Η BARF διατροφή της Κέλλυς απο τον γιατρό της


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Για το κρεμμύδι εγώ ξέρω ...μακριά!
Φώσφορο έχει και το κρέας - για φολικό και χρώμιο δεν ξέρω αλλά κάπου θα υπάρχει σε άλλα συστατικά ...δεν μπορεί... Γιατί να ρισκάρω με το κρεμμύδι?

Βρώμη ναι, αλλά πολύ καλά παπαριασμένη, να έχει γίνει λάσπη δηλαδή. Εγώ τη βάζω σε νερό από το προηγούμενο βράδυ για να την δώσω το πρωί.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Επειδή το ψάχνω αυτό το διάστημα με την τροφή είδα ότι τροφές πλούσιες σε αυτά τα στοιχεία είναι οι παρακάτω!
Φολικό οξύ :σπανάκι, ζυμαρικά,μπρόκολο,αβοκάντο, δημητριακά.
Χρώμιο :μοσχάρι, αυγό, αχλάδι, μπρόκολο, μανιάρια, βρώμη.
Φώσφορο από μοσχάρι, αυγά.

Όσον αφορά το κρεμμύδι διάβασα ότι ΟΚ είναι τοξικά και ιδιαίτερα βλαβερά για το συκώτι.
Προκαλούν αιμολυτικής αναιμίας (Heinz-body) ανεξάρτητα αν το προϊόν είναι ωμό, βρασμένο ή αφυδατωμένο.

Απλά για τα info, αναφέρω ότι το αιμολυτικό επεισόδιο συνήθως εμφανίζεται με καθυστέρηση, πέντε περίπου μέρες μετά. Σαφώς τοξικότητα προκαλεί η υπερβολική κατανάλωση, ενώ όσο πιο μεγάλο και βαρύ είναι το ζώο, τόσο μεγαλύτερο είναι κ το "όριο" κατανάλωσης!
Η καθημερινή λήψη κρεμμυδιού από το σκύλο μπορεί να έχει ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΙΚΟ αποτέλεσμα, ενώ μια μόνο λήψη δίνει χρόνο στο μυελό των οστών να ανανεώσει τα πρόωρα κατεστραμμένα ερυθρά αιμοσφαίρια πριν από μια επόμενη έκθεση στο κρεμμύδι.

Δεν ξέρω εγώ μετά από όλα αυτά δεν παίζει ποτέ να τους δώσω κρεμμύδι :p Με έπεισαν! χε χε! ;)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω παντα δινω musli στα σκυλια μου- απλα ξεδιαλεγω και απομακρυνω ολες της σταφιδες ( εαν δεν βρισκω Musli χωρις) και το αλεθα στο μυλο σε αλευρι.
Μια κουταλια της σουπας ανα σκυλο( 10-12 Κιλα) μες στα λαχανικα τους ( η σε γιαουρτι) και πηγαν μια χαρα.
Εχει πολλα καλα στοιχια για τα σκυλια, απο τα αποξηραμενα φρουτα, ξηρους καρπους και τις νιφαδες διαφορων δημητριακων.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οχι, δεν μαγειρευω τιποτα.
Τα αλέθω μονο σε πολτο- και πολυ βασικο ειναι, το 50% των λαχανικων να ειναι πρασινα Φυλλα ( ραδικια, αντιντια, τσουκιδα, μαρουλι κλπ.).
Γιαουρτι δινω απλο/ κανονικο σταγγιστο με 10% λιπαρα.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος που η Κέλλυ μπαρφάρει και μιας και την ζύγισα σήμερα γιατι έχουμε ταξίδι εν όψη είπα να αναφέρω το πως τα πάει....!

Το βάρος μας ειναι 4700 αυτήν την στιγμή (στρουμπούλεψε κάπως) το σκυλί μου στις εξετάσεις αίματος είναι υγιέστατο, με λαμπερά δόντια! Το καλοκαίρι μάδαγε λιγάκι αλλα τώρα είναι πάλι καλά λαμπερό τρίχωμα πλούσιο και υγιές! Η διατροφή της έχει ελάχιστα διαφοροποιηθεί απο το πρώτο πόστ....μοιώσαμε το αλάτι και βάλαμε και μερικά φρούτα ακόμη. Ειμαι υπερ ευχαριστημένη με την διατροφή αυτη και για το οτι βοηθάμε αλλους φοιτητές στις στατιστικές τους (δύσκολο να τις ανεβάσω γιατι πρώτον ειναι στα ιταλικά και δεύτερον δεν είναι αρχεία που πρέπει να μοιραστούν κατα την γνωμη του υπεύθυνου καθηγητή γιατι η μπάρφ δεν είναι για όλα τα σκυλιά το ίδιο)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Σήμερα πήρα στα χέρια μου τις αιματολογικές εξετάσεις της μικρής!

Απο τα στοιχεία που έχω σημειωμένα κοντεύουμε τα 2 χρόνια μπαρφοφαγίας με 2μιση περίπου μήνες διακοπή μετά την στείρωση.

Αναφορικά και για να κρατάω και μια βάση δεδομένων και εδώ σήμερα:

Βάρος: 6 κιλά. (μετά την στείρωση έφτασε τα 7,800 για να μην πω 8 και είμαστε στον 4 μήνα δίαιτας)
Τρίχωμα: Λαμπερό έχει μακρύνει ξανά μετά απο το κούρεμα στην ίδια ποιότητα μαδάει ελάχιστα εως καθόλου βάζουμε λάδι καρύδας τελευταία! δεν μυρίζει το τρίχωμα.
Δόντια: γερά και άσπρα πήραν το οκ απο τον κτηνίατρο. Αναπνοή άοσμη.

εξετάσεις: Καλαζάρ αρνητικό
ερλιχίωση αρνητικό

απο τις αιματολογικές γράφω ενδεικτικά τις τιμες για:
αιματοκρίτης 52%
bun (ουρία) 19 mg/dl
κρεατίνiνη 0.95 mg/dl

σε σχέση με τις προηγούμενες έχουμε αυξημένη κρεατινίνη είναι μια σελίδα ολόκληρη με περίεργα ονόματα απο συστατικά του αίματος που δεν ξέρω τι είναι όλα για να πω την αλήθεια αλλά η κλινική εικόνα του σκύλου στα σχόλια αναφέρεται ως καλή-φυσιολογική.

Η κρεατινίνη και ο σίδηρος ίσως είναι αυξημένα γιατί τάιζα άλογο τον τελευταίο καιρό (σουπερ εξτρίμ προσφορά λόγο εορτών)
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Η τιμή κρεατινινης είναι οκ, το ανώτερο όριο είναι 1,5 mg/dl
ήμασταν στο 0.55 με 0.60 το προηγούμενο τρίμηνο....κίνεζικα μου φαίνονται οι αιματολογικές...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.054
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli