ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΣΕΥΛΕΥΣΗ ΣΕ ΕΚΘΕΣΗ


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Tifi η απάντησή μου ήταν γενική, δεν αφορούσε εσένα συγκεκριμένα (απλά έτυχε να έχεις γράψει το αμέσως προηγούμενο ποστ).
Έχω την εντύπωση δε, ότι και ο pouf δεν εννοούσε εσένα. Είσαι μέλος τόσο καιρό και δεν ήταν το μόνο topic στο οποίο έχεις γράψει.

Και ναι, συμφωνώ ότι καλό είναι να μην γενικεύουμε... Μπορεί να ήταν μια υπερβολή με σκοπό να τονίσει το νόημα, αλλά παίρνει η μπάλα πολλούς έτσι (πράγμα που μπορεί να μην ήταν καν ο αρχικός σκοπός).

Με λίγη ψυχραιμία και καλή θέληση, λύνονται πολλά. Ελπίζω ότι και η όποια τυχόν παρεξήγηση εδώ, είναι ένα από αυτά :)

να μαθουμε εμεις απο εσενα και εσυ απο εμας,γινε συλλογικος και οχι ατομικος
αυτο ηθελα να καταλαβεις απο την αρχη
Αυτός δεν είναι άλλωστε ο σκοπός ύπαρξης ενός forum? ;) :)
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Με λίγη ψυχραιμία και καλή θέληση, λύνονται πολλά. Ελπίζω ότι και η όποια τυχόν παρεξήγηση εδώ, είναι ένα από αυτά :)
Καλη θεληση και ψυχραιμια, εχω αφθονη.
Η παρεμβαση μου εγινε για να εκφρασω την αντιθεση μου προς τις γενικευσεις και τους αφορισμους.
Δεν βοηθουν καμμια συζητηση,κατα την αποψη μου,και σχεδον παντα αδικουν καποιους.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Νομίζω οτι ο Αλεξανδρος απλα ηθελε να πει καπου το παραπονο του και του φανικε λογικο να το πει σε ενα φορουμ που ασχολειτε και με τις εκθεσεις...

Εγω θα ηθελα να πω οτι εχω κανει βοηθος στιβου παρα πολλες φορες. Στην αρχη υπηρχαν φορες που επιτρεπαν να μεταφερθουν φυλες κτλ... ομως οσες φορες γινοταν αυτο η εκθεση πηγαινε κατα διαλολου... εβγαινε εκτος, νυχτωνε και το BIS γινοταν στα σκοταδια... Ο Κυνολογικος εχει κανει μεγαλη προσπαθεια τα τελευταια χρονια και εχει δωθει εντολη στους βοηθους να μην αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ... θυμαμε περσι ενας χειριστεις απο Ιταλια ηρθε αργοποριμενος και παρολο που ηταν μονος στην φιλη δεν επαιξε... τι ραδιουργιες εκανε οτι πηρε εγκριση απο την προεδρο να παιξει αν θυμαμε καλα μετα τα westy αλλα τελικα δεν τον αφησαν, την επομενη ομως ηταν πρωτος-πρωτος στο χωρο της εκθεσης. Οπως και χτες ειδα καποιοι ζηταγαν να αλλαξει η σειρα που επαιζαν τα σκυλια τους για να προλαβουν να χτενισουν επειδη ηταν πρωτοι - πρωτοι στο σειρα...σκεφτικαν οτι και καποια αλλοι εχουν σηκωθει απο τα χαραματα για να χτενισουν τα σκυλια για να ειναι περιπου ετοιμα σε συγκεκριμενη ωρα... γιατι να αγκαστουν να παιξουν καποιοι πιο νωρις!!!! 2-4 τετοια να γινουν σε ενα στιβο παει η εκθεση... Καλο βεβαια θα ηταν να δινετε η δυνατοτητα αν τελειωσει ο στιβος ΝΩΡΙΣ πριν τους αλλους κριτες τα σκυλια που εγινε ενα λαθος (ιδιωκτητη) να παιξουν...αλλα μονο αν υπαρχει χρονος...

Αλλα κανονικα δεν πρεπει να αλλαζει τιποτα.. δεν πηγε ωραια η εκθεση το σ/κ? ολα βατα, ωραια διαθεση τα τελικα σε ωραια ωρα... μονο αν υπαρχουν κανονες σιγα - σιγα (που θα πρεπει να τους ακολουθουμε ΟΛΟΙ) θα βελτιωνομαστε. Οπως πχ στις τελευταιες εκθεσεις βαζουν την σειρα των φυλων στο σιτε του ΚΟΕ,οποτε περιπου ξερουμε...
ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ειναι κανονες καλο ειναι να μην κοιταμε αν αλλοι τους σπανε δεν παιζει ρολο εμεις τι κανουμε?
Εμενα αυτο που με ενοχλησε σε αυτη την εκθεση γιατι το θεωρω αδικο ειναι που ειδα οτι καποιοι εμπαιναν με μπλουζακια μεσα στο στιβο με επωνυμια εκτροφείου... αυτο το απαγορευει η FCI και ειναι γραμμενο στην αρχη του καταλογου εκθεσης... ακομα δεν πρεπει ο κριτης να καταλαβαινει μεσα στο στιβο ποια σκυλια εχουν σχεσει μεταξυ τους (εκτροφικα-ιδιοκτησια) φορωντας τα ιδια μπλουζακια δεν ειναι ηθικο...
Αυτα... απο μενα που δεν γραφω συχνα
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Καλη θεληση και ψυχραιμια, εχω αφθονη.
Η παρεμβαση μου εγινε για να εκφρασω την αντιθεση μου προς τις γενικευσεις και τους αφορισμους.
Δεν βοηθουν καμμια συζητηση,κατα την αποψη μου,και σχεδον παντα αδικουν καποιους.
συμφωνω απολυτα με την tifi(ασχετο το ιρλανδικο σεττερ ειναι εκτροφη σου;), εκεινο το θεμα ηταν πολυ σημαντικο, γενικευσεις και αφορισμοι βρισκουν και μενα αντιθετο. Οσον αφορα το θεμα η αποψη μου ειναι οτι καθενας γραφει οποτε θελει και για οποιον λογο θελει, συμφωνω βεβαιως οτι ειναι καλο να παρουσιαζονται διαφορες φυλες καθως και αποψεις των εκτροφεων για διαφορα πραγματα. Ναι τυπικα ο εν λογω κυριος εχει αδικο αλλα μονον τυπικα εφοσον ειναι ετσι οπως τα λεει διοτι εξαιρεσεις γινονται ουκ ολιγες.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Εμενα αυτο που με ενοχλησε σε αυτη την εκθεση γιατι το θεωρω αδικο ειναι που ειδα οτι καποιοι εμπαιναν με μπλουζακια μεσα στο στιβο με επωνυμια εκτροφείου... αυτο το απαγορευει η FCI και ειναι γραμμενο στην αρχη του καταλογου εκθεσης... ακομα δεν πρεπει ο κριτης να καταλαβαινει μεσα στο στιβο ποια σκυλια εχουν σχεσει μεταξυ τους (εκτροφικα-ιδιοκτησια) φορωντας τα ιδια μπλουζακια δεν ειναι ηθικο...
Αυτα... απο μενα που δεν γραφω συχνα
+1000
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
ακομα δεν πρεπει ο κριτης να καταλαβαινει μεσα στο στιβο ποια σκυλια εχουν σχεσει μεταξυ τους (εκτροφικα-ιδιοκτησια) φορωντας τα ιδια μπλουζακια δεν ειναι ηθικο...
Αυτα... απο μενα που δεν γραφω συχνα
:confused: συγνωμη (μπορει να κανω και λαθος) ο κριτης ,οταν κρινει) δεν βλεπει το ονομα του σκυλου?βλεπει μονο αριθμο?
....και οι Ελληνες κριτες,δεν ξερουν τα σκυλια των εκτροφειων? (εφοσον τα δειχνουν οι ιδιοι και οι ιδιοι?)
Δεν διαφωνω με τα μπλουζακια :)

sorry για το offtopic
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
@ Precious Hug:
Να γράφεις πιο συχνά. Υπέροχο ποστ.

Και πράγματι, θα ήταν καλή ιδέα, ΑΝ τελείωνε νωρίς ο στοίβος και ΑΝ ήθελε κι ο κριτής, να δίνανε μια ευκαιρία σε όσους έχασαν τη σειρά τους.

Προσωπικά, με πείραξε περισσότερο η αγένεια (στην δική μου περίπτωση). Ούτε έκλαιγα, κι ούτε έβρισα, αλλά ήταν φανερό πως με χρησημοποίησαν για να γίνω παράδειγμα.

Η ιδέα σου θα ήταν πολύ "ευγενική χειρονομία" και δεν θα είχα παράπονο, ακόμη κι αν δεν έδειχνα τον σκύλο τελικά (φτάνει να μου έλεγαν πως θα προσπαθούσαν να με βοηθήσουν).

Οι ομίλοι θα πρέπει ΟΛΟΙ να κάνουν κάτι για τις δημόσιες σχέσεις τους με τους εκθέτες. Εγώ έχω αιστανθεί αρκετές φορές ότι δεν με σέβονται καθόλου, παρ' όλο που ανέκαθεν (από το 1995) κάνω ότι μπορώ να είμαι καλό παράδειγμα εκθέτη (και βοηθός στοίβου εννίωτε!).
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
:confused: συγνωμη (μπορει να κανω και λαθος) ο κριτης ,οταν κρινει) δεν βλεπει το ονομα του σκυλου?βλεπει μονο αριθμο?
....και οι Ελληνες κριτες,δεν ξερουν τα σκυλια των εκτροφειων? (εφοσον τα δειχνουν οι ιδιοι και οι ιδιοι?)
Δεν διαφωνω με τα μπλουζακια :)

sorry για το offtopic
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να δει τον κατάλογο. Το όνομα του σκύλου το βλέπει (ΑΝ ΤΟ ΔΕΙ) αφού το έχει κρίνει ήδη. Έτσι λένε οι κανονισμοί τουλάχιστον. Γι' αυτό έχουμε αριθμό μόνο (+ απαγορεύονται τα μπλουζάκια!).

Τους χειριστές ναι, τους μαθαίνουν μερικές φορές. Αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις. Γι' αυτό και μερικοί δίνουν τον σκύλο τους σε γνωστό χειριστή, μπας και βελτιωθούν οι πιθανότητές του.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
@ Precious Hug:
Να γράφεις πιο συχνά. Υπέροχο ποστ.

Και πράγματι, θα ήταν καλή ιδέα, ΑΝ τελείωνε νωρίς ο στοίβος και ΑΝ ήθελε κι ο κριτής, να δίνανε μια ευκαιρία σε όσους έχασαν τη σειρά τους.

Προσωπικά, με πείραξε περισσότερο η αγένεια (στην δική μου περίπτωση). Ούτε έκλαιγα, κι ούτε έβρισα, αλλά ήταν φανερό πως με χρησημοποίησαν για να γίνω παράδειγμα.
THANKS...:D
Σε καταλαβαινω απολυτα για την αγένεια εχω δει αρκετες φορες να το λενε με οχι τον πιο ωραιο τροπο αλλα παιζει ρολο και η ενταση και η κουραση της εκθεσης... ετσι νομιζω... εγω επειδη ξερω τους περισσοτερους εκθετες ξερεις ποσες φορες εβαζα καποιους να τους ειδοποιησουν οτι ερχετε η σειρα τους να ειναι εξω απο τον στιβο και τελικα τα ακουγα οτι ηρθαν και περιμεναν!!:( (ασχετο θα μου αρεσει μια τεντα κατι στην εισοδο των στιβων για να μην περιμενουν οι σκυλοι μεσα στον ηλιο)


Sophiaouda said:
συγνωμη (μπορει να κανω και λαθος) ο κριτης ,οταν κρινει) δεν βλεπει το ονομα του σκυλου?βλεπει μονο αριθμο?
....και οι Ελληνες κριτες,δεν ξερουν τα σκυλια των εκτροφειων? (εφοσον τα δειχνουν οι ιδιοι και οι ιδιοι?)
Και βεβαια οχι!!! και ενας απο τους ρολους βοηθου ειναι να διασφαλησει οτι αυτο δεν θα συμβει.. σε ποσες επαρχιακές εκθεσεις εχουμε δει κριτες με καταλογο στο χερι?(κατι κριτες βαλκανίων).

Αρκετοι σκυλοι κυριως αυτοι που κερδιζουν στο εξωτερικο ειναι γνωστοι ετσι και αλλιως δεν μπορεις να το αποφυγεις αυτο και στην ουσια αυτο ειναι και το καμπανιαρισμα ενος σκυλου... πχ... δεν υπαρχει κριτης που δεν ξερει την Polini με τα yiorki δεν συμαινει οτι αυτη παντα θα κερδιζει (οπως εχει ερθει στην Ελλαδα και δεν εχει κερδισει). Αλλα κερδιζει επειδη εχει πολυ καλα σκυλια αλλα την ευννοει στους μη καλους κριτες η παρουσια της. Ετσι ειναι οι εκθεσεις και μην ξεχναμε οι κριτες ειναι ανθρωποι οχι θεοι που σιγουρα δεν μπορουν να ξερουν τα points ολων των φυλων... και οτι βεβαια στην κριση υπαρχει και το προσωπικο γουστο.. ανθρωπινο ειναι.

Το παιχνιδι με τους handlers ειναι γνωστο τι δουλεία τους κανουν. Το σημαντικο σε ενα εκτροφέα ειναι να φτιαξει το ονομα του μονος του δειχνωντας και κερδιζοντας με τα σκυλια του χωρις "βοήθεια" που και παλι αυτη η βοηθεία δεν ειναι κακη γιατι για ελατε στην θεση του κριτη... εχετε δυο πολυ καλα σκυλια μπροστα σας που και τα δυο θα μπορουσαν να ειναι πχ το ΒΟΒ... τι θα προτιμησει?
α) τον σκυλο που τον εχει ξαναδει να κερδιζει
β) τον εκτροφεα που ξερει οτι κανει καλη δουλεία?
γ) η τον αλλον που δεν ξερει τιποτα για τον σκυλο...
Παντα μιλαω για δυο καλα σκυλια...

ειμαι σιγουρη οτι θα προτιμησει το 1-2...

ειναι πολλα πραγματα που μετρανε σε μια εκθεση και ειναι λιγοι αυτοι που κοιτανε γιατι χασανε παρα παντα το ρειχνουν οτι τους αδικησαν(που μπορει να συμβει και αυτο!!!)

ειμαι εκτος topic...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa