Κάνγκαλ στην Τουρκία


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
εντυπωσιακο? εντυπωσιακες εγκαταστασεις...? οι δικες μου ειναι χειροτερες η αληθεια ειναι ( οχι τα κλουβια, το υπολοιπο...) ... αλλα .... τελικα μιλαμε για βιομηχανικη παραγωγη... ή εκτροφη? ποια επιλογη γεννητορων... και απο ποιον? απλα να εχουμε καμμια 100 σκυλες να γεννανε και να δινουμε κουταβια? δλδ τα παπυ μιλς... μονο επειδη εχουν τα σκυλια σε μικρα κλουβια ειναι το θεμα?
Φιλε GRDANE η σύγκριση με τα πάπυ μίλς ειναι πολυ ατυχής.
Το συγκεκριμένο ξεπερνάει κατα πολυ το μέσο Ελ. εκτροφείο και
σε εγκαταστάσεις ολα. Ξέρεις τι ειναι να εχεις 100 κτηνίατρους
τσάμπα;
Το εκτροφικό πλάνο ειναι να κρατηθεί το πρότυπο, που ομολογώ
οτι και εγω δεν το ήξερα αν και εχω γυρίσει ολα τα βουνά της Τουρκία
και εχω δει πολλά σκυλιά στην εργασία τους.
Και δεύτερο να μπορει να βρει ο κόσμος τον εθνικό ποιμενικό και να
μην πέφτει στα οτι νανε οπως γίνεται εδω στην Ελλάδα.
Θυμήσου αυτός που θέλει ΕΠ απο που τον προμηθεύεται και χωρίς
να ειναι αναγνωρισμένο διεθνώς.


Εγω δεν βλεπω τιποτα αλλο απο μια εθνική προσπάθεια σε εξέλιξη
και στο βάθος του μυαλού κρατώ και την πολητική της διάσταση.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
iskender το να καλυψει τη ζητηση λοιπόν μας λες για τον τουρκικο ποιμενικό ειναι το εκτροφικό πλάνο. Όταν λες για να εχουν ολοι τον εθνικο ποιμενικό κ όχι ό,τι να ναι, καταληγουμε ότι το ζητουμενο είναι καλυψη ζητησης, γιατι αν μιλουσαμε καθαρά για διάσωση φυλης, θα περιμενα περισσότερα εκτροφεα τετοιων εγκαταστάσεων με σαφώς μικρότερο αριθμό ατόμων.
Το αποτελεσμα ποιο θα ειναι? το να εχει η κουτση Μαρία κανγκαλ? ή το να υπάρχουν σωστά δείγματα σε σωστους χειριστές και μεσω αυτων να εξελισσεται και να διασώζεται η φυλη?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ατυχης επισης ειναι ο συσχετισμος... με τα ελληνικα ποιμενικα.. κανεις, τουλαχιστον οχι εγω δεν ισχυριστηκα,... οτι στην ελλαδα ο ελληνικος ποιμενικος κι οχι μονο, τυγχανουν σωστης εκτροφης.. το θεμα ειναι αυτο που βλεπουμε ειναι εκροφη η μαζικη αναπαραγωγη?
οι εγκαταστασεις ..περα απο τον περιγυρο... με το γρασιδι κλπ που ενυπωσιαζει, δεν ειναι τιποτα αλλο απο απλα κλουβια σε χωμα με συρματοπλεγμα.. τετοια εχω κι εγω για τα σκυλια μου εκτροφικα η μη.... χωρις τον εθνικο προυπολογισμο απο πισω... ο περιγυρος ειναι για τον εντυπωσιασμο και δεν βελτιωνει καθολου τις συνθηκες εκτροφης ( ?) ποσοι κτηνιατροι αραγε χρειαζονται για μια εξεταση δυσπλασιας?
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το μόνο αξιοπροσεκτο ειναι οι εγκαταστάσεις.....
η εκτροφή μόνο επιλεκτική δεν ειναι....
Και θα πω -ισως και βλακεια- αλλά για εμενα η δυσπλασια δεν ειναι θέμα φυλης, αλλά θέμα εκτροφής. Οποτε Iskender θα διαφωνήσω με αυτό: "Η φυλή ειναι παλιά η εκτροφή νέα και δεν νομίζω να συναντάνε
πολλα προβλήματα δυσπλασίας."
Καμια φυλή δεν ειναι φύσει ασθενής, η εκτροφή την καταστρέφει παντα και της εμφανιζει τα οποια προβληματα.

Ghelly νομίζω λεμε το ίδιο πράγμα.

Πολλα προβλήματα ειναι θεμα ΠΑΛΙΑΣ εκτροφής, εδω μηλάμε για
νέα καινούργια, απο ζώα παραδοσιακά που διαλεχτικαν απο την
εργασία τους και οχι απο φυλές που φτιάχτηκαν σε εκτροφια.
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Για ποιο εκτροφικο πλανο μιλαμε βρε παιδια οταν εχεις επιλογη γεννητόρων ;; Μα το πιο σπουδαιο πλην της διασφάλισης της υγείας σε ενα εκτροφικό πλανο ειναι ο καταλληλος συνδυασμός των σκυλων ωστε να εξαλείφονται σταδιακά τα μειονεκτήματα του ενός και του άλλου και να μειωνονται τα κληρονομικα . Επιχειρηματικο πλανο ναι, εμπορικό πλάνο ναι, εκτροφικο πλανο; Δε νομιζω.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
1) καταρχας σχετικα με το θεμα επιλογης γεννητορων που συζηταμε.

σιγουρα δεν ειναι οτι πιο τελειο υπαρχει με την εννοια της 'επιλεκτικης εκτροφης΄. απο την αλλη ομως ισως υπαρχει και λογος για αυτο. δεν θελουν πχ να κατευθυνουν καπου την εκτροφη βγαζοντας μονο 'αγρια' 'η 'μεγαλοσωμα' 'η 'δυνατα' σκυλια. υποθετω οτι οποιο ειναι αρρωστο/προβληματικο το βγαζουν εκτος.

ομοιως δεν ξερουμε αν κανουν και καποιες δοκιμες με συγκεκριμενα σκυλια που κρινουν οτι ταιριαζουν περισσοτερο. υποθετω οτι το κανουν.

προσωπικα ομως πιστευω οτι αυτο που ειπαν στον ισκεντερ ισως δεν ειναι και εντελως ακριβες. με την εννοια οτι αν πραγματικα διαλεγε ο καθενας ποιους 2 θελει για γεννητορες, τοτε μεχρι να συγκεντρωθουν 5-6 ιδιοι 'πελατες' θα περναγαν παρα παρα παρα πολλα χρονια. μιλαμε για 500 σκυλια, αρα 250 ας πουμε θηλυκα. εστω οτι ζευγαρωνουν τα 200 καθε χρονο. οι συνδυασμοι 200 θηλυκα με 250 αρσενικα ειναι 250*200 =50.000. αν θελουμε το κουταβι τους να το εχουν προεπιλεξει 4 τουλαχιστον τοτε μιλαμε για 200.000 επιλογες, αρα με τις 200 γεννες/χρονο -> 1000 χρονια. οποτε προφανως και δεν διαλεξει ο καθενας αναμεσα στα 250 αρσενικα και στα 200 θηλυκα. ισως το πολυ-πολυ να διαλεγει 'κατι σε μπεζ', 'ενα αρσενικο με καφε μουσουδα' και απο εκει και περα κανουν τις επιλογες οι τουρκοι που αποφασιζουν.

αρα δεν διαλεγει ο καθενας.

2) η δυσπλασια σε μεγαλοσωμα σκυλια ειναι υπαρκτη. αλλα ειναι και λιγο βολικος μυθος οτι ολα εχουν και δεν φταιει η υπερεκτροφη σε καποιες φυλες και η απομακρυνση τους απο την εργασια τους. τα καγκαλ αυτα τα μαζεψαν απο κοπαδια υποθετω. και σκυλι σε κοπαδι που κουτσαινε δεν ειχε μελλον. εβγαινε απο την εκτροφη και το κοπαδι με πολυ αμεσο και 'αποτελεσματικο' τροπο. εδω και 100αδες χρονια... το εχω δει με τα μαρεμα. γινονται κατα καιρους εξετασεις σε κοπαδο-μαρεμα και το αποτελεσμα ειναι οτι δεν εχουν ιδιαιτερα θεματα. θεωρω λοιπον οτι εχουν κανει εξετασεις σε αρκετα απο αυτα τα καγκαλ και εχουν δει οτι δεν εχουν ιδιαιτερο θεμα με δυσπλασια, γι'αυτο και δεν το ψαχνουν τοσο.

3) εγω το βρισκω εντυπωσιακοτατο διοτι μαζεψαν ολα αυτα τα σκυλια, τα δικα τους ποιμενικα, βρηκαν 500 σκυλια που μοιαζουν, τα εχουν σε πολυ καλες συνθηκες, με κτηνιατρους και μπορει καποιος να αποκτησει καγκαλ απο εκει. αν υπηρχε κατι αντιστοιχο στην ελλαδα με Ε.Π. θα επερνα με κλειστα ματια. αν ηθελα καγκαλ επισης θα πηγαινα σε αυτο το εκτροφειο ευκολα. ναι, ισως υπαρχουν καλυτερα καγκαλ. αλλα ειναι κατι σαν το κρασι (καπου εδω μεσα την εχω ακουσει αυτη την πολυ πετυχημενη παρομοιωση)-> θες ενα καλο κρασι? υπαρχει το χυμα, το φτηνο εμφιαλωμενο, το καλο εμφιαλωμενο και το καλα κρυμμενο για γνώστες (απο ελαχιστους μερακληδες παραγωγους). αυτο που βλεπω εδω ειναι το καλο εμφιαλωμενο, οχι αυτο για τους συλλεκτες, αλλα σιγουρα πολυ πανω απο τον μεσο ορο. απο εμενα εχουν το θαυμασμο και την εκτιμηση μου για αυτο που ειδα.
 
Last edited:








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Για μένα προσωπικά, είναι η μοναδική άποψη, που έχει ενδιαφέρον.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν το 'ξερα, ότι για να τιμάω μία άποψη, πρέπει πρώτα, να έχει δημοσιευθεί στο ιντερνετ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Παρόλα αυτά, όπως ενδιαφέρεται, με μια μικρή αναζήτηση, όλο και κάτι, ήδη εκφρασμένο, νομίζω ότι θα βρει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πρωτη φορα βλεπω ενδιαφερουσα αποψη η οποια δεν εχει εκφραστει ακομη.
Δεν το 'ξερα, ότι για να τιμάω μία άποψη, πρέπει πρώτα, να έχει δημοσιευθεί στο ιντερνετ.
Η αλήθεια να λέγεται...
Το μέλος yasemin, είναι όντως από εκείνους που έχουν σοβαρή άποψη επί του θέματος "Ποιμενικός Σκύλος" και, κυρίως, Kangal... πρώτον, γιατί ασχολείται ιδιαίτερα με το θέμα και, δεύτερον, επειδή, έχει ζήσει αρκετές φορές "επί τόπου" τα θέματα - συζητήσεις - ερωτήματα - εκτροφή - εργασία - διαχείριση κλπ., της φυλής...
 
  • Like
Reactions: aliki_s and mareco


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Η αλήθεια να λέγεται...
Το μέλος yasemin, είναι όντως από εκείνους που έχουν σοβαρή άποψη επί του θέματος "Ποιμενικός Σκύλος" και, κυρίως, Kangal... πρώτον, γιατί ασχολείται ιδιαίτερα με το θέμα και, δεύτερον, επειδή, έχει ζήσει αρκετές φορές "επί τόπου" τα θέματα - συζητήσεις - ερωτήματα - εκτροφή - εργασία - διαχείριση κλπ., της φυλής...
Χωρις να θελω να φανω ειρων,
"το επι τοπου" ειναι κοπαδια,
η το οικοπεδο που ειναι μαντρωμενα;
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
..."το επι τοπου" ειναι κοπαδια,
η το οικοπεδο που ειναι μαντρωμενα;
Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός...
Το "επί τόπου" είναι Τουρκία...
είναι κοπάδια...
είναι πολλές μέρες πεζοπορία και ξενύχτι, με τα κοπάδια και τους βοσκούς...
είναι πολλές μέρες παρακολούθησης των "αλλαγών βάρδιας" των ποιμενικών...
είναι επισκέψεις σε Τουρκικά εκτροφεία...
είναι πολλά χρόνια ανταλλαγής πληροφορίας και απόψεων με τσοπάνηδες, εκτροφείς και το πανεπιστήμιο του Σίβας...

Υ.Γ. Εντάξει, είναι και τα 3 Kangal που έχει "μαντρωμένα στο οικόπεδό" της, επί πολλά χρόνια, ενώ υπήρχε και τέταρτο που έχει πλέον αποδημήσει εις Κύριον...
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Δεν το 'ξερα, ότι για να τιμάω μία άποψη, πρέπει πρώτα, να έχει δημοσιευθεί στο ιντερνετ.
Με το φτωχο μου το μυαλο νομιζα οτι εδω ειναι φορουμ ανταλαγης αποψεων δημοσια,
και οχι "πριβε κλαμπ'.
Στο φιναλε ας τη δημοσιευσει να ξεστραβωθουμε και εμεις οι ασχετοι,
αλλιως δεν υπαρχει λογος να την επικαλεισθε δημοσια.
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
σιγουρα εχει βαρος η γνωμη της yasemin μονο και μονο επειδη εχει καγκαλ.
δεν ηξερα και ολα αυτα που ειπε ο john.
η yasemin βεβαια ακουγεται πιο κοντα στον συλλεκτη που λεγαμε πιο πριν, τον 'γευσιγνωστη' των καγκαλ. για αυτην μαλλον δεν θα κανει το εκτροφειο αυτο. αλλα εμεις οι απλοι 'γκουρμεδιαρηδες' εκτιμω οτι θα επρεπε να ειμαστε πιο ικανοποιημενοι απο αυτο το 'εκτροφειο' σε σχεση με τα ελληνικα αντιστοιχα για τον Ε.Π. και να το βλεπουμε με καποιο θαυμασμο.
 
  • Like
Reactions: Gaara and johnk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981