Κάτι δεν πάει καλά- τελικά...ιογενής γαστρεντερίτιδα


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γιάννη εγώ πάντως θα σου πρότεινα να πάρεις και μια γνώμη από την ιατρό που σου πρότεινε η Κρίνα, να πάρεις το ιστορικό και να κατασταλάξεις σε έναν.

και επίσης να μην πανικοβάλλεσαι με το παραμικρό.

και κάτι ακόμα..κόψε τα συκωτάκια και τα φιλετάκια.
η ξήρα καλύπτει τα πάντα από συστατικά και τα πάρα πάνω απο αυτήν είναι περιττά.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
ναι απλα για αλλαγη της βαζουμε που κ που.
δν πανικοβαλομαι. χεζομαι απλα :p
εχω διαβασει κ εχω ακουσει διαφορα για τα κουταβια και για αυτο. ειναι επιρεπη σε ολα!!!
 


9 Ιουλίου 2010
19
0
Καλησπέρα στη παρέα λέγομαι Κώστας και εχτες πήρα ένα 45 ημερών mini pincher εάν το λέω σωστά από κάποιον κύριο αλλοδαπό... είχε όλη την οικογένεια μαζί με τη μάνα υποτίθεται ...αλλά δεν είχα χρόνο να τη δω ... "χαζομάρα μου" μόλις το πήρα το πήγα στο γιατρό που πήγαινα και ένα κανις που είχα παλιότερα και το είδε οκ
ενώ στην αρχη έκανε καλά κακα "σχηματισμένα" σήμερα κάνει διάριες και δεν τρώει καθόλου "πήρα τη τροφή που του έδινε ο ιδιοκτήτης" η διάθεσή του είναι χάλια δε τρώε,ι δε παίζει μόνο κοιμάται τώρα το βράδι κάνει και εμετούς τα υγρά που του δίνω τσάι και χαμομήλι "με σύριγγα"
πήρα τους ιδιοκτήτες και ενώ μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν απενεργοόίησαν το κινητό πήρα το γιατρό μου και μου είπε ότι είναι ευθύνη των ιδιοκτητών που μου το πούλησαν ....όταν τον ξαναπήρα τηλέφωνο και του είπα ότι δεν τους βρίσκω απλά μου το έκλεισε ...τώρα τι?
τα εγραψα περιληπτικά ...εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ....είμαι όλος αυτιά....!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Να το παρεις και να πατε γρηγορα σε ενα διανυκτερευον κτηνιατρειο. Χρειαζεται ορο το σκυλακι!!! Εισαι Αθηνα?
 












9 Ιουλίου 2010
19
0
Λοιπόν μόλις γύρισα απο την κλινική τελικά είχε φύγει από τη Ν.Φιλαδελφεια και τώρα βρίσκεται στα Α.Πατησια Καυτατζογλου 34 το Μένιο μου μόλις που το σώσανε είχε υπογλικαιμία και ειχε αρχίσει να αφυδατώνεται του εβαλαν γλυκοζη και μετα ορο και αρχισαμε θεραπεια προοληπτικα για ιογενης δυσεντερια αλλά"μάλλον είναι επειδη του δώσαμε λίγο γάλα" για τυφο δεν φαινεται να έχει... καθε 12 ωρες θα το πηγαινω για ορό και για την αντιβίωση ευτυχώς μένω πολυ κοντά ... δεν το κρατήσαμε μέσα επειδή ειναι Σ/Κ και μπορώ να το φροντίζω 24ωρο
ευχαριστώ και πάλι!!!
 
Last edited:






9 Ιουλίου 2010
19
0
Καινούργια νέα .... όχι και τόσο καλά ....τα κόπρανα του Μένιου έγιναν αίμα σκέτο και σε μεγάλη ποσότητα επίσης ότι πίνει από το στόμα το κάνει εμετό... επίσης παραπατάει ....σε λίγο πάω πάλι στη κλινική...μάλλον είναι αυτό που φοβάμαι ,τύφος...!
 




aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
Παρβοεντερίτιδα. Έχω δει 2 περιστατικά τον τελευταίο μήνα και ευτυχώς κ τα 2 είχαν ευτυχή κατάλληξη. Το δύσκολο στην περίπτωσή σου είναι ότι παραείναι μικρό το κουτάβι. Θέλει συνεχώς ορό αλλά και συμπλήρωμα Καλίου, καθώς παθαίνει υποκαλιαιμία από τους εμετούς. Θα πρέπει να το αφήσεις στην κλινική για μερικές μέρες. Εύχομαι περαστικά.

Υ.Γ. Τώρα τι να τους κάνεις τους ιδιοκτήτες? Να σου δώσουν λεφτά πίσω (ξέχνα το) ή να σου πληρώσουν τους γιατρούς? (επίσης ξέχνα το). Το πολύ πολύ ένα καλό βρίσιμο να έριχνες.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Υ.Γ. Τώρα τι να τους κάνεις τους ιδιοκτήτες? Να σου δώσουν λεφτά πίσω (ξέχνα το) ή να σου πληρώσουν τους γιατρούς? (επίσης ξέχνα το). Το πολύ πολύ ένα καλό βρίσιμο να έριχνες.


όπως και πρέπει να ρίξει ένα πολύ καλό διάβασμα για το απο που παίρνουμε σκυλιά....!!

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?370-ΠΩΣ-ΔΙΑΛΕΓΩ-ΕΚΤΡΟΦΕΑ

Δυστυχώς ο φίλος μας θα τα μάθει με τον πιο επώδυνο τρόπο....
 
Last edited by a moderator:


9 Ιουλίου 2010
19
0
όπως και πρέπει να ρίξει ένα πολύ καλό διάβασμα για το απο που παίρνουμε σκυλιά....!!

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?370-%CE%A0%CE%A9%CE%A3-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%9B%CE%95%CE%93%CE%A9-%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%95%CE%91

Δυστυχώς ο φίλος μας θα τα μάθει με τον πιο επώδυνο τρόπο....
Όχι φίλε μου δεν θα έπερνα σκυλι με κάποιο τρόπο όπως και τα παιδιά δεν επιλέγεις ... εγώ αγόρασα Μένιο εσύ σκυλι ...τι και εάν ήταν υγιέστατο ...τι και που δεν είναι ... ο πόνος είναι μόνο στο ζωάκι ...δεν θεωρώ πόνο την τσέπη μου ... και σκέφτομαι και το άλλο εάν π.χ δεν πουλιόταν σε 2 μέρες πιστευεις ότι θα ήταν ο ιδιοκτήτης διατεθημένος να κάνει αγώνα να το περιθαλψει? ποιος θα το βοηθούσε στο πόλεμο για επιβίωση ...ζήσει ή όχι... τεσπα
Καινούργια νέα ο Μένιος πλέον είναι στην εντατική της κλινικής με μόνιμο ορό... σε μερικές μέρες θα ξέρουμε ...
Υ.Γ τους ιδιοκτητες τους ήθελα μόνο και μόνο για να ζητήσω το λόγο που δεν με ενημέρωσαν ποιο πριν ενώ εχτές το πρωί τους είχα πει τις ανησυχίες μου...
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο Μενιος προφανως εχει τυφο.. ευχομαι απο την καρδια μου να το ξεπερασει. Και να προσευχεσαι να μην εχει στο μελλον και αλλα προβληματα υγειας.

ΥΓ Γιατι ειναι ανευθυνοι... εξου και ο λογος που σου αναφερε η ΤΑRA πως επιλεγουμε να παρουμε σκυλι. Το κακο ειναι οτι εσυ εδωσες λεφτα για το Μενιο, καποιος αλλος για την αδελφη του Μενιου κλπ. Αυτοι θα ξαναζευγαρωσουν τα σκυλια τους αφου "εχει λεφτα" η υποθεση. Σκυλια που μπορει να κουβαλανε πολλα κληρονομικα προβληματα υγειας και συμπεριφορας.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
φίλε μου δεν διαφωνώ ότι πονάς τον Μένιο σου ,γιαυτό ακριβώς τον λόγο θυμώνω γιατί οι ''εκτροφείς'' του κοιτάξανε μόνο την τσέπη τους και τίποτα άλλο!!!Δεν τους ενδιέφερε ποσώς αν τα κουτάβια τους είναι υγιή ή αν θα φορτωθεί κάποιος ''φουκαράς'' τις ευθύνες που είναι ολότελα δικές τους....

'Ομως και οι ευθύνες σου είναι στο ότι αυτό που έκανες εσύ τους δίνει ''αέρα'' να το ξανακάνουν........


Εύχομαι πολλά περαστικά!!:)
και να μη ξεχνάς ποτέ ότι αυτό που κάνεις για τον Μένιο σου το έχουν ανάγκη τα πάμπολλα αδέσποτα που υπάρχουν γύρω μας.
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
φίλε μου δεν διαφωνώ ότι πονάς τον Μένιο σου ,γιαυτό ακριβώς τον λόγο θυμώνω γιατί οι ''εκτροφείς'' του κοιτάξανε μόνο την τσέπη τους και τίποτα άλλο!!!Δεν τους ενδιέφερε ποσώς αν τα κουτάβια τους είναι υγιή ή αν θα φορτωθεί κάποιος ''φουκαράς'' τις ευθύνες που είναι ολότελα δικές τους....

'Ομως και οι ευθύνες σου είναι στο ότι αυτό που έκανες εσύ τους δίνει ''αέρα'' να το ξανακάνουν........


Εύχομαι πολλά περαστικά!!:)
και να μη ξεχνάς ποτέ ότι αυτό που κάνεις για τον Μένιο σου το έχουν ανάγκη τα πάμπολλα αδέσποτα που υπάρχουν γύρω μας.
Συμφωνω απολυτα!!!!