Κίνδυνοι απο την κατανάλωση ωμού κρέατος








ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καλή η πλάκα δε λέω...αλλά καλό είναι να υπάρχει σχετική προσοχή και όχι υπερβολές!Φυσικά κανείς μπορεί να πάθει κάτι απο οτιδήποτε αλλά επειδή το θέμα μας είναι η μπάρφ..ας μείνουμε εκεί!Ας σεβαστούμε όλους όσους διαβάζουν και θέλουν να μάθουν κάποια πράγματα!Το ωμό λοιπόν φαγητό μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνο γι'αυτό προσοχή τουλάχιστον στα βασικά,καλό πλύσιμο του ωμού κρέατος,λαχανικού κλπ Προσοχή στους προμηθευτές όσο γίνεται και στις συνθήκες υγιεινής π.χ καλή ψύξη του κρέατος πριν την κατανάλωση βοηθάει να μην αναπτυχθούν κάποιοι μικροοργανισμοί κλπ Όσοι λοιπόν επιλέξετε μπάρφ πολύ προσοχή για να μειώσετε τις αρνητικές πιθανότητες!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
milva, αυτό που προσπαθώ να πω μέσα από την ίσως αποτυχημένη πλάκα είναι οτι κατα τη γνώμη μου ένα κομμάτι ωμό κρέας δεν έχει και πολύ μεγαλύτερο μικροβιακό φορτίο απο μια μέρα στα βασιλικά. (για να σας προλάβω, δεν έχει γίνει σχετικό πείραμα για να παραθέσω δημοσίευση... :) ).
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
milva δεν έχεις άδικο, αλλά αυτά τα λέμε και εμείς οι ίδιοι εδώ και ένα σωρό topics σχετικά με την ωμή διατροφή.
Ένα θέμα που καταλήγει σε συζήτηση για το πόσο επιβλαβλαβές είναι το χώμα και το να μυρίζονται τα σκυλιά μεταξύ τους πώς αλλιώς μπορείς να το πάρεις τελικά εκτός από το να το ρίξεις στην πλάκα?
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απλά παιδιά επειδή τουλάχιστον εγώ το θεωρώ σοβαρό το θέμα θα προτιμούσα να μη το γεμίσουμε με πράγματα ανούσια!Οι κίνδυνοι δυστυχώς είναι αρκετοί και στις μέρες ακόμα περισσότεροι!Kopritis διαφορετικοί μικροοργανισμοί στο χώμα όμως και διαφορετικοί στην τροφή που θα καταναλώσει ο σκύλος μας,χωρίς να σημαίνει πως δε μπορεί να πάθει κάτι και απο τα δύο ή και απο χίλια δυό πράγματα!Επειδή όμως τυγχάνει να έχω σπουδάσει πάνω στον τομέα τον τροφίμων,γι'αυτά που γνωρίζω ενημερώνω!Για να πάρει κάποιος την απόφαση να αρχίσει μπάρφ θα πρέπει να είναι σχολαστικός με την υγιεινή πάνω απ'όλα χωρίς αυτό να εξαλείφει τους κινδύνους..ρίσκο είναι και αυτό όπως πολλά ακόμα στη ζωή!Μπορεί κάποιος να δίνει μπάρφ και να μη πάθει ποτέ ο σκύλος τίποτα αλλά μπορεί κάποιος άλλος με το που θα ξεκινήσει να πάθει μεγάλη ζημιά..

Υ.Γ Frenchie σου εύχομαι να μη συμβεί ποτέ τίποτα...όμως μην είσαι τόσο απόλυτη,ποτέ δεν ξέρεις!Αν διαβάσεις λίγο μικροβιολογία τροφίμων θα καταλάβεις γιατί το λέω..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βασικά είναι πολύ σωστό αυτό που λές-και όχι μόνο για τον σκύλο αλλά και για τους ανθρώπους που μένουν στο σπίτι
και πραγματικά σε όλα τα θέματα που είναι για την Barf είτε εδώ είτε και σε άλλες πηγές στο διαδύκτιο αυτό που τονίζουν όλοι πάντα είναι ότι η Barf δεν είναι "βάζω στο μπόλ ωμό κρέας"
αλλά θέλει ψάξιμο-μελέτη-επιμέλεια και προσοχή

αλλά για έναν σκύλο με αφυπνισμένο γαστρεντερικό σύστημα και έναν επιμελή χρήστη της Barf τα μικρόβια και οι μικροοργανισμοί είναι μόνο ωφέλιμοι.........
και πραγματικά όσο κι αν ψάχνω στα ξένα φόρα δεν μπορώ να βρώ περιπτωση χρήστη Barf να αναφέρει πρόβλημα με τέτοιου είδους θέμα......
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
απ'αυτά που διάβασα, και η αλήθεια είναι ότι διάβασα και ξαναδιάβασα αρκετές φορές για να καταλάβω, γιατί είμαι και άσχετη, υπάρχουν οι υπέρμαχοι της μπαρφ και οι υπόλοιποι (χωρίς να ακουστεί αυτό που λέω ... "κάπως").
παρόλο που κατανοώ πλήρως όσους δίνουν μπαρφ, έχω τους ενδοιασμούς μου, χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω. μάλλον καλύπτομαι απ'όσους μιλάνε για μικρόβια κτλ.
φαντάζομαι ότι απλώς συζητάμε και δεν προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο ότι αυτό που κάνει για το σκύλο του είναι το σωστό και ότι όλοι πρέπει ν'ακολουθήσουμε. προφανώς κανείς δε θέλει να πάθει ο φιλαράκος του κάτι κακό και όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο.

όσον αφορά τη διάθεση κλπ, εμένα που τρώνε ξηρά, ζωηρότατα είναι, σε βαθμό .... κακουργήματος...

(και πάλι συγνώμη που παίρνω το θάρρος να γράψω σε θέμα που δεν έχω τις γνώσεις...)
 










Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
όσον αφορά τη διάθεση κλπ, εμένα που τρώνε ξηρά, ζωηρότατα είναι, σε βαθμό .... κακουργήματος...

(και πάλι συγνώμη που παίρνω το θάρρος να γράψω σε θέμα που δεν έχω τις γνώσεις...)
Αυτό έλειπε, να ζητάς και συγνώμη! :)

Η ξηρά τροφή έχει κατηγορηθεί πολλές φορές για τη δημιουργία νευρικών, υπερενεργητικών σκυλιών.
Εννοείται ότι ένα σκυλί που τρώει ξηρά δεν είναι απαραίτητο ούτε ότι θα σέρνεται ούτε ότι θα είναι στην πρίζα συνέχεια.
Αν υπάρχει κάποιο συμπέρασμα από όλες αυτές τις σελίδες, είναι μάλλον ότι για τίποτα δεν μπορούμε εύκολα να είμαστε απόλυτοι :)
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
βασικά είναι πολύ σωστό αυτό που λές-και όχι μόνο για τον σκύλο αλλά και για τους ανθρώπους που μένουν στο σπίτι
και πραγματικά σε όλα τα θέματα που είναι για την Barf είτε εδώ είτε και σε άλλες πηγές στο διαδύκτιο αυτό που τονίζουν όλοι πάντα είναι ότι η Barf δεν είναι "βάζω στο μπόλ ωμό κρέας"
αλλά θέλει ψάξιμο-μελέτη-επιμέλεια και προσοχή

αλλά για έναν σκύλο με αφυπνισμένο γαστρεντερικό σύστημα και έναν επιμελή χρήστη της Barf τα μικρόβια και οι μικροοργανισμοί είναι μόνο ωφέλιμοι.........
και πραγματικά όσο κι αν ψάχνω στα ξένα φόρα δεν μπορώ να βρώ περιπτωση χρήστη Barf να αναφέρει πρόβλημα με τέτοιου είδους θέμα......
Ορίστε πρόβλημα με μπάρφ..http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20081014040714AAC8eGF
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό δεν το βρήκα γιατί το κοίταγα με sickness disease infection και τέτοια......

" I was brain washed by the followers of BARF they are so similar to a cult" πολύ κάπως μου ακούγεται αυτό.....