Θέτις, Ελληνικός Ποιμενικός












phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
Καλημεριζω, αν και εχω καιρο να μπω εχω να κανω μια ανακοινωση ελληνικης φυλης και ετσι επελεξα να την κανω σε αυτο το thread του ΦΙΛΟΥ και συνοδοιπορου ptf, ο οποιος με βοηθησε στον στιβο και μου εδωσε και χρησιμες συμβουλες....αποτελεσματα των δικων μου Ε.Π.
3xC.A.C. για τον 27 μηνων αρσενικο μου ΤΣΑΚΟ και 4ος καλυτερος ελληνικων φυλων την Κυριακη
2xC.A.C. για την 23 μηνων θηλυκια μου ΡΟΖΑ και 4η καλυτερη ελληνικων φυλων το Σαββατο
Θελω να επικεντρωσω στο εξης...θεωρω σημαντικη την ελληνικη παρουσια στις κυνολογικες εκθεσεις...πρεπει οσοι εχουμε ελληνικα σκυλια να Κ Α Τ Ε Β Α Ι Ν Ο Υ Μ Ε...πρεπει αυτο το κομματι της ελληνικης μας παραδοσης (ειτε αυτο περιλαμβανει την υπαιθρια ζωη-βλεπε ποιμενες) να αναδειχτει....αρκετα χρονια εμεινε στα παρασκηνια....ΠΡΕΠΕΙ οσοι εχουμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ σκυλια να τα αναγνωρισουμε και να αρχισουμε να παιζουμε στις εκθεσεις....αλλωστε ειναι μια πολυ πολθυ ωραια εμπειρια
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Συγχαρητήρια για τις επιτυχίες σας και συνυπογράφω την προτροπή σου για μεγαλύτερη παρουσία των Ελληνικών φυλών στις εκθέσεις και στις αναγνωρίσεις :)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
3xC.A.C. για τον 27 μηνων αρσενικο μου ΤΣΑΚΟ και 4ος καλυτερος ελληνικων φυλων την Κυριακη
2xC.A.C. για την 23 μηνων θηλυκια μου ΡΟΖΑ και 4η καλυτερη ελληνικων φυλων το Σαββατο
Ξέχασες τα ΒΟΒ (1 η Ρόζα κι 1 ο Τσάκος).
Μεταξεταστέος λοιπόν, η συμετοχή και στην επόμενη έκθεση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. ;)
 






sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Συγχαρητήρια σε όλους.

( θα φάω πολλά φάσκελα αν δηλώσω πως αγνοούσα ότι κατεβαίνουν τα ΕΠ σε εκθέσεις:cool::rolleyes:;;;;;))
 
Last edited:






phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
Ξέχασες τα ΒΟΒ (1 η Ρόζα κι 1 ο Τσάκος).
Μεταξεταστέος λοιπόν, η συμετοχή και στην επόμενη έκθεση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. ;)
Έχεις δικιο ptf....γι αυτο θα αυτο τιμωρηθω και θα φερω και αλλη μια σκυλιτσα η οποια εχει το στυλ της δικιας σου, ετσι για να σου την βγω (με την καμμια αλλα λεμε τωρα)...απο τον παρορμητισμο μου , ξεχασα να αναφερω την επιτυχις του ΜΕΓΑΛΟΥ Sito ΜΟΛΟΣΣΟΥ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ......4ος την Παρασκευη 21-06-2013....του αξιζει γιατι ειναι σκυλαρος....και αν και αμαθος τα καταφερε πιο καλα και απο τους δικους μου.....και εσενα σε ευχαριστω που τρεξαμε την ΡΟΖΑ στα ζευγαρια......ξεσηκωθειτε ολοι οι ιδιοκτητες ελληνικων απο τους καναπεδες, και αν δεν μπορειτε να βρειτε καποια ακρη στον ΚΟΕ-που δε νομιζω.....ρωτηστε εμας τους ΕΜΠΕΙ(Υ)ΡΕΣ....χαχαχα...και σε αλαλ με υγεια....στο κατω κατω, ειναι ενα ευχαριστο 4ωρο το οποιο περναει πανευκολα....
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Λοιπόν... και με έναυσμα τη φωτογραφία που είδα...

Μιάς και τα συγχαρητήρια τα έχω δώσει άπειρες φορές, τόσο γραπτά, όσο και προσωπικά... και μιάς και την αγάπη μου στη Θέτιδα την έχω εκφράσει (και μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω συχνά - και σε εκείνη το ίδιο) πολλές φορές...

Θα είμαι λίγο "αιρετικός", γιατί, με τα χρόνια (σαν το καλό κόκκινο κρασί!), οι παρατηρήσεις μας οφείλουν να είναι λίγο πιο βαθιές, πιο ώριμες, πιο "ψαγμένες"... και μιάς και είναι το θέμα της:

Ο ptf και η Θέτις έχουν τεράστιο σύνδεσμο... λειτουργούν (χαλλλαρά!) σαν ένα σώμα, οπουδήποτε και σε οποιεσδήποτε συνθήκες... και, γι' αυτό έχουν αυτή την εξαιρετική κίνηση μέσα στο στίβο (kokoni επιτρέποντος!)... αυτή την απόλυτη αμοιβαία εμπιστοσύνη...

Η Θέτις (όπως λέγαμε και σε άλλο θέμα, για τον Ε.Π. στην Αθήνα) έχει μάθει πολλά (και να παίζει και τη φλογέρα!)... έχει πολλούς "προϊσταμένους", τους οποίους υπεργαπά και προστατεύει... στους οποίους (υπό συνθήκες) υπακούει... αλλά, κάθε φορά που τη συναντάω, διαπιστώνω ότι έχει ένα Θεό: το "αφεντικό" της... δεν θα πω τον "μπαμπά" της - όπως θα ήθελα - γιατί μπορεί να οδηγηθούμε σε αντιρρήσεις και αντιπαραθέσεις...

Κοινώς, αυτό που σε διάφορα "εμπνευσμένα" κείμενά μου αποκαλώ "τα ιερά και τα όσια", για τη Θέτιδα είναι 100% το αφεντικό!

Μπράβο, Παναγιώτη, για την υπέροχη - συνεχή - κουραστική (ενίοτε) δουλειά που έχεις κάνει και οφείλω να ομολογήσω ότι σε ζηλεύω λιγάκι!:)

Υ.Γ. Και μην τολμήσει κανείς να πει ότι (τώρα στα γεράματα) "γλύφω" τον κουμπάρο μου... όχι! Τη Θέτιδα καλοπιάνω, για να την έχω "πόρτα για το χειμώνα"!!!;)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Γιάννη μία επισήμανση για τα ιερά και όσια της τσοπάνας: 100% η οικογένεια (ή αγέλη ή κοπάδι, ακόμη δεν έχω καταλήξει). Ειδικά όταν απομακρύνονται η Ελένη και η Ηλιάνα, τρελαίνεται. Αν μάλιστα θεωρήσει πως κάποιος αποτελεί κίνδυνο για αυτές....Με τ' αγόρια είναι κατά τι λιγότερο προστατευτική.

Υ.Γ. Όσο δεν εμποδίζεις την πρόσβαση σε φαγητό, την "πόρτα για το χειμώνα" την έχεις εξασφαλίσει ;)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αντε, λόγω του προχωρημένου της ώρας... τώρα που κωλοβαράω στο γραφείο για να μου στείλει ένας "άχρηστος" κάποια τελευταία στοιχεία!!!:mad:

Να κάνω ένα λογοπαίγνιο:

Αυτό περίπου εννοούσα... το "Θεό μας" δεν τον προστατεύουμε... αναμένουμε από αυτόν την προστασία!
Και γι' αυτό το λόγο, η Θέτις είναι κάπως προβληματισμένη: Γιατί δεν την προστατεύεις εσύ από τον kokoni!!!:cool:
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Με τον kokoni που θα πάει, θα το δουλέψουμε, καλά νά 'μαστε, το καλοκαίρι.
Αρκεί να καταφέρω να τον πείσω να μπεί στον κήπο (συνοδευόμενος από εμένα) και η σκύλα να είναι ελεύθερη (άνευ οδηγού).