Ιδιοπαθής επιληψία


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Ευχαριστω για τις συμβουλες ...Οταν εχω νεοτερα απο κτηνιατρο θα σας ειδοποιησω..Παντος αυτο για το ειχα χτυπισει στο κεφαλι το αποκλειω απο τωρα...Δεν τον εχω ακουμπισει ποτε οσο περιεργο και αν ακουγετε...
Ούτε περίεργο ακούγεται, ούτε κατα διάνοια δεν υπήρχε η παραμικρή υπόνοια γι αυτό. Όλα καλά θα πάνε:)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οι κρίσεις δεν είναι και το πιο όμορφο θέαμα που μπορώ να σκεφτώ...Το "τι είναι", "μπορεί να είναι", "ίσως να είναι" καλύτερα να το συζητήσει μ έναν κτηνίατρο που εμπιστεύεται και επανερχόμαστε....Ελπίζω με καλά νέα
Αυτό το έχει ξεκαθαρίσει από την αρχή το ίδιο το μέλος ότι θα το κάνει και το τονίζω σε κάθε ποστ μου. Απλά του μεταφέρω την εμπειρία μου δεν αντικατέστησα τον κτηνίατρο .Το να αρχίσω να περιγράφω πόσο τραγικό θέαμα αποτελεί μια επιληπτική κρίση και θα τον ταράξω χωρίς κανένα λόγο και θα είμαι υπερβολική.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Αν θελεις μπορω να σε βοηθησω με μια πολυ καλη κτηνιατρο στην Κορινθο! Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου pm!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν θελεις μπορω να σε βοηθησω με μια πολυ καλη κτηνιατρο στην Κορινθο! Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου pm!
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτή η πληροφορία, μπορείς να την γράψεις και εδώ αν θέλεις.
 




ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτή η πληροφορία, μπορείς να την γράψεις και εδώ αν θέλεις.
μηπως ειναι λιγο διαφημιση? τελοσπαντων Αρτεμις Σαμανδουρου την λενε! το ιατρειο μαζι με την κλινικη ειναι στην Πατρων 146 , Κορινθος. Τηλ 2741073273 Κιν 6937964626. εγω εμεινα υπερευχαριστημενος κ απο τις θεραπειες που ακολουθουσε κ απο τη συμπεριφορα της απεναντι μας (κ σε εμενα κ στον μικρο) κ απο τιμες κ απο διευκολυνσεις σε περιπτωση που αδυνατουσα να πληρωσω κατι εκεινη τη στιγμη! εισαι απο Κορινθο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όχι αλλά είμαι συχνά αρχαία Κόρινθο με τα σκυλιά μου και πάντα είναι χρήσιμος ένας καλός κτηνίατρος εκεί.:)
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Εγω μενω Αργος θα παρω τηλ. τωρα. Εχω την αισθηση οτι ισως τον επιρεαζει η ξηρα τροφη αλλα αυτη περνει 1 χρονο τωρα...Υπαρχει πιθανοτητα να φταιει και αυτο ? Γιατι σημερα το πρωι παλι ειχαμε κριση :(

Αλεξια ο εκτροφεας το εμαθε αλλα πιστεψε με ειναι το τελευταιο που σκεφτομαι να κανω αυτη την στιγμη ..
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Εγω μενω Αργος θα παρω τηλ. τωρα. Εχω την αισθηση οτι ισως τον επιρεαζει η ξηρα τροφη αλλα αυτη περνει 1 χρονο τωρα...Υπαρχει πιθανοτητα να φταιει και αυτο ? Γιατι σημερα το πρωι παλι ειχαμε κριση :(

Αλεξια ο εκτροφεας το εμαθε αλλα πιστεψε με ειναι το τελευταιο που σκεφτομαι να κανω αυτη την στιγμη ..
αν μιλαμε για επιληψια δεν νομιζω οτι εχει καμια σχεση η τροφη! καλυτερα ομως θα στα πουν οι κτηνιατροι κ οχι εγω εννοειται! αληθεια ποια ηταν η αντιδραση του εκτροφεα?
 






ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Λοιπον Ξεκιναω για Κορινθο θα σας ενημερωσω σε λιγο
αμεση αντιδραση λογικα εντολη της κτηνιατρου ε? ελπιζω να πανε ολα καλα! περαστικα σας! κ να μας πεις καλα νεα!!
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Μετά το φαγητό μπορεί να οφείλεται σε στενωση πυλαίας φλεβας. Το είχε σκυλί ενός φίλου. Η διάγνωση γίνεται με υπερηχο.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Λοιπον πηγα εχθες στην κτηνιατρο και μου ειπε οτι προκειται για Γενικη επιληψια,Δυστυχως....Το πρωτο βημα ειναι να του παρουμε αιμα να δουμε αν ειναι κατι αυξημενο στον οργανισμο του...Επισης η γιατρος μου ειπε οτι χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη...:(

Η γιατρος συμφωνα με την εμπειρια που εχει και απο τα συπτωματα που της ειπαμε μας ειπε οτι προκειται για Ιδιοπαθης Επιληψια..
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κουράγιο twipsy παίρνοντας τα φάρμακα του δεν θα κάνει κρίσεις. Απλά προσοχή μην ξεχάσεις μια μέρα να τα δώσεις, θα στο επισημάνει και ο κτηνίατρος αυτό σίγουρα. Περαστικά σας.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Ειμαι σε διλημα με τα φαρμακα...Φοβαμαι τις παρενεργιες που μπορει να εχουν προσπαθω να βρω καποιον αλλο τροπο αν ειναι δυνατον αλλιως θα καταληξω εκει αναγκαστικα πλεον :-(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν νομίζω ότι μπορείς να είσαι σε δίλημμα. Η φαρμακευτική αγωγή επιβάλλεται. Πως αλλιώς θα αντιμετωπίσεις την ασθένεια; Και να υπάρχουν παρενέργειες [που δεν νομίζω ότι είναι σύνηθες, εφόσον πρόκειται για φάρμακα που θα χρησιμοποιούνται εφ' όρου ζωής του ζώου] φαντάζομαι θα είναι αμελητέες μπροστά στις συνέπειες, της μη λήψης τους.

Σκέφτεσαι να επιβεβαιώσεις την διάγνωση με δεύτερη γνώμη;

Τελικά η ιδιοπαθής επιληψία, είναι η κληρονομική; Ο εκτροφέας σου, πως αντέδρασε στο άκουσμα των νέων σας;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν υπάρχει δίλλημα εδώ. Εφόσον η γιατρός έκρινε ότι πρέπει να πάρει φαρμακευτική αγωγή μπορείς να πάρεις και μία δεύτερη άποψη και να προχωρήσεις. Ο μόνος λόγος που ο δικός μου σκύλος δεν παίρνει φάρμακα είναι γιατί έχει αραιές κρίσεις, κάθε 3 μήνες και ακόμη πιο αραιές συχνά.
Μην αυτοσχεδιάσεις γιατί θα κάνεις κακό στο σκύλο αντί για καλο.. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Θα παρω σημερα το απογευμα απο εναν κτηνιατρο εξισου καλο γνωμη και θα αποφασησω τη θα κανω...Απλος εχω διαβασει πως με τα φαρμακα τις επιληψιας το σκυλι θα εχει προβλημα με τα νεφρα του σε βαθος χρονου..