Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ο τροπος υπολογισμου της γεννας ειναι εξολοκληρου λαθος.
τα εξ ολοκληρου λαθη στον υπολογισμο περιμενω να μαθω.!!!
κατα τ αλλα,τι σχεση εχει το κοστος μιας γεννας, με το αν ειναι χομπυ η επαγγελμα η ενασχοληση αυτου που την φερνει εις περας?
εδω ενημερωθηκαμε για το κοστος μιας γεννας σε καθαροαιμα κουταβια..σε ενοχλει αυτο?
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
το κοστος μιας γεννας ειναι ο γιατρος της μανας και τα ιατρικα της εξοδα και απο εκει και ποερα τα εξοδα των κουταβιων δεν εχει σχεση η εκθεση και η αγορα των γεννητορων αυτα ειναι κοστος εκτροφης και οχι γεννας
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
σορυ αλλα η τιμη ειναι μεγαλητερη απο τη γεννα παιδιου ,αυτο μαλλον ειναι εμποριο
μεγαλυτερο εμποριο απο την γεννα παιδιου δεν υπαρχει και μην συγκρινετε ανομοια πραγματα.....
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αποχωρω απο το θεμα,δεν θα με τρελλανεις εσυ, μπορω και μονη μου! χαχααχαχ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
γεννα κανει κι η κυρα Μαρικα της γειτονιας χωρις κανενα εξοδο και κανενα αγχος,και πολυ πετυχημενα μαλιστα!!!
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δηλαδή βλέπουμε το κόστος της γέννας και στην συνέχεια το κόστος αναλαμβάνεται από τον μελλοντικό ιδιοκτήτη?
 






spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
εγω εχω 2 σκυλια αρεσνικο θυληκο με pedigree τα οποια εχω κατεβασει σε εκθεσεις τα ταιζω με πολυ καλη τροφη εχουν τα τσιπ τους τα εμβολια τους αλλα δεν θελω να κανω εκτροφη. εγω θεωρουμαι ενας ιδιοκτητης που ασχολειται με τα σκυλια του.
ο εκτροφεας κανει το ιδιο με εμενα αλλα εχει την επωνημια του εκτροφειου περιπου 200 ευρω. ο εκτροφεας εχει τα ιδια εξοδα πλην της γεννας εγω δεν θα τα παρω ποτε πισω τα εξοδα μου ο εκξτροφεας γιατι πρεπει να τα παρει?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
o gaia lykaia που ανοιξε και το θεμα τοποθετηθηκε σωστα και υπολογισε απο το ζευγαρωμα μεχρι και την ηλικια των 65 ημερων που υποτιθεται αναλαμβανεις το κουταβι. και μαλιστα για σωστή εκτροφή και καλα κουταβια....
το κοστοσ 350-450 κουταβιου λοιπον δεν ειναι μεγαλο αλλα ουτε και απαγορευτικό και μαλιστα πολυ λογικό ...
τωρα απο εκει και περα αν καποιος πουλησει κουταβια 500-700 - 1000- 1500 ευρω διαφερει απο τον χομπιστα εκτροφεα , τον επαγγελματια εκτροφεα ( και οι δυο σωστοι εφοσον εκαναν τα ιδια πραματα...) και φυσικα το ποσο ο καθενας κοστολογει τον χρονο του, τις γνωσεις του, την τρέλα του και το μερακι ώστε να παρεις καλό και σωστό κουταβι....
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
εγω θελω να εξηγησω οτι ενας που ασχολειται και ψαχνεται με τα σκυλια του εχει τα ιδια εξοδα με εναν εκτροφεα ισως και λιγοτερα πλην της γεννας ο εκτροφεας ειναι ενας ανθρωπος που ψαχνεται με τα σκυλια του και απο την γεννα φυσικα και πρεπει να εχει κερδος ΑΛΛΑ κερδος οχι οτι δικαιολογει απλα τα εξοδα του
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Έχεις έναν φίλο που έχει σαν χόμπι να φτιάχνει κοσμήματα... αποφασίζεις μια ωραία ημέρα πως θες να κάνεις δώρο ένα μονόπετρο δαχτυλίδι το οποίο όμως θέλεις να είναι μοναδικό και να μην υπάρχει στα μαγαζιά.

Του λες λοιπόν να στο σχεδιάσει και να προσαρμόσει ένα λευκό διαμάντι βάρους 0,5k, χρώματος F, διαφάνειας VVS1 και κοπής brilliant fine cut σε ένα δαχτυλίδι λευκόχρυσο 14k.

Ο φίλος σου, σου βγάζει ένα σχεδιάκι και συμφωνείτε πως αυτό είναι!

Έχει ενδεχομένως τις απαραίτητες άκρες και βρίσκει το διαμάντι και τον χρυσό πιο φτηνά απ’ ότι εσύ στην αγορά. Τα αγοράζει, κάθεται με τις ώρες και φτιάχνει το δαχτυλίδι. Σε καλέι στο σπίτι – εργαστήριό του και σου το δείχνει… το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει τις προσδοκίες και την επιλογή σου να σου φτιάξει το δαχτυλίδι ο συγκεκριμένος φίλος.

Αρπάζεις το δαχτυλίδι, του λες ευχαριστώ και φεύγεις…
μάλλον λάθος… περιμένεις να σε ευχαριστήσει που του επέτρεψες με αυτόν τον τρόπο να κάνει το χόμπι του!
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
μεγαλυτερο εμποριο απο την γεννα παιδιου δεν υπαρχει και μην συγκρινετε ανομοια πραγματα.....
Αυτό είναι απολύτως σωστό. Το φακελλάκι που θα δώσετε στο γιατρό το υπολογίσατε?
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Γιατι πιστευω πως ενας πολυ καλος εκτροφεας και τελειος στα καθηκοντα του δεν εχει κερδος απο την εκτροφη????