ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΕ ADVANTIX




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν μπορούσαν να βγάλουν φυτικά προϊόντα; θα τα βάλω τώρα με τις εταιρείες, αυτές φταίνε:D.
Yπαρχουν και φυτικα.
Αλλα δεν εχουν την ιδια αποτελεσματικοτητα με τα χημικα.:cool:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
H σιτρονέλα δεν πειράζει πουθενά.
Δεν συμφωνώ ότι είναι περιττή.
Επίσης η πρόληψη στα εξωπαράσιτα εξαρτάται πάντα και που μένεις.

Οποιος μένει κοντά σε ποταμια, κοντά σε βουνά φύση κλπ χρειάζεται οπωσδήποτε.
Οταν είσαι πιο κοντά στο κέντρο χρειάζεται λιγότερο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Οταν είσαι πιο κοντά στο κέντρο χρειάζεται λιγότερο.
Με τα αδεσποτα που υπαρχουν ,πουθενα δεν μπορουμε να ''χαλαρωσουμε'' λιγο τα μετρα...:((οσον αφορα το καλαζααρ παντα)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι? δεν θυμαμαι καθολου..ειναι διαφανο αλλα μολις το αραιωσεις στο νερο, γινεται "γαλακτερο" και μου σπαει τα νευρα οταν πεφτει στα τζαμια:mad: αλλα μπρος τα καλλη τι ειναι ο πονος:D
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σιτρονέλα χρησιμοποιούμε μόνο το καλοκαίρι και καθημερινά μόνο κατά τη διάρκεια των διακοπών, όταν δηλαδή ο σκύλος είναι όλη την ημέρα έξω.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
H σιτρονέλα δεν πειράζει πουθενά.
Και βέβαια πειράζει. Στο σκύλο μου προκάλεσε δερματικό πρόβλημα και κάθε φορά που αναγκάζομαι να την χρησιμοποιήσω του προκαλεί έντονο ερεθισμό. Παρεμπιπτόντως απαγορεύεται η χρήση της και σε παιδιά κάτω των 3 ετών.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τι εννοεις οτα λες ταιζω καθημερινα σκορδο?ποιον τον σκυλο?
ναι, για να κοιμαται εξω ,να κοιμαμαι εγω ησυχη με τον αντρα του σπιτιου στο κρεββατακι μου:rolleyes:
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ρε παιδια,εμενα μου ειχε πει ο κτηνιατρος πως αν εφαρμοζω τα 2 απο τα 3 μετρα προστασιας ειμαι ενταξει.:rolleyes:
Scalibor και σιτρονελλα ειναι λιγο λετε?...δεν τις χωνευω τις αμπουλες.Της βαφουν το τριχωμα και ΔΕΝ στεγνωνουν,παρα κολανε με τη σιτρονελλα και γινεται της Βοσνιας...:-|

(ναι ναι ναι...αν θελω να ειμαι ησυχος ας τα βαζω ολα...αλλα ειμαι γκρινιαρης:maria:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μωρε, με μετρο, αλλα τιποτα δεν εχουν παθει τοσα χρονια και το εμαθα απο τον εκτροφεα μου που κι αυτος τους βαζει καθημερινα .
το πιστευετε οτι περαν του σκορδου , για τα τσιμπουρια δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα, (τα σκυλια ζουν εξω, σε χωμα δεντρα, φυτα)ουτε εχω κανει αποπαρασιτωση εδω και 5 χρονια?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ανεβαίνουν και το καλοκαίρι στο κεραβάτι σας?
Ο δικός το καλοκαίρι την βγάζει στο πλακάκι του μπάνιου....ψάχνοντας για περισσότερη δροσιά.
Το χειμόνα όμως (που δεν βάζουμε αμπούλες), την έχει ήδη πέσει στο κρεβάτι μας πρίν απο εμάς. Βλέπετε, έχουμε παραλείψει να του βάλουμε πουπουλένιο πάπλωμα στο δικό του κρεβάτι :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σιτρονέλα χρησιμοποιούμε μόνο το καλοκαίρι και καθημερινά μόνο κατά τη διάρκεια των διακοπών, όταν δηλαδή ο σκύλος είναι όλη την ημέρα έξω.
Ναι για το καλοκαίρι μιλάω.
Και βέβαια πειράζει. Στο σκύλο μου προκάλεσε δερματικό πρόβλημα και κάθε φορά που αναγκάζομαι να την χρησιμοποιήσω του προκαλεί έντονο ερεθισμό. Παρεμπιπτόντως απαγορεύεται η χρήση της και σε παιδιά κάτω των 3 ετών.
Κατερίνα και το advantix έχει προκαλέσει πολύ έντονο δερματικό πρόβλημα.

Eυαισθησία μπορεί να σου προκαλέσει και ένα σαμπουάν.
μιας και κάθε οργανισμός είναι πολύ η λιγότερα ευαίσθητος.
O δικός μου είναι μια χαρά του το βάζω 3 χρονια.
Eπειδή δεν ρισκάρω με τα δυο το καλοκαίρι από το να πάρω αντιφλεβοτομ προτιμώ 100 της 100 πιο πολύ την σιτρονέλα που είναι φυτική και για εμάς και για το σκυλί.

Αυτό για τα παιδιά δεν το ήξερα.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εννοειται πως στα μικρα παιδια απαγορευεται η σιτρονελλα, γι αυτο και υπαρχουν κατι εμποτισμενα αυτοκολητακια που μπορεις απλα να τα κολλησεις στα ρουχα τους;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αααα οκ παιδια..
Δεν το ηξερα..
Οταν στο μελλον θα το εχω υποψιν μου!!!:):)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Galazio,
κάθε πότε δίνεις σκόρδο και τι ποσότητα?
το καλοκαιρι καθε μερα, το χειμωνα δυο -τρεις φορες την εβδομαδα και αν..
στο καυκασου και τον γερμανικο, 1 μεγαλη σκελιδα η δυο κανονικες περιπου.
στο γκριφονακι μια μικρη, την πιο μικρουλα..
το τριβω και τους το μουλιαζω μαζι με την ξηρα..
για να το συνηθισουν το ξεκινησα σε πολυ μικρη ποσοτητα, σιγα σιγα και εφτασα σε αυτην.
τωρα πλεον που δινω ωμα, το βαζω στον κιμμα τους.
(και να προσθεσω οτι αυτο το κανω εγω, στα δικα μου σκυλια...
ενημερωθειτε, και αποφασιστε για τα δικα σας..ουδεμια ευθυνη εχω, ξηγημενοι ε?;))
 
Last edited: