο. Ήρθε όμως η οικογένεια και τα παιδία, δεν γινόταν, ήθελα όταν θα το κάνω να το κάνω σωστά, να έχω το χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.Και έτσι άφησα την ιδέα ενός νέου μέλους. Πριν από 4 μήνες κατέβηκα μεσ τη βροχή να πάω για ψωμί, λίγο πριν φτάσω στο φούρνο, υπάρχουν 2 άχτιστα οικόπεδα, άκουσα κάτι σαν κλάμα, μπήκα στο οικόπεδο και μέσα σε κάτι χόρτα βρήκα ένα κουταβάκι μούσκεμα να τρέμει, σπάραξε η ψυχή μου, μέσα στις λάσπες να τρέμει, το πήρα αγκαλιά έψαξα μήπως είχαν αφήσει και κανένα άλλο αλλά ήταν μόνο αυτό, τον έβαλα μέσα στο μπουφάν και έτρεξα σπίτι. Το έκανα ένα πανάκι με ζεστό νερό, το στέγνωσα, το τάισα, το έβαλα κοντά στη ζεστή με τα βρεφικά κουβερτακια των παιδιών μου και κοιμήθηκε. Δεν μπορείτε να φαντασθείτε την χαρά των παιδιών όταν τα έφερα από το σχολείο και το είδαν, έλαμψαν τα μάτια τους!!! "είναι δικό μας μαμά? φώναζαν". Όταν είδα αυτή τη λάμψη στα μάτια τους συνειδητοποίησα ότι σε λίγες μέρες ο μικρός μου θα γινόταν πέντε, όσο ήμουν εγώ όταν απέκτησα τον Παολο. Αυτο ήταν, το κουτάβι θα έμενε και θα μεγάλωνε με τα παιδία μου!!!! Τον άντρα μου χρειαστήκαμε λίγες ώρες για να τον ψήσουμε :). Τα παιδία τον βάφτισαν Δια!!!! Μετά από 2 μέρες τον πήγα στον κτηνίατρο, ήμασταν υγιεαιστατοι, περίπου ενός μηνός κάναμε αποπαρασιτωση και μετά από λίγες μέρες θα ξαναπηγαιναμε για το πρώτο μας εμβόλιο, βάρος 1,5 κιλό και μας είπε ότι σίγουρα έχει λαμπραντορ και κάτι, ( το έχει η μοίρα μου όλα τα σκυλιά μου να έχουν και κάτι χα). Τώρα λογικά κοντεύουμε 5 μηνών, έχουμε μεγαλώσει ( δεν ξέρουμε πόσο θα γίνουμε),είμαστε ήσυχοι ( δεν ακουγόμαστε λέμε ), αλλάζουμε δόντια και τρώμε όλα μας τα παιχνίδια, τα δερμάτινα κοκάλα τα εξαφανίζουμε, τελειώσαμε όλα μας τα εμβόλια, έχουμε πολύ ενέργεια, δεν μπορώ να τον κουράσω με τίποτα ομως,ευτυχως είμαστε πολλοί αλλά στο τέλος μάλλον αυτός μας βγάζει off. Πάμε βόλτες συνεχεια,τρωμε πολυ,εχουμε μαθει εντολες (οποτε θελουμε ομως τις εκτελουμε) και αγαπαμε ολο τον κοσμο. Τελος θελω να σας ευχαριστησω γιατι διαβαζοντας το φορουμ σας τους τελευταιους 4 μηνες, εμαθα πως πρεπει να τον μεγαλωσω σωστα, μου λυσατε πολλες αποριες και χαιρομαι που εγινα μελος της παρεας σας.Υποσχομαι να ανεβασω και φωτο (ελπιζω να τα καταφερω)!!!!
 






ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Ομορφη ιστορια!!! Φαντασου να ειχες ψωμι εκεινη την μερα...ισως να μην τα καταφερνε ο Διας!!!

Να ζησετε ολοι καλα και ευτυχισμενα.
 




underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
αυτές οι ιστορίες είναι οι καλύτερες!
να τον χαίρεστε και να δούμε και καμια φωτό ε? :D
 


VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
σε ευχαριστω πολυ και σενα ΑSFE, ψωμι σιγουρα δεν μενει για την επομενη μερα με τοσα στοματα, εναν ενδοιασμο τον ειχα λογω της βροχης αλλα μαλλον ηταν το σωστο timing που λενε!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Kαλώς ήρθες στην παρέα! Πολύ ωραία ιστορία να σου ζήσουν όλοι! Περιμένουμε φωτογραφίες με αγωνία :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
πολύ γλυκιά ιστορία.....:)

βρίσκω πολύ ενδιαφέρων που τα νέα μέλη που γράφονται τελευταία στο φόρουμ, έχουν σκυλο-εμπειρίες απο την παιδική τους ηλικία....
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ωραίο πρώτο ποστ!!!:)

Καλώς ορίσατε και οι δυο σας. Να χαίρεσαι την "αγέλη" σου!:)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Μπες εδώ Photo and image hosting, free photo galleries, photo editing και φτιάξε τον δικό σου λογαριασμό με το email σου κι έναν κωδικό πρόσβασης.
Κάνε Upload τις φωτογραφίες και μετά copy paste εδώ στο φόρουμ το κουτάκι ΙMG που θα δεις στο πλάι. Με αυτό το τρόπο θα βλέπουμε ωραίες και μεγάλες φωτογραφίες.
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ησασταν πολυ τυχεροι και ο μικρος ακομα περισσοτερο!!Να σας ζησει και καλως ηρθατε στο φορουμ!
Μπραβο σου Βασω που μαζεψες τον κουταβο , και του εδωσες μια ευκαιρια στη ζωη

edit : πατας multi για να απαντας σε πολλα μηνυματα ταυτοχρονα :D
 


VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
Μετα απο λιγες μερες κοντα μας... 1 μηνος!!!






εδω ενα κοντινο περιπου 3 μηνων....



και εδω 4 μηνων στη βολτα μας






αυτες ειχα μονο στον υπολογιστη περασμενες sorry.... δεν ειναι κουκλος????
 


VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
Ευχαριστω συλβοσκυλο, αφου ειπαμε μου τον εστειλε ο θεος!!!! (που θα παει θα τα μαθω τα κολπα μεχρι τοτε συνχωρηστε με για τυχον πατατες :eek: ).
 








HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πολύ όμορφη ιστορία πράγματι..Είχα κι εγώ την Ίρμα μου (μαλτέζ με κάτι κι εμένα χαχα) 15 ολόκληρα χρόνια κοντά μου. Από 14 χρονών πιτσιρίκι. Μία ολόκληρη ζωή αν το καλοσκεφτείς. Και την έβαζα κι εγώ κρυφά τα βράδια μέσα από τα σκεπάσματα :) Όταν την έχασα, έχασα κι εγώ τον κόσμο. Πιστεύω πως έκανες το καλύτερο "δώρο" στα παιδιά και στην οικογένειά σου, όπως και οι δικοί μου γονείς τότε σε μένα και μπράβο σου που έσωσες μια ψυχούλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.038
Μέλη
19.945
Νεότερο μέλος
Gskag