Η μικρή Blondie, για τους φίλους Blo!


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
γιατι να είναι μονο του;
εννοούσα εαν ξαναπαρετηθή!
Και απο που έβγαλες συμπερασμα ότι όταν βρίσκεις ένα σκύλο και τον δίνεις για υιοθεσία η "δουλειά" σου τελειώνει εκει;
ποτέ δεν ανέφερα τλετειο πράγμα!
Και καλά
Και κάτι άλλο, είπα την δική μου άποψη και υπάρχει ελευθερία λόγου. Δεν μπορείτε όμως όλοι να κατακρίνεται την άποψη μου! Κια να επιτίθεστε συνεχώς! Και να κάνετε τους υποστιρηκτές ενώ ενδέχετε να σκέφτεστε κάποια πράγματα σαν εμένα και να μήν τα λέτε για να μην φανείται "κακοί' Και αγαπητή σοφούλα δεν ανέφερες εξαρχής το ενδεχόμενο το σκυλλάκι να πήγαινε στους γονείς σου ή σε φίλους αλλά μετα! γι'αυτό ρώτησα! Συγγνώμη που δεν είμαι μάγος αλλα Νομικός! Και μην ξεκινήσετε πάλι την μάχη εναντίων μου γτ βγαίνετε εκτός θέματος και είναι ανόφελω...Ευχαριστω :)
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
αδέσποτο πήρες;
το είχε ο γείτονας παρατημένω σε ένα υπόγειο και σχεδόν να παίθενε στο κρύο! Δεν θα αναφέρω την ιστορία ξανά γτ την προανάφερα σε άλλο post σε άλλο θέμα! Δεν επιτήθομαι προς θεού απλά θέτω κάποιεσ απορείες και εκφέρω την γνώμη μου που μπορεί να είναι και λανθασμένη!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Kανείς δεν σου επιτέθηκε καταρχήν,
εσύ ξεκίνησες την "επίθεση".

Όπως λες την γνώμη σου έτσι και οι άλλοι λένε την δική τους.

Γιατί θα έπρεπε να αναφέρω ότι αν θα λείψω την Ράνυ θα το κρατήσουν οι δικοί μου-φίλοι, όπως κάνουν πάντα όταν χρειάζεται;
Τι σχέση έχει αυτό με την υιοθεσία της Blo;

Τα επιχειρήματα σου δεν στέκουν αγαπητέ,
έσωσα ένα σκυλί από τον δρόμο για να του βρω ένα σπίτι, για να του δώσω να φάει, για να το αποπαρασιτώσω κλπ.

Αν εσύ μπορείς να κρατήσεις όλα τα αδέσποτα που βρίσκεις κάντο και θα σου πω και μπράβο,
εγώ δεν μπορώ.

Κράτησα ήδη ένα σκύλο που ήταν δυστυχισμένο με πολλές παραχωρήσεις,
δεν μπορώ να κρατήσω και δεύτερο.
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Τα επιχειρήματα σου δεν στέκουν αγαπητέ,
1) αγαπητή είμαι
2) τα επειχηρήματα μου στέκουν αλλά υπό την γωνία που εγώ βλέπω και αντιλαμβάνομαι το θέμα! ίσως κατάλαβα λάθος πράγματα! Εννοώψότι εσύ ήθελες να πεις κάτι άλλο και κατάλαβα άλλο! Δεν έχω κάτι ΄λλο να πώ. Ν αχαίρεσε την δικιά σου και μακάρι να βρεθέι και για το άλλο ένα καλό σπίτι σαν το δικο σου (δεν το λέω ειρωνευτικά!) :)

P.S Συγγνώμη γθα την αναστάτωση:)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Συγγνώμη, αλλά τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν. Προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με υιοθεσίες αδέσποτων (δεν στο λέω επιθετικά, πολλοί δεν έχουν ασχοληθεί, κι εγώ προσωπικά έχω ασχοληθεί ελάχιστα) γι`αυτό λες αυτά τα πράγματα. 99 στις 100 φορές που θα μαζέψει κάποιος ένα ζωάκι από το δρόμο, δεν θα μπορεί να το κρατήσει για διάφορους λόγους. Η ''δουλεία'' του δεν είναι να το κρατήσει! Είναι να το φροντίσει όσο μπορεί και μετά να του βρει ένα καλό σπιτάκι. φυσικά όταν βρει το σπιτάκι αυτό, θα πρεπει να τσεκάρει πως πάει ανα τακτά χρονικά διαστήματα κι αν καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά το παίρνειι πίσω και πάλι από την αρχή.
Δε μπορούμε λοιπόν να κατηγορήσουμε τη Σοφία γιατί δεν μπορεί να κρατήσει τη Blo! ϊσα - ίσα η κοπέλα φαίνεται να προσπαθεί για το καλύτερο, αλλιώς θα την είχε δώσει στον πρώτο τυχόντα! Το καταλαβαίνεις αυτό, ετσι?
έχω διαβάσει το θρεντ όπου πήρες το pug από τον γειτονά σου. μπράβο σου! Αν δεν μπορούσες να το πάρεις όμως ή αν (χτυπα ξύλο) πάρει κι άλλο σκυλί αυτός εσυ τι θα κάνεις??? θα το πάρεις κι αυτό??? το καλύτερο που θα μπορείς να κάνεις έιναι να του βρεις ένα καλό σπίτι. Αυτό σε κάνει ανευθηνη και υποκρίτρια? δε νομιζω :)
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Κτανοώ τα όσα αναφέρεις! Δεν μπρώ να πώ ότι θα αλλάξω άποψη αλλά ναι έχεις δίκαιο! έγω τα βλέπω από άλλη σκοπία το θέμα! οκ είμαι λίγο περίεργη στις απόψεις μου αλλά τι να κάνω!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Κτανοώ τα όσα αναφέρεις! Δεν μπρώ να πώ ότι θα αλλάξω άποψη αλλά ναι έχεις δίκαιο! έγω τα βλέπω από άλλη σκοπία το θέμα! οκ είμαι λίγο περίεργη στις απόψεις μου αλλά τι να κάνω!
Μα δεν προσπαθώ να σου αλλάξω την άποψη, απλά δεν είναι σωστό να αποκαλούμε κάποιον υποκριτή χωρίς να σκεφτούμε όλες τις παραμέτρους! Αυτό που κάνει η Σοφία τώρα μπορεί να μην είναι ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ από κάθε άποψη (το ιδανικό θα ήταν να κρατησει το σκυλακι και πιστευω πως αν μπορουσε θα το έκανε) αλλά είναι ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ που μπορεί να κάνει η Σοφία με τις δεδομένες συνθήκες.
Κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο λάθος να μην κάνεις τίποτα επειδή δεν θα είναι ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ από κάθε αποψη. Κάνεις το καλύτερο που μπορείς. Τουλάχιστον σε περιπτώσεις σαν αυτή.
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Μπράβο της κοπέλλας δεν λέω απλά είναι μερικά πράγματα που δεν καταλαμβέννω αλλά δεν θα τα αναφέρω για να μην φαίνομε συνεχος κακιά :) Τέλοσπαντο δεν είμαι τέρας αν έτσι φένομαι :O αλλά επειδή είμαι λίγο πολύ φιλόζωη (όπως όλοι εδώ μέσα) τα λέπω λίγο αλλιώς!οπως και να έχει ξέρω ότι κάνω λάθος αλλά ας πούμε λόγο εγωισμού δεν μπορώ να το δεχτώ!:)
 




french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
χαχαχαχχαχα γράφω πολύ γρήγορα και δεν βλέπω τα ορθογραφικά λάθη! δεν ξέρω να και τόσο καλά ελληνικά αφού πήγαινα Ιδιωτικό Αγγλικό σχολείο και σπούδασα Αγγλία! Εφτυχώς πυ υπάρχει διωρθοτής ορθογραφικών στο pc της δουλειάς μου! όπως και να έχει γράφω γρήγορα και δεν βλέπω τ α ορθογραφικά μου!
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μα της κάνεις επίθεση χωρίς να ξέρεις την όλη ιστορία απο την αρχή και μάλιστα σε ένα πρόσωπο που έχει δείξει την αγάπη του για τα σκυλάκια και δεν χρειάζεται να αποδείξει σε κανέναν τα αυτονόητα ούτε να απολογηθεί.
Δε σε είδα να κάνεις το ίδιο σε άλλα μέλη που υποστηρίζουν σκυλεμπόρους ή ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους με περίσσιο θράσος και αφέλεια μαζί, μην πω ανοησία.
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Δε σε είδα να κάνεις το ίδιο σε άλλα μέλη που υποστηρίζουν σκυλεμπόρους ή ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους με περίσσιο θράσος και αφέλεια μαζί, μην πω ανοησία.
ναι επειδή βλέπεις δεν είμαι όλη μέρα στον υπολογιστή να διεβάζω όλα τα θέματα! εξάλλου τι να τους πω αφού μυαλό δεν θα βάλουν? εξάλλου έλεος είπα συγγνώμη για την συμπεριφορά μου αν φενόταν ττττοοοοοοοοοοσσσσσσοοοοοοοο επιθετική! και μην κάνετε του άγιους γτ σε πολλά θέματα άλλων επιτήθεστε χειρότερα....έλεος την άποψη μου είπα και σε όποιον αρέσει!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
έλεος την άποψη μου είπα και σε όποιον αρέσει!
Εντάξει, και οι υπόλοιποι τη δική τους λένε και σ'όποιον αρέσει! :)

Ας μείνουμε όμως στο θέμα που είναι η Blo, και τα υπόλοιπα μπορούν να συζητηθούν με ΠΜ.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
ναι επειδή βλέπεις δεν είμαι όλη μέρα στον υπολογιστή να διεβάζω όλα τα θέματα! εξάλλου τι να τους πω αφού μυαλό δεν θα βάλουν? εξάλλου έλεος είπα συγγνώμη για την συμπεριφορά μου αν φενόταν ττττοοοοοοοοοοσσσσσσοοοοοοοο επιθετική! και μην κάνετε του άγιους γτ σε πολλά θέματα άλλων επιτήθεστε χειρότερα....έλεος την άποψη μου είπα και σε όποιον αρέσει!
Για νομικός, μάλλον βιάστηκες να βγάλεις ετυμηγορία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και μην κάνετε του άγιους γτ σε πολλά θέματα άλλων επιτήθεστε χειρότερα...
Aν υπάρχουν παράπονα να επικοινωνήσεις σε pm με τα εκάστοτε μέλη που έχεις πρόβλημα και να λυθούν εκεί.., αν στο συγκεκριμένο θέμα έχεις να προτείνεις κάτι ουσιαστικό κάνε το.., η κριτική στο συγκεκριμένο θέμα ..μπορεί απλά (αν θες), να γίνει σε πράξη υπόδειγμα για μίμηση.., ..ιδού η Ρόδος λοιπόν ιδού και το πήδημα..
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
απορώ γιατί συνεχίζετε κι ασχολείστε.... ούτε λόγος υπάρχει ούτε αξίζει τον κόπο...

το θέμα είναι η blo...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μπράβο της κοπέλλας δεν λέω απλά είναι μερικά πράγματα που δεν καταλαμβέννω αλλά δεν θα τα αναφέρω για να μην φαίνομε συνεχος κακιά :) Τέλοσπαντο δεν είμαι τέρας αν έτσι φένομαι :O αλλά επειδή είμαι λίγο πολύ φιλόζωη (όπως όλοι εδώ μέσα) τα λέπω λίγο αλλιώς!οπως και να έχει ξέρω ότι κάνω λάθος αλλά ας πούμε λόγο εγωισμού δεν μπορώ να το δεχτώ!:)
Tι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς;
Δεν χρειάζεται να καταλάβεις τιποτα παραπάνω από το "δεν μπορώ να την κρατήσω".

Αν όλοι σκέφτονταν σαν έσενα κανένας δεν θα μαζευε σκυλιά από τον δρόμο.
Κανένας δεν θα φιλοξενούσε αδέσποτο.
Δεν θα υπήρχαν φιλοζωικές.

Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα στο forum (και δεν είμαι μια από αυτούς) που φιλοξενούν συνεχώς σκυλιά, τα φροντίζουν με το παραπάνω,
και η προσφορά τους για μένα στο θέμα αδέσποτα είναι ανεκτίμητη για μένα.
Αν όλοι αυτοί σκέφτονταν έτσι, πολλά πρώην αδέσποτα που πλέον ζουν ευτυχισμένα, θα ήταν ακόμα στο δρόμο.


Δεν μας έχει εξηγήσει ακόμα πως τα βλέπεις όμως.
Δηλαδή επειδή εξαρχής ήξερα πως δεν θα την κρατήσω την μικρή,να μην την έπαιρνα καθόλου, να έκανα τα στραβά μάτια και να την άφηνα να πεθάνει στο δρόμο;;;;
Ή πρέπει όποιο σκυλί βλέπω στο δρόμο να το παίρνω σπίτι μου και να το κρατάω εγώ (αμέσως αμέσως θα είχα 1.000 σκυλιά περίπου);;;

Μην ξεχνάς πως είμαστε δημόσιο φόρουμ και μπορεί να διαβάζουν άνθρωποι που έχουν σκοπό να μαζέψουν ένα αδεσποτάκι και να του βρουν σπίτι, και διαβάζοντας τα post σου να θεωρήσουν πως είναι "υποκριτές" με το να σώσουν ένα σκυλί.
Αυτό δεν είναι καθόλου "φιλοζωία" αγαπητή φίλη.

Και όταν προσβάλεις κάποιον που δεν γνωρίζεις λέγοντας τον υποκριτή,
όσο εγωιστής και να σαι,
οφείλεις ένα συγνώμη,
τουλάχιστον εμένα η παιδεία μου αυτό επιβάλει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παιδιά, ε[FONT=&quot]ἰρήνη ὑμῖν! Όλοι μας αγαπούμε τα ζώα εδώ μέσα και όλοι μας θέλουμε το καλό τους και το καλό των αδεσπότων. Κανένας δεν είναι υποκριτής και πολλοί σκοτώνονται για τα αδέσποτα και μάλιστα σε χαλεπούς καιρούς. Στην Αμερική αν ήταν η Σοφία δε θα μπορούσε καν να μαζέψει αδέσποτο αν έμενε π.χ. στο νοίκι και δεν είχε πολύ ανεκτικό σπιτονοικοκύρη. Φοιτήτρια είναι, είναι δύσκολα τα πράγματα, κυρίως στην αρχή, για τους σκύλους. Όσο για τη French Bulldog, προφανώς έχει μάθει τα ελληνικά ως μητρική γλώσσα χωρίς να τη μάθει στο σχολείο. Φυσικό είναι να κάνει λάθος, υπάρχει νευρολογική εξήγηση γι' αυτό. ΔΕΝ εννοώ ότι πάσχει από κάτι η κοπέλα, απλώς η απόκτηση της γλώσσας δουλεύει διαφορετικά ως μητρική με εκπαίδευση, μητρική χωρίς εκπαίδευση και ως ξένη γλώσσα με και χωρίς εκπαίδευση. Άλλα κέντρα του εγκεφάλου λειτουργούν. Η μακαρίτισσα η καλύτερή μου φίλη ήταν Ελληνίδα από τη μειονότητα της Βουλγαρίας, μιλούσε άπταιστα την ελληνική διάλεκτο της Βουλγαρίας, αλλά αν και μιλούσε επτά γλώσσες άπταιστα, δεν είχε μάθει την ελληνική σε σχολείο και δεν μπορούσε να τη γράψει καθόλου καλά αν και προσπαθούσε μόνη της. Είχε δε διδακτορικά, ήταν σπουδαία κβαντοφυσικός, με καταπληκτική δουλειά στην ΕΕ, διευθυντική και έτσι στην Κομισιόν, αλλά δεν είναι εύκολο αν δεν πάει κανείς σχολείο και περάσει μάλιστα τα όσα πέρασε αυτή στη ζωή της. :( Πάντως μπράβο σε όσους ομογενείς προσπαθούν και καταφέρνουν να μάθουν ελληνικά σε κάποιο βαθμό. Θυμηθείτε ότι υπάρχουν Έλληνες στην Ελλάδα που δεν τα καταφέρνουν ποτέ για διάφορους λόγους.

Σοφία μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα και μπράβο σου που έκανες πολλά που άλλοι δε θα κάνανε. Θα βρεθεί σπίτι για το σκυλάκι, είσαι άλλωστε καλά δικτυωμένη με το φόρουμ. :) Έχεις μιλήσει με το Κοκόνι μας το Βαγγέλη και με το Στέλιο Μακαρίτη?
[/FONT]
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κβαντοφυσική...ρόδος...πήδημα.......γουάου!!!!!!
ωραίο τόπικ

να προσθέσω ότι ο διασώστης δίνει και κάποια χρήσιμα μαθήματα στο κάθε αδεσποτάκι μέσω της εμπειρίας του
όπως εμπιστοσύνης στους ανθρώπους-εκμάθηση λουριού-και εν γέννει τρόπων στο σπίτι
επίσης κάνει ένα πρόχειρο ψυχογράφημα του σκύλου προκειμένου να βοηθήσει την ιδανικότερη τοποθέτησή του