Θυσίες που έχουμε κάνει για τους σκύλους μας


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ένα σπίτι που αν δεν ε'ισαι φιλοζωος και ντυμ'ενος κατάλληλα δεν μπορείς να το επισκεφτείς
Ένας μπαμπάς ο οποίος με πρ'ηζει ακόμα και σήμερα ότι τα 'κωλοσκυλα" μου κατέστρεψαν τη ζωή
Προχθές με ρώτησε για χιλιοστη φορά μήπως μπορώ να πείσω την εκτροφέα του Keagan να τον πάρει πίσω
Η κατάληξη,,,, ένας γερός καυγάς
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ας μη τα ονομασω θυσιες,αλλα δυσκολιες...
Φτιαχνω το προγραμμα μου συμφωνα με την ουροδοχο κυστη του σκυλου μου...
Στερω απο μενα διασκεδασεις και υλικα αγαθα για να εχουμε χρηματα για τροφη και ιατρικα...
Χαλαω διακοπες ή παω σε κοντινοτερα μερη για να μη λειψω πολλες μερες...
Με παρεα 4 ατομων ,πηραμε 2 αμαξια για να εχει το πισω καθισμα δικο του...
Γυρνω απο νυχτερινη εξοδο ή την κοβω στη μεση για χορηγηση φαρμακου ή για την αναγκη του...
Τσακωνομαι συχνα με τους δικους μου οτι μας εφαγε τη ζωη...
Αντι να βγαινω καθομαι μπροστα σε ενα pc για να βρω λυσεις στα προβληματα του...
Το ενα αμαξι απο τα 2 ειναι αποκλειστικα δικο του...
Καθαριζω πληρως το σπιτι 3 φορες την εβδομαδα,ειδικα οταν μαδαει...

Θα θυμηθω κι αλλα...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ρε παιδιά, υπερβολικούς σας βρίσκω......
Διακοπές γιατί δεν πάτε? Κανείς δεν έχει βρεί ένα μέρος ή ενα φίλο/συγγενή ν'αφήσει το σκύλο του της προκοπής?
Ν'ανοίξετε ένα θέμα οι ενδιαφερόμενοι και να κάνετε εσωτερικές ενδοφορουμικές ανταλλαγές! :)

Προσωπικά δεν έχω θυσιάσει διακοπές για το σκύλο (οταν υπάρχει το τρίπτυχο "χρόνος, χρήμα, παρέα" δηλαδή, το οποίο απο μόνο του αποτελεί σπάνια σύμπτωση ασχέτως σκύλου). Τα ταξίδια είναι απο τις λίγες μου πολυτέλειες (στο Χόντο δεν πάω που να με πληρώνεις και γενικά είμαι "σπιτογατος" οπότε το πολύ πολύ για κανα ποτάκι, σινεμά ή καφέ πάω τα οποία δεν εμποδίζονται απο το σκύλο με δεδομένο οτι δεν είναι καθημερινά.)
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Θα συμφωνήσω με την αγαπητή kopritis on this. Ίσως επειδή η Ζήβα είναι το πρώτο μου σκυλί και είναι ακόμα μικρή να μην έχω ζήσει ακόμα το τί έχετε ζήσει αλλά και εγώ δεν έχω στερηθεί πάρα πολλά. Ναι όντος έχω στερηθεί ύπνο μερικές φορές όταν ήταν μικρή και δεν ψωνίζω ανέμελα χαζομάρες απο δω και απο εκεί για να έχω λευτά για την Ζήβα (κάτι που το ήξερα όμως και δεν με πειράζει) αλλά δεν στερήθηκα ή στεριέμε τίποτα άλλο, όποτε μου πούνε φίλοι/ες να πάμε για καφέ (και δεν εργάζομαι εκείνη τη στιγμή) θα πάρω την Ζήβα μαζί και θα πάμε για καφέ, διακοπές μαζί πάλι πήγαμε στην Μεσσηνία (και είχα και τον Γκίζμο μαζί), όταν πάω ψώνια (όχι σουπερμαρκετ) πάντα η Ζήβα μαζί μου, έτσι συνδιάζω τα ψώνια με την βόλτα της. Είμαι άρκετα και εγώ σπιτόγατος άρα τα ξενύχτια είναι το πολύ 1-2 τον μήνα, συνήθος προτιμώ να καλέσω κόσμο στο σπίτι για ξενύχτι, ταινίες, επιτραπέζια, κλπ. Δεν έχει αλλάξει κατα πολύ η ζώη μου παρα μόνο προς το καλύτερο.
 


maria

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
117
2
Κερατέα
οι θυσίες που εχω κανει για τον σκυλάκο μου ειναι ...να χαλαω τον υπνο μου η την διασκεδαση μου για να τον παω βόλτα για την αναγκη του!
Περσυ που τον πηρα και ειχε καλααζαρ και ερλιχιωση και γενικοτερα ειχε αρκετα προβληματα ειχα δωσει πολλα λεφτα στον γιατρο/φαρμακα με αποτελεσμα να στερηθω διακοπες,ψωνια,εξόδους....
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
(Πολύ ωραίο θέμα και χρήσιμο για μελλοντικούς σκυλογονείς)

Οι θυσίες που έχουμε κάνει εμείς για την Ιβούλα μας είναι πάνω κάτω οι ίδιες με τους υπόλοιπους.

Εξοικονόμιση χρημάτων (ναι κι εγώ δεν ψωνίζω πάντα αυτά που θέλω) για να μένουν στην άκρη για την Ίβα (καλή τροφή, φάρμακα, παιχνίδια, λιχουδιές κλπ).

Ορισμός ωραρίου με βάση το κάλεσμα της φύσης της Ίβας. Ναι, ξυπνώ χαράματα για να τη βγάζω βόλτα το πρωί (πριν φύγω για το γραφείο), το απόγευμα (μετά το γραφείο), το βράδι (πριν τον ύπνο). Εχει τύχει να είμαστε άρρωστοι και εγώ και ο Γιώργος αλλα να τη βγάζουμε βόλτα για την ανάγκη της.

Διακοπές με γνώμονα την Ίβα: α)Αν μπορούμε να την πάρουμε μαζί (γιατί τη θέλουμε μαζί)
β) Αν δεν γίνεται να την πάρουμε μαζί μας, να βρούμε αξιόπιστο μέρος να μείνει.

Καθημερινό άγχος (αν συγκαταλέγεται αυτό στις θυσίες) για το αν ειναι καλά. Ενταξει, δεν χάνω και τον ύπνο μου αλλά όταν μας αρρώστησε τον έχασα. Και γενικότερα αν δω ότι κάτι δεν παει καλά ανησυχώ.

Αλλά η κυρίως θυσία που έχουμε κάνει (και εγώ και ο Γιώργος) είναι η δίτροχη αγάπη μας. Δεν την έχουμε απαρνηθεί αλλά την έχουμε ελαττώσει.
Ζεύγος μηχανόβιων, επειδή φοβόμαστε να ανεβάσουμε την Ίβα επάνω, κυκλοφορούμε πάντα με αυτοκίνητο.

Αυτά... (νομίζω)
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αλλά η κυρίως θυσία που έχουμε κάνει (και εγώ και ο Γιώργος) είναι η δίτροχη αγάπη μας. Δεν την έχουμε απαρνηθεί αλλά την έχουμε ελαττώσει.
Ζεύγος μηχανόβιων, επειδή φοβόμαστε να ανεβάσουμε την Ίβα επάνω, κυκλοφορούμε πάντα με αυτοκίνητο.
αυτό ναι...!;)

η ''θυσία'' για μένα είναι το οτι κόψαμε τα πολλά ταξίδια και τις πολυήμερες διακοπές. Tα 1-2 σκυλιά τα παίρνεις εύκολα μαζί...τα 4 χρειάζονται άλλη οργάνωση.....

Αλλά θα την βρούμε την λύση...!:)
 
Last edited:


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
+1 σε όσες θυσίες αναφέρετε, δραματική μείωση (ή και κατάργηση σε μερικές κατηγορίες) των εκδρομών χωρίς το σκύλο, των εξόδων για σινεμα, μπαρ καφέ κτλ, των αγορών ρούχων, συν του ότι το αμάξι από εκεί που το είχαμε στα ώπα ώπα τώρα είναι μέσα στην μπίχλα (δεν έχει πολλές τρίχες διότι βάζω καλύματα αλλά και καθαρό δεν το λες)

εξαιρείται η θυσία για τα χρήματα των φαρμάκων καθώς δεν έχει τύχει κάτι που να ξεπερνά τα 50 ευρώ μέχρι στιγμής και χτύπα ξύλο ποτέ να μην τύχει ;-)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και όμως Πηγή μου,δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει κάποιος να σου κρατ'ησει 2 σκυλιά...
Πχ φεύγω για μία εβδομάδα αύριο, η μαμά μου είναι πολύ μεγάλη για να βγάλει βόλτα 2 σκυλιά 40 κιλών,να μείνει σπίτι μου δεν μπορεί γιατί έχει 2 σκύλους και μία γάτα
Η αδελφή μου λείπει διακοπες,όλοι μου οι φίλοι είναι εκτός,άρα? Τι μένει ? Πανσιόν... 10 μερες = 350€ μετο καλημέρα σας!!!!!!!
Αλλά μου αρέσει πολύ η ιδέα σου για τις ανταλλαγές φιλοξενίας μέσω του forum
Εγώ πάντως προσφερομαι για φιλοξενία ΣΚ και μετά τις 14 Αυγούστου για όποιον θέλει να φύγει και τα οικονομικά του δεν αντέχουν πανσιόν!!!!
 




Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Για μένα ποτέ δεν τέθηκε θέμα θυσίας στην σχέση μου με τα σκυλιά που είχα και έχω.Είναι χαρά μου να συμβιώνω με σκύλους και όχι μόνο.Βλέπω την χαρά και την ευτυχία μόνο, που μου προσφέρει αυτή η σχέση.Ουδέποτε πέρασε η σκέψη από το μυαλό μου ότι θυσιάζομαι για το σκύλο μου.Αν κάποιος πρέπει να μιλήσει για θυσία νομίζω ότι αυτός είναι ο σκύλος.Ο νοών νοείτο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Για μένα ποτέ δεν τέθηκε θέμα θυσίας στην σχέση μου με τα σκυλιά που είχα και έχω.Είναι χαρά μου να συμβιώνω με σκύλους και όχι μόνο.Βλέπω την χαρά και την ευτυχία μόνο, που μου προσφέρει αυτή η σχέση.Ουδέποτε πέρασε η σκέψη από το μυαλό μου ότι θυσιάζομαι για το σκύλο μου.Αν κάποιος πρέπει να μιλήσει για θυσία νομίζω ότι αυτός είναι ο σκύλος.Ο νοών νοείτο.
Ασε μας ρε Γιαννη!!! Εγω ηθελα μια τσαντουλα προχτες.... και η Σταυρουλα το ιδιο νομιζω!!! χαχχαχαχχα
Μας λειψατε ρε συ!!! Γυριστε πισω!!!!:(
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Για μένα ποτέ δεν τέθηκε θέμα θυσίας στην σχέση μου με τα σκυλιά που είχα και έχω.Είναι χαρά μου να συμβιώνω με σκύλους και όχι μόνο.Βλέπω την χαρά και την ευτυχία μόνο, που μου προσφέρει αυτή η σχέση.Ουδέποτε πέρασε η σκέψη από το μυαλό μου ότι θυσιάζομαι για το σκύλο μου.Αν κάποιος πρέπει να μιλήσει για θυσία νομίζω ότι αυτός είναι ο σκύλος.Ο νοών νοείτο.
Καλά βρε Γιάννη και για εμας χαρά και ευτυχία είναι που τα έχουμε, και για αυτο τα έχουμε!

Απλώς όλο και κάτι πάει πίσω μπροστά στην αγάπη μας να τα αναθρέψουμε και να τα έχουμε γερά και υγιή κοντά μας. Δεν συζητάμε αν το μετανιώσαμε γιατί η απάντηση, νομίζω, είναι δεδομένη.

Απλώς λέμε τί είναι αυτό που έχουμε βάλει λίγο πιο πίσω ώστε να έχουμε τη χαρά να έχουμε παντα ευτυχισμένα σκυλούνια!!
:):):):)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Βασικά ό,τι θα έκανα για τα παιδιά μου κάνω κ για τα σκυλιά μου... Θυσίες σίγουρα δεν κάνω γιατί είναι καθαρά επιλογή μου η κατοχή τους όπως κ το να περνώ το χρόνο μου μαζί τους κ καθαρά υπευθυνότητα το να τα φροντίζω κ να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου να είναι καλά κ να συμβιώνουμε παρέα :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οτιδηποτε και να κανουμε για τα ατομα της οικογενεας δεν ειναι θυσια. Εγω νοιωθω τυψεις. Γιατι θα μπορουσα να κανω πολυ περισσοτερες "θυσιες".
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ρε παιδιά....
Κάθε τι που επιθυμείς να κάνεις αλλά δεν το κάνεις ή επιθυμείς να μην το κάνεις και το κάνεις πρόκειται για μια "θυσία"!
Δεν έχει σημασία αν ειναι λίγότερες ή περισσότερες....
Και φυσικά είναι δεδομένο ότι είναι επιλογή μας να γίνονται...
Αυτό όμως δεν αλλάζει κάτι!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφωνώ με τον Φοίβο. Οτιδήποτε θα θέλαμε να κάνουμε αλλά δεν μπορούμε να το κάνουμε (από δική μας επιλογή ), θεωρείται θυσία
Εννοείται ότι όλοι μας απολαμβάνουμε τα σκυλιά μας,αλλιώς δεν θα τα είχαμε στη ζωή μας,αλλά σίγουρα έχουμε αφήσει κάποια πράγματα "πίσω" για κάποια άλλα
Και συνήθως το οικονομικό είναι η πρώτη θυσία που κάνουμε
Και γω θα ήθελα να έχω μία κοπέλα να μου καθαρίζει το σπίτι κάθε μέρα,μπορω ? Δεν μπορώ
Και γω θα ήθελα να μπορώ να πάω διακοπες 1 μήνα,μπορώ? Δεν μπορώ
Και δεν συζηταώ για το πόσες τσάντες έχω βάλει στο μάτι Αμαλία μου, ουουουου..όλο το Golden Hall έχω βάλει στο μάτι,μπορώ ? Δεν μπορώ
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εξαρτάται τι θεωρεί τότε κάποιος ποιότητα ζωής κ πού στοχεύουν τα 'θέλω' του. Ή γενικά το πώς έχει μάθει να ζει. Ή πώς ήταν το πριν χωρίς το σκύλο κ το μετά κ μπορεί κ διαχωρίζει τις θυσίες που κάνει...
Τι να πω: Εγώ προσωπικά ούτε τις διακοπές μου στερούμαι, ούτε τις εκδρομές μου, ούτε τους καφέδες μου -αν κ δεν είμαι έτσι κ αλλιως πολύ του 'καφέ'- ούτε βγάζω τα μύρια χρήματα από τη δουλειά μου, αλλά δε στερήθηκα ρούχα ή άλλα υλικά αγαθά. Κ το χόμπι μου με τις μηχανές κάθε άλλο παρά οικονομικό είναι, αλλά κ εκεί τα καταφέρνω :) Τώρα αν θέλω να πάω Μαλβίδες κ δεν μπορώ, σίγουρα δεν φταίει η Λώρα χαχαχα

Με λίγα λόγια πιστεύω ότι κάνω τα αυτονόητα, όπως θα έκανα με κάθε μέλος της οικογένειάς μου κ ταυτόχρονα έχω κ τον προσωπικό μου χρόνο (αν κ τα περισσότερα χόμπι μου ταιριάζουν κ με την κατοχή σκύλου, αφού σχετίζονται κυρίως με τη φύση ;) ).

Εάν ήμουν άλλος άνθρωπος, με άλλο τρόπο ζωής, κοινωνικό κύκλο, άλλης ιδιοσυγκρασίας κλπ τότε ίσως να χρειαζόταν να συμβιβαστώ σε κάποια θέματα που αφορούν την κατοχή σκύλου κ να προσπαθήσω να προσαρμοστώ. Όμως με την παρούσα ζωή που κάνω κ με αυτά που θέλω κ απολαμβάνω σίγουρα δεν νιώθω ότι θυσιάζω κάτι από την καθημερινότητά μου.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
μια θυσια που θυμαμαι περαν τις κλασσικες ηταν οταν πριν καποια χρονια αναγκαστικα να παω εξωτερικο για ενα μικρο διαστημα λογω εργασιας. ομπαμπης ηταν μικρος δεν ετρωγε κ μετα απο κτηνιατρο ο γιατρος ειπε στη γυναικα μου οτι επαθε καταθλιψη.στον τομεα μου απαγορευετε η χρηση κινητου με αποτελεσμα να πω ψρμματα στο αφεντικο οτι χα καποιο οικογενειακο προβλημα για να μπορω 3-4 φορες τη μερα να περνω τηλ τη γυναικα μου σε ανοιχτη ακροαση και να μιλαω στο σκυλο κ να τον ταιζει στο στομα για να τρωει ωσ που να συνηθισει..περιτο να σας πω τοτε τη πληρωσα στο κινητο δεν ειχαν τετοια προγραμματα οπως τωρα.φαντασου να λεγα στο αφεντικο πρεπει να παρω τηλ το σκυλο μου..
 


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Εμ'ενα αυτό που με τρελλάινει καμιά φορά είναι το άγχος μήπως εχουν κάτι και δεν μπορώ να το καταλάβω η αν ειναι ευτυχισμένοι η αν υπάρχει κάτι παραπάνω που θα μπορούσα να κάνω για αυτούς και δεν μπορούν να μου το ζητ'ησουν
Τελ'ειως χαζ'ο ε?
Καθόλου χαζό. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ απλά φυσιολογικό.