Η ψηλή και ο κοντός!!! (Νεφέλη και Αζόρ)


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αρκετά ταξίδια με πλοίο, δεν του ήρθε ποτέ να βουτήξει στο νερό. Μάλλον του φαινόταν πολύ ψηλά. Τη γωνίτσα σας, τη βολτίτσα σας κι όλα θα πάνε μια χαρά. Μερικά πλοία έχουν ουρητηριο σκύλων λέει (δεν έχω δει ποτέ), με άμμο. Αν έχει το δικό σας θα σου είναι πολύ εύκολα τα πράγματα
 
  • Like
Reactions: Lavernne and myEnzo


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Το ταξίδι παρόλο που κράτησε από τις 8 το πρωί μέχρι τις 2.30 τα ξημερώματα, ήταν καλό. Η νεφέλη ήταν ήρεμη και έκανε γνωριμίες με όλο το πλοίο (ανθρώπους και σκυλιά). Κρατήθηκε 16 ώρες μέχρι να φτάσουμε Λήμνο για να μπορέσει να κατουρησει. Πάνω στο πλοίο ούτε για αστείο να τα κάνει.

Σήμερα όμως είχαμε τρεχάματα από το πρωί.
Ξύπνησα 7.30 η ώρα γιατί την άκουγα να ανασαίνει βαριά.
Βρήκα αίματα στο πάτωμα και στα σεντόνια της και άρχισα να την ψάχνω. Τελικά ο όγκος που είχε στην ουρά της έσκασε και ανέβασε πυρετό. Πήρα γιατρό, πήγα για χάπια και από το πρωί η έρμη ούτε να ξαπλώσει μπορούσε.
Δεν έσκασε τελείως όμως και όλη μέρα η ουρά της ήταν πρησμένη.

Τώρα πριν μισή ώρα γυρίσαμε από τη βόλτα και όπως πήγε να καθίσει σηκώθηκε και έδειξε δυσφορία.
Της έβγαλα τη γάζα και άρχισε να τρέχει πυον σαν πέτρα με αίμα. Άδειασε σχετικά και την έχω με μπεταντιν και βαμβάκι για το βράδυ.

Αυριο θα τη πάω στον γιατρό να τη δει γιατί θα χρειαστεί ίσως να τη ναρκωσει τοπικά και να το καθαρίσει. Το αστείο είναι ότι στις 17 του μήνα κλείσαμε ραντεβού για να γίνει εκπυρηνωση επιτέλους. Μας πρόλαβε το κορίτσι μου όμως σήμερα...
(πήγαινε για διακοπές λένε... Θα περάσεις καλά λένε)
IMG_20170807_003302.jpg
 












medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.786
Περαστικά και να πανε ολα καλύτερα στις υπολοιπες διακοπες!

Επι ευκαιρια διαβασα το θεμα απο την αρχη, κουκλια και τα 2, να σας ζησουν!
 
  • Like
Reactions: Lavernne




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
IMG_20170818_090749.jpg
Το νέο μας απόκτημα!
Κάναμε την επέμβαση χθες και επιτέλους η ουρά της έχει φυσιολογικό μέγεθος μια καθόλου κυστες!
Τα ράμματα θα τα βγάλουμε στην Αθήνα, οπότε μέχρι να φύγουμε η έρμη θα κάθεται στον πάγκο όσον αφορά παιχνίδια και τρέξιμο.

Χθες εκλαιγε αρκετά και ήταν ζαλισμένη από τη νάρκωση, αλλά το βράδυ ευτυχώς έφαγε και σήμερα επανήλθε στα κανονικά της!

Ρε τι σας βρήκε... Το ματιάσαμε το κορίτσι... Περαστικά!
Ευχαριστούμε πολύ, Μαρία!! :love:

Περαστικά στο κορίτσι σου!
ΥΓ: Διακοπές για πάντα.:p
Χαχαχα διακοπές για πάντα, ναι, αλλά χωρίς ντράβαλα!! :LOL:
Ευχαριστούμε πολύ @Tri

Περαστικά στο κορίτσι :love:
Ευχαριστούμε πολύ Νονη μου!!

περαστικα της ολγα :(.
Ευχαριστούμε πολύ Σπύρο! Να είσαι καλά!

Περαστικά της!
Ευχαριστούμε, Μαρία!!

Περαστικά και να πανε ολα καλύτερα στις υπολοιπες διακοπες!

Επι ευκαιρια διαβασα το θεμα απο την αρχη, κουκλια και τα 2, να σας ζησουν!
Σε ευχαριστούμε πολύ @medusa
Ευτυχώς είναι καλύτερα πλέον και ελπίζω μέχρι να φύγουμε να μη μας βρει τίποτα άλλο!
Να είσαι καλά!! :love:

Ωχχ το καημένακι τι έπαθε.. περαστικά κι αγύριστα! Πως είναι, τι είπε ο γιατρός;;
Ευχαριστούμε Άννα μου!
Σήμερα είναι καλύτερα, αν και την ενοχλούν τα ράμματα.. Το βράδυ της τα κλείνω με γάζα για να μη τα τραβήξει και δε πάρω είδηση.
 










l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Ευχαριστούμε πολύ, Μυρτώ μου!
Όχι, δεν άφησε. Δε χρειάστηκε. 6 μέρες το αίμα δε σταμάτησε. Στέρεψε το κορίτσι μου :p
Καήκαμε με τον Τζιμάκο για αυτό ρωτώ. Άλλη περίπτωση προφανώς. Σιδερένια και πάλι.
 
  • Like
Reactions: Lavernne




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καήκαμε με τον Τζιμάκο για αυτό ρωτώ. Άλλη περίπτωση προφανώς. Σιδερένια και πάλι.
Όταν πρέπει να αφήσει, αφήνει! Ο έρμος ο Αζόρ είχε 3-4 παροχετεύσεις τότε με την μεγάλη την τομή.
Σε ευχαριστώ πολύ, Μυρτώ μου!

Έλα ρε, περαστικά!
Σε ευχαριστούμε!!! :)


Πλέον είμαστε καλά! Χθες κόψαμε τα ράμματα και η ουρά της αρχίζει να έρχεται στα φυσιολογικά της..
Εν τω μεταξύ, είχε και ένα μικρό ραμματάκι στο πόδι της (μία ελίτσα που μεγάλωσε και την αφαιρέσαμε για να μη πιαστεί πουθενά και έχουμε αιμορραγίες). Ε, την τέταρτη μέρα είπε να το βγάλει από μόνη της και να το φάει, έτσι για το γαμώτο!
Η πληγή δεν είχε κλείσει, αλλά δε γινόταν να την ξαναράψουμε. Ευτυχώς ήταν μικρή η πληγή και την έχω με fusidin και σπαθόλαδο και κλείνει και αυτή με αργούς ρυθμούς!

Τα κακά της Αθήνας τώρα... Η μικρή αρνείται να κατουρήσει (με ευκολία τουλάχιστον) γιατί δεν έχουμε χόρτο ούτε για αστείο σε απόσταση 4-5 τετράγωνα από το σπίτι μας.
Έμαθε στην Αλεξανδρούπολη με το γκαζονάκι του μπαμπά και της έρχεται δύσκολη η μετάβαση πάλι! Γενικά, της λέμε τη λέξη βόλτα και είναι σα να της λέω έλα να κόψουμε νύχια ή να βάλουμε epiotic. :cry::confused:
Φαγητό άρχισε να τρώει από χθες. Και αυτό μισή μερίδα. 280 γρ μερίδα και τρώει 150 και αν. Δε πειράζει, θα πεινάσει καλά και θα μπει στους παλιούς ρυθμούς μας (προ παππού, γιαγιάς και μεζέδων ολημερίς και ολονυχτίς).

Και λίγες φωτό από τις διακοπές της!!
IMG_20170812_185334.jpg IMG_20170812_185404.jpg IMG_20170813_090704.jpg IMG_20170813_090707.jpg IMG_20170813_144344.jpg IMG_20170815_082033.jpg IMG_20170815_115528.jpg IMG_20170815_115546.jpg IMG_20170815_115558.jpg IMG_20170815_115605.jpg
Το τρίτο σκυλί της παρέας είναι η Λούνα. Μας την παράτησαν στην αυλή μας και αρχικά την είχε αναλάβει ο πατέρας μου. Μετά βρέθηκε με σκουλήκι στην καρδιά και τα έξοδα ήταν πολλά και 8 οικογένειες δέχτηκαν να συμβάλουν και έτσι η Λούνα μπήκε στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας. Έτσι είναι το κοινόχρηστο σκυλί της πολυκατοικίας μας! :D

Η αγωγή της, τα φάρμακά της και η στείρωσή της καλύφθηκαν από τους ενοίκους και τώρα ο μπαμπάς μου της έφτιαξε και σπιτάκι κάτω στην πυλωτή και μένει εκεί τα βράδια. Όλη μέρα την έχουμε λυμένη, μιας και δε βγαίνει από την αυλή. Φοβάται υπερβολικά. Κτηνίατρο την πάμε με αυτοκίνητο. Μόνο το βράδυ τη δένουμε, γιατί αλλιώς ακούει τα σκυλιά της γειτονιάς και γαβγίζει και αυτή, με αποτέλεσμα το πρώτο βράδυ που την αφήσαμε τελείως χύμα, να θέλω να κατέβω να την πνίξω γιατί δε με άφησε να κλείσω μάτι. (6 η ώρα το πρωί κατέβηκα και την έδεσα για να κοιμηθώ λιγάκι. Δεμένη όλως παραδόξως, δε βγάζει κιχ).

Συνεχίζονται οι φωτό....
 






Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
συνέχεια..
IMG_20170816_092611.jpg IMG_20170820_085504.jpg IMG_20170820_085509.jpg IMG_20170820_085516.jpg

Η Νεφέλη ρεκλάρει πάνω στο πλοίο, περιμένοντας πότε επιτέλους θα πιάσουμε στεριά για να κατουρήσει :pIMG_20170822_202541.jpg
IMG_20170822_202124.jpg
Και η τελευταία φωτό δώρο.. Ηλιοβασίλεμα πάνω στο πλοίο, κατά την επιστροφή μας!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22