Ισπανικό Μαστίφ


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Δεν ειμαι απο αυτους που θα κατσει να κανει μια πιστη αντιγραφη-μεταφραση για μια φυλη αλλα προτιμαω να μιλησω για προσωπικες εμπειριες..

Για την συγκεκριμενη φυλη στην Ελλαδα λιγα τα δειγματα..Θυμαμαι να εχω δει μια μονο φορα σε εκθεση...

Λεγεται οτι η συγκεκριμενη φυλη ειναι εξαιρετικη σαν φυλακας και κυριαρχικη με τα αλλα σκυλια.....

Βλεποντας καποιες εκθεσεις παλαιοτερα στην Ισπανια δεν διαπιστωσα κατι τετοιο τουλαχιστον στους στοιβους(με τα αλλα σκυλια)..Σαν φυλακας προφανως και δεν εχω αποψη ποσο αγγιζει αυτα που γραφονται-ακουγονται απο Ισπανια μερια...
Διαφορα σχολια οπως καλυτερος φυλακας απο Μπουλμαστιφ και Μαστινο,πιο καλος στην κινηση κ.τ.λ....

Αν γνωριζει καποιος για την φυλη καλο θα ηταν να παραθεσει..
Στην Ελλαδα φαναταζομαι ειναι αρκετα αγνωστη....
spanish_mastiff_&#98.jpg
[video=youtube;yPtEBfg_688]http://www.youtube.com/watch?v=yPtEBfg_688[/video]
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ειναι μαστιφ κ αυτο λεει πολλα.απο εκει κ υστερα,το ποσο καλος η κακος φυλακας ειναι,εχει να κανει με τις απαιτησεις του καθε ενος.ας μην μπουμε σε τετοια αναλυση.αυτα που ακουω παντως κ εγω,μιας κ ασχολουμαι με ισπανια μερια,μιλανε για εναν αριστο φυλακα.απο τις εκθεσεις καλως η κακως δεν μπορεις να εχεις ασφαλες συμπερασμα που να αφορα την ρατσα κ το ταπεραμεντο της.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αξίζει να γράψουμε και για το Ισπανικό Μαστίφ, κάποια στιγμή... αν μας αφήσουν "όλα τα άλλα"!

Υπέροχος σκύλος!
Εχει αυτό το "κάτι", όπως και (ακόμα περισσότερο) το Μαστίφ των Πυρηναίων, που τους δίνει τη διπλή υπόσταση (και τη δυνατότητα να την "υποστηρίξουν"): Φυσικοί φύλακες + ποιμενικοί σκύλοι...

Βέβαια, σήμερα, σε μία ημιαστική περιοχή, το βασικό (έως "απαγορευτικό") πρόβλημα θα ήταν το δυνατό γαύγισμά του... ακούγεται μέχρι το διπλανό χωριό (ή προάστειο)... χωρίς πλάκα! Οποιος έχει ακούσει Ισπανικό Μαστίφ να γαυγίζει έντονα, καταλαβαίνει...
 


morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
τα εχω δει στην νοτια ισπανια πριν χρονια, ειχαμε παει σε σπιτι γνωστου του γνωστου κλπ. μολις φτασαμε δυο αυτοκινητα ορμηξαν τα σκυλια και γαυγιζανε και δεν εβγαινε εξω κανεις. :D

Μετα οταν τα εδεσε ο ιδιοκτητης, μπηκαμε μεσα και τα αφησε και ηταν πολυ φιλικα με ολους και πολυ soft στην συμπεριφορα τους.

δεν ξερω για προτυπο κλπ παντως εκει ηταν χωριο και τα ειχαν για φυλακες.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ολα τα μαστιφ εχουν αυτο βαθυ γαυγισμα μηδενος εξαιρουμενου εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει το γαυγισμα απο ισπανικο μαστιφ παρολου που εχω δει μερικα τωρα εσεις που τα χετε ακουσει καλο θα ηταν να μας περιγραψετε την εμπειρια σας
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σκύλος με φαρδύ λαιμό και μεγάλα πνευμόνια (και όρεξη να γαυγίσει) θα ακούγεται πολύ ασχέτου φυλής
εμένα ένα πετσοποκαυκασιανό ενός φίλου μου έχει γαυγίσει "φιλικά" και ένιωσα λες και γινόταν σεισμός.......
τα μπατζάκια μου δονήθηκαν πάνω στα πόδια μου
και ο θώρακάς μου συντονίστηκε τόσο πολύ που αν διαρκούσε το γαύγισμα πάνω απο λεπτά θα πάθαινα ασφυξία............

για ισπανικό μαστίφ δεν ξέρω τίποτα,σόρρυ,για δυνατό γαύγισμα όμως κάτι ξέρω..........
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...για ισπανικό μαστίφ δεν ξέρω τίποτα,σόρρυ,για δυνατό γαύγισμα όμως κάτι ξέρω..........
sorry για το off-topic:

Ενδεχομένως να είναι η φυλή με το δυνατότερο γαύγισμα, χωρίς να ορκίζομαι...

Εχω δει και ακούσει Ισπανικά Μαστίφ, στην περιοχή της Σεγκόβια, όταν ήμουν "νέος"... Δεν το έχω ξεχάσει, ποτέ...

Το Καυκάσιο έχει βαθύ γαύγισμα, αλλά πιο πνιχτό (να πω πιο βραχνό?) και λίγο πιο "επιφανειακό"...

Το Ισπανικό Μαστίφ (όπως λέει και ο kos) έχει πιο βαθύ γαύγισμα και πιο "καθαρό" και πολύ δυνατό... όντως τραντάζεσαι μέσα σου, αν είσαι σχετικά κοντά...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
γιαυτό κι εγώ λέω για πετσοπένιο καυκάσιο
είχε πολύ τρανταχτικό γαύγισμα.......
το εκτροφικό μπορεί να μην γαυγίζει τόσο δυνατά όντως....
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το ποσο εντονα γαυγιζει δεν νομιζω οτι πρεπει να μας απασχολει τοσο πολυ.Ο λαος μας λεει "οτι σκυλι που γαυγιζει δεν δαγκωνει" και για αυτο πιο πολυ θα "σεβαστω" ενα σκυλι που με κοιταει καταματα, σταθερα και χωρις ιχνος ανασφαλειας παρα ενα που μου γαυγιζει εντονα και δυνατα, και αυτο γιατι δεν θα μπορω να το "διαβασω".
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχεις δίκιο
απλά παρεκτραπήκαμε απο το στοιχείο που εδωσε ο JohnK περι των ισπανικών και την ύπαρξής τους σε αστικό ή ημιαστικό περιβάλλον

ας επανέρθουμε όμως στο θέμα μας κατα την αρχική του μορφή :)
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Mιας και λογος για γαυγισμα ας το ακουσουμε σε ενα βιντεο...Ειναι και δυσκολο να βρεις βιντεο στο youtube και κουραστικο οταν στα περισσοτερα βαζουν μουσικη......
[video=youtube;QgjKeMSbOiA]http://www.youtube.com/watch?v=QgjKeMSbOiA[/video]
 
Last edited:






lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ricos,ο,τι κ αν σου γαυγιζει,με τετοιο ογκο,δεν νομιζω να εχεις ορεξη για διαβασμα διαθεσεων....απλα την κανεις προς τα πισω κ πας να φας καλυτερα κανα γυρο,μην σε φαει λαχανο!

επισης μην ξεχναμε οτι ,μπορει στην αρχη να προηδοποιει,αλλα σε ενα δευτερολεπτο μπορει να κανει ατακ,ασχετα αν σε εμας το γαυγισμα του μας ακουγεται για κατι ανουσιο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν τρελαθηκα ρε παιδια, μηπως τα μεγαλοποιουμε λιγο ;
Αντε, άλλο ένα off-topic και να με συγχωρείτε:

Η αλήθεια είναι ότι είδα (και άκουσα) το βίντεο 2 φορές... και δεν τρελλάθηκα ούτε εγώ...
Η Μόκα γαυγίζει πολύ πιο "βροντερά" (αν νιώθει άνετη και δεν της ξεφύγει και κανένα ...κοκοράκι!)...
Ο Casper γαυγίζει λίγο πιο ελαφρά, σήμερα...

Ο σκύλος που βλέπουμε (...guarding) δεν νομίζω ότι κάνει φύλαξη... πρέπει να είναι νεαρός σκύλος και γαυγίζει προς τον φακό του οικογενειακού γνωστού, που τον έχει τσαντίσει...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και που να ακουσετε τον Ντιεγκο... μπροστα του ειναι σαν μουσικη αυτο το γαυγισμα ...:cool:
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι ότι είδα (και άκουσα) το βίντεο 2 φορές... και δεν τρελλάθηκα ούτε εγώ...
Η Μόκα γαυγίζει πολύ πιο "βροντερά" (αν νιώθει άνετη και δεν της ξεφύγει και κανένα ...κοκοράκι!)...
Ο Casper γαυγίζει λίγο πιο ελαφρά, σήμερα...

Ο σκύλος που βλέπουμε (...guarding) δεν νομίζω ότι κάνει φύλαξη... πρέπει να είναι νεαρός σκύλος και γαυγίζει προς τον φακό του οικογενειακού γνωστού, που τον έχει τσαντίσει...
Οκ, απλα επειδη εγινε θεμα για το γαυγισμα και το βιντεο μπηκε για αυτο το λογο ενιωσα ακριβως το ιδιο.
Eιπα και εγω...Τοσο πολυ παραξένεψα ;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
δεν εχει να κανει με ρυθμιση,αλλα με τον απολεστικο χαρακτηρα του upload του youtube.δεν ειναι δυνατον να ακουμε ολες τις συχνοτητες.ενα γαυγισμα το ακουμε μονο απο κοντα.επισης ,μην προσπαθουμε να βγαλουμε συμπερασματα απο ηχεια υπολογιστη,ειδικα λαπτοπ.εμεις τωρα παμε να βγαλουμε συμπερασμα απο ενα βιντεο...τρεχα γυρευε!α...κ τραβηγμενο με καμερα ετσι,οχι ειδικα μικροφωνα κτλ....