ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Λοιπον αυτο σκοπευα να κανω θα παρω τον ΚΟΕ αυριο να μου στειλει λιστα αν υπαρχει.
παροτι βεβαια ειδα οτι ειναι εγγεγγραμμενη στον Κοε-περιεργο αυτο δεν ειναι
xαίρομαι που δεν θα την προτιμήσεις...είναι τελικά στον κοε ε???καλά θυμόμουν...
Προσέχετε τι γράφετε για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Η eleanna2 καταλαβαίνω ότι αύριο θα επικοινωνήσει με τον ΚΟΕ. Αρα δεν ξέρει ακόμη αν η συγκεκριμένη κυρία είναι μέλος. Φαντάζομαι ότι είδε ότι είναι στον ΚΟΕ, από το post της maltezzzz στο άλλο θέμα, της οποίας η εντύπωση επιβεβαιώνεται απο την eleanna2;;; Καταλαβαίνεται το άτοπο έτσι;
 


eleanna2

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2010
125
0
Εχεις δικιο για την παρατηρηση.Λοιπον εκτος του οτι το εχω βρει σε αλλο post η ιδια η κυρια εχει βαλει στο site της φωτογραφιες οτι ειναι εγγεγραμμενη.Οσο αξιοπιστο μπορει να ειναι αυτο τελος παντων.Για αυτο το ειπα:rolleyes:
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Προσέχετε τι γράφετε για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Η eleanna2 καταλαβαίνω ότι αύριο θα επικοινωνήσει με τον ΚΟΕ. Αρα δεν ξέρει ακόμη αν η συγκεκριμένη κυρία είναι μέλος. Φαντάζομαι ότι είδε ότι είναι στον ΚΟΕ, από το post της maltezzzz στο άλλο θέμα, της οποίας η εντύπωση επιβεβαιώνεται απο την eleanna2;;; Καταλαβαίνεται το άτοπο έτσι;
Οντως έγινε σύγχηση αλλ'α έχω ακούσει κι άλλη φορά οτι είναι στον κοε η κυρία..θα μάθουμε αύριο λοιπόν σίγουρα...:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ρε παιδιά, στον ΚΟΕ, μπορει να γραφτει ο οποιοσδηποτε...κάνει γένα..και δηλώνει εκτροφέας...
Το ότι είναι στον ΚΟΕ, δεν σημαίνει με ΤΙΠΟΤΑ ότι είναι αξιόπιστος και σωστός εκτροφέας...
Ποιός σας είπε ότι ο ΚΟΕ..ελέγχει όλους αυτούς που δηλώνουν τις γένες τους ???
Άρα, η προσωπική επαφή με τον εκτροφέα, η έρευνα της φυλής που θέλουμε να αγοράσουμε και γενικά η σωστή ενημέρωση είναι η καλύτερη προφύλαξη...:)
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Ρε παιδιά, στον ΚΟΕ, μπορει να γραφτει ο οποιοσδηποτε...κάνει γένα..και δηλώνει εκτροφέας...
Το ότι είναι στον ΚΟΕ, δεν σημαίνει με ΤΙΠΟΤΑ ότι είναι αξιόπιστος και σωστός εκτροφέας...
Ποιός σας είπε ότι ο ΚΟΕ..ελέγχει όλους αυτούς που δηλώνουν τις γένες τους ???
Άρα, η προσωπική επαφή με τον εκτροφέα, η έρευνα της φυλής που θέλουμε να αγοράσουμε και γενικά η σωστή ενημέρωση είναι η καλύτερη προφύλαξη...:)
ναι αλλά όταν κατευθύνουμε κάποιον να πάρει τον κοε μπορεί να νομίζει ότι έκει θα βρεί τα σωστά εκτροφεια...
εγώ προσωπικα ας πούμε δεν ήξερα ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε μπορεί να εγκριθεί απο τον κοε...νόμιζα ότι θα πρέπει να τηρεις κάποιους κανονισμους όπως για παράδειγμα τα σκυλιά απο τις γέννες σου να έιναι στα πλάισια του προτύπου.Αν και οι εγγεγραμένοι εκτροφεις στον κοε βγάζουν μαλτεζ 1800gr δεν φταίνε μετά οι πελάτες που νομίζουν οτι υπάρχουν tea cup size και όλες αυτές οι μπούρδες!!!
 


eleanna2

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2010
125
0
βρε παιδια συγνωμη αλλα καπου χαθηκα!υποτιθεται οτι ο κοε σου εξασφαλιζει καποια εγκυροτητα οταν σου δινει μια λιστα απο εκτροφεις.Τι σημαινει οτι δεν ελεγχει?τοτε πως τους καταχωρει και τοτε σε τι μας εξυπηρετει ο κοε?Αν δεν μπορουμε να εμπιστευτουμε και τον κοε τοτε ποιον να εμπιστευτω?αυτα που εχω διαβασει και το ενστικτο μου? :p
η μηπως να παρω κανεναν γνωστο κτηνιατρο που εχω και να γυρναω τουσ εκτροφεις?:p¨\
Μπερδεμα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εχει γίνει και πολύ πρόσφατα αυτή η συζήτηση με όλα τα παρακλάδια της. Ψάξτην και βγάλε τα ολόδικά σου συμπεράσματα.
 


eleanna2

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2010
125
0
Επεστρεψα παλι!μιλησα με εναν φιλο μου που εχει αγορασει λαμπραντορ απο εκτροφειο της αθηνας το οποιο ειναι υγιεστατο.Και τωρα ερευνω το εκτροφειο αυτο το οποιο βρισκεται στον μαραθωνα και θα επικοινωνησω μαζι τους καθως απο οτι τουλαχιστον λεει το σιτε διαθετουν μαλτεζ.
Ο φιλος μου που εχει δει απο κοντα και τον χωρο παντως εχει καλες εντυπωσεις.Τωρα θα δουμε... συντομα τα νεοτερα :D
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Επεστρεψα παλι!μιλησα με εναν φιλο μου που εχει αγορασει λαμπραντορ απο εκτροφειο της αθηνας το οποιο ειναι υγιεστατο.Και τωρα ερευνω το εκτροφειο αυτο το οποιο βρισκεται στον μαραθωνα και θα επικοινωνησω μαζι τους καθως απο οτι τουλαχιστον λεει το σιτε διαθετουν μαλτεζ.
Ο φιλος μου που εχει δει απο κοντα και τον χωρο παντως εχει καλες εντυπωσεις.Τωρα θα δουμε... συντομα τα νεοτερα :D
Aντε μακαρι!!!και άν είναι όντως καλό να μας πεις και μας να ξέρουμε!!!:):)
 




eleanna2

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2010
125
0
Γεια σας και παλι.Λοιπον επικοινωνησα με Κοε ο οποιος περιμενω να μου στειλει λιστα με τους εκτροφεις τις επομενες μερες,οπως επισης ρωτησα και για αυτη την κυρια μαιρη και μου ειπαν πως δηλωνει τις γεννες παντα.

Επισης,της τηλεφωνησα εγω η ιδια πριν παρω τον κοε,η οποια κυρια παρεπιπτοντως μια χαρα ευγενικη ηταν σε εμενα τουλαχιστον,και τα πουλαει 1000 μου ειπε:(

Το εκτροφειο που ανεφερα ειναι το νωε με το οποιο επικοινωνησα και μου ειπε 350 και οτι δεν τα φερνουν απο εξω.(Μεγαλη αποκλιση στι τιμη ε?:eek:)

Εχω επικοινωνησει και με 2 ιδιωτες που εχουν χαρτια φυσικα και ο ενας μαλιστα ειναι εγγεγραμμενος στον Κοε ,απο οτι μου ειπε τουλαχιστον.

Το ΚΤΙ και το microdogs τα γνωριζει κανεις?

Περιμενω αποψεις και βοηθεια!!:D
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Εκτροφειο μαλτεζ που να εκτρεφει τα σκυλια στην Ελλαδα;;;
Απο ο,τι ξερω δεν υπαρχει τετοιου ιδους εκτροφεια στην Ελλαδα.Αν τα λεω σωστα σημαινει οτι κατι σου κρυβει.
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Γεια σας και παλι.Λοιπον επικοινωνησα με Κοε ο οποιος περιμενω να μου στειλει λιστα με τους εκτροφεις τις επομενες μερες,οπως επισης ρωτησα και για αυτη την κυρια μαιρη και μου ειπαν πως δηλωνει τις γεννες παντα.

Επισης,της τηλεφωνησα εγω η ιδια πριν παρω τον κοε,η οποια κυρια παρεπιπτοντως μια χαρα ευγενικη ηταν σε εμενα τουλαχιστον,και τα πουλαει 1000 μου ειπε:(

Το εκτροφειο που ανεφερα ειναι το νωε με το οποιο επικοινωνησα και μου ειπε 350 και οτι δεν τα φερνουν απο εξω.(Μεγαλη αποκλιση στι τιμη ε?:eek:)
Mακριά από το ΝΩΕ...αν μπείς και στο site τους θα καταλάβεις..

Εχω επικοινωνησει και με 2 ιδιωτες που εχουν χαρτια φυσικα και ο ενας μαλιστα ειναι εγγεγραμμενος στον Κοε ,απο οτι μου ειπε τουλαχιστον.

Το ΚΤΙ και το microdogs τα γνωριζει κανεις?
Το microdogs...όχι δεν το ξέρω. Το ΚΤΙ...καλύτερα άστο...κανονικό σκυλεμπόριο και μάλιστα έχει φτιάξει και μία δική του καινούργια ράτσα, τα MALSNAU...(μαλτέζ με σνάουτσερ)...οπότε καταλαβαίνεις..

Περιμενω αποψεις και βοηθεια!!:D
Επειδή στις μικρόσωμες ράτσες, (Μαλτεζ, yorkies, Σιχ Τζου κλπ),...δυστυχώς δεν υπάρχουν σωστοί εκτροφείς στην Ελλάδα..η άποψή μου είναι να κοιτάξεις εκτροφεία του εξωτερικού...
Στην Αττική υπαρχουν κάποιοι (καμιά δεκαριά), υποτιθεμενοι εκτροφείς που θησαυρίζουν με κακής ποιότητας σκυλιά...τα οποία δεν έχουν και στις καλύτερες συνθήκες...
Το ότι τα δηλώνουν στον ΚΟΕ...αυτό δεν σημαίνει κάτι...
 




Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Το ότι τα δηλώνουν στον ΚΟΕ...αυτό δεν σημαίνει κάτι...
Συγγνώμη για το off topic αλλά εγώ γιατί θυμάμαι σε παλαιότερο θέμα να γίνεται επανειλημμένα η ερώτηση σε ένα νέο μέλος ,που έκανε γέννες με τα σκυλιά του, για το εάν τα κουτάβια έχουν δηλωθεί στον ΚΟΕ?
Αφού με βάση το παραπάνω αφήνεις να εννοηθεί ότι είτε ένα κουτάβι είναι δηλωμένο στον ΚΟΕ είτε όχι δεν αλλάζει κάτι…
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συγγνώμη για το off topic αλλά εγώ γιατί θυμάμαι σε παλαιότερο θέμα να γίνεται επανειλημμένα η ερώτηση σε ένα νέο μέλος ,που έκανε γέννες με τα σκυλιά του, για το εάν τα κουτάβια έχουν δηλωθεί στον ΚΟΕ?
Αφού με βάση το παραπάνω αφήνεις να εννοηθεί ότι είτε ένα κουτάβι είναι δηλωμένο στον ΚΟΕ είτε όχι δεν αλλάζει κάτι…
Δεν είπα αυτό..είπα ότι το αν ένας "εκτροφέας" γράψει μία γένα αυτό δεν τον κανει αυτόματα σωστό εκτροφέα...δεν είπα για τα κουτάβια, αν πρέπει η δεν πρέπει να γράφονται και να έχουν pedigree..Αυτό εννοείται ότι πρέπει να γίνεται...
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Δεν είπα αυτό..είπα ότι το αν ένας "εκτροφέας" γράψει μία γένα αυτό δεν τον κανει αυτόματα σωστό εκτροφέα...δεν είπα για τα κουτάβια, αν πρέπει η δεν πρέπει να γράφονται και να έχουν pedigree..Αυτό εννοείται ότι πρέπει να γίνεται...
Οκ,απλά παρερμήνευσα τα γραφόμενα σου...
 




eleanna2

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2010
125
0
Καλησπερα και παλι!Ψαχνοντας ακομα για μαλτεζ απο εκτροφειο βρηκα αυτα τα 2 και ηθελα να τα μοιραστω μαζι σας για να μου πειτε την γνωμη σας πριν επικοινωνησω μαζι τους.
Αυτα ειναι τα 2 λινκ http://www.greenislandspuppies.com/

http://magicpuppies.webnode.com/

:rolleyes::rolleyes:
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά και τα δύο Sites καταρχην συνεργάζονται μεταξυ τους. Φέρνουν και σκυλιά από έξω...από εκτροφεία μεν, αλλά χωρίς να ξέρεις τις ποιότητες των σκύλων. Εχουν ακουστει διάφορα...για αυτούς.
Γράφουν τις γένες στον ΚΟΕ...αλλά και πάλι δεν ξέρεις τι θα πάρεις.
Δεν μπορω να σου εξηγήσω περισσότερα...δυστυχώς, αλλά θα σου πρότεινα να συνεχίσεις το ψάξιμο στο εξωτερικό. Ελλάδα, δεν προκειται να βρεις εκτροφειο καλό για Μαλτέζ. Μόνο απο εξωτερικό. :)