Η καλυτερη ξηρα τροφη..


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλημέρα. Είδα την ONTARIO SENIOR MINI ΜΕ ΑΡΝΙ ΚΑΙ ΡΥΖΙ, αλλά, δεν έχω δει-ακούσει κανένα σχόλιο γι'αυτην. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη σε κανένα μου σκυλί, αλλά δεν βρίσκω κάτι κακό στα συστατικά της. Βοήθεια από ένα πιο έμπειρο μάτι; !!!

αρνί (25%), ρύζι (20%), πίτουρο ρυζιού (10%), λίπος κοτόπουλου, γαλοπούλας (5%), αποξηραμένα μήλα, μαγιά μπύρας, ιχθυέλαιο, αποξηραμένα καρότο, μαννάνη-ολιγοσακχαρίτες (210 mg / kg), φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες (140mg / kg), μίγμα από φύκια, μάραθο, θυμάρι, κανέλα, γλυκάνισο, γαρύφαλλο, δεντρολίβανο & γιούκα (140 mg / kg).

Αναλυτικά συστατικά
Ακατέργαστη πρωτεΐνη: 25%
Υγρασία: 10%
Ακατέργαστες λιπαρές ουσίες: 14%
Ακατέργαστη τέφρα: 7%
Ακατέργαστες ινώδεις: 3,2%
Ασβέστιο: 1,5%
Φώσφορος: 1,2%
Μαγνήσιο: 0,06%
Νάτριο: 0,4%

Πρόσθετες ύλες ανά 1 kg
Η βιταμίνη Α: 20000 m.j./ kg
Η βιταμίνη D3: 1800 m.j./ kg
Βιταμίνη Ε (alfatokoferol): 500 m.j./ kg
βιταμίνη Β1: 1,2 m.j./ kg
βιταμίνη Β2: 4,5 m.j./ kg
Η βιταμίνη Β6: 1,2 m.j./ kg
βιταμίνη Β12: 0,05 m.j./ kg
Βαρελοποιός: 18 mg / kg
Ψευδάργυρος:
100 mg / kg
Σίδερο: 88 mg / kg
Σελήνιο: 0,25 mg / kg
Μαγγάνιο: 42 mg / kg
Ιώδιο: 0,8 mg / kg

Θερμίδα
3 670 kcal / kg. Ωμέγα 3: 0,28%, Ωμέγα 6: 1,48%.


Απο συστατικα ειναι μετρια ουτε χαλι ουτε καλη
 


Maria13355

Member
6 Ιουνίου 2017
20
5
27
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για ξηρη τροφη για κουταβι 2 μηνων.κατα προτίμηση value for money
 


Maria13355

Member
6 Ιουνίου 2017
20
5
27
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για ξηρη τροφη για κουταβι 2 μηνων.κατα προτίμηση value for money
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
https://www.petshop88.gr/σκύλοι/ξηρ...puppy-junior-500gr-1957-1958-1959-1960-detail

Αυτή για την αρχή και μετά από 2-3 μήνες μπορείς να πας σε puppy junior (ανάλογα με το μέγεθος του σκύλου - σε puppy junior mini, puppy junior ή puppy junior large breed)
Τα δικά μου κουτάβια μεγάλωσαν με αυτήν και ήμουν πολύ ευχαριστημένη - ούτε διάρροιες, ούτε πολλά κόπρανα και την έτρωγαν σαν τρελά. Για μένα είναι πολύ καλή για τα λεφτά της.
 




REYKO

Member
15 Ιουνίου 2017
10
0
33
Χαιρεται!Μετα απο παρα πολυ ψαξιμο εχω καταληξει σε 3 ξηρες τροφες και θελω τη γνωμη σας οσον αφορα το ποια ειναι πιο value for money τροφη.δλδ ποια εχει καλυτερα συστατικα σε σχεση με την τιμη της.Επειδη ξερω οτι σε αλλους καθεται καλα η μια κ σε αλλους η αλλη, το θεμα μου ειναι να παρω μια απαντηση σχετικα με το ποια ειναι ξεκαθαρα πιο value for money απο τις 3.
Οι τροφες λοιπον ειναι:

1.brit care (42e το 12κιλο) Κορυφαίας ποιότητας Τσέχικη τροφή για κατοικίδια για σκύλους και γάτες. – Ξηρά τροφή για σκύλους και γάτες - Brit

2.doglovers (48.5e το 15κιλο) DogLovers.gr

3.proper form & temper (52e to 20κιλο η puppy, 49e το 20κιλο η adult) Adult Lupoid - Gheda Petfood - I prodotti Gheda per i migliori specializzati
για εμένα η πρώτη ξηρα τροφη είναι η select και μετά η nutribest. και οι δύο έχουν μεγάλο ποσοστό βρώσιμου αληθινού κρέατος
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δύο αρκετά καλές τροφές είναι η fromm και η totw...Η αλήθεια είναι πως είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτές τις δύο...Σε ξένα σάιτ διαβάζω καλές κριτικές και για τις δύο αλλα μ φάνηκε περίεργο που εδώ στο σάιτ δε τις προτείνουν τόσο πολύ..Υπάρχει λόγος ή απλά δεν έχει κάποιος εμπειρία?
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δύο αρκετά καλές τροφές είναι η fromm και η totw...Η αλήθεια είναι πως είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτές τις δύο...Σε ξένα σάιτ διαβάζω καλές κριτικές και για τις δύο αλλα μ φάνηκε περίεργο που εδώ στο σάιτ δε τις προτείνουν τόσο πολύ..Υπάρχει λόγος ή απλά δεν έχει κάποιος εμπειρία?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δύο αρκετά καλές τροφές είναι η fromm και η totw...Η αλήθεια είναι πως είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτές τις δύο...Σε ξένα σάιτ διαβάζω καλές κριτικές και για τις δύο αλλα μ φάνηκε περίεργο που εδώ στο σάιτ δε τις προτείνουν τόσο πολύ..Υπάρχει λόγος ή απλά δεν έχει κάποιος εμπειρία?
Η totw βάσει συστατικών είναι πολύ καλή. Την έχω δοκιμάσει στα δικά μου και όμως δεν τους έκατσε όπως και η acana (επίσης πολύ καλή τροφή). Οπως βλέπεις, κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και διαφορετικά δέχεται τις τροφές. Αρα δοκιμαζουμε και πραττουμε αναλογα.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Η totw βάσει συστατικών είναι πολύ καλή. Την έχω δοκιμάσει στα δικά μου και όμως δεν τους έκατσε όπως και η acana (επίσης πολύ καλή τροφή). Οπως βλέπεις, κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και διαφορετικά δέχεται τις τροφές. Αρα δοκιμαζουμε και πραττουμε αναλογα.
Όποτε μάλλον θα προτιμήσω towt μέχρι ν κάνω το βήμα για barf..
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγώ έδινα Fromm puppy στην μοσχάρα μεχρι 12 μηνων ( αν θυμαμαι καλα...)
Μια χαρα...την συνιστω ανεπιφυλακτα!
(Χωρις αυτο να σημαινει οτι επειδη εμας μας εκατσε καλα θα κατσει κ σε οποιονδήποτε αλλο εε)
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Εγώ έδινα Fromm puppy στην μοσχάρα μεχρι 12 μηνων ( αν θυμαμαι καλα...)
Μια χαρα...την συνιστω ανεπιφυλακτα!
(Χωρις αυτο να σημαινει οτι επειδη εμας μας εκατσε καλα θα κατσει κ σε οποιονδήποτε αλλο εε)
Την gold puppy έδινες??
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Είμαι ανάμεσα και στις δύο...καθαρά από θέμα συστατικών και χωρίς να γνωρίζουμε ποια από τις δύο (και αν ) θα κάτσει καλά,ποια θεωρείς καλύτερη??Κλείνω προς την towt λόγο grain free
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Just to be clear....
η towt που λες ειναι η Taste of the wild?
Μια χαρα ειναι μωρέ κ οι 2,
ξηρες ειναι...
δεν ειναι να πεις εισαι αναμεσα σε λιντλ κ ακανα...
Μια απόφαση ειναι,παρτην

Σε νιωθω βέβαια,οταν ηταν μικρη η Ηρα ετσι το ψειριζα κ γω...
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Just to be clear....
η towt που λες ειναι η Taste of the wild?
Μια χαρα ειναι μωρέ κ οι 2,
ξηρες ειναι...
δεν ειναι να πεις εισαι αναμεσα σε λιντλ κ ακανα...
Μια απόφαση ειναι,παρτην

Σε νιωθω βέβαια,οταν ηταν μικρη η Ηρα ετσι το ψειριζα κ γω...
Ναι είναι η taste of the wild..... Χαχαχαχαχχαχαχ...μία απόφαση??λιντλ??εδώ μιλάμε ότι έχουμε διαβάσει αναλύσεις επί αναλύσεων (το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δε ξέρω και τι διαβάζω απόλυτα),σχόλια κριτικές...αν και μάλλον κλείνω προς αυτή
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κανε αυτο που εκανα εγω οταν πονοκεφαλιαζα απτις πολλες αναλυσεις,
παρε αυτην που χει πρωτο συστατικο κρεας,κ τα ρυζια καλαμποκια κλπ οσο πιο απτα τελευταια γινεται
αυτη πουχει τα περισσότερα θετικα ξενα feedbacks
Κ αυτη που θα ειναι πιο ευκολο να εχεις προσβαση,να μην την ψαχνεις δλδ απο δω κ απο κει!
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Κανε αυτο που εκανα εγω οταν πονοκεφαλιαζα απτις πολλες αναλυσεις,
παρε αυτην που χει πρωτο συστατικο κρεας,κ τα ρυζια καλαμποκια κλπ οσο πιο απτα τελευταια γινεται
αυτη πουχει τα περισσότερα θετικα ξενα feedbacks
Κ αυτη που θα ειναι πιο ευκολο να εχεις προσβαση,να μην την ψαχνεις δλδ απο δω κ απο κει!
Μμμμμμ.... τότε μάλλον h totw καλύπτει όλα τα από πάνω και είναι μονόδρομος
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα




gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Να κ η αποφαση σου!
Εχω δωσει την taste τον αγριοχοιρο και το βυσωνα. Δεν ηταν κακή αν και τελικά επελεξα να δωσω κατι παραπανω και να της δινω orijen. Δες και τη carnilove και αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα τη timberwolf.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα