Ιατρείο και σκυλος


Kimono

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
52
0
Καλησπέρα σε όλους. Το θεμα μου εχει να κανει με την εξής ερώτηση. Κατα ποσο, μπορει καποιος επαγγελματίας με γραφειο-ιατρείο να εχει στον ίδιο χώρο και το σκυλο του. Σε λιγο καιρο θα ανοίξω τον επαγγελματικό μου χώρο, στον οποιο λόγω οικονομικών οπως καταλαβαίνετε, θα προσπαθήσω να μένω κι ολας. Το σκυλάκι μου εννοείται πως θα το παρω μαζι μου. Σκέφτομαι να το βαζω στο υπνοδωμάτιο οταν έρχεται κόσμος δεν ξερω ομως κατα ποσο αυτο θα δουλέψει. Εχει καποιος παρόμοια εμπειρία?ευχαριστω
 






Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Προσωπικά θα μου άρεσε και θα με έκανε να νιώσω πιο άνετα. Υποθέτω οτι αν το εχεις διπλά σου και όχι μονο του στην αίθουσα αναμονής και ρωτήσεις τον ασθενή αν τον πειράζει δε θα υπάρχει προβλημα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Νομίζω ότι πολλοί θα ενοχληθούν από την παρουσία ενός σκύλου αλλά και αρκετοί θα αισθανθούν άνετα. Νομίζω ότι θα το αντιμετωπίσεις κατά περίπτωση.
 


Kimono

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
52
0
Το θεμα ειναι πως θεωρείται υγειονομικος χώρος και γενικα έρχονται και τσεκάρουν το χώρο κλπ. Εγω έλεγα να το εχω μεσα κανονικά και οταν έρχεται καποιος να το βαζω μεσα στο υπνοδωμάτιο. Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλέψει, να συνδυάστουν ολα μαζι. Επισης, οκ σε φαρμακαδες δε νομιζω να υπαρχει πρόβλημα, στον κόσμο δεν ξερω πως θα γινει, ειναι και φωνακλάς ο μικρος. Αποκλείεται παντως να τον αφήσω στο πατρικό μου.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Μάλλον πρωτίστως πρέπει να ρωτήσεις στο Ιατρικό Σύλλογο,αν επιτρέπεται. Δεν είναι το θέμα αν δεν πειράζει 10 ασθενείς.Ενας να κάνει καταγγελία,εάν δεν προβλέπεται,έμπλεξες. Βέβαια η ειδικότητα του ψυχιάτρου,έχει την ιδιαιτερότητα,ότι δεν έρχεσαι σε επαφή με τον ασθενή και δεν χρησιμοποιείς "ιατρικά εργαλεία". Μάλλον θετικό για την περίπτωση.
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μια πελατισσα μου ειναι ιατρος/παθολογος και φερνει παρα πολυ συχνα τον σκυλο της ( ενα KerryBlue Terrier) μαζι της στο ιατρειο της. Εχει ενα διπλανο δωματιο ( κουζινα/καθηστικο/αναπαυτηριο) οπου θα μπορουσε να τον κλεισει, εαν καποιος εχει προβλημα. Απο αυτο το δωματιο εχει και προσβαση στην αυλη.
Αυτο που μου εκανε εμενα εντυποση ειναι, οτι μεχρι τωρα εχω δει μονο θετικες αντιδρασεις ( κουρευω τον σκυλο εκει στο διπλανω δωματιο- και οταν ειμαστε ετοιμοι, τον παιρνει παντα μεσα, και ας εχει κοσμο).
Ειναι ομως πολυ καλος, ξαπλωνει διπλα στο γραφειο της και δεν βγαζει τσιμουδια.
Οταν την ρωτησα, εαν ο κοσμος εχει θεμα με τον σκυλο μου ελεγε, οτι οι περισσοτεροι των φωναζουν καιολας, για να τον χαιδεψουν, την ρωτουν πως τον λενε κλπ.. Πολοι λιγοι τον φοβουνται- και τοτε τον κλεινει στο αλλο δωματιο. Και αυτοι που απλα εχουν προβλημα με την παρσουσια του- ας πανε σε αλλων ιατρο μου ειπε!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μάλλον πρωτίστως πρέπει να ρωτήσεις στο Ιατρικό Σύλλογο,αν επιτρέπεται. Δεν είναι το θέμα αν δεν πειράζει 10 ασθενείς.Ενας να κάνει καταγγελία,εάν δεν προβλέπεται,έμπλεξες. Βέβαια η ειδικότητα του ψυχιάτρου,έχει την ιδιαιτερότητα,ότι δεν έρχεσαι σε επαφή με τον ασθενή και δεν χρησιμοποιείς "ιατρικά εργαλεία". Μάλλον θετικό για την περίπτωση.

Και ισως μπορει να ισχυριστει, οτι ο σκυλος ειναι Therapy Dog- και οτι βοηθει στης συνεδριες για να χαλαρωσουν οι ασθενεις!!
 


Kimono

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
52
0
Αυτο ακριβως, δεν εχουμε εργαλεία κλπ, μονο το γραφειο ειναι ουσιαστικα. Εάν δεν παρω μαζι μου το σκυλάκι μου, δεν εχει νόημα για μενα, ο σκοπός ειναι να μην το αφήσω πισω αλλα να τον παρω οπου παω.
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Και εγώ σκοπεύω να ανοίξω γραφείο και επειδή θα μένω στο σπίτι στο οποίο θα λειτουργεί, έχω ως δεδομένο πως ο σκύλος μου θα μένει μαζί μου. Και ο Freud είχε το chow chow του μαζί :)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Χαχα πολυ καλο. Εγω νόμιζα οτι τα είχε στο μπαλκόνι :D
Πλακα πλακα μπορείς να το εκπαιδευσεις κι εσυ να σε βοηθά στη διάγνωση αλλά και να σε ειδοποιεί όταν ολοκληρωθεί η συνεδρία :)
Πέρα από την πλάκα, νομίζω θα έχεις θέμα. Θα χάσεις περισσότερους ασθενείς από όσους θα κερδίσεις. Ειχα βρεθει κι εγω στην ίδια θέση και αποφάσισα οτι δε γίνεται. Γαυγισμα, ενδεχομένως μυρωδιά για τις ευαισθητες μύτες, μικροβιοφοβία πολλών ανθρωπων, σιχασιά άλλων τόσων, ισως ζητημα με υγειονομικο +- ιατρικο σύλλογο, ο καταλογος των πιθανων προβληματων είναι μακρύς..
 


Kimono

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
52
0
Χαχα πολυ καλο. Εγω νόμιζα οτι τα είχε στο μπαλκόνι :D
Πλακα πλακα μπορείς να το εκπαιδευσεις κι εσυ να σε βοηθά στη διάγνωση αλλά και να σε ειδοποιεί όταν ολοκληρωθεί η συνεδρία :)
Πέρα από την πλάκα, νομίζω θα έχεις θέμα. Θα χάσεις περισσότερους ασθενείς από όσους θα κερδίσεις. Ειχα βρεθει κι εγω στην ίδια θέση και αποφάσισα οτι δε γίνεται. Γαυγισμα, ενδεχομένως μυρωδιά για τις ευαισθητες μύτες, μικροβιοφοβία πολλών ανθρωπων, σιχασιά άλλων τόσων, ισως ζητημα με υγειονομικο +- ιατρικο σύλλογο, ο καταλογος των πιθανων προβληματων είναι μακρύς..
Αυτα ακριβως εχω σκεφτεί κι εγω. Αλλα δεν μπορω να τον αποχωριστω με τιποτα, γι αυτο σκέφτηκα να τον εχω σε αλλο δωμάτιο όση ωρα εχω περιστατικά. Το θεμα ειναι με το γαύγισμα κυριως. Για να τον εχω μεσα την ωρα της δουλειάς, δεν το είχα σκεφτεί ως ενδεχόμενο. Απλα μου φαινεται καπως δύσκολο να λειτουργήσει ολο αυτο, γι αυτο ρωτάω να δω τι έχουν κανει αλλοι. Τελικα εσυ τον απομακρύνες απο το ιατρείο εντελως?
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Δεν ξερω αν εχει διαφορα αλλα εχω φιλη μια ψυχολογο που στις συνεδριες παντα εχει και τισ 2 γατες της.Την εχω ρωτησει αμα υπαρχει προωλημα και μου ειπε οτι ειναι καποιοι που δεν τις θελουν οποτε τις βαζει στο δωματιο,ενω υπαρχουν αλλοι που χαλαρωνουν πολυ χαιδευοντας τις.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αυτα ακριβως εχω σκεφτεί κι εγω. Αλλα δεν μπορω να τον αποχωριστω με τιποτα, γι αυτο σκέφτηκα να τον εχω σε αλλο δωμάτιο όση ωρα εχω περιστατικά. Το θεμα ειναι με το γαύγισμα κυριως. Για να τον εχω μεσα την ωρα της δουλειάς, δεν το είχα σκεφτεί ως ενδεχόμενο. Απλα μου φαινεται καπως δύσκολο να λειτουργήσει ολο αυτο, γι αυτο ρωτάω να δω τι έχουν κανει αλλοι. Τελικα εσυ τον απομακρύνες απο το ιατρείο εντελως?
Ναι, εντελως. Για δυο φεγγαρια το προσπαθησα, τον ειχα στο μπαλκονι αλλα γαυγιζε οταν αντιλαμβανοταν κινηση και ηχους στο εξεταστήριο , εστω και με τα στορια κατεβασμενα. Μου την ειπαν και κανα δυο, αλλοι ρωτουσαν αν νίπτω τας χείρας μου και τετοια. Ε, ειδα και απόειδα και το πηρα αποφαση πως δεν..
 


Kimono

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
52
0
Ναι, εντελως. Για δυο φεγγαρια το προσπαθησα, τον ειχα στο μπαλκονι αλλα γαυγιζε οταν αντιλαμβανοταν κινηση και ηχους στο εξεταστήριο , εστω και με τα στορια κατεβασμενα. Μου την ειπαν και κανα δυο, αλλοι ρωτουσαν αν νίπτω τας χείρας μου και τετοια. Ε, ειδα και απόειδα και το πηρα αποφαση πως δεν..
Το ίδιο φοβαμαι κι εγω, ειναι και φωνακλάς ο μικρος που με την παραμικρή κίνηση αρχίζει..το να τον απομακρύνω ομως εντελως δεν γινεται. Δεν θελω με τιποτα να τον αφήσω πισω...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Προσωπικα, δυσκολα θα μπορουσα να συγκεντρωθω με ενα σκυλο, που οπως λες δεν ειναι ηρεμος. Και αν κατεληγα να ασχολουμαι περισσότερο με το σκυλο απ οτι με τη συνέδρια, θα αλλαζα γιατρο!
Αυτο που θα εκανα στη θέση σου ειναι πειράματα. Θα τον εφερνα δοκιμαστικα. Θα τον εβγαζα μεγαλη βολτα πριν για να ειναι ηρεμος. Μπορει τελικα να μην ειναι ετσι οπως τα φανταζεσαι.
Εχω φροντιστηριο και τα μικρα τρελαίνονται με το Σαντσο. Καποιες φορες οταν δεν έχει πολυ κοσμο ή καποια παιδια που ξερω οτι δεν ειναι ανετα τον φερνω (οχι στην ταξη προφανως) αν δω οτι ασχολούνται με αυτον και οχι με το μαθημα τον απομακρύνω αμεσως. Εχει μαθει και μενει ησυχος (τις περισσοτερες φορες:p) παρολο που ειναι δεμενος . Δεν ειναι το ιδιο προφανως αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο σκυλος προσαρμοζεται σιγα σιγα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εάν δεν παρω μαζι μου το σκυλάκι μου, δεν εχει νόημα για μενα, ο σκοπός ειναι να μην το αφήσω πισω αλλα να τον παρω οπου παω.
Το σκυλι πρεπει να μαθει να μενει κ μονο του στο σπιτι,γιατι θα υπαρξουν πολλες φορες που δε θα μπορεις να τον παρεις καπου.

Επισης,αν οποτε ερχεται κοσμος,τον κλεινεις σε αλλο δωματιο,θα συνδυασει στο μυαλο του: κοσμος=μοναξια.Δεν θα του αρεσει,θα συνδυαστει ασχημα στο μυαλο του κ οποτε κλεινεται στο δωματιο,θα γαβγιζει.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Γιατι δεν κανεις ενα τηλεφωνημα στην SAPT Hellas (www.[B]sapt[/B].gr) που χρησιμοποιει σκυλους ως μεσω θεραπειας? Μπορουν να σε βοηθησουν να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου για κατι τετοιο...ή και να σου δωσουν συμβουλες.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Γιατι δεν κανεις ενα τηλεφωνημα στην SAPT Hellas (www.sapt.gr) που χρησιμοποιει σκυλους ως μεσω θεραπειας? Μπορουν να σε βοηθησουν να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου για κατι τετοιο...ή και να σου δωσουν συμβουλες.
ειναι και ο νικολας ο μπαρμαν απο το κωνσταντινου και ελενης εκει ! :)