Θυρεοειδής, SARDS, οστεοαρθρίτιδα, λιπώδες συκώτι, και 2 εστίες αγνώστου ταυτότητας


Villy03

Member
19 Σεπτεμβρίου 2023
8
1
32
Κυριολεκτικά δεν ξέρω από πού να το πιάσω. Το σκυλί μου τον τελευταίο περίπου 1μιση χρόνο ζει έναν εφιάλτη.

Έχω μία σκυλίτσα την Κλειώ, η οποία είναι 12 χρονών. Την υιοθέτησα στο Ηράκλειο και είναι μπασταρδεμένο husky-corgi.

Ξεκίνησε με κάποιες λίγο πειραγμένες τιμές αιματολογικά στην TSH του που ήταν λίγο πάνω από το όριο. Είχε και μία κλινική εικόνα υποθυρεοειδισμού (βραδυκαρδίες, ανύπαρκτες φλέβες, υποθερμία). Της δίνω Τ4 και στρώνει.

Μετά βλέπουμε στο συκώτι ότι έχει λιπώδες ήπαρ. Ξεκινάμε τις hepatic τροφές.

Είχε αρχίσει εν τω μεταξύ να μην είναι το ίδιο δραστήριο σκυλί που ήταν πάντα, αλλά με έναν φυσιολογικό ρυθμό επιδείνωσης για την ηλικία της (πήγαινε πιο αργά στις σκάλες κλπ.)

Ξαφνικά μία μέρα, τη βλέπω να ανεβαίνει στο πλατύσκαλο και να κάνει να ανέβει σκαλί εκεί που δεν υπάρχει. Πάει λέω το σκυλί τυφλώθηκε. Την πήγα κτηνίατρο και μετά από 2 μέρες αμέσως στην Αθήνα σε γνωστή οφθαλμίατρο κτηνίατρο στη Γλυφάδα. Τη εξετάζει και μου λέει ότι έχει SARDS (Sudden Acute Retinal Degeneration) ένα αυτοάνοσο που χτυπάει υπερήλικα σκυλιά με τάσεις θυρεοειδισμού. Δεν έκανα την ERG την εξέταση, είπα να γλιτώσω τα 450 ευρώ και την ταλαιπωρία του σκυλιού καθώς μου είπε ότι ήταν εκφυλιστικό και δεν θα ξαναέβρισκε την όρασή της.

Πέρασαν περίπου 2-3 μήνες και προσαρμόστηκε το σκυλί, μαζί κι εμείς στην καινούρια πραγματικότητα ότι πρέπει να σφουγγαρίζουμε κάθε μέρα γιατί κατουριόταν συνεχώς. Από άγχος; Από ανασφάλεια; Από το ίδιο το αυτοάνοσο; Μάλλον συνδυασμός όλων.

Κάνω κι άλλο υπέρηχο και βρίσκω πέτρα στο νεφρό και ουρολοίμωξη. Αρχίζω τις urinary τροφές.

Προσπαθώ απεγνωσμένα να την κάνω να χάσει βάρος, της δίνω την τροφή τη συνιστώμενη ποσότητα μετρημένη και την περπατάω όσο μπορώ γιατί δεν άντεχε και μεγάλες αποστάσεις. Την κατάφερα να χάσει 3 κιλά μετά από πόσους μήνες.

Φτάνουμε λοιπόν φέτος στο τέλος του Αυγούστου, όπου φεύγω για Έδεσσα για 5 μέρες και την αφήνω σε έναν πολύ κοντινό μου φίλο. Μόλις γύρισα το σκυλί αδυνατούσε να ανέβει και το πιο μικρό σκαλί! Έπεφτε κάτω και δεν μπορούσε να σηκωθεί. Την πάω για ακτινογραφίες στα πίσω πόδια υπάρχει μεν μία εικόνα οστεοαρθρίτιδας, αλλά όχι στο σημείο αυτό που είναι το σκυλί να μην μπορεί να περπατήσει. Ξεκινάω με αντιφλεγμονώδη, τίποτα. Πάω σε άλλο κτηνίατρο, ορθοπεδικό, της έκανε το Librela, δεν την έπιασε. Οποιοειδή, δεν την έπιασαν. Ξαναπάω βγάζω κι άλλες ακτινογραφίες, κι άλλες εξετάσεις, και τα ηπατικά της φαίνονται οκ οπότε προχωρήσαμε σε κορτιζόνη.

Στις ακτινογραφίες που κάναμε σήμερα είδαμε και μία σκιά στη θωρακική κοιλότητα 6 εκατοστών και μία αλλοίωση στο λάρυγγα. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να είναι για το λάρυγγα μου είπαν πως θέλει βρογχοσκόπηση, αλλά μπορεί να τη βοηθήσει και η κορτιζόνη. Θα δείξει.

Γενικά το σκυλί φαίνεται να πονάει. Βαριανασαίνει, ζορίζεται.

Το επόμενο στάδιο προφανώς είναι μαγνητική/αξονική. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και γενικά δεν έχω εμπειρία από γιατρούς στην Αθήνα. Βλέπω εδώ όλοι μιλούν για το Βλαχόπουλο και για την Alphavet για απεικονιστικά. Ο κτηνίατρός μου μού είπε πως ο Βλαχόπουλος είναι ό,τι πιο ακριβό υπάρχει σητν Ελλάδα. Ξέρει κανείς σε τι τιμές παίζουν μία επίσκεψη σε αυτόν και πώς τιμολογούνται οι μαγνητικές; (πήρα τηλέφωνο στην Alphavet και μου είπαν ότι ξεκινάει από 530 ευρώ η περιοχή, δηλαδή για 4 εικόνες που θέλω θα πάει 2000€?)

Υπάρχει μία αξιοπρεπής λύση που να πιάσει το σκυλί ολιστικά με όλα του τα προβλήματα να το πάω σε μία κλινική (πχ. στη Πλακεντία κλινική) ή θεωρείτε πως όλοι οι καλοί γιατροί έχουν τα δικά τους ιατρεία και δεν πηγαίνουν σε αυτές τις δομές; Γιατί είναι κυριολεκτικά ένα μπέρδεμα να μιλάνε όλοι οι γιατροί μεταξύ τους κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω.

Επίσης έχω μπερδευτεί πολύ στο κομμάτι της τροφής. Υπάρχει κάποιος που να μαγειρεύει φαγητό στην Αθήνα και να προσαρμόζεται σε κλινικές δίαιτες;Τύπου αν της πάω τις εξετάσεις της να ξέρει τι θα φτιάξει; Γιατί τα προβλήματά της είναι αντικρουόμενα (πχ. οστεοαρθρίτιδα-ηπατικά) και ειλικρινά είμαι χαωμένη.

Συγγνώμη για το κατεβατό ελπίζω κάποιος να το διάβασε.
 




Villy03

Member
19 Σεπτεμβρίου 2023
8
1
32
μηπως ενας υπερηχος να σας βοηθουσε? τις τιμες του θυροειδη τις ξαναειδατε? μηπως θελει αναπροσαρμογη η αγωγη?
Ναι τον έχω ξαναδεί τον θυρεοειδή. Είναι όλα φυσιολογικά. Έτσι κι αλλιώς μόνο η tsh ήταν εκτός ορίων. Αλλά έχει φτιάξει και η κλινική εικόνα του σκυλιού όσον αφορά το θυρεοειδή (δεν έχει πια βραδυκαρδιες, της βρίσκουν πιο εύκολα φλέβα). Ο θυρεοειδής φαίνεται ρυθμισμένος με τα 25μg Τ4. Βέβαια, υπήρχε και η υπόνοια να ήταν υποφυσιακός ο θυρεοειδής δηλαδή να υπήρχε κάποιος όγκος στην υπόφυση όπου κάνει κακή κλινική εικόνα αλλά οι αιματολογικές να είναι καλές. Αλλά κάναμε και ακτινογραφία στον εγκέφαλο που βλέπει και κάποια μαλακά μόρια και δε φάνηκε καμία σκιά ούτε αλλοίωση στον εγκέφαλο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Πολύ σε νιώθω, τα ίδια τρεξίματα κ η μία κατάσταση να διαδέχεται την άλλη πέρασα κ εγώ τα 2 προηγούμενα χρόνια. Όχι ότι έφτιαξαν τελείως, τεσπα. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Επίσης έχω μπερδευτεί πολύ στο κομμάτι της τροφής. Υπάρχει κάποιος που να μαγειρεύει φαγητό στην Αθήνα και να προσαρμόζεται σε κλινικές δίαιτες;Τύπου αν της πάω τις εξετάσεις της να ξέρει τι θα φτιάξει; Γιατί τα προβλήματά της είναι αντικρουόμενα (πχ. οστεοαρθρίτιδα-ηπατικά) και ειλικρινά είμαι χαωμένη.
Γιατί είναι αντικρουόμενα; Η οστεοαρθρίτιδα θέλει απλά συγκεκριμένα συμπληρώματα κ ρίξιμο βάρους, δεν αντικρούουν τη δίαιτα κ τα συμπληρώματα του συκωτιού - στη φρέσκια διατροφή.

Δεν ξέρω αν υπάρχει έτοιμο μαγειρευτό σε τέτοια φάση στην Αθήνα αλλά υπάρχουν 1-2 διατροφολόγοι κτηνίατροι για να σου δώσουν δίαιτες να μαγειρέψεις μόνη σου αν ενδιαφέρεσαι.
 


Villy03

Member
19 Σεπτεμβρίου 2023
8
1
32
Πολύ σε νιώθω, τα ίδια τρεξίματα κ η μία κατάσταση να διαδέχεται την άλλη πέρασα κ εγώ τα 2 προηγούμενα χρόνια. Όχι ότι έφτιαξαν τελείως, τεσπα. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον.


Γιατί είναι αντικρουόμενα; Η οστεοαρθρίτιδα θέλει απλά συγκεκριμένα συμπληρώματα κ ρίξιμο βάρους, δεν αντικρούουν τη δίαιτα κ τα συμπληρώματα του συκωτιού - στη φρέσκια διατροφή.

Δεν ξέρω αν υπάρχει έτοιμο μαγειρευτό σε τέτοια φάση στην Αθήνα αλλά υπάρχουν 1-2 διατροφολόγοι κτηνίατροι για να σου δώσουν δίαιτες να μαγειρέψεις μόνη σου αν ενδιαφέρεσαι.
Είναι αντικρουόμενα (τουλάχιστον στο κεφάλι μου, συγκρίνοντας τις περιεκτικότητες που βλέπω στις τροφές, δεν εχω ρωτήσει διατροφολόγο).
Βλέπω πχ. πως οτιδήποτε για συκώτι έχει πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη και μειωμένο χαλκό (δεν ξέρω ποιες πρώτες ύλες έχουν χαλκό). Έτσι πετυχαίνονται τα χαμηλά λιπαρά. Δεν κόβουν τελείως τον υδατάνθρακα, αλλά δε βάζουν σιτηρά. Βάζουν πχ. γλυκοπατάτα.
Αυτές που είναι για τα νεφρά και τις πέτρες έχουν κι αυτές χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες και κάποια στοιχεία που σπάνε τις πέτρες σε μικρότερα κομμάτια να τις κατουρήσει.
Αυτές που είναι για οστεοαρθρίτιδες έχουν νορμάλ περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη συν ότι έχουν λιπαρά οξέα γιατί χρειάζονται τα ω3 (πχ έλαια σολωμού κλπ.) που κι αυτά δεν ξέρω πώς τα μεταβολίζει ένα επιρρεπές συκώτι.
Ναι είναι δύσκολο να βρω μαγειρευτό γιατί τα στέλνουν κατεψυγμένα γενικά στην Αθήνα και εγώ βρίκομαι Καλαμάτα. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μίλα με διατροφολόγο να σου φτιάξει διαιτολόγιο τότε να τα κάνεις εσύ τότε. Θα σου δώσει επιλογές κ εναλλακτικές.

Αυτές οι ξηρές που είναι για οστεοαρθρίτιδα θεωρούν ότι δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, γι'αυτό έχουν κανονικές πρωτεΐνες. Στο σπιτικό μαγειρευτό μπορείς να το προσαρμόσεις αυτό, δεν υπάρχει θέμα. Ναι, μπορεί να πάρει Ω3 με επιρρεπές συκώτι, έχουμε κ εμείς κ μας έχουν γράψει 1 κάψουλα mollers ανά δύο μέρες.

Οι πρωτεΐνες για νεφρά κ συκώτι πρέπει να είναι καθαρές (lean meats), κατά προτίμηση πουλερικά, αποφεύγουμε το κόκκινο κρέας κ προσέχουμε πολύ την ποιότητα του πουλερικού (με το μάτι, στο κρεοπωλειο, κ με δοκιμή - φαίνεται στο μαγείρεμα αν είναι λιπαρό). Για να φεύγουν τα λίπη καλύτερα το πουλερικό να είναι ψητό κ όχι βραστό. Όλοι θα σου πουν βραστό, κ οι διατροφολογοι. Trust me, ψήσε το.

Για τα ψαρικά είναι λίγο αντικρουόμενα, θα έλεγα μια φορά το μήνα λίγη σαρδέλα συμπληρωματικά με το πουλερικό.

Το αυγό νομίζω είναι καλό για όλα, δεν παίρνω όρκο, πρέπει να το ξανακοιταξω.

Ναι η γλυκοπατάτα είναι πολύ καλή κ για το συκώτι κ για τα νεφρά. Όπως κ η κολοκύθα. Κ εγώ μόνο αυτά δίνω.

Δίνουν επίσης πολύ ρύζι στα έτοιμα διαιτολογία. Δες αν το αντέχει πρώτα, πειράζει πολλά σκυλιά (στο γαστρεντερικό). Πρέπει να είναι βρασμένο τόσο πολύ που να χει γίνει σα ρυζόγαλο.

Όλα τα συμπληρώματα που πρέπει να δώσεις (γλυκοζαμινη-χονδροιτινη κ Ω3 για την οστεοαρθρίτιδα, αυτά για τη λιθοτριψία, προτείνω κ γαϊδουράγκαθο για το συκώτι, πιθανά αντιφλεγμονώδη βοτανα κ μπαχαρικά) μαζί με ότι άλλο δίνει ο κτηνίατρος μπορείς να τα βάλεις μες στην καθημερινή διατροφή. Τα παραγγέλνεις σε ονλαιν πετσοπ κ στα στέλνουν.

Οπότε μίλα με διατροφολόγο για τις δοσολογίες κ πιθανές αλληλεπιδράσεις που ίσως δε θυμόμουν σε αυτά που έγραψα. Θα σου πει κ τα βήματα για να να γυρίσεις από ξηρά σε μαγειρευτό κ θα το αναπροσαρμοσετε αν κάποια από τις τροφές δεν της κάθεται καλά.

Δεν είναι τίποτα το μαγειρευτό, φαίνεται βουνό στην αρχή αλλά θα μπεις γρήγορα σε πρόγραμμα.
 


Villy03

Member
19 Σεπτεμβρίου 2023
8
1
32
Μίλα με διατροφολόγο να σου φτιάξει διαιτολόγιο τότε να τα κάνεις εσύ τότε. Θα σου δώσει επιλογές κ εναλλακτικές.

Αυτές οι ξηρές που είναι για οστεοαρθρίτιδα θεωρούν ότι δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, γι'αυτό έχουν κανονικές πρωτεΐνες. Στο σπιτικό μαγειρευτό μπορείς να το προσαρμόσεις αυτό, δεν υπάρχει θέμα. Ναι, μπορεί να πάρει Ω3 με επιρρεπές συκώτι, έχουμε κ εμείς κ μας έχουν γράψει 1 κάψουλα mollers ανά δύο μέρες.

Οι πρωτεΐνες για νεφρά κ συκώτι πρέπει να είναι καθαρές (lean meats), κατά προτίμηση πουλερικά, αποφεύγουμε το κόκκινο κρέας κ προσέχουμε πολύ την ποιότητα του πουλερικού (με το μάτι, στο κρεοπωλειο, κ με δοκιμή - φαίνεται στο μαγείρεμα αν είναι λιπαρό). Για να φεύγουν τα λίπη καλύτερα το πουλερικό να είναι ψητό κ όχι βραστό. Όλοι θα σου πουν βραστό, κ οι διατροφολογοι. Trust me, ψήσε το.

Για τα ψαρικά είναι λίγο αντικρουόμενα, θα έλεγα μια φορά το μήνα λίγη σαρδέλα συμπληρωματικά με το πουλερικό.

Το αυγό νομίζω είναι καλό για όλα, δεν παίρνω όρκο, πρέπει να το ξανακοιταξω.

Ναι η γλυκοπατάτα είναι πολύ καλή κ για το συκώτι κ για τα νεφρά. Όπως κ η κολοκύθα. Κ εγώ μόνο αυτά δίνω.

Δίνουν επίσης πολύ ρύζι στα έτοιμα διαιτολογία. Δες αν το αντέχει πρώτα, πειράζει πολλά σκυλιά (στο γαστρεντερικό). Πρέπει να είναι βρασμένο τόσο πολύ που να χει γίνει σα ρυζόγαλο.

Όλα τα συμπληρώματα που πρέπει να δώσεις (γλυκοζαμινη-χονδροιτινη κ Ω3 για την οστεοαρθρίτιδα, αυτά για τη λιθοτριψία, προτείνω κ γαϊδουράγκαθο για το συκώτι, πιθανά αντιφλεγμονώδη βοτανα κ μπαχαρικά) μαζί με ότι άλλο δίνει ο κτηνίατρος μπορείς να τα βάλεις μες στην καθημερινή διατροφή. Τα παραγγέλνεις σε ονλαιν πετσοπ κ στα στέλνουν.

Οπότε μίλα με διατροφολόγο για τις δοσολογίες κ πιθανές αλληλεπιδράσεις που ίσως δε θυμόμουν σε αυτά που έγραψα. Θα σου πει κ τα βήματα για να να γυρίσεις από ξηρά σε μαγειρευτό κ θα το αναπροσαρμοσετε αν κάποια από τις τροφές δεν της κάθεται καλά.

Δεν είναι τίποτα το μαγειρευτό, φαίνεται βουνό στην αρχή αλλά θα μπεις γρήγορα σε πρόγραμμα.
Πες μου σε παρακαλω ποιους έχεις υπόψη σου από διατροφολόγους, γιατί κοιτάω στο google βλέπω ένα animal clinic center όπου κάποιος είναι εκεί πολύ διακεκριμένος αλλά έχουν πολύ αρνητικές εμπειρίες. Κατά τα άλλα μου βγάζει διαιτολόγους για ανθρώπους!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Πες μου σε παρακαλω ποιους έχεις υπόψη σου από διατροφολόγους, γιατί κοιτάω στο google βλέπω ένα animal clinic center όπου κάποιος είναι εκεί πολύ διακεκριμένος αλλά έχουν πολύ αρνητικές εμπειρίες. Κατά τα άλλα μου βγάζει διαιτολόγους για ανθρώπους!
Κάποιοι - κ από δω μέσα - έχουν πάει στη Σταυριαννα Μανωλακου. Τη βρίσκεις κ στο ινστα: petfoodologist. Κάνει κ online συνεδρίες για διατροφή.

Μου έχουν αναφέρει άλλον ένα με καλές κριτικές αλλά δε θυμάμαι καθόλου όνομα.
 


Villy03

Member
19 Σεπτεμβρίου 2023
8
1
32
Κάποιοι - κ από δω μέσα - έχουν πάει στη Σταυριαννα Μανωλακου. Τη βρίσκεις κ στο ινστα: petfoodologist. Κάνει κ online συνεδρίες για διατροφή.

Μου έχουν αναφέρει άλλον ένα με καλές κριτικές αλλά δε θυμάμαι καθόλου όνομα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Επίσης κάποιοι γράφουν και για CBD ότι έχουν δει διαφορά... Δεν ξέρω θα ρωτήσω και τον κτηνίατρό μου και θα το δοκιμάσω αν μου πει ναι
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Σε ευχαριστώ πολύ! Επίσης κάποιοι γράφουν και για CBD ότι έχουν δει διαφορά... Δεν ξέρω θα ρωτήσω και τον κτηνίατρό μου και θα το δοκιμάσω αν μου πει ναι
Ναι, κάνει σε πολλούς - για την οστεοαρθρίτιδα. Μερικοί αναφέρουν θεαματικά αποτελέσματα. Όμως η παραπάνω διατροφολόγος/κτηνίατρος, με την οποία είχα κάνει μια συνεδρία πέρσι, μου είπε ότι επιδρά με άλλα φάρμακα (αναισθητικά σίγουρα) κ προκαλεί να αργήσουν να μεταβολιστουν στο συκώτι - είναι καινούρια έρευνα κ με προέτρεψε να ενημερώσω κ την κτηνίατρο μου.

Δεν είχε θέμα θεωρητικά να συνεχίσει να το παίρνει (κ του δικού μου το συκώτι τσιμπάει), δε μου το κοψε, αλλά είχε πει να το σταματήσουμε 2 βδομάδες πριν την αναισθησία που θα έκανε σε επικείμενη εγχείρηση.

Κ μετά από αυτό το σταμάτησα για λίγο γενικά γιατί το φοβήθηκα - δλδ το ότι είναι λίγο άγνωστο ακόμα με τι αλλά μπορεί να αλληλεπιδρά έτσι - αλλά τώρα σκέφτομαι να το ξαναρχίσω γιατί και του δικού μου τα πόδια δεν πάνε καλά πια (είναι στο πρόγραμμα να πάω να τον δω κ για οστεοαρθρίτιδα).
 


Villy03

Member
19 Σεπτεμβρίου 2023
8
1
32
Ναι, κάνει σε πολλούς - για την οστεοαρθρίτιδα. Μερικοί αναφέρουν θεαματικά αποτελέσματα. Όμως η παραπάνω διατροφολόγος/κτηνίατρος, με την οποία είχα κάνει μια συνεδρία πέρσι, μου είπε ότι επιδρά με άλλα φάρμακα (αναισθητικά σίγουρα) κ προκαλεί να αργήσουν να μεταβολιστουν στο συκώτι - είναι καινούρια έρευνα κ με προέτρεψε να ενημερώσω κ την κτηνίατρο μου.

Δεν είχε θέμα θεωρητικά να συνεχίσει να το παίρνει (κ του δικού μου το συκώτι τσιμπάει), δε μου το κοψε, αλλά είχε πει να το σταματήσουμε 2 βδομάδες πριν την αναισθησία που θα έκανε σε επικείμενη εγχείρηση.

Κ μετά από αυτό το σταμάτησα για λίγο γενικά γιατί το φοβήθηκα - δλδ το ότι είναι λίγο άγνωστο ακόμα με τι αλλά μπορεί να αλληλεπιδρά έτσι - αλλά τώρα σκέφτομαι να το ξαναρχίσω γιατί και του δικού μου τα πόδια δεν πάνε καλά πια (είναι στο πρόγραμμα να πάω να τον δω κ για οστεοαρθρίτιδα).
Για οστεοαρθρίτιδα συνήθως το Librela κάνουν, μία ένεση το μήνα που έχει κάπου 90 ευρώ. Σε πολλά σκυλιά έχουν δει διαφορά και γενικά υπάρχει βιβλιογραφία. Τη δικιά μου δεν την έπιασε. Δε νομίζω ότι το κύριο πρόβλημά της είναι η οστεοαρθρίτιδα. Όχι ότι δεν έχει αλλά συγκρίναμε και με το γιατρό κι άλλα βαριά περιστατικά που μου έδειξε ακτινογραφίες και δεν είναι σε καμία περίπτωση έτσι η Κλειώ.
Σήμερα τη βλέπω λίγο πιο ζωηρή. Χτες κοιμηθήκε, ενώ προχτές δεν είχε κλείσει μάτι. Τι να πω μακάρι να κάνει δουλειά η κορτιζόνη.
Εσάς το σκυλάκι σας είναι καλά τώρα;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
To CBD είναι συμπλήρωμα, δεν είναι αγωγή ούτε υποκαθιστά το Librela ή άλλες αγωγές, απλά υποβοηθά. Λένε ότι βοηθάει σε διάφορα πράγματα, αλλά κυρίως, πιο τεκμηριωμένα, στον πόνο. Γενικά, σε διάφορους πόνους, με πιο καλά ερευνημενες τις περιπτώσεις αρθρόπονων. Οπότε το δίνουν συχνά σε αρθριτικά προβλήματα, γι'αυτό λέω ότι είναι για την οστεοαρθρίτιδα - χωρίς να αποκλείει άλλα, απλά αυτά τα άλλα δεν έχουν ερευνηθεί αρκετά.

Εσάς το σκυλάκι σας είναι καλά τώρα;
Ευχαριστούμε, είναι καλύτερα από πέρσι αλλά ποτέ δεν επανήλθε στα (πρώην) φυσιολογικά του, συνεχίζει να έχει θέματα.
 


Villy03

Member
19 Σεπτεμβρίου 2023
8
1
32
To CBD είναι συμπλήρωμα, δεν είναι αγωγή ούτε υποκαθιστά το Librela ή άλλες αγωγές, απλά υποβοηθά. Λένε ότι βοηθάει σε διάφορα πράγματα, αλλά κυρίως, πιο τεκμηριωμένα, στον πόνο. Γενικά, σε διάφορους πόνους, με πιο καλά ερευνημενες τις περιπτώσεις αρθρόπονων. Οπότε το δίνουν συχνά σε αρθριτικά προβλήματα, γι'αυτό λέω ότι είναι για την οστεοαρθρίτιδα - χωρίς να αποκλείει άλλα, απλά αυτά τα άλλα δεν έχουν ερευνηθεί αρκετά.


Ευχαριστούμε, είναι καλύτερα από πέρσι αλλά ποτέ δεν επανήλθε στα (πρώην) φυσιολογικά του, συνεχίζει να έχει θέματα.
Ειναι δύσκολες αυτές οι καταστάσεις δυστυχώς όλοι μιλούν πριν πάρεις ένα κουτάβι πόσο δύσκολο είναι να το εκπαιδεύσεις και να το έχεις καλά και ότι θα πεθάνει το σκυλί. Κανείς δεν μιλάει από πριν να σου πει ότι το σκυλί δεν πεθαίνει μέσα σε μια μέρα και ότι θα είναι σαν να να έχεις έναν ηλικιωμένο (ή και κατάκοιτο) να φροντίζεις.
Κι εγώ είμαι αρκετά τυχερή να πω ότι έχω το δικό μου γραφείο και το σκυλί το φέρνω μαζί μου όλη μέρα είμαστε μαζί. Αυτοί που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα δεν μπορώ να φανταστώ τι περνάνε. Να ψυχορραγεί το ζωάκι τους και να πρέπει να το αφήνουν μόνο του για τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα.
Κουράγιο και δύναμη σας εύχομαι.