Θα μου στρίψει...


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν υπήρχε κάποιος σκύλος εκπαιδευμένος σε ιχνηλασία θα ήταν το καλύτερο....
Ο χωρος ειναι γεματος με ιχνη και είναι δυσκολο. Θελει χειριστη και σκυλο εξπερ.
Ρωτηστε τον kkranis που ασχολειται ή ακομα καλυτερα τον mildecoy και την Ζιβαγκο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αα και μια ιδέα:

Αν έχεις γείτονες, ρώτα μήπως την έχει δει κανείς.
Εμένα μια φορά μου είχαν "κλέψει" τη μικρή μου. Τότε ήμασταν για ένα διάστημα σε ένα πολύ μικρό χωριό και ήταν μαθημένη να βγαίνει, να κάνει τις βόλτες της, να κάνει παρέα με τα άλλα σκυλάκια της γειτονιάς και πάντα γυρνούσε. Άλλωστε, ήμασταν όλοι γνωστοί εκεί κι ο καθένας ήξερε τα σκυλάκια του άλλου.

Φόβος γι'αυτοκίνητα δεν υπήρχε φυσικά, αλλιώς δε θα την άφηνα έξω.

Μια μέρα μου αργούσε πολύ να γυρίσει και είχα τρελαθεί από την αγωνία μου.
Έψαξα όλο το χωριό τίποτα.
Άρχισα να χτυπάω μία μία τις πόρτες.
Τελικά, την είχε κρατήσει μια (ας μην τη χαρακτηρίσω καλύτερα!) γιατί της άρεσε λέει, την είδε έξω από την αυλή της και την πήρε, ενώ φυσικά μας είχε δει μαζί πολλές φορές, όταν την έβγαζα βόλτα!
Μάλιστα, της είχε βγάλει το περιλαίμιο και είχε προσπαθήσει να την κουρέψει, λες και δε θα αναγνώριζα το παιδί μου αν το έβλεπα!!!!

Γκρρρ, όσο το θυμάμαι, φορτώνω!
Έκτοτε, εννοείται ότι δεν ξαναβγήκε από το σπιτι ασυνόδευτη.
Συγνωμη που θα το πω... αλλα και εγω θα την επερνα...οπου και αν ζει κανεις δεν επιτρεπεται να βγαινει το σκυλι μονο του βολτα!
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Εγώ πάλι ξένο σκυλί, που ξέρω σε ποιον ανήκει, σέ ένα χωριό 50 ατόμων, ΟΧΙ ΔΕ θα το έπαιρνα!
Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για κάτι τέτοιο.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
αυτο με την ιχνηλασια δεν θελει ενα αντικημενο η πραγμα που να εχει την μυρωδια απο το σκυλακι να την μυρισει το σκυλι που θα ψαχνει και να αρχιζει να την αναζητα?βεβαια η μυρωδια της θα ειναι παντου αλλα νομιζω οτι μπορει να παει στην πιο προσφατη!!
κατερινα μακαρι να πανε ολα καλα!!περιμενουμε νεα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.900
Παιδιά, νέα το απόγευμα πια. Πάντως όλες οι ιδέες είναι καλοδεχούμενες και οι έμπρακτες βοήθειες ακόμη περισσότερο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οποιος μένει νότια και έχει όρεξη να πάμε στης Κατερίνας να ψάξουμε ξανά με το φως του ηλιου αυτήν την φορα (γιατί το αυτοκίνητο μου ειναι γιοκ..) με μεγάλη χαρά να βοηθήσω!!:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ρε παιδια, ποσο μεγαλο ειναι πια αυτο το σπιτι, το γκαραζ και ο κηπος και ποσες κρυψωνες μπορει να εχει? Ψαχνανε τρια ατομα εμπειρα και εξυπνα.
Φυσικα τωρα που μιλαμε μπορει ηδη το σκυλακι να εχει ξετρυπωσει ή να περιμενει εξω απο την αυλοπορτα. Μακαρι αν και δυσκολο.
 


sophie_5

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2009
140
1
Κατερίνα αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια πάρε με τηλέφωνο.(στο στέλνω με private message)Μένουμε πολύ κοντά (Νέα Κηφισιά μένω και εγώ) ο,τι ώρα και να είναι μη διστάσεις, θα χαρώ πολύ να βοηθήσω.
Καλο θα ήταν να βάλουμε και κάποιες αφίσες στη γειτονιά και να ενημερώσεις και το αστυνομικό τμήμα.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παιδια- αυτο που ειπε ο Tricky- με γερακι μπορει να εχει μια λογικη, εαν τα σκυλια ειχαν προσβαση στον κηπο!

Πριν απο καπιοα χρονια, ηρθε μια κοπελλα με εναν σκυλο τρεχοντας στο ιατρειο- ο σκυλος ειχε πεσει απο το μπαλκονι- ακριβος μπροστα στα ποδια της κοπελλας. Το σκυλακι το γνωρισαμε- ηταν χρονια πελατες στο ιατρειεο. Ηταν ενα πολυ μικροσωμο ημιαιμο Υορκιε- ShiTzu κατι τετοιο (1.5 κιλα βαρος περιπου). Πολυ γριουλα- και αποκλειοταν να ανεβει σε καρεκλα η κατι τετοιο η ακομα και να πηδουσε απο μονη της την μαντρα του μπαλκονιου (δεν ειχε ουτε καν καγκελα- αλλα μαντρα χωρις κενα).
Και αφου ειχαμε σπασει τα κεφαλια μας, πως βρεθηκε το σκυλακι στο πεζοδρομιο- ενημεροσε ενας γειτονας οτι ειδε ενα αρπαχτικο πουλι να παει στο μπαλκονι και να παρει τον σκυλο. Τον σηκωσε και μετα απο λιγα μετρα του επεσε!
Και αυτα εγιναν στον Κορυδαλλο!!!
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Ρωτήσατε τελικά στη γειτονιά; Κρίμα μωρέ η ψυχούλα :( Ελπίζω να βρεθεί σύντομα!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το σκυλάκι που έφεραν στο ιατρείο frenchiefan είχε πολύ βαθειά κοψίματα;
Αν όχι αποκλείεται να έπεσε θύμα αρπακτικού πτηνου....


Γενικά, θεωρώ απίθανο ένα σκυλί ακόμη και τέτοιου μικρού μεγέθους να πέσει θύμα αρπακτικού πτηνού, αφού όσα έχουν καταγραφεί στην Αθήνα και τις παρυφές της πολύ σπάνια θα κυνηγήσουν ενα τόσο μεγάλο θήραμα....συνήθως κυνηγούν έντομα κατά κύριο λόγο, μικρότερα πουλιά και μικρά τρωκτικά!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οχι, δεν ειχε κοψιματα- μονο σπασμενη λεκανη απο την πτωση.
Ο γειτονας- ενας παπουλις, το ειδε, που το ειχε σηκωσει απο τα μακρυα μαλλια και μετα απο λιγο του επεσε!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ξέρεις πως είναι οι παππούδες....καταρράκτης, εκφύλιση ωχράς κηλίδας....:p

Θεωρώ ότιι μάλλον έκανε λάθος....

Τα νύχια τους κόβουν σαν μαχαίρια καλοακονισμένα....
Ακόμη κι να δεν μπορούσε να το συγκρατήσει στην αρχική επίθεση θα είχε προκαλέσει τραύματα....είναι τραγικά απίθανό να έπιασε μόνο μαλλί και καθόλου κρέας.....


Πιο πιθανό θα ήταν να κάθησε κανένα περιστέρι στο μπαλκόνι και το σκυλάκι θυμούμενο τις παλιές νεανικές του τρέλες να το κυνήγησε και με τα γερικα αντανακλαστικά του να έφυγε από κάτω.....και να είδε κάτι τέτοιο ο παππούς!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οι παππουδες και οι γιαγιαδες τα ξερουν ολα. Παρακολουοθυν τα παντα και δεν τους ξεφευγει τιποτα. Ακου που σου λεω.
Και ναι, συχνα τα αρπακτικα, κουκουβαγιες, γερακια, ακομα και οι αετοι δεν κανουν καλο πιασιμο και η λεία τους φευγει απο τα "χερια".
Οπως ακομα και οι εκπαιδευμενοι σκυλοι δεν κανουν παντα καλο δαγκωμα.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και ναι, συχνα τα αρπακτικα, κουκουβαγιες, γερακια, ακομα και οι αετοι δεν κανουν καλο πιασιμο και η λεία τους φευγει απο τα "χερια".
Η λεία φεύγει, σαφώς και φεύγει!
Μάλιστα είναι περισσότερες οι φορές που το πιάσιμο δεν είναι καλό πάρα είναι καλό....

Αλλά ειδικά αν το σηκώσει, φεύγει μεν, αλλά όχι χωρίς ενθύμια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.900
Παλληκάρια, κανονίστε να τα διαβάσει η άλλη αυτά που λέτε τα ανατριχιαστικά, να την ψάχνουμε κι αυτήν...
 


aris83

Well-Known Member
17 Απριλίου 2010
202
0
Γέρακας
Παιδιά ας αφήσουμε τις εικασίες και ας επικεντρώσουμε όλη μας την θετική ενέργεια να βρεθεί η σκύλιτσα+
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa