Η συμπεριφορά μετά την στείρωση


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Σκέφτομουν αρκετό καιρό για να ανοίξω αυτό το θέμα.
Λοιπόν σχεδόν δύο μήνες μετά την στείρωση παρατηρώ κάποιες περίεργες συμπεριφορές στην Κέλλυ....
Συγκεκριμένα:

Τα αρσενικά σκυλιά την μυρίζουν ακόμα με τον ίδιο τρόπο και είχαμε 2-3 προσπάθειες για καβάλημα απο έναν σκύλο, πράγμα που μου φαίνεται περίεργο....

Πολλά σκυλιά όμως της επιτίθενται χωρίς λόγο, και σκυλιά που ''γνωρίζαμε'' βγάζουν επιθετική συμπεριφορά.....

Η Κέλλυ έχει γίνει χαδιάρα μέχρι αηδίας όλο αγκαλιές και χαδάκια θέλει και απαιτεί κιόλας!

¨Αρχισε να καβαλάει ένα λούτρινο, δεν το είχε ξανακάνει.....

Κατά τα άλλα είναι μες την ενέργεια όπως πάντα δεν μειώθηκε ως το ελάχιστο η ενέργεια και η αντοχή της....

Με προβληματίζει ιδιαίτερα το θέμα με τα χάδια γιατί μου μουρμουράει όλη την ώρα (μετά απο αντίστοιχο θέμα επανέφερα της βόλτες της στης 2 ωριαίες την ημέρα, και γενικά όπου μπορώ την παίρνω μαζι), και το θέμα με την επιθετική συμπεριφορά των άλλων σκύλων....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μην ανταποκρίνεσαι στην μουρμούρα της. Μην της δίνεις σημασία και μην την τροφοδοτείς υποκύπτοντας. Αδιαφορία και περιορισμοί σε χάδια και γλυκουλινιές. Αν υπάρχει crate, το χρησιμοποιείς πάλι πιο εντατικά. Το λούτρινο, εξαφάνισέ το.

Για ότι αφορά τα άλλα σκυλιά, δεν ξέρω να σου πω. Υπάρχουν σκυλιά που καβαλάνε ανεξαιρέτως, ότι κινείται, μυρίζει δεν μυρίζει. Ισως απλά εσύ τώρα να το προσέχεις, που σου κάνει εντύπωση, ξέροντας ότι η σκύλα σου είναι στειρωμένη. Δεν ξέρω ακόμη, μήπως μετά την στείρωση εξακολουθούν για κάποιο λόγο, να μυρίζουν ακόμη, για κάποιο χρονικό διάστημα. Οπως λέμε πχ στα αρσενικά, ότι μπορεί να χρειαστεί και 6μηνο, να φανούν τα όποια θετικά συμπεριφορικά αποτελέσματα της στείρωσης.

Οσον αφορά τα "επιθετικά", δεν μπορείς να τα αποφύγεις στις βόλτες σας; Εγώ αυτό θα έκανα προς το παρόν και μέχρι να καταλάβω τι γίνεται.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Mareco....

Crate δεν έχω και δεν χωράει και σπίτι μου δηλαδή και να ήθελα,συνήθως την στέλνω στο κρεβάτι της και πηγαίνει με κάποια απροθυμία αλλα πηγαίνει!

Το λούτρινο το εξαφάνισα την δεύτερη φορά που την τσάκωσα να το κάνει, μεγάλωσε με το συγκεκριμένο λούτρινο και τελευταία της βγήκε αυτή η συμπεριφορά...

Υποθέτω οτι και με τις στειρωμένες σκύλες πρέπει να κάνουν καιρό οι ορμόνες να χαθούν,γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς!!

Τα επιθετικά σκυλάκια τα αποφεύγω όσο μπορώ, εαν τα τρακάρουμε στο δρόμο βάζω την Κέλλυ στο κάτσε μέχρι να περάσουν (χαλάνε τον κόσμο με τα γαυγίσματα τους, είναι συγκεκριμένα 2 κοκερ που παλαιότερα δεν είχαμε κανένα θέμα μαζί τους)....
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Παιδια εμεις θα παμε την Τεταρτη για την στειρωση. Επειδη ειχα ακουσει οτι καποιες φορες μπορει το θυληκο να γινει πιο αγριο ισχυει???? Θα αλλαξει πολυ η συμπεριφορα της, γιατι δεν θελω.. :( Την αφησα να περασει τον πρωτο οιστρο και θα την στειρωσω τωρα πριν τον δευτερο γιατι ειχα ακουσει οτι ειναι το καλυτερο..
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εγώ την στείρωσα στον 3ο οίστρο....δεν έγινε επιθετική το αντίθετο θα έλεγα!!!
 








kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μαρεκο ilektra_akis σε λενε?Ρωτησα εσενα?Γνωριζεις γιατι ρωταω?

Ξερω οτι πρεπει να στειρωνονται τα ζωα αν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας που μπορει να λυθει ετσι.Αν δεν υπαρχει προβλημα μπορουμε να κανουμε προληψη καποιων ασθενειων μεσω της στειρωσης?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να την ζευγαρωσω και γιατι θελω να γλυτωσω καποια προβληματα υγειας, οπως ψευδοκυησεις που μπορει να εμφανιστουν στο μελλον συν οτι μειωνει κατα πολυ την πιθανοτητα για καρκινο του μαστου και καποιες αλλες ασθενειες που ειχα διαβασει και γιατι ειχα πει οτι θα την στειρωσω πριν καν ψαξω για σκυλο ακομα και γιατι δεν θελω να ταλαιπωρειται η ιδια και ολα τα αρσενικα γυρω της και πολλα ακομα γιατι. Οκ δεν πεταω στα ουρανια γιατι οσο να ναι ειναι εγχειρηση αλλα εχω διαβασει τα υπερ και τα κατα και προσπαθω να κανω το καλυτερο για τον σκυλο μου και ευχομαι να πανε ολα καλα. Αν ηταν αρσενικο και δεν ειχε καποιο θεμα, υπερβολικα κυριαρχικος πχ ή ηθελε να καβαλισει οτι υπαρχει γυρω του, τοτε δεν θα εκανα στειρωση απλα στα θυληκα ειναι αλλιως...
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Τη δικιά μου (γκόλντεν ριτρίβερ) τη στείρωσα μετά τον 4ο οίστρο, πριν από ένα χρόνο, σε ηλικία 3+ ετών.
Δεν έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά στη διάθεση της ή στην ενέργεια της για παιχνίδι κλπ.
Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενώ παλαιότερα ήταν μια χαρά απέναντι στα άλλα σκυλιά και δεκτική στο να μυριστούν ας πούμε, πλέον αυτό έχει περιοριστεί. Μπορεί να γρυλίσει-γαβγίσει-ψιλοαγριέψει (λέμε τώρα) σε άλλα σκυλιά, κυρίως θηλυκά. Οπότε, εδώ και αρκετό καιρό, πλησιάζουμε άλλα σκυλιά με πολλή προσοχή.

Κατά τ'άλλα κάνει πού και πού κάτι καβαλήματα στον αρσενικό μου (ελληνικός ποιμενικός), σε φάση παιχνιδιού, όπως επίσης κατουράει κυρίως σηκώνοντας πόδι (αν και αυτό το συνήθιζε και πριν).

Για μένα εξίσου σημαντικό είναι να μη βάλει κιλά ο σκύλος και γίνει σαν την πόρτα.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Τη δικιά μου (γκόλντεν ριτρίβερ) τη στείρωσα μετά τον 4ο οίστρο, πριν από ένα χρόνο, σε ηλικία 3+ ετών.
Δεν έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά στη διάθεση της ή στην ενέργεια της για παιχνίδι κλπ.
Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενώ παλαιότερα ήταν μια χαρά απέναντι στα άλλα σκυλιά και δεκτική στο να μυριστούν ας πούμε, πλέον αυτό έχει περιοριστεί. Μπορεί να γρυλίσει-γαβγίσει-ψιλοαγριέψει (λέμε τώρα) σε άλλα σκυλιά, κυρίως θηλυκά. Οπότε, εδώ και αρκετό καιρό, πλησιάζουμε άλλα σκυλιά με πολλή προσοχή.

Κατά τ'άλλα κάνει πού και πού κάτι καβαλήματα στον αρσενικό μου (ελληνικός ποιμενικός), σε φάση παιχνιδιού, όπως επίσης κατουράει κυρίως σηκώνοντας πόδι (αν και αυτό το συνήθιζε και πριν).

Για μένα εξίσου σημαντικό είναι να μη βάλει κιλά ο σκύλος και γίνει σαν την πόρτα.
Αυτο για κιλα εννοιτε, απλα αυτο με τα θηλυκα ομως με προβληματιζει γιατι οκ οι περισσοτεροι φιλοι της ειναι αρσενικα γιατι ετυχε και εχουν σχεδον ολοι αρσενικα, αλλα και με τα θηλυκα επαιζε μια χαρα οταν ερχοντουσαν, ελπιζω να μην τα πιανει απο την μουρη τωρα που θα στειρωθει..
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εμενα η στειρωση μου φαινεται λιγο σαν ακρωτηριασμος..Σε αρσενικο πιθανοτατα να μην εκανα στο θυληκο ομως ειναι θεμα ο οιστρος αλλα και οι ψευδοκυησεις!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Αυτο για κιλα εννοιτε, απλα αυτο με τα θηλυκα ομως με προβληματιζει γιατι οκ οι περισσοτεροι φιλοι της ειναι αρσενικα γιατι ετυχε και εχουν σχεδον ολοι αρσενικα, αλλα και με τα θηλυκα επαιζε μια χαρα οταν ερχοντουσαν, ελπιζω να μην τα πιανει απο την μουρη τωρα που θα στειρωθει..
Δεν αναφέρομαι σε ήδη γνωστά της σκυλιά. Με αυτά κανένα πρόβλημα, είτε αρσενικά είτε θηλυκά.
Μιλάω για σκυλιά που συναντάμε πρώτη φορά.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν αναφέρομαι σε ήδη γνωστά της σκυλιά. Με αυτά κανένα πρόβλημα, είτε αρσενικά είτε θηλυκά.
Μιλάω για σκυλιά που συναντάμε πρώτη φορά.
Ευχαριστω για την διευκρινηση :)
Αντε να δουμε και η δικια μου πως θα ειναι. Μακαρι να μεινει ιδια παντως!!!
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εφόσοσν έχουν αφαιρεθεί οι ωοθήκες δεν υπάρχει δημιουργία ωαρίων άρα και ωορρηξία άρα όχι δεν υφίσταται περίοδος
μπαίνει δηλαδή ο οργανισμός δε αντίστοιχη διαδικασία εμμηνόπαυσης από την στιγμή που αλλάζει η ορμονική ροη
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ευχαριστω για την διευκρινηση :)
Αντε να δουμε και η δικια μου πως θα ειναι. Μακαρι να μεινει ιδια παντως!!!
Η Froggy που στειρωθηκε αναμεσα στον πρωτο και δευτερο οιστρο δεν εχει αλλαξει καθολου.
Ουτε στα κιλα της (παρολο που δεν μειωσα την ποσοτητα τροφης), ουτε στο πως προσεγγιζει καινουργια σκυλια, ουτε στο ποσο ζωηρη ειναι.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Ετοιμαζόμαστε και εμείς να στειρώσουμε την Μπουμπού όπου να'ναι, έχει περάσει τον δεύτερο οίστρο της και είπαμε να μην το καθυστερήσουμε άλλο. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η συμπεριφορά της απέναντι στον Carlos? Είναι και ο ίδιος στειρωμένος, η μεταξύ τους σχέση είναι πάρα πολύ καλή. Να περιμένουμε αλλαγές?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δύο μήνες μετά δε νομίζω να έχουν φανεί τα αποτελέσματα της στείρωσης.
Αγάθη, η αλλαγή στη συμπεριφορά της Ρούνη μπορεί να είναι λόγω ηλικίας και όχι στείρωσης. Δηλαδή, ωρίμασε και δε θέλει πολλά πολλά βρε αδερφέ με αγνώστους. Και η Λάρα είχε αλλάξει ως προς αυτό, πριν τη στειρώσω.
Αδέσποτη θηλυκιά που έχω μαζέψει και στειρώσει (πρέπει να ήταν 2-3 χρονών τότε) και μάλιστα ήταν σε οίστρο (είχε αίμα δηλαδή), στρίμμένο άντερο ήταν πριν τη στείρωση, στριμμένο άντερο παρέμεινε :p

Γενικά, σε αρσενικά και θηλυκά δεν έχω δει καμία θεαματική αλλαγή συμπεριφοράς μετά τη στείρωση. Ο Prince, 6 μήνες μετά συνεχίζει να καβαλάει και να κάνει σαν χαζό με τα φιλοξενούμενα (καημένη Αννίτα τι τραβάς), απορώ δηλαδή, αν δεν τον είχα στειρώσει τι θα έκανε, θα μας είχε βάλει όλους κάτω?!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981