ΚΟΥΤΑΒΟΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ


sinig

Member
6 Ιανουαρίου 2014
13
0
Καλημέρα!

Πριν 3 μέρες πήρα έναν κούταβο, γαλλικό μπουλντογκ, 58 ημερών. Την πρώτη μέρα του έδωσα ξηρά τροφή (πουρίνα τόνους, γεύση αρνάκι) και την έφαγε μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα και τα τρία του γεύματα. Χθές όμως ξαφνικά δεν τρώει καθόλου, με το ζόρι έφαγε το ένα γεύμα και αυτό το 1/3..... φαίνεται να μην του αρέσει του δίνω να την μυρίσει και γυρνάει το κεφάλι από την άλλη. Σήμερα πάλι τα ίδια! Τι να κάνω?? δεν μπορώ να τον αφήσω νυστικό. Μου είπαν να μην του δώσω άλλη τροφή γιατί μετά δεν θα τρώει τις κροκέτες!. Απλά μου κάνει εντύπωση που την πρώτη μέρα δεν είχε πρόβλημα και μια χαρά έφαγε....
Ευχαριστώ
 




sinig

Member
6 Ιανουαρίου 2014
13
0
Εκεί που ήταν του δίνανε ένα μιξ από ωμό κρέας με λαχανικά αλεσμένο στου μούλτι!Αλλά ο κτηνίατρος μου είπε άμα του δίνω τέτοια τροφή θα είναι πολύ δύσκολο να φάει κροκέτες αργότερα
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
άντε παιδιά γιατί αργούν οι απαντήσεις?έχω κάνει καφέ και κρυώνει!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
άντε παιδιά γιατί αργούν οι απαντήσεις?έχω κάνει καφέ και κρυώνει!
Κάτι ξέρω εγώ δηλαδή που πίνω παγωμένο καφέ και τον χειμώνα ε? :p

Καλό θα ήταν να συνεχίσεις να τον ταίζεις ότι έτρωγε από κει που τον πήρες. Και αν μπορείς να μην του δώσεις κροκέτες ποτέ. Είναι μικρόσωμο σκυλάκι, μπορείς να του μαγειρεύεις εύκολα, εφόσον μελετήσεις πρώτα σχετικά με το μαγειρευτό.
 




sinig

Member
6 Ιανουαρίου 2014
13
0
Για σήμερα όμως δεν έχω να του κάνω αυτό το πράγμα, άμα του δώδω μοσχάρι κοκκινιστό μαγειρεμένο, κάνει?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όχι δεν κάνει, μπορείς να πλύνεις όμως την σαλτσούλα από πάνω και να του βράσεις και λίγα λαχανικά μαζί. Αν θες και λίγο ρυζάκι.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το κρεατάκι να το κόψεις σε μικρά κομματάκια. Τα λαχανικά πέρασε τα από το μούλτι. Αν βάλεις και ρύζι δεν χρειάζεται να το κάνεις νιανιά. Απλά μην δώσεις σάλτσες , με τίποτα, και σου κάνει καμιά κολλίτιδα. Και όλα αυτά στα λέω εφόσον είσαι σίγουρος ότι έτρωγε το ίδιο πριν τον πάρεις οπότε η κοιλιά του έχει συνηθίσει αυτή την διατροφή.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δοκίμασε να του νοστιμέψεις λίγο τις κροκέτες. Μαλάκωσέ τες με λίγο χλιαρό νεράκι, ή βάλε λίγο γιαουρτάκι [όχι γάλα] ή κάτι τέλος πάντων, να τις κάνεις λίγο πιο ελκυστικές.

Εχεις τσεκάρει με λίγο τυράκι ή ζαμπονάκι πχ, αν δεν τρώει γενικώς ή δεν τρώει μόνο την ξηρά του;

Το link που σου έβαλα, το διάβασες;
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Κάτι ξέρω εγώ δηλαδή που πίνω παγωμένο καφέ και τον χειμώνα ε? :p
εγώ παγωμένο γαλλικό πίνω,δική μου,πατέντα, αλλά δεν είχα βάλει πάγο στο ψυγείο ρε γμτο:)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλημερα. Να χαιρεσαι το μπουλντογκάκι σου , καταπληκτική φυλή !
Εαν δεν παιζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα μην ανησυχεις, θα προσαρμοστεί σταδιακά και στην ξηρα. Παντως Κατα κανόνα δεν πρεπει αποτομα να αλλαζει ειδος τροφης.
 


sinig

Member
6 Ιανουαρίου 2014
13
0
Καλημέρα και πάλι! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας! Δοκίμασα αυτά που μου είπατε είδα ότι και πάλι δεν τα άγγιζε οπότε το πήγα κατευθείαν κλινική.... Διστυχώς ο κούκλος μου ήταν αρρωστούλης, έχει κάποια φλεγμονή όπως παρατήρησαν άπο τις αιματολογικές που του κάνανε, νοσηλεύτηκε δύο μέρες και από εχθές τον έχω πάλι σπίτι μου! Άλλος κούταβος, έχει τρελή όρεξη για φαγητό και παιχνίδι αλλα νομίζω ότι απο την κλινική έγινε πάρα πολύ γκρινιάρης! Κλαίει συνέχει όταν ειναι μόνος του, προσπαθώ και εγώ να τον αγνοώ για να μην μάθει έτσι αλλα μιά που ήταν άρρωστος, μια ξανά νέο περιβάλλον νομίζω δεν τα καταφέρων πολύ καλά....
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Αυτο με το κλαμα το κανουν λιγο πολυ ολα οταν μενουν μονα, αλλα μπορει να ειναι κ απο την ταλαιπωρια,
μια χαρα τα καταφερνεις μην αγχωνεσαι, περαστικα του και καλο παιχνιδι !!!

φανταζεσαι το επομενο σου ποστ να ειναι πως να το σταματησω να τρωει ? χαχχαχαχαχαχαχ!
 


sinig

Member
6 Ιανουαρίου 2014
13
0
χαχαχαχαχα!! με αυτά που πέρασα μία μέρα ικανή με έχω να τον κάνω πατάτα! αλλά εντάξει με μέτρο πάντα, η χαρά μου όταν τον βλέπω να τρώει είναι απερίγραπτη. Φτου Φτου καλά να είναι !
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ωραια αφου μας ευχαριστησες για τις συμβουλες(τα παιδια οχι εμενα) κανε τους την χαρη να διαβασεις αυτα που σου παρεθεσαν για να ειναι ευχαριστημενες και οι 2 πλευρες!

καλως ηρθες!