ΚΟΕ και λίστα εκτροφέων


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δυστυχως αυτο βλεπω απο την εμπειρια μου..
ειχα μπει και σε ενα αλλο site αλλα μου ελεγαν να παρω το κοε..
ε και που πηρα τι εγινα?χαχαχα...
τεσπα ειναι κριμα να μην υπαρχει ενημερωση για το κοσμο..καλο ειναι να λεμε σε ολους να αποφευγουν τα petshop αλλα καπου πρεπει να βρισκουν και πληροφοριες εκτροφεων για τα σκυλια που ενδιαφερονται..
Ειμαι σιγουρος ομως οτι μελλοντικα θα βελτιωθει η κατασταση!!!
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Πηρα κι εγω στον κοε και ρωτησα να μου πουν για μια φυλη που εχω βρει μολις 2 εκτροφεια μεσω ιντερνετ και αμφιβαλω αν υπαρχει αλλο στην Ελλαδα. Ρωτησα μηπως και υπαρχει κανενα αλλο που δεν εχει ιστοσελιδα. Τι ποιο ευκολο για μια φυλη σπανια στην ΕΛΛΑΔΑ. Δεν μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να στειλουν φαξ, μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου πουν ποια εκτροφεια υπαρχουν αλλα μονο ποια εχουν δηλωσει γεννα και δεν ειχε κανενα.

Αν δεν μπορει ο ΚΟΕ τοτε ποιος μπορει? Και για ποιους λογους δεν μπορει ο ΚΟΕ να αναφερει τα εγγεγραμμενα εκτροφεια του? Ειναι τοσο μυστικο?

Πρεπει δηλαδη εγω μετα απο αυτο να καταληξω να αγορασω το σκυλο που θελω απο πετσοπ αν δεν ειχα ιντερνετ να βρω απο μονος μου εστω αυτα τα δυο εκτροφεια που βρηκα????
Εκει μας σπρωχνει ο ΚΟΕ δηλαδη????
 






puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Βρεθηκα και στην εκθεση στη diana..
Ψαχνω για γαλλικο μπουλντογκ και ηταν μονος ενας που πηρε μερος..
Ευτυχως μαλλον ειναι ισως ο καλυτερος στην ελλαδα..και πανω που ελεγα δε παιρνω μαυρο με τιποτα..με κερδισε!!!
Ειχα και την ευκαιρια να γνωρισω τη frenciefan μια γυναικα που με κερδισε με το παθος της για τα μικρα γαλλακια..
Τεσπα στο θεμα μας..
Και εκει λοιπον στις πιο σπανιες ρατσες δεν υπηρχαν πολλες συμμετοχες..Συνεπως παλι δεν μπορεις να παρεις πολλες πληροφοριες..
Αρα οσο δεν φροντιζουν οι ιδιοι οι εκτροφεις για τη ''διαφημιση'' τους online ολοι θα στρεφονται στα petshop..οποτε μη τους κρινεται αρνητικα..εσεις φταιτε ..
Και να πω και κατι που με ξενυσε λιγακι..Ρωτησα διαφορους να μαθουν πως λειτουργουν..
Οι εκτροφεις οι καλοι δεν δινουν τα σκυλια τους με τιποτα αν δεν εχεις σκοπο να τα κατεβαζεις εσυ ο ιδιος σε εκθεσεις..
Αρα ας πουμε αν εγω δεν διαθετω χρονο ή δικαιωμα μου ειναι να μην θελω να κατεβαινω σε εκθεσεις...δεν δικαιουμε να αγορασω σκυλακι απο εναν καλο εκτροφεα..αρα και παλι παμε στα petshop...
Αυτο που εμαθα ειναι οτι ολοι κραζουν περι puppy mills ktl..αλλα ολοι οι εκτροφεις ουσιαστικα θελουν να κανουν τη μουρη τους στην εκθεση ..οποτε αν παρεις απο εκει πρεπει να τρεχεις κι εσυ..αλλιως πηγαινε σε petshop..
Να λοιπον πως τα οικονομανε οι petshopades..
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
puzzle said:
.Ρωτησα διαφορους να μαθουν πως λειτουργουν..
Οι εκτροφεις οι καλοι δεν δινουν τα σκυλια τους με τιποτα αν δεν εχεις σκοπο να τα κατεβαζεις εσυ ο ιδιος σε εκθεσεις..
Αρα ας πουμε αν εγω δεν διαθετω χρονο ή δικαιωμα μου ειναι να μην θελω να κατεβαινω σε εκθεσεις...δεν δικαιουμε να αγορασω σκυλακι απο εναν καλο εκτροφεα..αρα και παλι παμε στα petshop...
Αυτο που εμαθα ειναι οτι ολοι κραζουν περι puppy mills ktl..αλλα ολοι οι εκτροφεις ουσιαστικα θελουν να κανουν τη μουρη τους στην εκθεση ..οποτε αν παρεις απο εκει πρεπει να τρεχεις κι εσυ..αλλιως πηγαινε σε petshop..
.
πραγματικα θα ηθελα να μαθω τι σε εκανε να φτασεις σε τετοιο συμπερασμα!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
puzzle said:
Βρεθηκα και στην εκθεση στη diana..
Ψαχνω για γαλλικο μπουλντογκ και ηταν μονος ενας που πηρε μερος..
Ευτυχως μαλλον ειναι ισως ο καλυτερος στην ελλαδα..και πανω που ελεγα δε παιρνω μαυρο με τιποτα..με κερδισε!!!
Ειχα και την ευκαιρια να γνωρισω τη frenciefan μια γυναικα που με κερδισε με το παθος της για τα μικρα γαλλακια..
Τεσπα στο θεμα μας..
Και εκει λοιπον στις πιο σπανιες ρατσες δεν υπηρχαν πολλες συμμετοχες..Συνεπως παλι δεν μπορεις να παρεις πολλες πληροφοριες..
Αρα οσο δεν φροντιζουν οι ιδιοι οι εκτροφεις για τη ''διαφημιση'' τους online ολοι θα στρεφονται στα petshop..οποτε μη τους κρινεται αρνητικα..εσεις φταιτε ..
Και να πω και κατι που με ξενυσε λιγακι..Ρωτησα διαφορους να μαθουν πως λειτουργουν..
Οι εκτροφεις οι καλοι δεν δινουν τα σκυλια τους με τιποτα αν δεν εχεις σκοπο να τα κατεβαζεις εσυ ο ιδιος σε εκθεσεις..
Αρα ας πουμε αν εγω δεν διαθετω χρονο ή δικαιωμα μου ειναι να μην θελω να κατεβαινω σε εκθεσεις...δεν δικαιουμε να αγορασω σκυλακι απο εναν καλο εκτροφεα..αρα και παλι παμε στα petshop...
Αυτο που εμαθα ειναι οτι ολοι κραζουν περι puppy mills ktl..αλλα ολοι οι εκτροφεις ουσιαστικα θελουν να κανουν τη μουρη τους στην εκθεση ..οποτε αν παρεις απο εκει πρεπει να τρεχεις κι εσυ..αλλιως πηγαινε σε petshop..
Να λοιπον πως τα οικονομανε οι petshopades..
μήπως έβγαλες πάρα πολλά αυθαίρετα συμπεράσματα???
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
αυθαιρετα?
Οταν πηγαινεις στον εκτροφεα και του λες ενδιαφερομαι γι αυτη τη ρατσα..και επιλεγω να παρω απο εσας γιατι ενδιαφερομαι κυριως για την υγεια του σκυλιου, και δεν θελω να ρισκαρω απο petshop.. ομως δεν θελω να καταιβενω σε εκθεσεις..
και εκεινος σου απανταει τοτε αποκλειεται να σου δωσω εγω σκυλι..τοτε τι συμπερασμα βγαζεις εσυ?
Οταν τι προηγουμενη βδομαδα ημουν σε μια αλλη εκθεση αγγλικων bulldog..και η εκτροφεας σου λεει θα σου δωσω στη γεννα..αλλα θα το κατεβαζεις οπωσδηποτε σε εκθεσεις και αργοτερα θα το ζευγαρωσουμε με ενα αλλο...αλλιως δε σου δινω...τι συμπερασμα βγαζεις?
Και μιλαμε για τα μεγαλυτερα ονοματα στη ρατσα τους..

Υ.Γ δε λεω τιποτα απο κακο..απλα λεω την εμπειρια μου..και προσωπικα εγω θα παω στον εκτροφεα που ανεφερα γιατι θελω υγιες σκυλι ..και δεν εχω προβλημα προσωπικα να κατεβαινω σε καποιες εκθεσεις...
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
α και κατι αλλο που ξεχασα...
οταν ακους 2 εκτροφεις και λενε..εχω βρει ενα πολυ καλο γιατρο που με λειζερ αφαιρει τις ζαρες απο το προσωπο ωστε να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα στη εκθεση..τι συμπερασμα βγαζεις?
Οταν βαζουν σε τετοια ταλαιπωρια τα σκυλακια επειδη γεννηθηκαν με ζαρες τι συμπερασμα βγαζεις?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
puzzle said:
Οταν τι προηγουμενη βδομαδα ημουν σε μια αλλη εκθεση αγγλικων bulldog..και η εκτροφεας σου λεει θα σου δωσω στη γεννα..αλλα θα το κατεβαζεις οπωσδηποτε σε εκθεσεις και αργοτερα θα το ζευγαρωσουμε με ενα αλλο...αλλιως δε σου δινω...τι συμπερασμα βγαζεις?
Και μιλαμε για τα μεγαλυτερα ονοματα στη ρατσα τους..
Εάν δεν είχα παρακολουθήσει μια παλιά συζήτηση στο φόρουμ, θα έλεγα πως ο φίλος μας ο puzzle υπερβάλλει. Μήπως όμως δεν είναι έτσι? Απόγνωση....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
puzzle said:
και εκεινος σου απανταει τοτε αποκλειεται να σου δωσω εγω σκυλι..τοτε τι συμπερασμα βγαζεις εσυ?
Οταν τι προηγουμενη βδομαδα ημουν σε μια αλλη εκθεση αγγλικων bulldog..και η εκτροφεας σου λεει θα σου δωσω στη γεννα..αλλα θα το κατεβαζεις οπωσδηποτε σε εκθεσεις και αργοτερα θα το ζευγαρωσουμε με ενα αλλο...αλλιως δε σου δινω...τι συμπερασμα βγαζεις?
Και μιλαμε για τα μεγαλυτερα ονοματα στη ρατσα τους..

Υ.Γ δε λεω τιποτα απο κακο..απλα λεω την εμπειρια μου..και προσωπικα εγω θα παω στον εκτροφεα που ανεφερα γιατι θελω υγιες σκυλι ..και δεν εχω προβλημα προσωπικα να κατεβαινω σε καποιες εκθεσεις...
κοιτα εχει και τα καλα του εχει και τα κατα του!

τα καλα του ειναι οτι η κυρια ειναι πολυ σιγουρη για τα αποτελεσματα της εκτροφης της (η παιζει μονη της) και επειδη θελει να επιδικνοιει την δουλεια τη πιεζει για την συμμετοχη σε εκθεσεις (παντως δεν νομιζω να εννοουσε και σε καθε εκθεση). το θεμα με την εκτροφη το καταλαβαινω γιατι θεωρει οτι δεν ξερεις τι γινεται με τις γραμμες και δεν θα ηθελε να ζευγαρωνει το πολυ καλο σκυλι της με κατι δευτερο ή που δεν του ταιριαζει!

αυτοι με τα λειζερ, εχουν χασει την μπαλα και ειναι και ανηθικοι!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Αρα ειδατε τελικα οτι βγαζετε τα συμπερασματα που εκανα κι εγω...
το σκεφτομουν πολυ εντονα αυτες τις μερες και ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου...
Ενταξει λογικο ειναι να θελει ο εκτροφεας αν κανεις ζευγαρωμα να ειναι με δικα του σκυλια αλλα δεν μπορει να στο επιβαλλει...
Το θεμα ειναι να τραβαμε τους μελλοντικους αγοραστες σε εκτροφεις και οχι pet shop γιατι δε θελω κανεις να περασει οτι περασα εγω κ πολυ αλλοι ανιδεοι μεχρι τοτε..
Παντως ειλικρινα μιλαω σε ορισμενες ρατσες δεν μπορεις να βρεις σχεδον τιποτα online..
Κι αν εμαθα κατι πολυ μεγαλο απο την εκθεση αυτη ειναι οτι το καλο σκυλι οπως ειπε και η frenchiefan δεν εχει χρωμα..δεν ξερεις πιο μπορει να σε κερδισει και πιο οχι..
Ηταν καταπληκτικο συναισθημα που εβλεπα ενα γαλλακι μαυρο να μου κλεβει τη καρδια..(ενω καποτε ελεγα..μαυροοο ουτε να μου το χαριζαν)..χαχαχα!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
puzzle said:
Ενταξει λογικο ειναι να θελει ο εκτροφεας αν κανεις ζευγαρωμα να ειναι με δικα του σκυλια αλλα δεν μπορει να στο επιβαλλει...
Συμφωνώ απόλυτα! Σε αυτή την περίπτωση δίνει συνιδιοκτησία τον σκύλο, ΔΕΝ τον πουλάει!

@puzzle, προβλέπω να γίνεσαι και εσύ μέγας fan των Γαλλικών! :wink: :D
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ασε Ροττιε εχω παθει μεγαλη ζημια με τα γαλλακια..ειναι ιδιαιτερη ρατσα και εχω τρελλαθει..και επειδη ακριβως ειναι ιδιαιτερη ρατσα θελει προσοχη και καλο εκτροφεα..δεν θελω να τρεχω στο μελλον με προβληματα αναπνευστικα κτλ..
Και υποψιν η εμπειρια που ανεφερα με τους εκτροφεις δεν περιλαμβανει τον κυριο με τα γαλλικα μπουλντογκ...για να μην παρεξηγηθω απο κανεναν..
Απλα ημουν με αλλον εναν φιλο και τη κοπελια μου και παρισταναμε τους αγοραστες για να δουμε τι λεει ο καθενας και να αποκομησουμε καποια εμπειρια..
Ο κυριος με τα γαλλικα...δεν εχω λογια να το εκφρασω..ειναι ενας ανθρωπος που ολη του η ζωη περιστρεφεται σε αυτα..ζει με 18 γαλλακια..ειναι καταπληκτικο!!!
Δυστυχως ομως δεν υπαρχουν αλλοι..τουλαχιστον 3 μηνες τωρα δεν καταφερα να βρω κανεναν αλλον...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οταν αγοραζεις ενα κουταβι, γινεσαι ιδιοκτητης του και εσυ και μονο, κανενας αλλος, δεν μπορει να σου επιβαλλει αν θα το ζευγαρωσεις, αν θα το πας σε εκθεσεις κλπ.

Εγω την δικια μου δεν την ζευγαροσα για διαφορους λογους.
Πρωτα, επειδη δεν εχω τον καταλληλο χορο να μεγαλοσω μια τοκετομαδα 4-5 τρελα γαλλακια,
2. επειδη θα παθαινα ψυχολογικο τραλαλαμ, αν επρεπε να δοσω τα μωρουλινια μας
και 3. προεκυψε ενα προβλημα με την σπονδυλικη στυλη της Εσμεραλντας και φοβομουνα οτι μια εγγυμοσυνη θα της εκανε κακο!

Και ο εκτροφεας της, ειναι ακομα και σημερα ο καλυτερος μου φιλους, ο οποιος θα μου εδινε οποιο κουταβι και να του ζητουσα!
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
sir-elric said:
ποιοι εισαστε μελη του ΚΟΕ?
Τι εννοείς μ' αυτό? Αν τα σκυλιά μας είναι εγγεγραμμένα στον ΚΟΕ?

Ο δικός μου είναι. Ε και? Τον αγαπάμε περισσότερο επειδή έχει ΒΕΚ?

Μπαμπας πασίγνωστος πρωταθλητής. Ε και?

κατέβηκα μία φορά σε έκθεση για την εμπειρία. Δεν του άρεσε του σκυλιού η όλη ταλαιπωρία και κούραση. Αυτό ήταν. Δεν τον ξανακατέβασα.

Πηγαίνω βέβαια σε εκθέσεις άμα προλάβω. Πήγα και στην τελευταία προχθες. Οργάνωση μηδενική κατ' εμέ. Η ίδια ταλαιπωρία, χωρίς κάπου να σταθείς ή να ξαποστάσεις. Τα σκυλιά να τα κάνουν μέσα στους διαδρόμους και ουδείς να ενδιαφέρεται. Οκ, μέσα στο στίβο αναγκαστικά ένας κριτής τα μάζευε.

Αυτό πάντως που με εξέπληξε ότι με εξαίρεση τα Ροτ, τα Ντομπερμαν, τα λυκόσκυλα και τα κανίς που είχαν από 20 - 50 συμμετοχές και γινόταν της μουρλής για να βγάλουν αποτέλεσμα, οι υπόλοιπες ράτες είχαν από 1 - μαξ 5 εκπροσώπους στην καλύτερη των περιπτώσεων. Όπως είδα και "νέες" ράτσες που κατέβαιναν μόνα τους χωρίς ανταγωνισμό οπότε και έπαιρναν 1η θέση.

Μέχρι και γνωστούς μου οι οποίοι για να πάρουν μετάλλιο αγόρασαν ράτσες τέτοιες, πχ whippet ή saluki, θηβετιανά τέριερ κλπ....βέβαια άψογα σκυλιά, αλλά το τερπνόν μετά του ωφελίμου.

Θέλω να δω τον πρώτο που θα κατεβάσει Alaskan Klee Klai στην Ελλάδα... δεν θα παρει μόνο σαν μοναδικός την 1η θέση, αλλά θα σαρώσει και την έκθεση αν το σκυλί είναι καλό.


Περί ΚΟΕ κλπ., ο κατάλογος αυτής της έκθεσης ήταν επιεικώς μίζερος. 3 διαφημίσεις εκτροφείων (οι γνωστοί 3-4) και τέλος. Στο τέλος τα στοιχεία των ιδιοκτητών, οι οποίοι όμως ΔΕΝ θεωρούνται εκτροφείς, ασχέτως το ότι αρχίζουν τα τηλέφωνα. Και εμένα μου είχαν τηλεφωνήσει για ζευγάρωμα, επειδή τα στοιχεία μου ήταν στον κατάλογο εκείνη την μία φορά που τον κατέβασα.

Προχειρότητα, βρωμιά, πολύς κόσμος και οι περισσότεροι άσχετοι μια που είχαν κατέβει για την κυρίως έκθεση του κυνηγιού και πολύ κακό για το τίποτα.

Απογοητεύτηκα απλώς... :roll:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Θέλω να δω τον πρώτο που θα κατεβάσει Alaskan Klee Klai στην Ελλάδα... δεν θα παρει μόνο σαν μοναδικός την 1η θέση, αλλά θα σαρώσει και την έκθεση αν το σκυλί είναι καλό.

καποιο λαθος κανεις..
τι ειναι αυτος ο σκυλος?
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Σκύλος σπάνιας μορφολογίας...

Αν το ήξερα θα τα έπαιρνα 2 Klee Kai (πιο πολύ σε Horiatan Kai Kai έφερναν) στο 176ο της Εγνατίας προχθές... :dohh:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αποκλείεται να ήταν Horiatan Kai Kai! Μήπως ήταν κοκόνια? 8)

Πάντως και τα chiou chiou, θα σάρωναν όλα τα βραβεία…



Βρε μπας…. :-k

:lol: :lol: :lol:

8) 8) 8)