Θετικη vs κλασσικη εκπαιδευση και e-colar


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
:D

Εχθές είδα μια από τις ωραιότερες εικόνες σε σχέση με σκυλιά και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.
Την γράφω εδώ γιατί έχει σχέση με εκπαίδευση και με κολάρο/αλυσίδα εκπαίδευσης.

Σε μιά γειτονιά ένα κοριτσάκι καστανόξανθο,με μπούκλες,3-4 χρονών κρατάει 3 σκυλιά με τριπλό λουρί!...
Συνοδεύετε από τον μπαμπά της αλλά τα βαστά εκείνη.
Τα σκυλιά είναι μάλλον Καυκάσου ή Κεντρικής Ασίας και ξεπερνούν το κοριτσάκι στο ύψος φυσικά!

Τα σκυλιά περπατούν νωχελικά και η μικρή φωνάζει σε κάποια στιγμή "Κάαατσε..." με τη φωνούλα της και με τη σειρά τα γομάρια κάθοντε!

Λέει "Πάμε" και με μιάς σηκώνωντε,χωρίς να τραβήξουν.

Ξαναλέει "Κάαατσε" το κοριτσάκι...δεν την ακούν και τραβά με τη μηδαμινή δυναμη της το λουρί και ξαναλέει "Κάααατσε" και κάθοντε... :D

Όλα γινόντουσαν με την επίβλεψη και την προτροπή του μπαμπά της.
Τα σκυλιά φορούσαν αλυσίδα εκπαίδευσης και αποκλείετε να υπάκουσαν γιατί πόνεσαν από το τραβηγματάκι της μικρής.

Τα σκυλιά ήταν χαρούμενα και έβλεπαν σαν παιχνίδι τη διαδικασία με το μωρό...Φαινόταν στα μάτια τους και τις ουρές τους. :D

Σημαντικό ρόλο στην εκπαίδευση με αλυσίδα εκπαίδευσης παίζει και ο θόρυβος που κάνει κατά το τράβηγμα.
Λειτουργεί σαν τον ήχο του κλίκερ...αποτυπώνετε στο μυαλο του σκύλου σαν "Oooops!...Λάθος"...χωρίς πόνο ή βία. :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
αλήθεια;...
συγκινήθηκα τώρα...

θέλεις να μας πεις ότι το κοριτσάκι ε με το μαλακό τράβηγμά της που ούτε που το αισθανόντουσαν τα σκυλιά τα εκπαίδευσε;;; και αυτά κάθισαν;;;;

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ; μονο με ενα ηχο αλυσιδα; τζινγκλ τζινγκλ να ξέρει το σκυλί να κάτσει; πες μου και μένα πες μου και μένα... αλήθεια θέλω να καταλάβω πως το σκυλί αποφάσισε πως το τζινγκλ τζινγκλ σημαινει κατσε και ΓΙΑΤΙ δεν θα πάει προς οποιοδήποτε πολύ πιο ενδιαφέρον ερέθισμα που μπορεί να φανεί πέρα απο αυτο το τρισχαριτωμενο κοριτσακι με τις μπουκλες.... εχουν μηπως αδυναμια στα κοριτσακια με ξανθες μπουκλες; ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΕΣΜΟΥΟΥΟΥ ΠΩς ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑ;;;; πως αποτυπώνεται όπως λες;; με ποιο τρόπο; και γιατι αλυσιδα πνιχτης γιατιιιιιιιιι;;;;;

Dogo said:
:D

Εχθές είδα μια από τις ωραιότερες εικόνες σε σχέση με σκυλιά και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.
Την γράφω εδώ γιατί έχει σχέση με εκπαίδευση και με κολάρο/αλυσίδα εκπαίδευσης.

Σε μιά γειτονιά ένα κοριτσάκι καστανόξανθο,με μπούκλες,3-4 χρονών κρατάει 3 σκυλιά με τριπλό λουρί!...
Συνοδεύετε από τον μπαμπά της αλλά τα βαστά εκείνη.
Τα σκυλιά είναι μάλλον Καυκάσου ή Κεντρικής Ασίας και ξεπερνούν το κοριτσάκι στο ύψος φυσικά!

Τα σκυλιά περπατούν νωχελικά και η μικρή φωνάζει σε κάποια στιγμή "Κάαατσε..." με τη φωνούλα της και με τη σειρά τα γομάρια κάθοντε!

Λέει "Πάμε" και με μιάς σηκώνωντε,χωρίς να τραβήξουν.

Ξαναλέει "Κάαατσε" το κοριτσάκι...δεν την ακούν και τραβά με τη μηδαμινή δυναμη της το λουρί και ξαναλέει "Κάααατσε" και κάθοντε... :D

Όλα γινόντουσαν με την επίβλεψη και την προτροπή του μπαμπά της.
Τα σκυλιά φορούσαν αλυσίδα εκπαίδευσης και αποκλείετε να υπάκουσαν γιατί πόνεσαν από το τραβηγματάκι της μικρής.

Τα σκυλιά ήταν χαρούμενα και έβλεπαν σαν παιχνίδι τη διαδικασία με το μωρό...Φαινόταν στα μάτια τους και τις ουρές τους. :D

Σημαντικό ρόλο στην εκπαίδευση με αλυσίδα εκπαίδευσης παίζει και ο θόρυβος που κάνει κατά το τράβηγμα.
Λειτουργεί σαν τον ήχο του κλίκερ...αποτυπώνετε στο μυαλο του σκύλου σαν "Oooops!...Λάθος"...χωρίς πόνο ή βία. :wink:
και τελος παντων πες μας μηπως εισαι σχετικος με την εκπαιδευση και χρησιμοποιείς αυτα τα μεσα... γιατι σκυλι λες δεν εχεις, καμια ανθρωπινη λογικη δεν εχει η χρηση του εκφοβισμου... και σπαταλας τις ωρες σου σε αυτο το site για να υποστηριξεις πραγματα που δεν στεκουν... δε μπορει... καποιο συμφερον εχεις...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
αλήθεια;...
συγκινήθηκα τώρα...
:lol: :lol: :lol:

Και μένα μου σηκώθηκε η τρίχα μόλις το δα...αλλά την έπαιξα και έπεσε (η τρίχα)... :p :lol:

Δε το έβαλα για να συγκινήσω βρε eleni απλά μου άρεσε σαν εικόνα και ήθελα να το μοιραστώ με την ομύγηρη.

θέλεις να μας πεις ότι το κοριτσάκι ε με το μαλακό τράβηγμά της που ούτε που το αισθανόντουσαν τα σκυλιά τα εκπαίδευσε;;; και αυτά κάθισαν;;;;
Όχι βέβαια!...Δεν τα εκπαίδευσε,ήταν εκπαιδευμένα (υποθέτω). :wink:

Ο ήχος συνδέετε στο μυαλό του σκύλου με τους ίδιους μηχανισμούς που συνδέετε και ο ήχος του κλίκερ αλλά σαν αρνητικό ερέθισμα (κάτι έκανα λάθος...όχι σωστό).

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.


Mε αυτά και με άλλα ο σκύλος συνδυάζει τον ήχο με διόρθωση,ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ!... :wink:

και γιατι αλυσιδα πνιχτης γιατιιιιιιιιι;;;;;
ΟΧΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΠΝΙΧΤΗΣ...ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ! :D :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
ΟΧΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΠΝΙΧΤΗΣ...ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ! :D :wink:
ακομα περιμενω να μου πεις πως εγινε το μαγικο και το σκυλί συνδιασε τον ηχο.... εννοώ ΓΙΑΤΙ να ακούσει το αφεντικό...

αλυσιδα εκπαίδευσης δηλαδή; δεν μπαίνει μέσα σε μια λούπα και αλλάζει το μέγεθος της αλυσιδας;;; με αποτελεσμα να σφιγγεται ο λαιμός (είδεεεες δεν ειπα πνιγει... ευχαριστημενος;)

ακομα δεν εχω καταλαβει

ίσως αν αντι για την τριχα....
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
ακομα περιμενω να μου πεις πως εγινε το μαγικο και το σκυλί συνδιασε τον ηχο.... εννοώ ΓΙΑΤΙ να ακούσει το αφεντικό...
Ο ήχος συνδέετε στο μυαλό του σκύλου με τους ίδιους μηχανισμούς που συνδέετε και ο ήχος του κλίκερ αλλά σαν αρνητικό ερέθισμα (κάτι έκανα λάθος...όχι σωστό).

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.

Mε αυτά και με άλλα ο σκύλος συνδυάζει τον ήχο με διόρθωση,ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ!... :wink:


αλυσιδα εκπαίδευσης δηλαδή;
Μεταλικό αντικείμενο που χρησιμοποιείτε ως κολάρο κατά την διάρκεια εκπαίδευσεις των σκύλων. :wink:

δεν μπαίνει μέσα σε μια λούπα και αλλάζει το μέγεθος της αλυσιδας;;; με αποτελεσμα να σφιγγεται ο λαιμός
Όχι απαραίτητα.
Υπάρχουν πολλά είδη στο εμπόριο. :wink:

ίσως αν αντι για την τριχα....
Ναί...Τί? :lol: :lol: :lol:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
Ο ήχος συνδέετε στο μυαλό του σκύλου με τους ίδιους μηχανισμούς που συνδέετε και ο ήχος του κλίκερ αλλά σαν αρνητικό ερέθισμα (κάτι έκανα λάθος...όχι σωστό).
με το κλίκερ το ταίζω... το ιδιο και με την αλυσιδα;; τι του κανει μανα μου και καθεται;;; οταν λες αρνητικο;;;;;

Dogo said:
Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.
δηλαδη ειναι το τζινγκλ τζινγκλ όταν ...αλήθεια... πως ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ; να επαναλαβει την ασκηση;

Dogo said:
Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".
ΓΙΑΤΙ να ακούσει στο μη;

Dogo said:
Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.
πω πωωωω πρέπει να ναι πολυ μιζερο να εισαι τετοιος εκπαιδευτης... όλο δυσαρέσκεια και αρνητικότητα.... πρεπει να σαι λίγο τετοιος απ τη φυση σου... μετά όμως... να πως γίνονται οι καρκίνοι...

Μεταλικό αντικείμενο που χρησιμοποιείτε ως κολάρο κατά την διάρκεια εκπαίδευσεις των σκύλων.
έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται σαν κατι που θα δεις στο www.sadist.gr

θα έπρεπε να είχα καταλάβει;;

δεν μπαίνει μέσα σε μια λούπα και αλλάζει το μέγεθος της αλυσιδας;;; με αποτελεσμα να σφιγγεται ο λαιμός

Όχι απαραίτητα.
Υπάρχουν πολλά είδη στο εμπόριο. :wink:
υπάρχει λόγος που εισαι τοσο ασαφης;;

ίσως αν αντι για την τριχα....


Ναί...Τί? :lol: :lol: :lol:
...μάλλον σου αρεσε αυτο...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
με το κλίκερ το ταίζω... το ιδιο και με την αλυσιδα;; τι του κανει μανα μου και καθεται;;; οταν λες αρνητικο;;;;;
:D

Θετική και αρνητική ενίσχυση (Skinner).

Και ο κλασικός εκπαιδευτής όταν έχει επιθυμυτή συμπεριφορά ανταμοίβη (με μεζέ,παιχνίδι ή χάδι)!...Ενοείτε! :wink:

Αρνητικό είναι ότι σου περιέγραψα εδώ:

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.

Mε αυτά και με άλλα ο σκύλος συνδυάζει τον ήχο με διόρθωση,ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ!... :wink:
Γιατί είναι αρνητικές ενισχύσεις αυτά?

Γιατί έτσι τα αντιλαμβάνετε ο σκύλος αφού μιλάς την "γλώσσα" του (με το σώμα και τον τόνο της φωνής σου).

δηλαδη ειναι το τζινγκλ τζινγκλ όταν ...αλήθεια... πως ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ; να επαναλαβει την ασκηση;
ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΕ να επαναλάβει την άσκηση γιατί αφού του έχεις δείξει ότι δεν σου άρεσε αυτό που έκανε (σου είπα παραπάνω πως),δίνεις πάλι την εντολή και την επαναλαμβάνεις εώς ότου να πάρεις αυτό που θές και να επιβραβεύσεις. :wink:

ΓΙΑΤΙ να ακούσει στο μη;
Για τον ίδιο (μάλλον για πολύ πιο ευδιάκριτο λόγο) λόγο που θα εκλάβει ως αρνητική την αδιάφορία.
Ο τόνος της φωνής σου,ο τρόπος που φέρεσε,μαζί με το "ΜΗ" του δίνουν να καταλάβει πως "κάτι δεν κάνω σωστά".

πω πωωωω πρέπει να ναι πολυ μιζερο να εισαι τετοιος εκπαιδευτης... όλο δυσαρέσκεια και αρνητικότητα.... πρεπει να σαι λίγο τετοιος απ τη φυση σου... μετά όμως... να πως γίνονται οι καρκίνοι...
Και να πως πάλι βλέπεις την ΜΙΣΗ εικόνα για να φθάσεις στα λάθος συμπεράσματα (που μάλλον θές να φτάσεις).

Το ποσοστό αρνητικής ενίσχυσης είναι πολύ μικρότερο,μηδαμινό,σε σχέση με την θετική ενίσχυση,ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Ή ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗς ΘΕΤΙΚΗΣ!

Και μάλιστα,όπως έχω ξαναπεί,κοντά σε αυτά που ο σκύλος θα βίωνε και στην αγέλη του (στοργή,φροντίδα,ασφάλεια,διόρθωση,τιμωρία...χωρίς ωμή βία). :wink:

έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται σαν κατι που θα δεις στο www.sadist.gr

θα έπρεπε να είχα καταλάβει;;
:lol:

Εγώ δε το ξέρω το site...Εσύ γνωρίζεις και τα προϊόντα του...Άρα?... :p :lol:

υπάρχει λόγος που εισαι τοσο ασαφης;;
Υπάρχει λόγος που δεν θες να καταλάβεις? :wink:

...μάλλον σου αρεσε αυτο...
Κάτι ξέρεις...κάτι ξέρεις!!... :p :lol:

αφου κρατας πολιτισμενο το επιπεδο και μιλαμε σε σχεση με αυτα που γραφουμε εδω... θα σου απαντήσω...
Πάει αυτό μάλλον ε? :p :lol:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.

Mε αυτά και με άλλα ο σκύλος συνδυάζει τον ήχο με διόρθωση,ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ!... Wink
Dogo μιλάς για τα συγκεκριμένα σκυλιά ή γενικός για σκυλιά εκπαιδευμένα ??
Γιατί κανονικά ένα σκυλί που ξέρει τα βασικά ακούει χωρίς κανένα ήχο ή λέξη.
Πχ. το δικό μου για να κάτσει φτάνει να της δείξω την παλάμη μου σε συγκεκριμένη στάση.
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Πάει αυτό μάλλον ε?
[quote/]

γιατι το λες αυτό; αν και για να μιλησουμε εμεις μαλλον πρεπει να επαναπροσδιορισουμε τις εννοιες...

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

το σκυλί με ακούει απλά και μονο επειδη του λέω μη ή επειδη δεν μου αρεσει κατι;;

ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ; ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ; (απόρριψη;;; και γιατί να το νοιάξει αν το απορρίψω; χαχαχαχαχχα ή μήπως εκτίμηση ως προς το άτομό μου και γιατί;)

έχεις εκπαιδευσει τελικα σκυλο εσυ;;;

περιεγραψε μου πως σχετιζει το θορυβο της αλυσιδας... που ακομα δε μας ειπες τι επιδραση εχει στο ζωο περα του οτι κανει τζιγκλ τζιγκλ και την ακουει... με το αρνητικό συναίσθημα. Πως το συνδέει αρνητικα;

Ετσι οπως τα λες... κανω τζινγκλ τζινγκλ και του λέω "μη" οπότε μετά όταν κάνω τζινγκλ τζινγκλ το σκυλι καταλαβαινει "μη" και με υπακούει...

Ειναι δυνατον να ναι τοσο απλό;; τοοοοσο απλοοο;

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΓΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΟΤΕ!

και by the way είναι ολοφάνερο πως την βρίσκεις να αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση και να αποφεύγεις απαντήσεις... πρέπει να είναι το ατού σου αυτό... οι περισσότεροι μάλλον εκνευρίζονται ε; οπότε βγαίνεις λάδι χωρίς να εχεις πει κατι;
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo μιλάς για τα συγκεκριμένα σκυλιά ή γενικός για σκυλιά εκπαιδευμένα ??
Γιατί κανονικά ένα σκυλί που ξέρει τα βασικά ακούει χωρίς κανένα ήχο ή λέξη.
Πχ. το δικό μου για να κάτσει φτάνει να της δείξω την παλάμη μου σε συγκεκριμένη στάση.
προσπαθουμε να μιλησουμε για το ΠΩΣ γίνεται η εκπαίδευση
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Savra

δες στην πραγματικοτητα πως κανει το σκυλι την πρωτη φορα που θα του βαλεις το ηλ.κολαρο και μετα πες μου
γιατί μόνο την πρώτη φορά???

Μόνο τότε πονάει όπως λες ή τότε ΞΑΦΝΙΑΖΕΤΕ αφού νιώθει κάτι που το ενοχλεί

eleni

Με το να απορρίπτεις τις άλλες (τις οποίες δεν γνωρίζεις, οπότε το κάνεις με χαζό τουλάχιστον, τρόπο) δεν ενισχύεις τη δική σου θέση
Εδώ είναι η μεγάλη διαφωνία μας.

ΕΣΥ απορρίπτεις.

Εγώ δεν έχω πει ποτέ μην το κάνετε ή δεν δουλεύει.

Εγώ λέω ότι για κάποια πράγματα χρειάζοντε και τα κατάλληλα εργαλεία.


eleni

Σε επίδειξη που είδα εγώ
Εκπαίδευση είδες????????????????

Σε αγώνα SchH δεν θα δεις ΚΑΝΕΝΑ σκυλί να φορά e-collar.

Στην εκπαίδευση όμως φορά η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία.


eleni

βασικά εγώ έχω ένα μπαλάκι και το αποσπάω το σκυλί πριν σκεφτει να πηδήξει...

και αν πηδήξει θα είναι επιλογή του
δηλαδή εσύ δεν έχεις ένα εκπαιδευμένο σκυλί.

Έχεις ένα σκυλί το οποίο κάνει ότι και όποτε του γουστάρει.

eleni

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ; μονο με ενα ηχο αλυσιδα; τζινγκλ τζινγκλ να ξέρει το σκυλί να κάτσει; πες μου και μένα πες μου και μένα... αλήθεια θέλω να καταλάβω πως το σκυλί αποφάσισε πως το τζινγκλ τζινγκλ σημαινει κατσε
Όπως αποφάσισε ότι κλίκ είναι κάτσε κλίκ στάσου κλικ μείνε κ.λ.π. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eleni

επιτέλους και στην Ελλάδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσεις θα ήθελα να προσθέσω ότι το να βάζει κάποιος άρθρα από όπου τον συμφέρει δεν λέει τίποτα.

Μπορώ και εγώ να βάλω τα ίδια και περισσότερα με άρθρα περί σωστής εκπαίδευσης με πνίκτη-e-collar.
Δεν νομίζω όμως ότι αυτό είναι το ζητούμενο.-

Τέλος σου έχω κάνει δυο ερωτήσεις στις οποίες αποφεύγεις να απαντήσης.

α) έχεις δει τον σκύλο μου ο οποίος έχει εκπαιδευτή με βοήθεια πνίκτη.

Σου φάνηκε φοβικός – καταπιεσμένος – βασανισμένος??

β) Πονάει η AZRA στο βίντεο που σου είπα να δεις???

Περιμένω συγκεκριμένες απαντήσεις
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ; ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ; (απόρριψη;;; και γιατί να το νοιάξει αν το απορρίψω; χαχαχαχαχχα ή μήπως εκτίμηση ως προς το άτομό μου και γιατί
Για τους ίδιους λόγους που θα σε ακούσει και με την "Θετική" αρνητική τιμωρία. :wink:

έχεις εκπαιδευσει τελικα σκυλο εσυ;;;
Ναί.

περιεγραψε μου πως σχετιζει το θορυβο της αλυσιδας... που ακομα δε μας ειπες τι επιδραση εχει στο ζωο περα του οτι κανει τζιγκλ τζιγκλ και την ακουει... με το αρνητικό συναίσθημα. Πως το συνδέει αρνητικα;
Πάλι τα ίδια...

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.


Mε αυτά και με άλλα ο σκύλος συνδυάζει τον ήχο με διόρθωση,ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ!...:wink:
Και όπως έγραψε και ο ΜΑΚΗΣ...

Όπως αποφάσισε ότι κλίκ είναι κάτσε κλίκ στάσου κλικ μείνε κ.λ.π.
Ειναι δυνατον να ναι τοσο απλό;; τοοοοσο απλοοο;
Δε θέλει κόπο (μόνο)...θέλει τρόπο! :wink:

και by the way είναι ολοφάνερο πως την βρίσκεις να αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση και να αποφεύγεις απαντήσεις... πρέπει να είναι το ατού σου αυτό... οι περισσότεροι μάλλον εκνευρίζονται ε; οπότε βγαίνεις λάδι χωρίς να εχεις πει κατι;
Όχι!...Όλα τα στοιχεία είναι μπροστά σου...Το αν αρνείσε για δικούς σου λόγους να τα δείς γιατί να φταίω εγώ?... :? :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Μόνο τότε πονάει όπως λες ή τότε ΞΑΦΝΙΑΖΕΤΕ αφού νιώθει κάτι που το ενοχλεί
Μάκη με τις λέξεις παίζεις;;; τι βάζεις το ΞΑΦΝΙΑΖΕΤΑΙ με κεφαλαία και μετά το επεξηγείς "νιώθει κάτι που το ενοχλεί' κρυβεσαι πισω απ το δαχτυλό σου;;;; νιώθει κάτι που το ενοχλεί=πονάει

Εδώ είναι η μεγάλη διαφωνία μας.

ΕΣΥ απορρίπτεις.

Εγώ δεν έχω πει ποτέ μην το κάνετε ή δεν δουλεύει.

Εγώ λέω ότι για κάποια πράγματα χρειάζοντε και τα κατάλληλα εργαλεία.
λες για παγωτα και γλυκα και για λερωμενα δαχτυλα και για σακουλακια με μπαλακια και δεν απορριπτεις;

εγω εξηγω τη μεθοδολογια της θετικης και πως την χρησιμοποιώ και λέω ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως ειμαι αντιθετη στη χρηση ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ οπότε ναι, απορρίπτω οποιαδηποτε εκπαιδευση, όπως και να λεγεται αυτη που την εμπεριεχει...

επιδειξη ανευρεσης ναρκωτικων ειδα και ειδα πως το σκυλι οταν εβρισκε ναρκωτικα κουνουσε σαν τρελο την ουρα του απο τη χαρα του... διοτι ουπς! θα επερνε επιβραβευση... ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ηλεκτρικο κολαρο;;;;
άλλη φιλοσοφια τελειως... δε γινεται να το ηλεκτριζεις το σκυλι και να χαιρεται... μεχρι πριν "γνωρισω" τον dogo δηλαδη... αυτο πιστευα χαχαχαχα


eleni

βασικά εγώ έχω ένα μπαλάκι και το αποσπάω το σκυλί πριν σκεφτει να πηδήξει...

και αν πηδήξει θα είναι επιλογή του

δηλαδή εσύ δεν έχεις ένα εκπαιδευμένο σκυλί.


Έχεις ένα σκυλί το οποίο κάνει ότι και όποτε του γουστάρει.
ΑΚΡΙΒΩΣ! ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, και φροντίζω να γουστάρει να κάνει αυτό που θέλω εγώ..... κι αυτο εκπαίδευση είναι... θέλει λίγο μυαλο και ευρυματικοτητα παραπανω, ίσως και λίγο περισσότερο κόπο... αλλά έχει σκύλο και αφεντικό ευτυχή....

eleni

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ; μονο με ενα ηχο αλυσιδα; τζινγκλ τζινγκλ να ξέρει το σκυλί να κάτσει; πες μου και μένα πες μου και μένα... αλήθεια θέλω να καταλάβω πως το σκυλί αποφάσισε πως το τζινγκλ τζινγκλ σημαινει κατσε

Όπως αποφάσισε ότι κλίκ είναι κάτσε κλίκ στάσου κλικ μείνε κ.λ.π. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΛΑ ΡΕΕΕ... ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΚΕΡ ΑΥΤΟ;;;;;;
γιατι εγώ μεχρι τώρα κουβαλάω τυράκια/μεζεδάκια/μπαλάκια κλπ κλπ για να του δώσω μόλις ΣΗΜΑΔΕΨΩ τη στιγμή που κάνει κάτι καλό με το κλίκερ
Μαλ***ς είμαι δηλαδή;; Υπάρχει ΚΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΚΛΙΚΕΡ;;;
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo

γιατι δεν εχεις το θαρρος να μας πεις πως λειτουργει το τζινγκλ τζινγκλ της αλυσίδας;;;; ...άραγε...

επειδη ειπαμε απο συγκεντρωση καμια φορα το χανεις...
Ο ήχος συνδέετε στο μυαλό του σκύλου με τους ίδιους μηχανισμούς που συνδέετε και ο ήχος του κλίκερ αλλά σαν αρνητικό ερέθισμα (κάτι έκανα λάθος...όχι σωστό).
με το κλίκερ το ταίζω... το ιδιο και με την αλυσιδα;; τι του κανει μανα μου και καθεται;;; οταν λες αρνητικο;;;;;
Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.
δηλαδη ειναι το τζινγκλ τζινγκλ όταν ...αλήθεια... πως ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ; να επαναλαβει την ασκηση;

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".
ΓΙΑΤΙ να ακούσει στο μη;
Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.
πω πωωωω πρέπει να ναι πολυ μιζερο να εισαι τετοιος εκπαιδευτης... όλο δυσαρέσκεια και αρνητικότητα.... πρεπει να σαι λίγο τετοιος απ τη φυση σου... μετά όμως... να πως γίνονται οι καρκίνοι...

Μεταλικό αντικείμενο που χρησιμοποιείτε ως κολάρο κατά την διάρκεια εκπαίδευσεις των σκύλων.
έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται σαν κατι που θα δεις στο www.sadist.gr

θα έπρεπε να είχα καταλάβει;;

δεν μπαίνει μέσα σε μια λούπα και αλλάζει το μέγεθος της αλυσιδας;;; με αποτελεσμα να σφιγγεται ο λαιμός

Όχι απαραίτητα.
Υπάρχουν πολλά είδη στο εμπόριο. :wink:
υπάρχει λόγος που εισαι τοσο ασαφης;;

ίσως αν αντι για την τριχα....


Ναί...Τί? :lol: :lol: :lol:
...μάλλον σου αρεσε αυτο...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Μάκη με τις λέξεις παίζεις;;; τι βάζεις το ΞΑΦΝΙΑΖΕΤΑΙ με κεφαλαία και μετά το επεξηγείς "νιώθει κάτι που το ενοχλεί' κρυβεσαι πισω απ το δαχτυλό σου;;;; νιώθει κάτι που το ενοχλεί=πονάει
:D Βρε eleni εσύ παρανοείς και ίσως πάιζεις με λέξεις.

Ενοχλώ=Πονάω? :shock: ...Σε ποιό λεξικό?

Για παράδειγμα,εσύ μπορεί και να με ενοχλείς ( :p ) είναι όμως αδύνατον να με πονέσεις! :wink:

Εγώ να πώ πως δεν έχω κάτι με τις λιχουδιές,την επιβράβευση,τα λερωμένα χέρια,τα σακουλάκια,κλπ. απλά να πώ πως ΚΑΙ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ! :wink:

εγω εξηγω τη μεθοδολογια της θετικης και πως την χρησιμοποιώ και λέω ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως ειμαι αντιθετη στη χρηση ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ οπότε ναι, απορρίπτω οποιαδηποτε εκπαιδευση, όπως και να λεγεται αυτη που την εμπεριεχει...
Και εγώ...Και η κλασική εκπαίδευση! :D ΜΗ ΣΥΓΧΕΕΙΣ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΜΙΑΣ ΟΛΟΣΩΣΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ! :wink:

άλλη φιλοσοφια τελειως... δε γινεται να το ηλεκτριζεις το σκυλι και να χαιρεται... μεχρι πριν "γνωρισω" τον dogo δηλαδη... αυτο πιστευα χαχαχαχα
ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ-ΔΕΝ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΟ!...ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΝΟΕΙΣ Ή ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ? :? :lol:

ΑΚΡΙΒΩΣ! ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, και φροντίζω να γουστάρει να κάνει αυτό που θέλω εγώ..... κι αυτο εκπαίδευση είναι... θέλει λίγο μυαλο και ευρυματικοτητα παραπανω, ίσως και λίγο περισσότερο κόπο... αλλά έχει σκύλο και αφεντικό ευτυχή...
Μπορεί και μπράβο σου και σε πιστεύω! :wink:

Μυαλό και κόπο περισσότερο δεν νομίζω να θέλει...Τον ίδιο μάλλον ή και λιγότερο αν πάμε σε αγωνιστικές και απαιτήσεις εργασίας. :wink:

ΕΛΑ ΡΕΕΕ... ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΚΕΡ ΑΥΤΟ;;;;;;
γιατι εγώ μεχρι τώρα κουβαλάω τυράκια/μεζεδάκια/μπαλάκια κλπ κλπ για να του δώσω μόλις ΣΗΜΑΔΕΨΩ τη στιγμή που κάνει κάτι καλό με το κλίκερ
Μαλ***ς είμαι δηλαδή;; Υπάρχει ΚΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΚΛΙΚΕΡ;;;
@eleni...ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ...ΤΟ ΕΝΑ ΩΣ ΘΕΤΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ (Skinner...μη διαβάζεις μόνο Yanni... :p )
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
γιατι δεν εχεις το θαρρος να μας πεις πως λειτουργει το τζινγκλ τζινγκλ της αλυσίδας;;;; ...άραγε...
Ξ Α Ν Α ? :shock:

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν αναγκάζετε να επαναλάβει μια άσκηση/εντολή.

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν ο χειριστής του του λέει και "ΜΗ".

Αυτόν τον ήχο ακούει όταν με τον τόνο της φωνής του και την γλώσσα του σώματος ο ιδιοκτήτης του του δηλώνει δυσαρέσχεια.


Mε αυτά και με άλλα ο σκύλος συνδυάζει τον ήχο με διόρθωση,ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ!... :wink:
ΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΘΕΤΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ!

με το κλίκερ το ταίζω... το ιδιο και με την αλυσιδα;; τι του κανει μανα μου και καθεται;;; οταν λες αρνητικο;;;;;
Διάβασε πιο πάνω!... :shock:

δηλαδη ειναι το τζινγκλ τζινγκλ όταν ...αλήθεια... πως ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ; να επαναλαβει την ασκηση;
Πάνω!...Στο βάθος παρακαλώ!...Προχωρήστε!...Έχει χώρο!... :p :lol:

πω πωωωω πρέπει να ναι πολυ μιζερο να εισαι τετοιος εκπαιδευτης... όλο δυσαρέσκεια και αρνητικότητα.... πρεπει να σαι λίγο τετοιος απ τη φυση σου... μετά όμως... να πως γίνονται οι καρκίνοι...
:? ...Δες προηγούμενα post βρε eleni... :wink:

Και χωρίς παρωπίδες αυτή τη φορά!... :p :lol:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
Μάκη με τις λέξεις παίζεις;;; τι βάζεις το ΞΑΦΝΙΑΖΕΤΑΙ με κεφαλαία και μετά το επεξηγείς "νιώθει κάτι που το ενοχλεί' κρυβεσαι πισω απ το δαχτυλό σου;;;; νιώθει κάτι που το ενοχλεί=πονάει


:D Βρε eleni εσύ παρανοείς και ίσως πάιζεις με λέξεις.

Ενοχλώ=Πονάω? :shock: ...Σε ποιό λεξικό?

Για παράδειγμα,εσύ μπορεί και να με ενοχλείς ( :p ) είναι όμως αδύνατον να με πονέσεις! :wink:
ενοχλείται ψυχολογικά δηλαδή με το ηλεκτρικό κολάρο χαχαχαχα λοιπον μετα απο αυτα εγω σας χαιρετάω... μπορεις αλλη μια φορα να μου πεις στο καλο... for real this time

@eleni...ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ...ΤΟ ΕΝΑ ΩΣ ΘΕΤΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ (Skinner...μη διαβάζεις μόνο Yanni... :p )
Honey να μας πεις πως εφαρμοζεται η θεωρία του skinner με το gingle gingle γιατι στα περιστερια και στα ποντικια ο skinner δεν εβαζε αλυσιδα... η οποία δεν μας ειπες ακομα πως λειτουργει....

Γραψε ντε.... ποσα ποστ θελεις για να περιγραψεις πως το gingle gingle του τριχρονου κοριτσιου εχει αποτελεσμα... πως λειτουργησε;

Αν ηταν ομως θα το ειχες περιγραψει ηδη... οποτε... χανω το χρονο μου μαζι σου

ορεβουαρ................ και μη χαιρεστε οι της τρομοκρατικης χρησης... μολις τελειωσει αυτη η κουβεντα το site θα γυρισει στην προηγούμενη του μορφη.......
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
ορεβουαρ................ και μη χαιρεστε οι της τρομοκρατικης χρησης... μολις τελειωσει αυτη η κουβεντα το site θα γυρισει στην προηγούμενη του μορφη.......
Τόσα post...τόσες παραπομπές...τοοοόσα bold...και ακόμα να κατανοήσεις το χιλιοειπομένο ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ!...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΛΑΘΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ Ή ΔΟΛΙΟΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΣΥΝΔΕΣΗ! :wink:

@eleni μου και παραδείγματα σου έδωσα και σε όλες τις ερωτήσεις σου απάντησα (άσχετα αν δεν θες να δείς/παραδεχτείς ή συζητήσεις κάποια πράγματα) και ευγενικός πιστεύω πως ήμουν και ας προκλήθηκα...Οπότε?... :? :wink:

Και βέβαια θα σου ευχηθώ στο καλό και καλά να είσαι εσύ και τα ζωάκια σου αφού δεν έχω προσωπικά μαζί σου...Και μακάρι να είσαι λίγο πιο "ανοιχτή" στα πιστεύω σου και πιο δεκτική στην "άλλη άποψη" ειδικά όταν σου προσφέρετε ευγενικά... :D :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Αγαπητοί μου φίλοι, θα σας παρακαλέσω να συνεχίσετε τη συζήτηση με περισσότερη ψυχραιμία και χωρίς χαρακτηρισμούς. Τα επιχειρήματα που αντιπαραβάλλετε είναι αρκετά για να στηρίξουν τις απόψεις σας.

Επίσης θα σας παρακαλέσω να κάνετε πιο συνετή χρήση των quotes για μη γίνεται δύσκολη στο διάβασμα η συζήτηση.

Ευχαριστώ για την κατανόηση. :)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Παιδιά αν κάπου ήμουν αγενείς,συγνώμη και αν θέλετε σβήστε ή κάντε edit τα post μου,δεν θα παρεξηγηθώ. :wink:

Δε νομίζω όμως πως προκάλεσα σε κανένα σημείο...τέλος πάντων! :D

Dogo μιλάς για τα συγκεκριμένα σκυλιά ή γενικός για σκυλιά εκπαιδευμένα ??
Γιατί κανονικά ένα σκυλί που ξέρει τα βασικά ακούει χωρίς κανένα ήχο ή λέξη.
Πχ. το δικό μου για να κάτσει φτάνει να της δείξω την παλάμη μου σε συγκεκριμένη στάση.
@magi

Αναφέρομε σε όλα τα σκυλιά που χρειάζοντε και ανταποκρίνοντε σε τέτοιου είδους διορθώσεις (τα περισσότερα).
Ναί,σίγουρα αν έχεις φτάσει σε ένα τόσο καλό επίπεδο,το μόνο που χρειάζετε είναι μία κίνηση ίσως. :wink: