Ιδιοπαθής επιληψία


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Καλησπερα,


Καταρχην πριν μου πειτε την αποψη σας ο καθενας θα ηθελα να σας πω οτι αυριο εχω κλεισει ραντεβου με κτηνιατρο.

Πριν 5 μηνες περιπου ο σκυλος μ ειχε καποιο προβλημα με το εντερο,Τον πηγα στην κτηνιατρο μου ειπα να του δινω ενα λαδακι και ολα ηταν μια χαρα μεχρι πριν απο 2 εβδομαδες...Καθως εκανε μπανιο η γιαγια μου και εγω ημουν εκτος σπιτιου ακουσε η γιαγια μ τον περσεα να φωναζει.Αμεσος βγηκε απο το μπανιο και τον ειδε να ειναι ανασκελα ,να χτυπιετε και να κανει καποιου ειδος εμετο ? πηγε να τον βοηθηση και καθως ηταν σε περιεργη φαση τηω δαγκωσε χωρις βεβαια να καταλαβει τι ειχε κανει μια και ηταν σε φαση που δεν καταλαβαινε.....Δεν πηγα στην κτηνιατρο (λαθος μου) ....Οι μερες περνουσαν φυσιολογικα μεχρι σημερα...κα8ως τον ειχα διπλα, ηταν φυσιολογικος ολη την εβδομαδα, καθοταν και ξαφνικα γυρισε ανασκελα φουσκωσε η κοιλια του και εβγαζε υγρα απο το στομα. πηγα να τω δω και πραγματικα πιστεψα για καποια δευτερολεπτα οτι θα πεθαινε.αφου περασε αυτη η κριση μετα ηταν μια χαρα και εκανε κοπρανα αρκετα ξερα ..Ηταν σαν κοπρανα μιας μερας...Μετα ηταν μια χαρα σαν να μην εγινε τιποτα...Μηπως καποιος Μπορει να μ δωσει μια αποψη για το τι μπορει να εχει ? Να προσθεσω οτι τα εμβολια τα εχει κανει ολα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μήπως το πρόβλημα με το έντερο είναι άσχετο με την κρίση που έπαθε; Μήπως το σκυλάκι είναι επιληπτικό; Έκανε εμετό ή κακά μετά η τσίσα κατά την διάρκεια του επεισοδίου;
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
συγνώμη, στον κτηνίατρο τελικά θα πάς?

Πολύ ψύχραιμο σε κόβω,πάντως !!!

Το πιο πιθανό την άλλη εβδομάδα να σου κάνει τα ίδια...
 




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Τεν τεν Διαβασε το ποστ που εκανα και οταν καταλαβεις τι εγραψα ξανακανε ποστ...

Κυβελη απλα το ανεφερα το προβλημα με το εντερο μηπως εχει καποια σχεση..Εκανε εμετο καθως ειχε παθει αυτη την "κριση". Οταν εγινε καλα εκανε κακα....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επειδή έχω δει επιληπτική κρίση σε σκύλο θα μπορούσε να είναι. Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός θα αποφανθεί και όχι εμείς.
Πόσο ετών είναι ο σκυλάκος;
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Ειναι 2,5 ετων . Και αυτο δηλαδη το παθενει απο την μια στιγμη στην αλλη ? δηλαδη σημερα καλα αυριο επιληψια ?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι, την μία στιγμή καλά, την άλλη κρίση. Εσύ απλά σημείωσε ημερομηνίες και ώρες που εμφανίστηκε το πρόβλημα για να βοηθήσεις τον γιατρό?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εξαρτάται από την αιτία της επιληψίας. Αν είναι όπως της σκύλας μου και του σκύλου μιας φίλης μου που έζησε 17 χρόνια αντιμετωπίζεται και μάλιστα χωρίς φαρμακευτική αγωγή.
Αν οφείλεται σε κάποια νεοπλασία στον εγκέφαλο προφανώς θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Αλλά ας μην κακοβάζουμε
Ενημέρωσε μας τι θα σου πει ο γιατρός.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
θα ήταν χρήσιμο να είχες βιντεοσκοπήσει την κρίση.....
δεν εύχομαι να ξανασυμβεί στο σκύλο σου αλλά αν αυτό γίνει να είσαι προετοιμασμένος ( π.χ. με ένα κινητό)
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Πηγα σημερα το πρωι σε κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι επιληψια :( Επειδη εδω που δεν εχουμε αρκετα μηχανηματα στα κτηνιατρια θα παω παρασκευη πρωι σε ενα κτηνιατριο στην Τριπολη...Μου ειπαν οτι αυτο αντιμετοπιζεται...Αλλα αποτι εχω διαβασει δεν αντιμετοπιζονται ολες οι περιπτωσεις?? Αποτι μου ειπε η κτηνιατρος συνηθος αυτο το παθενουν τα σκυλια απο κατι το οποιο τους επιρεασε πολυ...Δεν εχει επιρεασει κατι τον περσεα συγκεκριμενα...Τεσπα...το θεμα ειναι τι κανουμε απο εδω και περα....
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...Αποτι μου ειπε η κτηνιατρος συνηθος αυτο το παθενουν τα σκυλια απο κατι το οποιο τους επιρεασε πολυ...
Αρες μαρες. Πηγαινε και σε αλλον γιατρο. Οποιος απο εδω ξερει κανεναν καλο γιατρο στην Τριπολη καλο θα ηταν να σε βοηθησει.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Aν γινεται θα βοηθουσε πολυ...Εγω μενω Αργος απλα απο πληροφοριες ξερω οτι υπαρχει στην τριπολη ενας..
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Άσχημες μνήμες...Είχαμε ζώο με επιληψία και απ΄ό,τι θυμάμαι δεν αντιμετωπίζοταν με κάποια φαρμακευτική αγωγή. Επίσης, (αν θυμάμαι καλά) μας είχε πει ο κτηνίατρος πως αυτό γίνεται είτε από δυνατό χτύπημα στο κεφάλι, είτε είναι κληρονομικό...Αν όντως είναι αυτό
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Ειχα σκυλο με επιληψια δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα... Ναι μεν ειναι δυσκολο να βλεπεις το ζωο σου σε κατασταση κρισης αλλα αντιμετωπιζεται αναλογα με την αιτια. Ο δικος μου αρχικα δεν επαιρνε φαρμακευτικη αγωγη αλλα παθαινε κρισεις 1 φορα το 5μηνο 6μηνο καποια στιγμη που αρχισαν οι κρισεις να ειναι πιο συχνες (2 μεσα σε ενα μηνα π.χ) ξεκινησαμε φαρμακευτικη αγωγη. Δυστυχως αν ειναι καποια νεοπλασια οπως ειπε και η Κυβελη δεν ξερω τι γινεται... Η αγωγη ειναι κοκκινη συνταγη συνηθως οποτε θα πρεπει να στα γραφει ο γιατρος για να τα παιρνεις!

Παρε σιγουρα δευτερη γνωμη παντως για να σου πουν και περισσοτερα για την δικη σας περιπτωση!
Μην απογοητευεσαι ομως!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ειχα σκυλο με επιληψια δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...
Συμφωνώ απόλυτα.
Αν είναι ιδιοπαθής επιληψία όπως η περίπτωση του δικού μου σκύλου και της Μανού δεν είναι τίποτα που θα επηρεάσει την ζωή του σκύλου σου. Απλώς θα στεναχωριέσαι λίγο κατά την διάρκεια της κρίσης. Επειδή είναι στην ηλικία που εμφανίζεται θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτό και όχι κάτι σοβαρότερο. Μακάρι να βρεις ένα καλό γιατρό εκει που είσαι να σε καθοδηγήσει.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Οι κρίσεις δεν είναι και το πιο όμορφο θέαμα που μπορώ να σκεφτώ...Το "τι είναι", "μπορεί να είναι", "ίσως να είναι" καλύτερα να το συζητήσει μ έναν κτηνίατρο που εμπιστεύεται και επανερχόμαστε....Ελπίζω με καλά νέα
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Ευχαριστω για τις συμβουλες ...Οταν εχω νεοτερα απο κτηνιατρο θα σας ειδοποιησω..Παντος αυτο για το ειχα χτυπισει στο κεφαλι το αποκλειω απο τωρα...Δεν τον εχω ακουμπισει ποτε οσο περιεργο και αν ακουγετε...