Θέματα τιμής/ποιότητας για κρέατα barf


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το κακό με τον έτοιμο κιμά είναι πως πάλι δεν ξέρεις τι έχει μέσα. Προτιμώ να πάω στον χασάπη, και να του πω από ποιο κρέας να μου κάνει κιμά. Επίσης η χαμηλή τιμή με βάζει σε σκέψεις...
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Το κακό με τον έτοιμο κιμά είναι πως πάλι δεν ξέρεις τι έχει μέσα. Προτιμώ να πάω στον χασάπη, και να του πω από ποιο κρέας να μου κάνει κιμά. Επίσης η χαμηλή τιμή με βάζει σε σκέψεις...
απ'οτι καταλαβα ο γιος του εχει χασαπικο μεγαλο,εξ'ου και η χαμηλη τιμη..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
απ'οτι καταλαβα ο γιος του εχει χασαπικο μεγαλο,εξ'ου και η χαμηλη τιμη..
Κατα ποσο αυτος ο ανθρωπος γνωριζει της διατροφικες αναγεκς ενος σκυλου, ωστε να παρασκευαζει ισσοροπημενα γευματα?
Και ποιος μου εγγυαται οτι δεν βαζει και κανα χοιρινο μεσα, επειδη περρισεψε στο μαγαζι του γιου του? ( γνωριζει τα περι Aujetzki?).
Απο που παιρνει τα φρουτα και τα λαχανικα? Ξερω εναν αλλον που φτιαχνει ετοιμο μπαρφ- και τα λαχανικα τα παιρνει σε "πεθαμενη" μορφη, απο ενα μαναβικο, που θα τα πετουσε αλλιως. Δηλαδη δεν εχουν καμια θρεπτικη αξια πια.

Ενας λογος που ταιζω μπαρφ ειναι, επειδη ετσι εχω ελενγχο για το τι τρωνε τα σκυλια μου. Με τα ετοιμα αυτο δεν υφισταται- και ετσι θα μπορουσα να δωσω και μια ξηρα τροφη!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Ε ναι.. Έχουν βγάλει και ξηρές barf, η orijen που δεν έχει έρθει αλόμα ελλάδα και η belcando που κυκλοφορεί. Αν είναι έτσι ας δίνουμε αυτές.
Ή το κάνεις αωστά ή μια καλή ξηρά είναι καλύτερη λύση.
 








kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
κανει κατι αναλογο με αυτο που κανουν αυτοι στο barfing.gr...απλα χωρις ιλουστρασιον παρουσιαση.εγω απλα το ανεφερα.κατα ποσο μπορεις να εμπιστευτεις εναν επαγγελματια εγκειται στην ιδιοσυγκρασια του καθενος.ειναι κατι αναλογο κατα ποσο εμπιστευεσαι τον χασαπη σου,τον ζαχαροπλαστη σου,την hill's κτλ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
κανει κατι αναλογο με αυτο που κανουν αυτοι στο barfing.gr...απλα χωρις ιλουστρασιον παρουσιαση.εγω απλα το ανεφερα.κατα ποσο μπορεις να εμπιστευτεις εναν επαγγελματια εγκειται στην ιδιοσυγκρασια του καθενος.ειναι κατι αναλογο κατα ποσο εμπιστευεσαι τον χασαπη σου,τον ζαχαροπλαστη σου,την hill's κτλ
Την Hills και τον ζαχαροπλαστη δεν τους εμπιστευουμαι και πολυ. Αλλα δεν ειμαι και αναγκασμενη να τρωω τα προιοντα τους καθε μερα.
Τωρα τον χασαπι μου -ουτε αυτον δεν τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια- αλλα τουλαχιστον βλεπω τι παιρνω και και μου δινει αλεσμενα σκουπιδια. Και τον μαναβι η τον εμπορα στην λαικη αγορα εμπιστευομαι το ειδο επιφυλακτικα επειδη βλεπω τι παιρνω, ελέγχω την φρεσκαδα και την ποιοτητα.
Τωρα εαν εχουν βαλει επιβλαβες φυτοφαρμακα- η ταισει αντιβιωσεις τα ζωα- αυτο δεν μπορω να το ελεγχω.
Και ετσι, οπος ψωνιζω οσο το δυνατον πιο καλες πρωτες υλες και φτιαχνω μονη μου τα γλυκα μου- τα φαγητα μου- ετσι και τις σκυλοτροφες μου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατί να πάρεις έτοιμη barf (barfing.gr και ιστορίες). Δεν χρειάζεσαι πολύ χρόνο για να το φτιάξεις μόνος σου και επίσης βάζεις μέσα ό,τι θες εσύ, σου βγαίνει και πιο φτηνά.
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
εγω προσωπικα εκτρεφω τα κρεατα μου,και τρωω εγω ,ολη η οικογενεια μου και ο koba..
το ανεφερα γιατι στις μερες που εχουμε πολλοι μπορει να ενδιαφερονται να αρχισουν barf μπορει να μην τους βγαινει οικονομικα,αλλα μπορει να σιχαινονται και την ξηρα(οπως εγω:p).εναλλακτικες για τον λαο:rolleyes:.....τεσπα...
 




Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
Παιδια..εγω που ρωτησα παντως απο petshop τον ιδιοκτητη..μου ειπε οτι η barf βγαινει πιο ακριβ και πολλες φορες μπορει ο σκυλος να αρρωστησει απο ιους..γι αυτο και προς το παρων δεν εχω παρει μπαρφ...
2ον παιρνω acana ξηρα τροφη και ο σκυλος μου (3 μηνων και 3 εβδομαδων Γ.Π. καθαροαιμο) εχει μεγαλωσει παρα πολυ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εεε καλά τι να σου πει ο πετσοπας..σάμπως έχει για να σου πουλήσει ωμά κρέατα ..?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Ναι κι εσύ βρήκες ποιον να ρωτήσεις! Πάνε ρώτα τον χασάπη για ξηρά τροφή. :p
Εγώ ρώτησα τον δικό μας αν έχει κρέατα που μπορεί να μου δίνει για τα σκυλιά, όχι τσάμπα εννοείται , και μου λεει μπααα κι εγώ στα δικά μου ξηρά δίνω... Μπορεί να μην με χωνεύει όμως γιατί δεν τρώω κρέας :p
 




simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Μάγουλα μοσχάρι:
Είναι το κρέας της μοσχαροκεφαλής, συμπεριλαμβανομένης και της γλώσσας. Στην Βόρειο Ελλάδα αποτελεί έδεσμα, νομίζω ψητό ή βραστό? Στην Αθήνα δεν το αγοράζουμε - ενδεχομένως μόνο για σούπα. Πρόκειται εξάλλου για εξαιρετικά σκληρό κρέας, που εκ των πραγμάτων δεν μαγειρεύεται εύκολα. Ειδικότερα η γλώσσα πάντως αποτελεί "γκουρμέ" έδεσμα σε μερικά καλά εστιατόρια ενώ συνηθίζεται σε βόρειες χώρες π.χ. Γερμανία (π.χ. λεπτές φέτες βραστής γλώσσας).

παραπληροφόρηση είναι πολύ κακό πράγμα , καλύτερα όταν δεν γνωρίζουμε κάτι να μην μιλάμε τα μάγουλα είναι πολύ μαλακό και αρκετά λιπαρό κρέας,το οτι το βάζουμε σε φούρνο για αρκετές ώρες είναι θέμα συνταγής,σε σιγανή φωτιά για αργό ψήσιμο.


Στομάχια κοτόπουλου:
Δεν νομίζω ότι μαγειρεύονται σκέτα στην ελληνική κουζίνα. Τα μαγευρεύουμε μόνο μέσα στα εντόσθια. Είναι πολύ σκληρά εξάλλου.

[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]κάποιοι πετάνε τα συκώτια και τρώνε μόνο αυτά σκληρά αλλά εκπληκτική γεύση.[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif][/FONT]Κιμάς μοσχαρίσιος:
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]Βρίσκει κανείς στη Βαρβάκειο σε χαμηλή τιμή (2-2,5 Ευρώ) μοσχαρίσιο κιμά με πολύ λίπος.[/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]αν είναι δυνατόν.....ο κιμάς είναι μόνο μοσχαρίσιος...αν στα νότια βάζετε και χοιρινό μέσα είναι παραλλαγή και χαλάει την ποιότητα για να ξεφορτωθούν οι κρεοπώλες το περίσσευμα χοιρινού....σε όλο τον κόσμο το μπιφτέκι είναι μοσχαρίσιος κιμάς.
και φυσικά δεν υπάρχει κιμάς μόνο με χοιρινό.
[/FONT]
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μάγουλα δίνω και είναι όντως αρκετά λιπαρά αλλά πολύ σκληρά. Τα κουτάβια δεν μπορούν να τα μασήσουν, κατά τα αλλά ότι πρέπει για μπαρφ.
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Μάγουλα δίνω και είναι όντως αρκετά λιπαρά αλλά πολύ σκληρά. Τα κουτάβια δεν μπορούν να τα μασήσουν, κατά τα αλλά ότι πρέπει για μπαρφ.
δηλαδή εννοείς οτι είναι πιο σκληρά απο άλλα μέρη του μοσχαριού ....π.χ ποντίκι ελιά.. έχω μαγειρέψει και φάει μοσχαροκεφαλη αρκετές φορές και το κρέας ωμό είναι το ίδιο σκληρό αν όχι πιο μαλακό απο πολλά μέρη του μοσχαριού...... όταν μαγειρεύετε δε... γίνετε λουκούμι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95