Θα ήθελα ένα Jack Rassell 2 μηνών.


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Καταρχήν τα έξοδα του σκύλου δεν είναι μόνο η αγορά και η τροφή. Είναι ο κτηνίατρος, τα εμβόλια, οι αμπούλες, έξοδα ιατρικά (αν χρειαστούν) και ένα σωρό άλλα πράγματα. Το μηνιαίο κόστος του σκύλου είναι ένα ποσό Χ που θα πρέπει να το γνωρίζουν οι γονείς σου εκ των προτέρων. Επίσης πρέπει εσύ αλλά ΚΑΙ οι γονείς σου να ξέρουν τις ιδιαιτερότητες της συγκεκριμένης φυλής. Αν εσύ δεν μπορείς να ανταποκριθείς για κάποιο λόγο πρέπει να ξέρουν οι γονείς σου ότι θα το αναλάβουν εκείνοι. Τα τζακ δεν είναι εύκολα σκυλιά αλλά μάλλον δύσκολα και με πολλές ιδιαιτερότητες. Απαιτεί αρκετό ημερήσιο χρόνο εκτόνωσης καθώς και σοβαρή εκπαίδευση. ΔΕΝ είναι το χαριτωμένο σκυλάκι που θα παίξει ανέμελο στο κήπο. Πρόκειται για ένα κυνηγόσκυλο με τις όποιες απαιτήσεις έχουν οι φυλές αυτές.
Όταν είπα ότι συμφωνήσαμε , συμφωνήσαμε να πληρώσουν όλα αυτά αρκεί να το προσέχω.Έχω τις ευθύνες και έχω και πολυ χρόνο.
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Τα κουνελάκια τα έχουμε ελεύθερα στο μπαλκόνι επείδη τα έχουμε εκπαιδεύσει να λερώνουν μέσα στο κλουβάκι τους.Το μπαλκόνι όπου τα έχουμε έχει πλάτος περίπου 2 μέτρα και μήκος 5-6 μέτρα.Απλά τα έχουμε στο μπαλκόνι γιατί βρωμάνε λιγάκι!:rolleyes:Ασχολείτε μαζί τους όλη η οικογένεια.Κυρίως η αδερφή μου που τους έχει μάθει μερικά κόλπα.Θα μου πεις τώρα γιατί στο καλό θες σκύλο αφού είδη έχεις 2 κουνελάκια?Λοιπόν,θα ήθελα ένα κατοικίδιο που μπορεί να με καταλαβαίνει, να είναι πιστό και να μπορούμε να το πέρνουμε μαζί μας στα ταξίδια και όχι να το αφήνουμε σε συγγενείς ή φίλους.Θα ήθελα να μου πεις επίσης αν τα Jack Russell είναι κατάλληλη ράτσα για ταξίδια.
Πόσο χρόνο θα αφιερώνεις για την εκτόνωσή του; Την περίοδο που θα είναι κουτάβι ποιος θα το προσέχει, εκπαιδεύει; Ξέρεις ότι σαν κουτάβι θα καταστρέψει, μασουλήσει, πάμπολλες φορές;Είσαι διατειθημένος να χάσεις βόλτες, εξόδους,εκδρομές για να είσαι με το κουτάβι;Την σωστή πηγή απόκτησης σκύλου την γνωρίζεις;:rolleyes:

Υ.Σ Ετοιμάσου η σφουγγαρίστρα να γίνει προέκταση του χεριού σου ;)
 
Last edited:


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Επειδή "βλέπω" να γίνεται "αγορά" σκύλου απο ιδιώτη (ή πετ σοπ) μήπως αυτοί που θα έπρεπε να ενημερωθούν θα ηταν οι γονείς του παιδιού?

επίσης από όπου και να είναι ο σκύλος ευχομαι να μην καταλήξει και αυτός να ζει στο μπαλκόνι όπως τα κουνελάκια...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Όταν είπα ότι συμφωνήσαμε , συμφωνήσαμε να πληρώσουν όλα αυτά αρκεί να το προσέχω.Έχω τις ευθύνες και έχω και πολυ χρόνο.
Εχεις χρόνο τώρα. Οταν πας στρατό τι θα γίνει; Οταν βρεις κοπέλα; Οταν φύγεις απ' την πόλη σου για σπουδές; Ο σκύλος θα είναι εκεί για 10-15 χρόνια. Και αν δεν θελήσουν οι γονείς σου να τον προσέχουν; Τι θα κάνεις;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
1) Θέλει 3 φορές την μέρα βόλτα (ως κουτάβι περισσότερες) ....η μια πρέπει να είναι δίωρη με τρέξιμο και εκπαίδευση μετά. Αν δεν μπορείς εσύ να το κάνεις κάποια στιγμή ...θα πρέπει να το κάνουν οι γονείς σου.
2) Πιθανότατα θα σας δαγκώσει ΚΑΙ ως κουτάβι αλλά ΚΑΙ ως ενήλικο, εφόσον δεν γνωρίζετε να το χειριστείτε.
3) ΔΕΝ είναι σκυλί για σπίτι ή παιδί.
Και πάρε και αυτό το θέμα να διαβάσεις λίγο...
http://www.dogforum.gr/v3/εμείς.και.τα.σκυλιά.μας-13/parson.rusell-28535/index9.html
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
OK, ο Γιαννάκης έχει βάλει παρωπίδες και προχωράει ακάθεκτος. Ίσως είναι η ευκαιρία για κάποιον άλλον να υιοθετήσει ένα καθαρόαιμο Jack Russel όταν το παρατήσουν... :/
 




zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Βρε παιδιά, έχετε πέσει να τον φάτε...
Σωστά και ωραία όλα όσα λέτε ως προς την περιποίηση, τις απαιτήσεις και την δυσκολία όμως μιλάμε για ένα παιδι 15 χρονών και όχι 5. Νομίζω οτι θα μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του. Κανείς απο εσάς δεν είχε - έχει σκύλο σε αυτή την ηλικία;
Το πρώτο μου σκυλάκι (ένα απαιτητικότατο μαλτέζ) ήρθε στο σπίτι μετά απο φοβερή πίεση στους γονείς. Μεσα σε λίγο καιρό, όχι μόνο κέρδισε τους πάντες αλλά οι δικοί μου έγιναν "άρρωστοι" για εκείνον. Όταν παντρεύτηκα και τους ζήτησα να τον πάρω στο σπίτι μου, μου απάντησαν και οι δυο έντρομοι : "Εσύ πήγαινε όπου θέλεις, το σκυλί ΜΑΣ, θα μείνει εδώ" (οι αρχικά ανένδοτοι γονείς).

Το οτι οι γονείς του δεν ήθελαν στην αρχή, δεν σημαίνει οτι δεν θα θέλουν και μετά ή δεν θα δεθούν ή δεν θα το αγαπήσουν. (Πρέπει να είσαι πολύ ψυχρός ώστε να μην το αγαπήσεις όταν πια γίνει μέλος της οικογένειας.).

Το μόνο που θα έπρεπε ίσως να ξανασκεφτεί είναι η ράτσα του σκύλου. Ίσως θα ήταν ιδανικό σαν πρώτο σας σκυλι, ένα με πιο "γλυκό" χαρακτήρα, κατάλληλο για οικογένειες με παιδιά, που εκπαιδεύεται εύκολα και που μπορείς να το παίρνεις και μαζί σου χωρίς προβλήματα. Ψάξε λίγο για μαλτεζ, κοκονάκι, american eskimo, poodle και πολλά άλλα. Είναι όλα μικρόσωμα και κατάλληλα για την περίπτωση.

Γνώμη μου είναι να ενημερωθείτε ΌΛΟΙ στην οικογένεια για το ποιά ράτσα θέλετε και μπορείτε να φροντίσετε ανάλογα με τις απαιτήσεις του. Επομένως, διάβασμα και ψάξιμο χωρίς βιαστικές κινήσεις ώστε να είστε όλοι καλά στο μέλλον. (Και εσείς και ο σκύλος)
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σωστά και ωραία όλα όσα λέτε ως προς την περιποίηση, τις απαιτήσεις και την δυσκολία όμως μιλάμε για ένα παιδι 15 χρονών και όχι 5. Νομίζω οτι θα μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του. Κανείς απο εσάς δεν είχε - έχει σκύλο σε αυτή την ηλικία;
Λογο επαγγελματος ερχομαι καθε μερα σε επαφη με "σκυλαδες"- παααααααρα πολλοι απο αυτους εχουν φορτοθει τα σκυλια των 12-13-14-15 χρονων παιδιων τους- αναγκαστικα, επειδη αυτα εχασαν πολυ γρυγορα το ενδιαφερον τους και εκεινοι απλα "τα λυπουνται" και τα φροντιζουν. Πολλες φορες οχι οσο θα επρεπε.
Προσοπικα ξερω μονο 2-3 παιδια, που ηθελαν σκυλο και οντος το φροντιζουν με ολες της συνεπειες και υποχρεοσεις και μετα απο αρκετα χρονια.

Εγω μεγαλωσα μεν με σκυλια, αλλα ολοδικο μου δεν ειχα και πηρα, οταν "ανοιξα" δικο μου σπιτι και ο καιρος ηταν καταλληλος.

Η Κορη μου ηθελε απο το 2003 (ηταν 12 ετων) δικο της σκυλο ( ειχαμε σκυλι- αλλα ηθελε αλλη ρατσα- και μαλιστα θα της το εκανε και δωρο η εκτροφεας της τωρινης σκυλας )- και το πηρε το 2010, επειδη τοτε την θεωρουσα "ετοιμη" να αναλαβει της ευθυνες της!
 


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Συμφωνώ απόλυτα με την ''zacharoula''.Με έχει καταλάβει απόλυτα!Έγινα μέλος εδώ για να με στυρίξει κάποιος και το αντίθετο έγινε!1)Μπήκανε στο θέμα και τα κουνέλια μου!Κοιτάξτε,τα έχουμε στο μπαλκόνι όχι για το κακό τους αλλά για το καλό όλων!Ούτε το σπίτι είναι γεμάτο πριονίδι και αυτά είναι πιο χαρούμενα επειδή τρέχουν έξω με την υσηχία τους.Η μητέρα μου δεν ήθελε να τα πάρουμε αλλά τώρα τα έχει ΚΑΤΑΓΑΠΗΣΕΙ!!2)Όπως είπε και η ''zacharoula'' δεν είμαι 5 αλλά 15 και δεν είμαι ο μόνος που θα προσέχει τον σκύλο!Μπορούν μία μέρα να τον βγάλουν βόλτα και οι γονείς μου ή η αδερφή μου!3)Μπορούμε να πληρώσουμε όλα αυτά τα έξοδα!4)Έχω τις ευθύνες!
Ξέρω ότι θα μασουλήσει ή ίσως διαλύσει πράγματα αλλά δεν είναι αυτός λόγος για να μην πάρουμε!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
zacharoula μην γενικεύεις τη μεμονωμένη προσωπική σου περιπτωση.
Η πλειονότητα δυστυχώς παρατάει το σκυλι, δεν μπορεις να περιμένεις αν θα το αγαπησουν οι γονεις, γιατι ειναι μεγαλύτερο το ρίσκο να μην αγαπηθει και να καταλήξει σε αυλές/μπαλκόνια, να γαυγιζει να κάνει ζημιες και να καταλήξει ελαφρα τη καρδια στο δρόμο.
Και εγώ ηθελα σκυλι αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ η μητερα μου ουδέποτε υπέκυψε στους εφηβικους μου εκβιασμους. Και λέω ευτυχώς γιατι και την πενταημερη μου δεν θα θυσιαζα και τις σπουδές μου σε αλλη πολη δεν θα εκανα στην ακρη παίρνοντας μαζι ενα σκυλι που θα ηθελε διαρκείς καθημερινές βολτες όταν εγώ θα ηθελα να ξενυχτάω και να λείπω ολη μερα.

Οπότε καλό θα ήταν να μάθει τι εστι σκύλος... και το "εχω πολύ χρόνο τώρα" σε 10 μέρες αλλάζει. Πανελλήνιες, φροντιστήρια, στρατος, σπουδες... αρα ο σκύλος θα ειναι σκύλος των γονιών που θα εχει αγοραστεί παρά τη θεληση τους (το να πειστουν εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από το να θέλουν σκυλο).
Οι δε των τζακ ράσσελ εξηγείστε στον μικρο, τι εστι αυτο το σκυλι, πόσες ωρες βολτας και τι βόλτα (τρεξιμο, μπαλάκια κλπ) σημαίνει καθημερινά.... ειναι δε τερριε, πράγμα που σημαίνει ομιλητικό-γαυγιστερό, περιττο δε να σχολιάσω το θέμα της τριχας-βελόνας που ΔΕΝ βγαινει με σκουπισμα.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Γιάννη καλησπέρα,

Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι πως το τζακ ράσελ δεν είναι μια ράτσα που απλα με μια βόλτα είναι "οκ".

Όταν εσύ θα διαβάζεις για πανελλήνιες, ή αν είσαι φοιτητής σε άλλη πόλη, ή όταν πας φαντάρος το βάρος θα πέσει όλο και μόνο στους γονείς σου, σε μία αρκετά απαιτητική φυλή.

Εγώ προτείνω να τα βάλετε κάτω να τα συζητήσετε, να διαβάσετε πολύ, και να βρείτε μία φυλή με χαρακτηριστικά που να είναι κοντά στον τρόπο ζωής των γονιών σου κυρίως.

Και όταν με το καλό τελειώσεις όλες σου τις επόμενες υποχρεώσεις, βολιδοσκοπείς την κατάσταση μετά και αποφασίζεις αν είσαι έτοιμος για τζακ ράσελ ή όχι.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συμφωνώ απόλυτα με την ''zacharoula''.Με έχει καταλάβει απόλυτα!Έγινα μέλος εδώ για να με στυρίξει κάποιος και το αντίθετο έγινε!1)Μπήκανε στο θέμα και τα κουνέλια μου!Κοιτάξτε,τα έχουμε στο μπαλκόνι όχι για το κακό τους αλλά για το καλό όλων!Ούτε το σπίτι είναι γεμάτο πριονίδι και αυτά είναι πιο χαρούμενα επειδή τρέχουν έξω με την υσηχία τους.Η μητέρα μου δεν ήθελε να τα πάρουμε αλλά τώρα τα έχει ΚΑΤΑΓΑΠΗΣΕΙ!!2)Όπως είπε και η ''zacharoula'' δεν είμαι 5 αλλά 15 και δεν είμαι ο μόνος που θα προσέχει τον σκύλο!Μπορούν μία μέρα να τον βγάλουν βόλτα και οι γονείς μου ή η αδερφή μου!3)Μπορούμε να πληρώσουμε όλα αυτά τα έξοδα!4)Έχω τις ευθύνες!
Ξέρω ότι θα μασουλήσει ή ίσως διαλύσει πράγματα αλλά δεν είναι αυτός λόγος για να μην πάρουμε!
θα σου πω το εξης με κινδυνο να παρεξηγηθω αλλά προς υπερασπιση μου ειμαι γριπιασμένη!

Εδω ειναι ΣΚΥΛΟφορουμ, όχι γενικών θεματων φόρουμ. Αρα μας απασχολει ολους πρωτιστως το καλό ενος σκύλου το οποιο ουκ ολιγες φορές θα "διαφυλάξουμε" αποτρεποντας κάποιο μέλος να αποκτησει. Το να λέμε "ααα μπραβο ναι να πάρεις" σορρυ αλλά ειναι ουτοπικό τουλάχιστον.
Υπάρχουν μέλη στην ηλικια σου που εχουν στρωθεί εντελώς διαφορετικά από εσένα, δεν ΕΠΕΙΣΑΝ γονιό, μελετησαν και μελετούν.... αυτα όχι μονο δεν αποτρεπονται αλλά πραγματικά τα συγχαίρουμε για την ωριμότητα που δειχνουν. Εσύ υποτιμάς τη διαφορά του "πειθω για σκυλι" από το "θελω σκυλι". Δεν εισαι οικονομικά ανεξάρτητος για να λές οτι εσύ εχεις την ευθύνη. Σόρρυ αλλά οι δικοι σου θα την εχουν και τώρα και στο μέλλον. Εσύ απλά θα εισαι ενα ατομο που ίσως το βγάζει βολτα και that's it.

Για το καλό των κουνελιων ειναι εξω? οχι για το δικό σας καλό να μην εχετε πριονιδια στο σπιτι..., και το να εχεις κατοικιδιο σημαίνει οτι εχεις την ευθύνη να ειναι καθαρο ετσι κ αλλιως και να φροντίζεις για την ευζωία του κανοντας θυσίες. Εσεις δεν κανατε, αναγκάσατε επι της ουσίας τα κουνέλια να συμβιβαστουν με τον δικό σας τρόπο ζωής.
 


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
θα σου πω το εξης με κινδυνο να παρεξηγηθω αλλά προς υπερασπιση μου ειμαι γριπιασμένη!

Εδω ειναι ΣΚΥΛΟφορουμ, όχι γενικών θεματων φόρουμ. Αρα μας απασχολει ολους πρωτιστως το καλό ενος σκύλου το οποιο ουκ ολιγες φορές θα "διαφυλάξουμε" αποτρεποντας κάποιο μέλος να αποκτησει. Το να λέμε "ααα μπραβο ναι να πάρεις" σορρυ αλλά ειναι ουτοπικό τουλάχιστον.
Υπάρχουν μέλη στην ηλικια σου που εχουν στρωθεί εντελώς διαφορετικά από εσένα, δεν ΕΠΕΙΣΑΝ γονιό, μελετησαν και μελετούν.... αυτα όχι μονο δεν αποτρεπονται αλλά πραγματικά τα συγχαίρουμε για την ωριμότητα που δειχνουν. Εσύ υποτιμάς τη διαφορά του "πειθω για σκυλι" από το "θελω σκυλι". Δεν εισαι οικονομικά ανεξάρτητος για να λές οτι εσύ εχεις την ευθύνη. Σόρρυ αλλά οι δικοι σου θα την εχουν και τώρα και στο μέλλον. Εσύ απλά θα εισαι ενα ατομο που ίσως το βγάζει βολτα και that's it.

Για το καλό των κουνελιων ειναι εξω? οχι για το δικό σας καλό να μην εχετε πριονιδια στο σπιτι..., και το να εχεις κατοικιδιο σημαίνει οτι εχεις την ευθύνη να ειναι καθαρο ετσι κ αλλιως και να φροντίζεις για την ευζωία του κανοντας θυσίες. Εσεις δεν κανατε, αναγκάσατε επι της ουσίας τα κουνέλια να συμβιβαστουν με τον δικό σας τρόπο ζωής.
Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπήκαν και τα κουνέλια στο θέμα!!!!Τον Χειμώνα είναι μέσα στο σπίτι αλλά τώρα είναι εντάξει να βρίσκονται έξω!Καθαρίζουμε το μπαλκόνι αλλά και αυτά κάθε μέρα!Ασχολούμαστε μαζί τους 2-3 ώρες καθημερινά!Αυτή την ώρα τα έχουμε μέσα επειδή κάνει λίγο κρύο έξω!Που στο καλό πρέπει να βρίσκονται τα κουνέλια??Πάνω στο κρεβάτι μας?????
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το που πρέπει να βρίσκονται τα κουνέλια είναι κάτι που θα πρέπει να ψάξεις σε κάποιο κουνικλοφόρουμ κι όχι σκυλοφόρουμ. Πάντως όχι στο μπαλκόνι... Κι αν καταλήξει στο μπαλκόνι κι ο σκύλος που μπορεί να ΚΑΤΑΓΑΠΗΣΕΙ εξίσου η μαμά σου? Το ξέρεις ότι τότε υπάρχει περίπτωση καταγγελίας? Γιατί τα κουνέλια δυσκολα τα παίρνει χαμπάρι κανείς ότι ζουν στο μπαλκόνι, συν το ότι δεν ξέρει και πολύς κόσμος τι εστί κακοποίηση κουνελιού. Με τα σκυλιά είναι πιο ενήμεροι, άσε που θα ενοχλεί. Ειδικά ένα σκυλί "γαυγισιάρικο" όπως τα JRT, είτε μένουν μέσα στο διαμέρισμα είτε στο μπαλκόνι..
 


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Γιάννη καλησπέρα,

Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι πως το τζακ ράσελ δεν είναι μια ράτσα που απλα με μια βόλτα είναι "οκ".

Όταν εσύ θα διαβάζεις για πανελλήνιες, ή αν είσαι φοιτητής σε άλλη πόλη, ή όταν πας φαντάρος το βάρος θα πέσει όλο και μόνο στους γονείς σου, σε μία αρκετά απαιτητική φυλή.

Εγώ προτείνω να τα βάλετε κάτω να τα συζητήσετε, να διαβάσετε πολύ, και να βρείτε μία φυλή με χαρακτηριστικά που να είναι κοντά στον τρόπο ζωής των γονιών σου κυρίως.

Και όταν με το καλό τελειώσεις όλες σου τις επόμενες υποχρεώσεις, βολιδοσκοπείς την κατάσταση μετά και αποφασίζεις αν είσαι έτοιμος για τζακ ράσελ ή όχι.
Δεν νομίζω ότι θέλουν να μου πουν αυτό!Αυτό που θέλουν να μου πουν είναι οτι 1)Είμαι 2 χρονών για αυτούς2)Δεν έχω καθόλου ευθύνες3)Μισώ τα κουνέλια μου.Έκανα εγγραφή στο site όπως είπα και πριν για λίγη βοήθεια αλλά σχεδόν όλοι θέλουν να με διώξουν με τις κλωτσιές!!Έχετε αναφέρει παραπολλά αρνητικά για τον χαρακτήρα μου λες και με γνωρίζεται 15 χρόνια!!!!Έλεος.Ξέρετε το πρόγραμμά μου?? ''ghelly'' δεν ξέρω γιατί αλλά με μισείς!Θες να μου πεις ότι είμαι κακός μαθητής?Μου εξηγείς γιατί είχα μέσο όρο 19 ??
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν σε μισεί κανείς εδώ μέσα. Ουτε μπορεί κανείς να πει ότι μισείς εσύ ή η οικογένειά σου τα κουνέλια σας. Ίσως, όμως, να σας λείπει η κατάλληλη ενημέρωση. Για το σκύλο, η ghelly σου εξηγεί τα προβλήματα που θα συναντησεις αν πάρεις σκύλο τώρα που έχεις δύσκολα κι απαιτητικά χρόνια μπροστά σου.
 


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Το που πρέπει να βρίσκονται τα κουνέλια είναι κάτι που θα πρέπει να ψάξεις σε κάποιο κουνικλοφόρουμ κι όχι σκυλοφόρουμ. Πάντως όχι στο μπαλκόνι... Κι αν καταλήξει στο μπαλκόνι κι ο σκύλος που μπορεί να ΚΑΤΑΓΑΠΗΣΕΙ εξίσου η μαμά σου? Το ξέρεις ότι τότε υπάρχει περίπτωση καταγγελίας? Γιατί τα κουνέλια δυσκολα τα παίρνει χαμπάρι κανείς ότι ζουν στο μπαλκόνι, συν το ότι δεν ξέρει και πολύς κόσμος τι εστί κακοποίηση κουνελιού. Με τα σκυλιά είναι πιο ενήμεροι, άσε που θα ενοχλεί. Ειδικά ένα σκυλί "γαυγισιάρικο" όπως τα JRT, είτε μένουν μέσα στο διαμέρισμα είτε στο μπαλκόνι..
Με ειρωνεύεσε??Τα πάντα για την φροντίδα και την συντήρηση των κουνελιών <--μπορούν τα κουνέλια να ζούνε στο μπαλκόνι...επίσης το δικό μου εχει προφύλαξη 40εκ. τοίχο και μετά γυαλί.Θες να με καταγγήλεις?Ελεύθερα......Αλλά πρώτα απάντησέ μου γιατί με έχεις πάρει τόσο αρνητικά?
Επίσης δεν ρώτησα κανέναν που πρέπει να βρίσκονται τα κουνέλια.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.328
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc