Η μικρή έγινε γυναίκα μόλις 6 μηνών!!!!


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
:D
Χθες το βράδυ κ ενώ έβλεπα στο youtube τη ταινία με το akita παρατήρησα ότι η Dotie γλυφόταν έντονα κ για πολύ ώρα, ξέρετε που :p
Πριν λίγα λεπτά και ενώ είμασταν ξαπλωμένοι στο χαλί έβαλε το κεφάλι της πάνω στο κεφάλι μου κ άρχισε να με γλύφει κ να "νιαουρίζει" πολύ έντονα.
Ταυτόχρονα μου ήρθε κ μια ιδιαίτερη μυρωδιά οπότε σκέφθηκα πως ίσως ήρθε ή ώρα....
Κοίταξα πίσω κ είδα καφέ κηλίδες τις οποίες κ έγλυφε κ καθάριζε.
Απ'ότι φαίνεται η Dotie ήρθε σε οίστρο κ εγώ δε ξέρω τι να κάνω :p

Προς το παρών την έχω τρελάνει στα χάδια, στα μπράβο κ στα γλυκόλογα αλλά μετά τίιιιιιιι?????

υγ: σε 2 ημέρες θα γίνει 6 μηνών, είναι φυσιολογικό να έρχεται ο οίστρος σε τέτοια ηλικία για ένα dogo argentino?
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Για το αν ειναι φυσιολογικο για την φυλη δεν ξερω να σου απαντησω.
Για το μετα επειδη το περναω τωρα με την μικρη μου η μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω είναι "βρακακι και σερβιετακια", αν φυσικα το δεχεται.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν θα κανεις τιποτα ιδιαιτερο..
ολα μια χαρα θα πανε..

φροντισε να μην την ενοχλουν οι γαμπροι στην βολτα.. αυτο μονο..
υπαρχει περιπτωση να δεις μια συμπεριφορα διαφορετικη απο την συνιθισμενη...

ετσι ειμαστε εμεις οι γυναικες... δειξτε κατανοηση! :) καντε λιγη υπομονη και επανερχομαστε συντομα! ;)
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
υγ: σε 2 ημέρες θα γίνει 6 μηνών, είναι φυσιολογικό να έρχεται ο οίστρος σε τέτοια ηλικία για ένα dogo argentino?
Δεν ξέρω αν είναι θέμα ράτσας, ή θέμα οργανισμού.
Η μικρή μου αδιαθέτησε πρώτη φορά έξι μηνών και κατόπιν για δεύτερη φορά δέκα μηνών, δηλαδή στο επόμενο τετράμηνο.
Ο γιατρός μου είπε ότι η εμφάνιση και η συχνότητα της περιόδου, είναι θέμα οργανισμού κάθε σκύλου.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ, εκείνη ξέρει. Οπλίσου με σφουγγαρίστρα, σε περίπτωση που δεν θέλει το βρακάκι, και πρόσεχε πάρα πολύ στις βόλτες σας, ειδικά στο δεύτερο δεκαήμερο που είναι ο οίστρος της.
Να προσέχεις όχι μόνο τους άλλους αρσενικούς αλλά και την ίδια. Υπάρχει περίπτωση να το σκάσει προς αναζήτηση αρσενικού. Μου συνέβη την δεύτερη φορά και έτρεχα σαν τρελλή στο δρόμο να την μαζέψω.
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αίμα εκτός από χθες δεν έχω ξαναδεί, γλύφοταν συνέχεια στο επίμαχο σημείο ενώ κάποια στιγμή έγλυψε κ το πάτωμα.
Σήμερα το μόνο διαφορετικό που παρατήρησα ήταν ότι στη πρωϊνή μισάωρη βόλτα ούρησε 5-6 φορές κάτι που δε το έχει ξανακάνει.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Σήμερα το μόνο διαφορετικό που παρατήρησα ήταν ότι στη πρωϊνή μισάωρη βόλτα ούρησε 5-6 φορές κάτι που δε το έχει ξανακάνει.
Δεν κάνει τσίσα ... μαρκάρει την περιοχή της και δηλώνει την παρουσία της στα αρσενικά.
 


beagle

New Member
10 Νοεμβρίου 2011
1
0
ερλιχίωση και οιστρος
καλησπέρα! η μικρή είναι μόλις 5 μηνών και μάλλον έχει περίοδο. Και λέω μάλλον γιατί επειδή πολύ πρόσφατα πέρασε ερλιχίωση (δεν έχει ακόμη κλείσει βδομάδα που ολοκληρώσαμε τη θεραπεία) και το πρώτα σύμπτωμα ήταν η αιματουρία φοβάμαι τόσο πολύ που δεν ξέρω τι να υποθέσω. Εχει συμπτώματα οίστρου δηλ.πίνει πολύ νερό, κάνει τσίσα όπου βρει (ενώ πήγαινε μόνο στην πανίτσα της) ελαφρά πρησμένα γεννητικά όργανα, γλύφεται συνέχεια και μάλιστα σήμερα στη βόλτα ένας αρσενικός έσπασε το λουρί του για να την πλησιάσει με ανησυχεί η συχνότητα του αίματος. Έχει μόνο κάποιες σταγόνες στο τελείωμα της ούρησης αλλά τις δύο τελευταίες φορές ήταν ούρα και αίμα μαζί. Να σημειώσω ότι είναι μόλις η 1η μέρα, ο γιατρός μου είπε να το παρακολουθώ και ότι δεν πρέπει να ανησυχώ. Επειδή δεν έχω εμπειρία με σκυλιά μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.