Κάνει εμετό!!!


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
αυτη την στιγμη δν ξερω τι εχει παθει ο ροκυ και με τρομαζει!!!:(:( τρωει ασταματητα χορτα(αγανα) και κανει εμετο!!! κανει πως πνιγετε και γενικα διαφορους ηχους ο κτηνιατρος ειναι κλειστος τωρα τι να κανω??????????
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Προς το παρόν δεν κάνεις τίποτα.
Τον αφήνεις να κάνει τους εμετούς του και να ανακουφίσει το στομάχι του και παρακολουθείς μήπως ενταθούν ή προκύψει άλλο σύμπτωμα.
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Kαι εσυ τον παρακολουθεις μωρε?:(
Κι εμένα η ίδια απορία μου δημιουργηθηκε..

roky + maroyso
Βαλτον καπου αλλου
μεχρι να συνελθει.
Μην τον αφηνεις να έχει προσβαση σε χόρτα και άγανα.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Εισαι σιγουρη οτι ειναι (αγανα) γιατι μου φαινετε λιγο δυσκολο να τρώγονται αυτα, αλλα αν τρώει γενικος χορτα θα κανει εμετό σιγουρα κ λογικα θα του περασει προσπαθησε να τον αφησεις ηρεμο και να ΜΗΝ ξαναφαει χορτα !
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη τον αφήνεις να τρώει χόρτα και κράτα τον νιστικό μέχρι αύριο που θα πας στον κτηνίατρο.
 




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
τωρα ειναι ενταξει σταματησε να κανει εμετο!!! κοιματε τωρα... τι να κανω να τον παω αυριο στον κτηνιατρο?
 






Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ταισε τον αυριο δες πως ειναι κ μετα κανεις αναλογος!! Γενικος στο κτηνιατρο για εμβολια κ αλλα τετοια που λεγαμε να τον πας το εκανες αν οχι τοτε πηγαινε για αυτα κ πες του κ για τον εμετο !
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Μην τον αφήνεις να τρώει τα χόρτα!!!!
Τόσες μέρες έχω τον δικό μου με το στομάχι του...!Τον είχα πάει βόλτα και έκατσε να βοσκίσει όλο το πάρκο..
Ερεθίστηκε το στομαχάκι του αλλά μου έκανε μόνο 2 φορές εμετό..τις άλλες μέρες απλά ήταν κακοδιάθετος..
τον πήγαμε στον γιατρό και μας έδωσε να παίρνουμε zitac και μια αλοιφή panolog να του την βάζουμε στον πρωκτό!
Άμα τον δεις και αύριο τον πας στον γιατρό!
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Όταν ένα σκυλί αρχίζει ξαφνικά να τρώει χόρτα και να κάνει εμετό, ξέρει πολύ καλά τί κάνει! Ξέρει και διαλέγει ποιά χόρτα θα φάει για να κάνει αυτό που πρέπει = να ξεράσει (με το μπαρδόν) => να ανακουφίσει το στομάχι του από κάτι που το ταλαιπωρεί.
Στη φύση του είναι να ξέρει να βρίσκει τρόπους να βοηθάει τον εαυτό του, γιατί να το σταματήσουμε; :confused:
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Αυτο ισχυει μονο για εξω; Γιατι μια μερα που γυρισαμε απο βολτα καθαριζε η μανα μου χορτα κ εφαγε κανα 2 φυλλαρακια κ μετα ξερασε οποτε το εκανε επιτηδες; Μετα απο μια ωρα εφαγε και 130γρ κροκετα κ ηταν κ μια χαρα!!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Όταν ένα σκυλί αρχίζει ξαφνικά να τρώει χόρτα και να κάνει εμετό, ξέρει πολύ καλά τί κάνει! Ξέρει και διαλέγει ποιά χόρτα θα φάει για να κάνει αυτό που πρέπει = να ξεράσει (με το μπαρδόν) => να ανακουφίσει το στομάχι του από κάτι που το ταλαιπωρεί.
Στη φύση του είναι να ξέρει να βρίσκει τρόπους να βοηθάει τον εαυτό του, γιατί να το σταματήσουμε; :confused:
Και εγώ αυτό είχα σκεφτεί και τον άφησα να τα φάει και να που μου έπεσε τέζα..Ίσως είναι ανάλογα με τον σκύλο τι να πω..
Εγώ πάντως δεν θα τον ξανα αφήσω να φάει γιατί δεν θέλω να το ξανα περάσω αυτό!!!Να θέλω να τον ακουμπήσω και να κλαίει απ τους πόνους..!:confused:
Ευτυχώς που συνήλθε..είχα πάθει την πλάκα μου..
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Tο να μασουλήσει ένα σκυλί χόρτα και να το πειράξουν, δε λέω ότι δε γίνεται (πχ να είναι ραντισμένα). Άλλο το "μασουλάω χόρτα - με πειράζουν - κάνω εμετό" και άλλο το "μασουλάω χόρτα ΓΙΑ ΝΑ κάνω εμετό".
Όταν βλέπουμε ένα σκυλί να αρχίσει να ψάχνει χόρτα για να τα φάει, να κάνει εμετό και να συνεχίζει να τρώει χόρτα, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι τυχαίο. Αν μάλιστα προσέξεις, ψάχνει και ξεδιαλέγει τί θα φάει αν έχει πολλές επιλογές. Τα χόρτα βοηθάνε στο να ηρεμήσει το στομάχι του ζώου, ένας τρόπος είναι με το να προκαλούν εμετό.

Το δικό σου προφανώς απλά "ζητιάνεψε" ή τέλος πάντων η μητέρα σου το "κέρασε", το έφαγε και το έκανε εμετό.
Μην ξεχνάς ότι στην ουσία δεν μπορούν να μασήσουν πχ ένα μαρουλόφυλλο, οπότε αν δεν είχε ξαναδοκιμάσει μπορεί να του έκατσε περίεργα και να το έβγαλε. Τί να πω;
Δεν το έκανε δηλ με πλάνο, να φάω χόρτα για να στρώσει το στομάχι μου. Ήτανε απλά ένα τυχαίο γεγονός που όμως δεν ενοχοποιεί τα χόρτα.

Εγώ που έχω μια γάτα που ζει Κωσταλέξη στο διαμέρισμα, της έχω φυτέψει σε γλάστρα πρασινάδα να πηγαίνει να βοσκάει όποτε η ίδια κρίνει ότι υπάρχει ανάγκη.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
H Βaroque καποιες φορες στην βολτα μασαει χορτα και κανει αυτο που ειπε η Λουκια. Διαλεγει ακριβως αυτα που θελει να φαει και τα υπολοιπα τα αφηνει στην ησυχια τους. Ουδεποτε εχει κανει εμετο απο τα χορτα, αλλα και εγω προσεχω να μην την αφηνω να μασουλησει χορτα που μπορει να εχουν ραντισει. Χωρις να το μπορω να το αποδειξω επιστημονικως εχω παρατηρησει οτι το κανει μονο αν εχει δυσκοιλιοτητα. Με την πρωτη ξηρα που της εδινα και τα κακα της ηταν πολυ σκληρα ετρωγε παρα πολλα χορτα σε σημειο που ελεγα δεν εχω σκυλο αλλα προβατο. Με την αλλαγη της τροφης σε καλυτερη ποιοτητα το εχει κοψει σχεδον 100%.
Γενικα τα χορτα δεν υπαρχει λογος να τα ενοχοποιουμε. Ξερουν γιατι τα τρωνε και εκτος και αν μιλαμε για κουταβι που μασουλαν γενικα ξερουν και τι τρωνε. Αλλα θελει προσοχη και απο εμας γιατι μπορει να ειναι ραντισμενα και να τα πειραξουν και φυσικα παντα παρατηρουμε προσεκτικα τον σκυλο μας για τυχον αλλαγες στην διαθεση του οποτε και τρεχουμε στον κτηνιατρο
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Xoρτα γενικα ειναι αλλο, και άγανα που εγραψεη η φιλη στο πρωτο ποστ ειναι αλλο. Αν δειτε τον σκυλο σας να τρωει άγανα και να κανει εμετο, γνωμη μου ειναι να το απομακρυνετε απο τα άγανα και αν επιμενετε να τον πατε να φαει αλλου ειδους χορτα...:)