Θεμα με το σηκωμα αυτιων


kostastibo

Member
17 Νοεμβρίου 2017
17
1
48
Καλησπερα σας και καλος σας βρηκα. Θελω να ρωτησω αν καποιος γνωριζει για το σηκωμα των αυτιων. Εχω εδω και 5 ημερες ενα Βελγικο Μαλινουα θηλυκο 2 μηνων και μερικων ημερων. Οταν την πηρα τα αυτακια της ηταν σχεδων σηκωμενα και 2 μερες μετα επεσαν! Ειναι φυσιολογικο αυτο η κατι καναμε στο παιχνιδι?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλησπερα κ καλως ηρθες

Το σηκωμα των αυτιών ειναι θεμα γονιδιακο. Αρα ο καταλληλότερος να σου απαντησει ειναι ο εκτροφεας σου.
 
  • Like
Reactions: Penguin


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπερα σας και καλος σας βρηκα. Θελω να ρωτησω αν καποιος γνωριζει για το σηκωμα των αυτιων. Εχω εδω και 5 ημερες ενα Βελγικο Μαλινουα θηλυκο 2 μηνων και μερικων ημερων. Οταν την πηρα τα αυτακια της ηταν σχεδων σηκωμενα και 2 μερες μετα επεσαν! Ειναι φυσιολογικο αυτο η κατι καναμε στο παιχνιδι?
Από που τη πηρες? Φωτό αν υπάρχει
 


kostastibo

Member
17 Νοεμβρίου 2017
17
1
48
Απο εναν φιλο, την ειδα, την εωτευτηκα και την πηρα. Απλα θελω να μαθω εαν απο σηκωμενα αφτια τα ριχνει και τα ξανασηκωνει, δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. κατω φωτο με ορθια αφτια, μολις την πηρα, 2μηνων και φωτο με αφτια κατω 3-4 μερες μετα. Βλεπω ομως τωρα πλεον μετα απο 10 μερες οτι τα σηκωνει οποτε θελει. Απλα δεν εχω ξανακουσει οτι τα ανεβοκατεβαζει η καναμε καποιο προβλημα στο παιχνιδι. Το σκυλι δεν εχει χαρτια και ουτε μ ενδιαφερουν. Μανα πατερας, 2 πανεμορφα μεγαλοσωμα μαλινουα, τρελα!
 

Attachments





Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Οταν λες δεν σε ενδιαφερουν τα χαρτια; αναφερεσε στο pedigree μονο ή δεν σε ενδιαφερουν και τα χαρτια που αναφερουν δυσπλασιες, απουσια κληρονομικωνς ασθενειων κτλπ;
 


kostastibo

Member
17 Νοεμβρίου 2017
17
1
48
για θεματα δυσπλασιων και ασθενιων εχουν ελεγθει και γονεις και κουταβια. Ειναι αριστα, pedigree δεν μενδιαφερει.
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
για θεματα δυσπλασιων και ασθενιων εχουν ελεγθει και γονεις και κουταβια. Ειναι αριστα, pedigree δεν μενδιαφερει.
Τα κουτάβια πως έχουν ελεγχθεί??
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
pedigree δεν μενδιαφερει.
Είναι όμως λίγο οξύμωρο να ανησυχείς για τα αυτιά και ταυτόχρονα να μην σε ενδιαφέρει το pedigree.
Το pedigree πιστοποιεί πως το κουτάβι που συνοδεύει προέρχεται από γονείς που ανήκουν στην ίδια φυλή, που και αυτοί με την σειρά τους έχουν pedigree και πάει λέγοντας.

Τα μαλινουα, όπως και κάθε καθαρόαιμη φυλή, μοιράζονται συγκεκριμένα χαρακτηριστικά εμφάνισης και χαρακτήρα. Για πολλά χρόνια, η επιλογή συγκεκριμένων χαρακτηριστικών, έχει καταφέρει να τα σταθεροποιησει και ακριβώς γι αυτόν τον λόγο είναι προβλέψιμα.
Αυτή η προβλεψιμοτητα είναι αυτό που ωθεί κάποιον να επιλέξει μια καθαρόαιμη φυλή και ο μόνος τρόπος να διασφαλιστεί είναι το pedigree.

δεν εχω ακουσει κατι τετοιο
Ένας σκύλος ο οποίος δεν έχει pedigree, δεν ξέρουμε από που προέρχεται και τι γονίδια κουβαλάει, συνεπώς δεν μπορουμε να προβλέψουμε πως θα εξελιχθεί. Δεν ανήκει στην φυλή του και συνεπώς δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την εξέλιξή του με σκυλιά που ανήκουν στην επίσημη φυλή.

Άρα το τι θα κάνει και αν τα σηκώσει, κανείς δεν μπορεί να πει. Είναι καθαρά θέμα γονιδίων, σχεδιασμού του αυτιού, πάχους του δέρματος κλπ κλπ.
Το ότι τα κράτησε για λίγο ίσως είναι καλο σημάδι, αλλά και πάλι μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα.
 


kostastibo

Member
17 Νοεμβρίου 2017
17
1
48
Είναι όμως λίγο οξύμωρο να ανησυχείς για τα αυτιά και ταυτόχρονα να μην σε ενδιαφέρει το pedigree.
Το pedigree πιστοποιεί πως το κουτάβι που συνοδεύει προέρχεται από γονείς που ανήκουν στην ίδια φυλή, που και αυτοί με την σειρά τους έχουν pedigree και πάει λέγοντας.

Τα μαλινουα, όπως και κάθε καθαρόαιμη φυλή, μοιράζονται συγκεκριμένα χαρακτηριστικά εμφάνισης και χαρακτήρα. Για πολλά χρόνια, η επιλογή συγκεκριμένων χαρακτηριστικών, έχει καταφέρει να τα σταθεροποιησει και ακριβώς γι αυτόν τον λόγο είναι προβλέψιμα.
Αυτή η προβλεψιμοτητα είναι αυτό που ωθεί κάποιον να επιλέξει μια καθαρόαιμη φυλή και ο μόνος τρόπος να διασφαλιστεί είναι το pedigree.



Ένας σκύλος ο οποίος δεν έχει pedigree, δεν ξέρουμε από που προέρχεται και τι γονίδια κουβαλάει, συνεπώς δεν μπορουμε να προβλέψουμε πως θα εξελιχθεί. Δεν ανήκει στην φυλή του και συνεπώς δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την εξέλιξή του με σκυλιά που ανήκουν στην επίσημη φυλή.

Άρα το τι θα κάνει και αν τα σηκώσει, κανείς δεν μπορεί να πει. Είναι καθαρά θέμα γονιδίων, σχεδιασμού του αυτιού, πάχους του δέρματος κλπ κλπ.
Το ότι τα κράτησε για λίγο ίσως είναι καλο σημάδι, αλλά και πάλι μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα.

  • Σ ευχαριστω φιλε μου για την λεπτομερεστατη αναφορα σε κατι δεν γνωριζεις εαν το ξερω, απλα κατα εναν παραξενο λογο, αλλα ρωτας αλλα σου λενε. Δεν "ανησυχησα", οπως ειδες λιγο πιο κατω το διακωμωδω. Ειναι κατι που δεν γνωριζα και ρωτησα μονο αυτο! Τα σηκωσεις δεν τα σηκωσει για μενα θα ειναι η κουκλα μου! Αλλα σιγουρα αν σηκωμενα και μοιαζει της μανας της, θα ειναι ολα τα λεφτα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εαν γνωριζει καποιος, ΜΟΝΟ γι αυτο που ρωταω θελω απαντηση, ευχαριστω!
an ειναι καθαρα οπως λες θα τα σηκωσει οταν ερθει η ωρα του
να του δημιουργησεις προβλημα στα αφτια λογω παιχνιδιου ειναι λιγο δυσκολο,οταν μιλαμε για νορμαλ καταστασεις.
μεγαλοσωμοι οι γονεις ε;με μεγαλα κεφαλια χαχαχαχα (πλακα) ποσο μεγαλοσωμοι;
 


kostastibo

Member
17 Νοεμβρίου 2017
17
1
48
an ειναι καθαρα οπως λες θα τα σηκωσει οταν ερθει η ωρα του
να του δημιουργησεις προβλημα στα αφτια λογω παιχνιδιου ειναι λιγο δυσκολο,οταν μιλαμε για νορμαλ καταστασεις.
μεγαλοσωμοι οι γονεις ε;με μεγαλα κεφαλια χαχαχαχα (πλακα) ποσο μεγαλοσωμοι;
Η μανα πλησιαζει τα 40 κιλα και τα 62 εκ! Ο πατερας, δεν το συζητω, 69 εκ σκυλαρος!
 


kostastibo

Member
17 Νοεμβρίου 2017
17
1
48
an ειναι καθαρα οπως λες θα τα σηκωσει οταν ερθει η ωρα του
να του δημιουργησεις προβλημα στα αφτια λογω παιχνιδιου ειναι λιγο δυσκολο,οταν μιλαμε για νορμαλ καταστασεις.
μεγαλοσωμοι οι γονεις ε;με μεγαλα κεφαλια χαχαχαχα (πλακα) ποσο μεγαλοσωμοι;
Σ ευχαριστω επισης για την απαντηση σχετικα με το παιχνιδι γιατι ειναι πολυ αγαρμπη, προσπαθω να την εχω ηρεμη, αλλα επιδει δεν εχουμε κανει το εμβολιο ακομα και βγαινει ελαχιστα, ειναι μεσα στην τρελα, χτυπιεται σαν χταποδι, ειπα μηπως τα τσακισαμε, αλλα οκ!
 








tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πιο βορεια, Καβαλα
χμμμμμ
καταρχην μαλι και 40 κιλα ακομα και για αρσενικο ειναι παρα πολα
να φανταστεις εμενα η σκυλα ειναι 28-29 κιλα και ειναι πιο μεγαλη απο μερικα αρσενικα..οποτε αν δεν μιλαμε για ενα σακι με πατατες και θυληκο μαλι στα 40 κιλακαπου υπαρχει προβλημα.
το ιδιο λογικα και για τον πατερα.
εγω μπορει καπια στιγμη στο μελλον να αγορασω σκυλο χωρις πεντιγκρυ οπως λες εσυ τωρα.ποτε ομως δεν θα το εκανα αυτο με ενα μαλι,για πολους λογους που στο μελλον ευχομαι να μην τους καταλαβεις..
καλη συμβιωση να εχετε και να περνατε παντα καλα

ααααααααααααα
και καλες δαγκες,αλλιως δεν λεει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95