ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟ




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Χρησιμοποιούμε την κονσέρβα σαν topper και θέλουμε να είναι premium αλλά εμείς τρώμε σάντουιτς με κέτσαπ/μουστάρδα/μαγιονέζα δηλαδή με παράγωγα από γνήσια απόβλητα του μαζούτ.

Αν η τροφή είναι καλή και χρησιμοποιούμε την κονσέρβα μόνο για για τόπερ δηλαδή σαν να λέμε κέτσαπ/μουστάρδα, θεωρώ ότι η καλή κονσέρβα είναι πεταμένα λεφτά.

Εγώ χρησιμοποιώ σαν τόπερς:
Κονσέρβα ό,τι νά 'ναι, από τα λιντλ.
Το τριμμένο κεφαλοτύρι που έβαλα και στα δικά μου μακαρόνια πριν λίγο.
Τον λίγο γύρο και το τζατζίκι που περίσσεψαν από το πιτόγυρο το δικό μου ή τα απομεινάρια της σπανακόπιτας που έφαγα.
Κανα αυγό που το κάνω τύπου scrabled eggs.

κλπ. - κλπ.

Ποικιλία να ΄χει. Τόπερ είναι, δεν το κάνουμε ζήτημα.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ναι...Είναι ψυχρής έκθλιψης και έχει κάτσει πολύ καλά στον Roger.
Ετσι απο περιέργεια μηπως εχεις δοκιμάσει και το αρνι?
Εγω τους επερνα το Black agnus αλλα εχω την εντυπωση οτι επειδη χωνευοταν πιο γρηγορα το γκρεμλιν πεινουσε ολη μερα και γκρινιαζε και δευτερον τα κακια ηταν αυξημενα.
 




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
Καινούργια διαφήμιση. Σπαρταράει! :p

View attachment 77658
νταξει μια ύστατη λύση για ιδιοκτήτες σκύλων που δεν έχουν ούτε κατσαρόλες ούτε ψυγείο:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
η δικιά μου στην αρχή δείχνει ενθουασμό για μια νέα κροκέτα και μετά μιζεριάζει...λογικό αφού περιμένει μεζεδάκια από το τραπέζι μας το γλυκούλι...θεωρητικά απαγορεύεται αλλά είναι και τραβάτε με κι ας κλαίω φάση γιατί ειναι μερος της συμβίωσης και αν δεν δημιουργεί πρόβλημα συμπεριφοράς ,κυριαρχίας κλπ δεν είναι τόσο κακό...όλοι το κάνουμε όταν δε μας βλέπουν στο φόρουμ..:rolleyes:..όταν έρχεται η ώρα να φάει λοιπόν κι όχι να τσιμπολογήσει ,για τόπερ (τόπα:p) της ρίχνω στο μπωλ μια δυο κουταλιές σούπας γιαούρτι,ή λίγα αποφάγια απο το πιάτο μας (της εχει σπάσει τη μύτη το ρημάδι) που να επιτρέπεται όμως να φάει με ελάχιστο τυράκι ,εννοείται φυσικά ζουμί από όλες τις κρεατόσουπες ,όλα αυτα της ανοιγουν την όρεξη και μετά καταβροχθίζει και την κροκέτα σαν να μην υπάρχει αύριο .. :love:
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
γιατί;
Αφού μιλάμε για "τόπερ" μιλάμε δηλαδή για την "σάλτσα" που θα βάλεις επάνω στη σκυλοτροφή για να του μυρίσει του σκύλου λίγο διαφορετικά και να τον ψήσεις να την φάει.

Οπότε δεν έχει κανένα νόημα η ποιότητά της, η ποσότητα είναι τόσο μικρή που είναι αμελητέα.
 
  • Like
Reactions: spyv and Άννα34






bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
μπορεις να βαλεις την κροκετα στο μπλεντερ να γινει σα ψιχουλα και την ανακατευεις με το τοπερ (κονσερβα, ζωμος κλπ) να γινει σα πατε
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Ετσι απο περιέργεια μηπως εχεις δοκιμάσει και το αρνι?
Εγω τους επερνα το Black agnus αλλα εχω την εντυπωση οτι επειδη χωνευοταν πιο γρηγορα το γκρεμλιν πεινουσε ολη μερα και γκρινιαζε και δευτερον τα κακια ηταν αυξημενα.
Black agnus και ελάφι...τώρα δίνω ελάφι...και με τα δυο δεν είχε θέμα, του έκατσαν καλά.
 
  • Like
Reactions: medusa




FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Καλησπέρα!είδα στο zooplus έφερε κονσέρβες terra canis και έχουν παρά πολύ μεγάλη ποικιλία !!:giggle:
Αυτές οι κονσέρβες είναι απίστευτες! είχα φέρει μία απο ταξίδι στο εξωτερικό και ήθελα να φάω και εγώ όταν την άνοιξα :LOL: ο δε Φράνκι ήθελε να μου φάει και το κουτί
 
  • Like
  • Haha
Reactions: GSD92 and Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Αυτές οι κονσέρβες είναι απίστευτες! είχα φέρει μία απο ταξίδι στο εξωτερικό και ήθελα να φάω και εγώ όταν την άνοιξα :LOL: ο δε Φράνκι ήθελε να μου φάει και το κουτί
εδω ξεσηκώνομαι Εγώ όταν τρώει κονσερβα Θα τις πάρουμε σίγουρα για αλλαγή :LOL:
 
  • Like
Reactions: GSD92


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλησπέρα!είδα στο zooplus έφερε κονσέρβες terra canis και έχουν παρά πολύ μεγάλη ποικιλία !!
Αυτές οι κονσέρβες είναι απίστευτες! είχα φέρει μία απο ταξίδι στο εξωτερικό και ήθελα να φάω και εγώ όταν την άνοιξα :LOL: ο δε Φράνκι ήθελε να μου φάει και το κουτί
Τις ειδα και εγω αλλα στοιχιζουν 19,58 ευρω το κιλο οι μικρες .... οντως θα επρεπε να ειναι βρωσιμες και για εμας . Με τα ιδια λεφτα περνεις Black agnus και φρεσκο σολωμο να τρωει :LOL:
 
  • Like
  • Haha
Reactions: l.Kyveli and Mava


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επειδή σας βλέπω να βασανίζεστε ακόμη με τις κονσέρβες "topper", ιδού μερικά τόπερ που έχω βάλει τις τελευταίες μέρες στον μπουρτζόβλαχο για σάλτσα πάνω από τον κιμά της μπαρφ και που είναι υπόλοιπα από δικά μου γεύματα. Σημειωτέον ότι ο μπουρτζόβλαχος δεν είναι εύκολος, δηλαδή το ίδιο τόπερ παίζει μέχρι 2 συνεχώμενα γεύματα, μετά το κλάνει.

Κολοκυθάκι αυγολέμονο
Ψαρόσουπα
Κοκορόσουπα
Ολίγον από γύρο (την πίτα δεν την τρώει)
Παστίτσιο
Τριμμένη μυζήθρα ξερή (ε δεν είχα τίποτα άλλο στο ψυγείο).
Από σπανακόπιτα γέμιση χωρίς πολύ φύλλο και μόνο αν έχει τυρί, χωρίς τυρί δεν την θέλει, έμοιασε στη μάνα του.
Τριμμένη φέτα, στάνταρ τόπερ αν δεν έχει κάτι άλλο.

Γενικώς ό,τι περισσεύει, έστω και μια κουταλιά, πάει για τόπερ.

Για πείτε εσείς, τι κονσέρβα τόπερ δώσατε σήμερα για τόπερ με 20€ το κιλό? :LOL:
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Τις ειδα και εγω αλλα στοιχιζουν 19,58 ευρω το κιλο οι μικρες .... οντως θα επρεπε να ειναι βρωσιμες και για εμας . Με τα ιδια λεφτα περνεις Black agnus και φρεσκο σολωμο να τρωει :LOL:
Η αλήθεια είναι λίγο ακριβές :LOL: Αλλά κ την μεγάλη να αγοράσουμε βάζω κατάψυξη σε μερίδες ..κανουμε μεικτή συτιση γιατί μόνο με κροκέτα δεν χορταίνει .
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Επειδή σας βλέπω να βασανίζεστε ακόμη με τις κονσέρβες "topper", ιδού μερικά τόπερ που έχω βάλει τις τελευταίες μέρες στον μπουρτζόβλαχο για σάλτσα πάνω από τον κιμά της μπαρφ και που είναι υπόλοιπα από δικά μου γεύματα. Σημειωτέον ότι ο μπουρτζόβλαχος δεν είναι εύκολος, δηλαδή το ίδιο τόπερ παίζει μέχρι 2 συνεχώμενα γεύματα, μετά το κλάνει.

Κολοκυθάκι αυγολέμονο
Ψαρόσουπα
Κοκορόσουπα
Ολίγον από γύρο (την πίτα δεν την τρώει)
Παστίτσιο
Τριμμένη μυζήθρα ξερή (ε δεν είχα τίποτα άλλο στο ψυγείο).
Από σπανακόπιτα γέμιση χωρίς πολύ φύλλο και μόνο αν έχει τυρί, χωρίς τυρί δεν την θέλει, έμοιασε στη μάνα του.
Τριμμένη φέτα, στάνταρ τόπερ αν δεν έχει κάτι άλλο.

Γενικώς ό,τι περισσεύει, έστω και μια κουταλιά, πάει για τόπερ.

Για πείτε εσείς, τι κονσέρβα τόπερ δώσατε σήμερα για τόπερ με 20€ το κιλό? :LOL:
Κι απ αυτά τρώμε :LOL: Παμφαγος είναι:LOL:
 
  • Haha
Reactions: GSD92 and vrmode


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Ε δεν είναι και για κάθε μέρα! Χώρια που μας πάει δύο ήμερες σε συνδυασμό με κροκέτα. Για μεγάλο σκύλο εννοείται ότι δεν συμφέρει. Αλλά ένα πράγμα που παρατήρησα σχετικά και μου έκανε εντύπωση είναι ότι χρειάστηκε να φάει αποκλειστικά μαλακή τροφή για 5 μέρες λόγω επέμβασης στα δόντια και περίμενα μαλακά κακά και τελικά ηταν τέλεια! πιο σκληρά και απο όταν τρώει κροκέτα οπότε στο δικό μου μυαλό σίγουρα είναι πολύ ισορροπημένη και σε περίπτωση ανάγκης σίγουρα είναι λύση για εμάς έστω προσωρινή...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Ε δεν είναι και για κάθε μέρα! Χώρια που μας πάει δύο ήμερες σε συνδυασμό με κροκέτα. Για μεγάλο σκύλο εννοείται ότι δεν συμφέρει. Αλλά ένα πράγμα που παρατήρησα σχετικά και μου έκανε εντύπωση είναι ότι χρειάστηκε να φάει αποκλειστικά μαλακή τροφή για 5 μέρες λόγω επέμβασης στα δόντια και περίμενα μαλακά κακά και τελικά ηταν τέλεια! πιο σκληρά και απο όταν τρώει κροκέτα οπότε στο δικό μου μυαλό σίγουρα είναι πολύ ισορροπημένη και σε περίπτωση ανάγκης σίγουρα είναι λύση για εμάς έστω προσωρινή...
Θα συμφωνήσω κ λιγότερη ποσότητα .. όσο περνάει ο καιρός μου αρέσει πιο πολύ η κονσέρβα :LOL:αν κ τρώει κ τις κροκέτες με όρεξη