Θετικη vs κλασσικη εκπαιδευση και e-colar


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Σαύρα εξήγησα πότε θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται διορθώσεις σε προηγούμενα ποστ.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dogo said:
:D :D :D

Στο documentary που ανέφερα εδώ :

Τα έχω δεί σε documentary στο National Geografic και Animal Planet αλλά δε θυμάμε τίτλους εκπομπών...
:wink:
Σε βιντεο εχω δει και εγω,μονο που τα βιντεο ειναι μονταρισμενα,δες στην πραγματικοτητα πως κανει το σκυλι την πρωτη φορα που θα του βαλεις το ηλ.κολαρο και μετα πες μου οταν δεις το σκυλι να πεταγετε και να βγαζει ουρλιαχτο.

Σαύρα εξήγησα πότε θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται διορθώσεις σε προηγούμενα ποστ.
Αυτο το καταλαβα,αλλα αυτο που δεν μου απανταει κανεις που χρησιμοποιει αυτου του ειδους την εκπαιδευση,ειναι τι διορθωση ειναι αυτη που δεν μπορει να γινει με αλλο,πιο ανθρωπινο τροπο χωρις να προκαλει πονο η τρομο στο σκυλι.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Σε βιντεο εχω δει και εγω,μονο που τα βιντεο ειναι μονταρισμενα...
Ψέμματα λοιπόν και το documentary...μοντάζ... :?
Και τα χαρούμενα σκυλιά που έβλεπα να εκτελούν τις εντολές?...Μοντάζ μάλλον και αυτά.

Ψέμματα και τα άρθρα του wikipedia... :?

Να είσαι λίγο προκατειλημένη υπάρχει περίπτωση?... :?

Να ουρλιάζει ένας σκύλος από τη στιγμή που ίσα που νοιώθει κάτι δεν είναι από παράξενο εώς αδύνατο?... :?
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Savra said:
Skylos said:
Σαύρα εξήγησα πότε θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται διορθώσεις σε προηγούμενα ποστ.
Αυτο το καταλαβα,αλλα αυτο που δεν μου απανταει κανεις που χρησιμοποιει αυτου του ειδους την εκπαιδευση,ειναι τι διορθωση ειναι αυτη που δεν μπορει να γινει με αλλο,πιο ανθρωπινο τροπο χωρις να προκαλει πονο η τρομο στο σκυλι.
Διόρθωση στην εκπαιδευτική ορολογία σημαίνει δυσάρεστο ερέθισμα ("μηηηηη", απότομο τράβηγμα λουριού, κλπ).
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Αυτο το καταλαβα,αλλα αυτο που δεν μου απανταει κανεις που χρησιμοποιει αυτου του ειδους την εκπαιδευση,ειναι τι διορθωση ειναι αυτη που δεν μπορει να γινει με αλλο,
Ο λόγος που δεν συμμετέχω στην συζήτηση είναι ότι φαίνετε ότι δεν θα βγάλουμε άκρη.

οι λόγοι πολλοί, κατανοητοί και δεκτοί.

εγώ αν και δεν έχω χρησιμοποιήση e-collar σε σκυλί θα σου πώ ένα παράδειγμα.

απάντησε παρακαλώ στο συγκεκριμένο

το σκυλί είναι π.χ. 15 μηνών.

ΞΕΡΕΙ (έχει μάθει) το AUS το οποίο και εκτελεί κανονικά.

στην μακρινή επίθεση λοιπόν και ενώ το σκυλί είναι 40 μέτρα μακρυά από εμάς του δίνουμε την εντολή και αυτό παρασυρόμενο από εκπαίδευση,ηλικία (έφηβο είναι), γονίδια, ορμή και χίλια δυο άλλα πράγματα αυτό δεν την εκτελεί.

εσύ βρίσκεσε μακρυά του, δεν το κρατάς με λουρί κ.ο.κ.

Πως θα το ΄επαναφέρεις ' στην τάξη??????????????

πιο ανθρωπινο τροπο χωρις να προκαλει πονο η τρομο στο σκυλι
Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα μας τελικά??

Δεν μιλάμε για ανθρώπους άρα για ανθρώπινους τρόπους.

γιατί προσπαθούμε να κάνουμε αυτά ανθρώπους και όχι εμάς ζώα????????
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΜΑΚΗΣ said:
απάντησε παρακαλώ στο συγκεκριμένο

το σκυλί είναι π.χ. 15 μηνών.

ΞΕΡΕΙ (έχει μάθει) το AUS το οποίο και εκτελεί κανονικά.

στην μακρινή επίθεση λοιπόν και ενώ το σκυλί είναι 40 μέτρα μακρυά από εμάς του δίνουμε την εντολή και αυτό παρασυρόμενο από εκπαίδευση,ηλικία (έφηβο είναι), γονίδια, ορμή και χίλια δυο άλλα πράγματα αυτό δεν την εκτελεί.

εσύ βρίσκεσε μακρυά του, δεν το κρατάς με λουρί κ.ο.κ.

Πως θα το ΄επαναφέρεις ' στην τάξη??????????????
Αυτο Μακη προυποθετει οτι ο χειριστης του εχει ηδη μαθει το ηλ.κολαρο,δεν μπορει ξαφνικα εκει που το σκυλι τρεχει να πατησει το κουμπι,και σε ρωταω γιατι δεν κανει οτι και εσυ με το δικο σου σκυλι που δεν χρησιμοποιησες ηλ.κολαρο?
Εσυ θα απαντησεις σε αυτο που ξερεις απο αυτο το αθλημα,οπως εχω ξαναπει δεν εχω εκπαιδευσει σε sh.

Αυτο που ξερω ειναι οτι αυτο που εγραψε εδω ο skylos
Μπαίνω που και που στο leerburg forum όπου συνομιλούν έμπειροι και νεώτεροι εκπαιδευτές για διάφορα θέματα εκπαίδευσης. Είναι πολλές οι συζητήσεις για περιπτώσεις σκύλων που η χρήση ηλεκτρικού κολάρου είχε αρνητικές επιπτώσεις στη συμπεριφορά τους και δε λείπουν και οι τσακωμοί μεταξύ έμπειρων και γνωστών εκπαιδευτών που φτάνουν σε κατηγορίες για "καταστροφή" κάποιου αγωνιστικού σκύλου
το εχω διαβασει σε διαφορα φορουμ και αρθρα,οτι πολλα σκυλια εχουν καταστραφει απο το ηλ.κολαρο.Ξερω κυνηγους που εχουν καταστρεψει τα δικα τους και τα εχουν κανει δειλα,και ρωταω τον εαυτο μου αν αξιζει με οποιοδηποτε τιμημα να εχω ενα αψογα εκπαιδευμενο σκυλι και λεω οχι,το ξερω οτι θα υπαρχουν περιπτωσεις που ισως δεν θα με ακουσει,ομως προτιμω αυτο,παρα να υπαρχει εστω και μια περιπτωση να εχω ενα προβληματικο σκυλι.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν μπορει ξαφνικα εκει που το σκυλι τρεχει να πατησει το κουμπι
νομίζω είμουν ξεκάθαρος.

έγραψα

ΞΕΡΕΙ (έχει μάθει) το AUS το οποίο και εκτελεί κανονικά.

στην μακρινή επίθεση λοιπόν και ενώ το σκυλί είναι 40 μέτρα μακρυά από εμάς του δίνουμε την εντολή και αυτό παρασυρόμενο από εκπαίδευση,ηλικία (έφηβο είναι), γονίδια, ορμή και χίλια δυο άλλα πράγματα αυτό δεν την εκτελεί.
δηλαδή έχει πάει στον ερεθιστή το έχει δαγκώσει και ενώ ο ερεθιστής έχει σταματήσει να τρέχει και το σκυλί παίρνει την εντολή να αφήσει αυτό αρνείται

όταν καταλάβουμε ότι έχουμε να κάνουμε με ζώα (διαφορετικού είδους από εμάς) στα οποία δεν ισχύει το

΄κάνε τα μαθήματα σου γιατί δεν έχει παγωτό΄

όταν καταλάβουμε ότι η λέξη πόνος είναι διαφορετική στα ζώα

(περιμένω απάντηση στην ερώτηση μου)

΄ΠΟΝΑΕΙ η AZRA????'
όταν καταλάβουμε ότι πνίκτης και e-collar είναι εργαλεία διόρθωσης και όχι εκπαίδευσης (χωρίς να σημαίνει ότι κάποιοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ δεν εκπαιδεύουν και με αυτά).

όταν καταλάβουμε ότι πείρα και χρόνια ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ αυτόματα και γνώση

Αν αυτος,ενας απο τους πιο εμπειρους εκπαιδευτες με τουλαχιστον 20ετη πειρα,θεωρεις οτι εκανε λαθος,γιατι να εμπιστευτεις εναν εκπαιδευτη απο τους 10αδες που βγαινουν απο τα σεμιναρια 2-3 μηνων να χρησιμοποιησει ηλ.κολαρο στο σκυλι σου
τότε ίσως καταλάβουμε και πως θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε στα σκυλιά

ένα Γερμανικό ΄ρητό΄ που μου είπε εκπαιδευτής σε ταξίδι μου εκεί ήταν το

΄Μια (φορά) με το καρότο και μια (φορά) με το μαστίγιο.

και για να τελειώνω.

εσύ θέλεις το 60% της υπακοής καθημερινά.

εγώ θέλω το 110% για 10 λεπτά μέσα στον στίβο.

η χρήση πνίκτη και e-collar είναι ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ για εμένα.

η εκπαίδευση των σκυλιών που κάνουν ανίχνευση εκρηκτικών βασίζετε κατά ΠΟΛΥ στην χρήση e-collar.

Εκεί δεν μιλάμε για ικανοποίηση του εγωισμού μας όπως κάποιοι μπορούν να ισχυριστούν ότι γίνετε στα κυναθλήματα.
εκεί μιλάμε για life-saving.

Είναι θεμιτό???????????
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
ΜΑΚΗΣ said:
όταν καταλάβουμε ότι έχουμε να κάνουμε με ζώα (διαφορετικού είδους από εμάς) στα οποία δεν ισχύει το

΄κάνε τα μαθήματα σου γιατί δεν έχει παγωτό΄

όταν καταλάβουμε ότι η λέξη πόνος είναι διαφορετική στα ζώα

(περιμένω απάντηση στην ερώτηση μου)


όταν καταλάβουμε ότι πείρα και χρόνια ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ αυτόματα και γνώση


τότε ίσως καταλάβουμε και πως θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε στα σκυλιά

ένα Γερμανικό ΄ρητό΄ που μου είπε εκπαιδευτής σε ταξίδι μου εκεί ήταν το

΄Μια (φορά) με το καρότο και μια (φορά) με το μαστίγιο.

και για να τελειώνω.

εσύ θέλεις το 60% της υπακοής καθημερινά.

εγώ θέλω το 110% για 10 λεπτά μέσα στον στίβο.

η χρήση πνίκτη και e-collar είναι ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ για εμένα.

η εκπαίδευση των σκυλιών που κάνουν ανίχνευση εκρηκτικών βασίζετε κατά ΠΟΛΥ στην χρήση e-collar.

Εκεί δεν μιλάμε για ικανοποίηση του εγωισμού μας όπως κάποιοι μπορούν να ισχυριστούν ότι γίνετε στα κυναθλήματα.
εκεί μιλάμε για life-saving.

Είναι θεμιτό???????????
Μάκη, μήπως είναι ώρα να αρχίσεις να υποστηρίζεις το τρόπο που εκπαιδεύεις δίνοντας τα θετικά και αρνητικά της δικής σου τακτικής ΜΟΝΟ;

Με το να απορρίπτεις τις άλλες (τις οποίες δεν γνωρίζεις, οπότε το κάνεις με χαζό τουλάχιστον, τρόπο) δεν ενισχύεις τη δική σου θέση. Είναι φανερό πως αδυνατείς να υποστηρίξεις τη χρήση πνίχτη/ e-collar αλλιώς δε θα χρειαζότανε να χλευάζεις άλλους τρόπους εκπαίδευσης προσπαθώντας να μειώσεις την αντίληψη του άλλου λέγοντας πως ανθρωπομορφίζουν τα ζώα κτλ

Αν εσύ θέλεις να βασανίζεις το ζώο σου για να κάνεις το άθλημά σου δεν έχει καμία μα καμία σχέση με life saving και σχετικά.

Σε επίδειξη που είδα εγώ για εύρεση ναρκωτικών (αλλά και διαπίστωση για καρκίνο σε άνθρωπο) χρησιμοποιούν την επιβράβευση. Για τα εκρηκτικά, καλά θα κάνουν ή να τα εκπαιδεύουν με τη θετική τα ζώα τους ή να βρουνε άλλους τρόπους. Η ηθική αυτό λέει.

Κι όλα αυτά βέβαια... τελείως άσχετα με το να επιβεβαιώνεσαι εσύ 10 λεπτά στο ρίνγκ.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
η εκπαίδευση των σκυλιών που κάνουν ανίχνευση εκρηκτικών βασίζετε κατά ΠΟΛΥ στην χρήση e-collar.

Εκεί δεν μιλάμε για ικανοποίηση του εγωισμού μας όπως κάποιοι μπορούν να ισχυριστούν ότι γίνετε στα κυναθλήματα.
εκεί μιλάμε για life-saving.
@ΜΑΚΗΣ

Το έχω αναφέρει και εγώ πιο πάνω για τα σκυλιά που βρίσκουν εκρηκτικά καθώς και για την πολύ θετική και διαφορετική χρήση του e-colar στην εκπαίδευση κουφών σκύλων αλλά τίποτα... :D

Αν εσύ θέλεις να βασανίζεις το ζώο σου για να κάνεις το άθλημά σου δεν έχει καμία μα καμία σχέση με life saving και σχετικά.
Θα σου απαντήσει ο Μάκης αλλά στο γενικό του θέματος θα ήθελα να πώ για πολλοστή φορά πως βρε eleni ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ!...
ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΥΑΝ!...

Αντίθετα τα βλέπουμε με χαρά και σθένος να κάνουν τη δουλειά τους και ίχνος φόβου...Κάτι σημαίνει αυτό. :wink:

Ηθική και σεβασμός είναι να γνωρίζεις και να σέβεσε την φύση του αγαπημένου σου φίλου και να του φέρεσε ανάλογα,γιατί μόνο μέσα σε αυτά που γνωρίζει και κατανοεί θα είναι ευτιχισμένος και όχι όπου εσύ θα νιώθεις καλύτερα. :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΥΑΝ!...
Αντίθετα τα βλέπουμε με χαρά και σθένος να κάνουν τη δουλειά τους και ίχνος φόβου...Κάτι σημαίνει αυτό.
Τα μισά δε ξαναδουλεύουν... πως να το κάνουμε... και μετα βγαζουμε αχρηστο ταχαμ τον χειριστη. Δουλεύουν αυτά που είναι πιο submissive ως χαρακτήρες

ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ;;; ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ

ΞΕΚΙΝΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ....

γιατι αν τον σεβόσουν τον εαυτο σου θα κοιταζες πως θα γινει να αισθανεσαι καλα και εσυ και ο σκυλος σου... να μας πεις βεβαια σε ποια περιπτωση εννοεις που ο σκυλος αισθανεται ασχημα και εγω καλα.... μηπως τα μπερδευεις; Dogo απο μενα... καλη τυχη...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Τα μισά δε ξαναδουλεύουν... πως να το κάνουμε... και μετα βγαζουμε αχρηστο ταχαμ τον χειριστη. Δουλεύουν αυτά που είναι πιο submissive ως χαρακτήρες
ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ!

Φέρε μια στατιστική επίσημη που να επιβεβαιώνει αυτά που λες και βλέπουμε.Το ποσοστό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λες.

Μα ξεχνάς πόσος κόσμος,απλός,ασχολείτε με σπόρ?...Όλοι αυτοί είναι βασανιστές που δεν αγαπούν τα σκυλιά τους?... :shock:

Και βέβαια ΟΧΙ!...Τα αγαπούν και τα νοιάζοντε και αν έβλεπαν "βασανηστήρια" και "πόνο" θα έφευγαν.
Γιατί να πέφτουμε θύματα προπαγάνδας?... :?

ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ;;; ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ
Δε το καλοκατάλαβα αλλά θα σου ξαναπώ...

Ηθική και σεβασμός είναι να γνωρίζεις και να σέβεσε την φύση του αγαπημένου σου φίλου και να του φέρεσε ανάλογα,γιατί μόνο μέσα σε αυτά που γνωρίζει και κατανοεί θα είναι ευτιχισμένος και όχι όπου εσύ θα νιώθεις καλύτερα.
ΞΕΚΙΝΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ....
Συμφωνώ και ανταποδίδω... :p :D
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Τι άποψη έχετε για το παρακάτω;

One of the things we value so much about positive training is the trust it builds between dog and human. Your dog trusts that he can try behaviors without getting hurt – you’ll let him know when he’s right, but you won’t frighten or hurt him when he’s wrong. When you violate that trust, you risk negative behavioral consequences that are sometimes significant, ranging from aggression at one end of the spectrum, to shutting down, or learned helplessness, at the other.

When a dog becomes aggressive, his future becomes questionable. When a dog shuts down, losing his willingness to offer behaviors for fear he’ll be punished, it makes his training even more frustrating.

Aggression aside, using coercion along with positive training has serious consequences. If you punish your dog for failing to perform a cue that you “know” he knows, you “poison” that cue; in other words, you give him a negative association with it. The cue becomes ambiguous; the dog doesn’t know if it predicts “good stuff” (click! and treat) or “bad stuff” (punishment). This ambiguity creates stress, and can turn a happy working dog into one whose tail starts to lower and enthusiasm starts to wane.
A poisoned cue is very difficult, if not impossible, to rehabilitate. If you poison a cue you’re better off introducing a new one than trying to regain the consistently positive association with the old one.

You always have a choice as to how to behave with your dog. One of the many things I love about positive training is that if one way isn’t working, there are many more possibilities to try to get the behavior you want to reinforce, without resorting to coercion or intimidation. Use of force in an otherwise positive training program is detrimental to future training, as well as evidence of lack of creativity and lack of commitment to a pain/intimidation-free relationship with your dog.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Τι άποψη έχετε για το παρακάτω;
One of the things we value so much about positive training is the trust it builds between dog and human. Your dog trusts that he can try behaviors without getting hurt – you’ll let him know when he’s right, but you won’t frighten or hurt him when he’s wrong. When you violate that trust, you risk negative behavioral consequences that are sometimes significant, ranging from aggression at one end of the spectrum, to shutting down, or learned helplessness, at the other.

When a dog becomes aggressive, his future becomes questionable. When a dog shuts down, losing his willingness to offer behaviors for fear he’ll be punished, it makes his training even more frustrating.
Μέχρι αυτό το σημείο αν αφαιρέσεις την λέξη "positive" και το αφήσεις ως έχει ή βάλεις "clasical" είναι το ίδιο!
Δηλαδή μιλάμε για τα ίδια πιστεύω,τις ίδιες αρχές,τις ίδιες αρετές...
Γιατί όπως λέω συνέχεια,ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΛΟΓΙΣΤΗ ΒΙΑ,ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ...ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ,ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ!... :wink:

Aggression aside, using coercion along with positive training has serious consequences. If you punish your dog for failing to perform a cue that you “know” he knows, you “poison” that cue; in other words, you give him a negative association with it. The cue becomes ambiguous; the dog doesn’t know if it predicts “good stuff” (click! and treat) or “bad stuff” (punishment). This ambiguity creates stress, and can turn a happy working dog into one whose tail starts to lower and enthusiasm starts to wane.
A poisoned cue is very difficult, if not impossible, to rehabilitate. If you poison a cue you’re better off introducing a new one than trying to regain the consistently positive association with the old one.
Σε αυτό το σημείο λίγο παραπληροφορεί ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ... :?

ou always have a choice as to how to behave with your dog. One of the many things I love about positive training is that if one way isn’t working, there are many more possibilities to try to get the behavior you want to reinforce, without resorting to coercion or intimidation. Use of force in an otherwise positive training program is detrimental to future training, as well as evidence of lack of creativity and lack of commitment to a pain/intimidation-free relationship with your dog.
Και φυσικά καταλήγει σε ΛΑΘΟΣ συμπεράσματα μια που στο μυαλο του έχει "πόνο-τρόμο-βασανηστήρια". :D :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
αυτό πως το βλέπετε;

Unless you’re a dedicated pure shaper, if you train with positive methods you probably use luring to some degree.

Luring is using a treat to show your dog what you want him to do. To lure a “down,” for example, hold the treat in front of your dog’s
nose while he’s sitting, then lower it a tiny bit toward the floor. As his nose follows the tidbit, “mark” the behavior that you want with the click! of a clicker or a verbal marker, such as the word “Yes!”, and feed him the treat.

Continue gradually moving the treat toward the floor, clicking and treating along the way, until he’s lying down. If at any time he stands up, say “Oops!” and have him sit again, then resume luring the down, moving the treat toward the floor in smaller increments this time.

Luring to teach behaviors is just fine. Forgetting to “fade” (gradually remove) the lure is not. If you don’t fade the lure early in the training process, you and your dog can become dependent on the presence of treats to get the behavior to happen. While I almost always have treats in my pockets or close by, I don’t want to have to rely on treats to get my dog to offer behaviors when I ask for them.

Here’s how to fade the lure with the “down” behavior: 1. Use the lure until the “down” happens easily – when you lure to the floor your dog follows into a down position immediately, with one click! and treat at the end. For most dogs this should only take a half-dozen or so repetitions.
2. Stand in front of your dog with your hands at your sides, a treat in the hand you’ve been using to lure with. If your dog mugs that hand for the treat, hide it behind your back.
3. With your dog sitting in front of you, ask for the “down.”
4. Wait a second or two, and if he doesn’t lie down (he probably won’t), lure him to the ground.
5. Repeat Steps 3 and 4 several times, sometimes waiting a little bit longer to lure, sometimes a little shorter.
6. If he’s not lying down when you ask after a half-dozen repetitions, start fading the lure in gradual steps. Ask for the “down,” pause, and when you lure, instead of moving the treat all the way to the floor, move it three-quarters of the way, and then whisk it behind your back, parallel to the floor (if you lift it up you’ll lure him back into a sit). Since he’s three-quarters of the way down, he’s likely to continue all the way to the floor, even though the treat is gone. If not, repeat again and go seven-eighths of the way to the floor.
7. Repeat Step 6, gradually decreasing the distance you lure toward the floor, until you’ve faded the lure completely.
You can apply this same process to any behavior you teach initially by luring. As soon as the dog can perform the behavior easily for the lure, begin fading. You are, in essence, translating for your dog, showing him that the word you’re using is the equivalent of the lure. When you say the verbal cue “down,” pause, and then lure, it’s as if you’re saying, “Dog, the word down means exactly the same thing as putting the treat in front of your nose and moving it toward the floor.”
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
αυτό πως το βλέπετε;
Είναι ένας τρόπος να μάθεις το "ΚΑΤΣΕ" και το "ΚΑΤΩ".
Τρόπος που χρησιμοποιεί και χρησιμοποιούσε η κλασική μέθοδος εκπαίδευσης (μεταξύ άλλων). :D

Είναι αυτό που έχω ξαναπεί...Η "θετική" μέθοδος εκπαίδευσης δεν ήρθε ως καινοτόμος και δεν έφερε καμία επανάσταση στην εκπαίδευση.Απλά πήρε ότι ήθελε από τις μεθόδους εκπαίδευσης,τα "βάφτισε" "θετικά" με σκοπό να εκμεταλευθεί ίσως την ύπερ/ευαισθησία κάποιων.

Μαζί με αυτό κακώς δίνει μια βάρβαρη,υπερβίαιη και οδυνηρή εικόνα για τις άλλες μεθόδους,χωρίς να εξηγεί πως αυτά είναι απλός ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ!... :wink:

Η θετική μέθοδος είναι αυτή που έχει taboo και εμμονές και προκαταλήψεις σε εργαλεία και αντικείμενα...ενώ η κλασική μέθοδος είναι πιο "ανοιχτή" και αποδεκτική.
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
αυτό πως σας φαίνεται...

You may hear non-positive trainers insist that there has to be a negative consequence for a dog’s inappropriate behavior or he’ll never learn what’s not allowed. It might surprise you to hear that
positive trainers don’t disagree. We just differ on the nature of the consequence. A well-implemented positive training program combines good management, to prevent the dog from having the opportunity to be reinforced for undesirable behavior, and negative punishment, in which the dog’s inappropriate behavior makes a good thing go away.

Consider this comparison:
Coercive – Dog is on leash, goes to jump up on an approaching pedestrian. Handler gives a sharp correction (punishment) by jerking hard on the leash. Jumping up is punished; dog learns that bad things happen if he tries to jump up. Note that he may also learn that approaching people makes bad things happen, a possible foundation for future aggressive or fearful behavior with strangers.

Positive – Dog is on leash, goes to jump up on an approaching pedestrian. Handler restrains dog so he can’t reach the stranger, and asks the stranger to stop and wait for the dog to sit before petting. Jumping up is managed; dog learns that jumping up gets nothing, but sitting makes good things happen, a foundation for future good manners/ polite greeting behavior.

Permissive – Dog is on leash, goes to jump up on approaching stranger. Handler allows dog to jump up and stranger pets dog. Jumping up is reinforced; dog learns that jumping up makes good things happen, and will continue to jump up to greet visitors, perhaps even intensify his efforts to jump up.

Management plays a vital role in the “positive doesn’t equal permissive” piece of positive training. By removing the positive reinforcement for unwanted behaviors, you prevent your dog from being rewarded by them. This is true whether you’re restraining with a leash to prevent jumping up, crating to stop adolescent house-destruction, clearing tables to manage counter-surfing, putting tempting objects out of reach to avoid chewing, or any of a long list of other management applications.

Behaviors that aren’t rewarded in some way eventually extinguish, especially if you make it a point to reinforce an alternative and preferably incompatible behavior.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
αυτό πως σας φαίνεται...
Ισχύει το παραπάνω...

Μαζί με αυτό κακώς δίνει μια βάρβαρη,υπερβίαιη και οδυνηρή εικόνα για τις άλλες μεθόδους,χωρίς να εξηγεί πως αυτά είναι απλός ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ!...
...και αυτό...

Είναι αυτό που έχω ξαναπεί...Η "θετική" μέθοδος εκπαίδευσης δεν ήρθε ως καινοτόμος και δεν έφερε καμία επανάσταση στην εκπαίδευση.Απλά πήρε ότι ήθελε από τις μεθόδους εκπαίδευσης,τα "βάφτισε" "θετικά" με σκοπό να εκμεταλευθεί ίσως την ύπερ/ευαισθησία κάποιων.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Και πρόσεξε και τις λεπτομέρειες...

Coercive – Dog is on leash, goes to jump up on an approaching pedestrian. Handler gives a sharp correction (punishment) by jerking hard on the leash.
Positive – Dog is on leash, goes to jump up on an approaching pedestrian. Handler restrains dog so he can’t reach the stranger,...
:D

Λοιπόν δε θέλουμε να "πνιγεί" το σκυλί (jerk) όπως στην περίπτωση 1 αλλά περιόρίζουμε το σκυλί (restrain).

Πως το περιορίζουμε?... :?
Προφανώς κρατώντας γερά και σταθερά το λουρί του ή πηγαίνωντας και στην αντίθετη κατεύθηνση ε?...
Ε eleni σε πληροφορώ πως ο σκύλος που πηδά και τραβά προς την άλλη κατεύθηνση θα "πνιγεί" και θα νιώσει περιορισμό/εμπόδιο.

Άρα σε ποιό σημείο βρισκόμαστε?... :? :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
αφου κρατας πολιτισμενο το επιπεδο και μιλαμε σε σχεση με αυτα που γραφουμε εδω... θα σου απαντήσω...

βασικά εγώ έχω ένα μπαλάκι και το αποσπάω το σκυλί πριν σκεφτει να πηδήξει...

και αν πηδήξει θα είναι επιλογή του, εγώ δεν θα τραβήξω (ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ) πίσω το λουρί να το πνίξω....

και φυσικά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΠΝΙΧΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΩ ΕΓΩ....

με συγχωρεις για να καταλαβαινόμαστε... η εκπαίδευση που φοράει πνίχτη στο σκυλί πως λέγεται;;;; ή έχει απορριφθεί και τζαμπα στεναχωριέμαι;;;;

Μείνε συγκεντρωμένος και θα τα λέμε...

by the way... ελπίζω να μην σε ενδιαφέρουν συμφέροντα γιατί όλο σε αυτά αναφέρεσαι αποπροσανατολίζοντας τη συζήτηση και με κανεις και αναρωτιέμαι....


Dogo said:
Και πρόσεξε και τις λεπτομέρειες...

Coercive – Dog is on leash, goes to jump up on an approaching pedestrian. Handler gives a sharp correction (punishment) by jerking hard on the leash.
Positive – Dog is on leash, goes to jump up on an approaching pedestrian. Handler restrains dog so he can’t reach the stranger,...
:D

Λοιπόν δε θέλουμε να "πνιγεί" το σκυλί (jerk) όπως στην περίπτωση 1 αλλά περιόρίζουμε το σκυλί (restrain).

Πως το περιορίζουμε?... :?
Προφανώς κρατώντας γερά και σταθερά το λουρί του ή πηγαίνωντας και στην αντίθετη κατεύθηνση ε?...
Ε eleni σε πληροφορώ πως ο σκύλος που πηδά και τραβά προς την άλλη κατεύθηνση θα "πνιγεί" και θα νιώσει περιορισμό/εμπόδιο.

Άρα σε ποιό σημείο βρισκόμαστε?... :? :wink:
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
αφου κρατας πολιτισμενο το επιπεδο και μιλαμε σε σχεση με αυτα που γραφουμε εδω... θα σου απαντήσω...
:D Που δεν ήμουν πολιτισμένος βρε eleni? :D

βασικά εγώ έχω ένα μπαλάκι και το αποσπάω το σκυλί πριν σκεφτει να πηδήξει...
Σωστή! =D>

Δεν είναι αποκλειστικότητα της "θετικής" εκπαίδευσης αυτό όμως. :wink:

και αν πηδήξει θα είναι επιλογή του, εγώ δεν θα τραβήξω (ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ) πίσω το λουρί να το πνίξω....
Δεν ξέρω αν ο σκύλος ξεχωρίζει αυτό που νιώθει με βάση το αν είναι επιλογή του ή όχι (δε νομίζω βέβαια...και αν τον διορθώσεις το να πηδήξει πάλι επιλογή του είναι και δική σου να τον διορθώσεις) αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!...Το σκυλί πάνω που πάει να πηδήξει στον περαστικό "πνίγετε". :wink:

με συγχωρεις για να καταλαβαινόμαστε... η εκπαίδευση που φοράει πνίχτη στο σκυλί πως λέγεται;;;;
Δεν λέγετε κάπως "ειδικά" η εκπαίδευση που χρησιμοποιεί κολάρο εκπαίδευσης (βλέπεις που επιλέγεις λέξης που δυσφημούν... :wink: ).
Όπως το clicker training...(pnihting training δηλαδή...joke... :p ).

Μείνε συγκεντρωμένος και θα τα λέμε...
Όσο μπορώ...όσο μπορώ!... :p :lol:

by the way... ελπίζω να μην σε ενδιαφέρουν συμφέροντα γιατί όλο σε αυτά αναφέρεσαι αποπροσανατολίζοντας τη συζήτηση και με κανεις και αναρωτιέμαι....
Και βέβαια με ενδιαφέρουν αφού είμαι καταναλωτής και ενδεχομένος πελάτης. :wink: