Κίρα, μαύρη καλλονή... βρέθηκε και χαρίζεται!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
stamatia έχει νόημα πιστεύω η συζήτηση.
Αν αφαιρέσεις τα ονόματα και το κάνεις έναν γενικό μπούσουλα, για όποιον ενδιαφέρεται να υιοθετήσει κουτάβι ;)
Υπάρχει ενίοτε κι αυτή η εξέλιξη. Δεν είναι κακό να συζητείται και να δημιουργεί προβληματισμούς ;):)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ράνια, για μένα αυτό που έγινε δεν σημαίνει ανεπάρκεια για κουτάβι. Σημαίνει ανευθυνότητα, ανωριμότητα και ανικανότητα κατοχής σκύλου γενικά. Δεν παίρνουμε ένα μωρό και το δίνουμε πίσω επειδή είναι άτακτο, κλαίει και χρειάζεται την προσοχή μας!
Ναι, ο δικός μου άνοιξε την πόρτα του πάρκου του πολύ σύντομα. Του πήρα ένα λουκετάκι απ' τα πράκτικερ.


Ακόμα χειρότερα. Δεν αλλάζει κάτι για μένα. Δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για σκύλο, δεν έγινε και κάτι.
Γνώμη μου, αυστηρή βέβαια, αλλά αν δεν μπορεί κάποιος να ανταποκριθεί στις πολλές απαιτήσεις ενός κουταβιού πώς θα ανταποκριθεί στις πολλές απαιτήσεις που θα έχει μια ενδεχόμενη ασθένεια, μια πιθανή φοβία, μια προβληματική συμπεριφορά κ.ο.κ?
Τα σκυλιά δεν είναι εύκολα!
Συμφωνοι Λιζα αλλα πως να περιμενεις απο καποιον που δεν ξαναειχε ποτε κουταβι να τα ξερει ολα αυτα ή μαλλον να νιωθει τι σημαινουν? Και το συγκεκριμενο δεν λερωνε καν μεσα ή μεσα στο κρειτ. Αν δεν φας σκατο (σορρυ πρωινιατικα) δεν μπορεις να καταλαβεις τι εστι κουταβι κατα τη γνωμη μου.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εχεις δίκιο mareco σε αυτό ..απλά σε αυτό το θέμα είναι ...λίγο προσωποποιημένο..και η αλήθεια είναι οτι φορτίστηκα συναισθηματικά λίγο απο την εξέλιξη, γιατί είχαμε μιλήσει λίγο με την Βίκυ ακριβώς το βράδυ που την βρήκε και είχε αγχωθεί τόσο πολύ για την τύχη της μικρής:(
 


Ranja

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2010
254
0
Athens downtown
Νομίζω οτι δεν έχει νόημα να συζητάμε πια ..γιατί η Ράνια δεν κράτησε τον σκύλο....αλλά να επικεντρωθούμε στην ίδια την Κίρα και να βοηθήσουμε την Βίκυ να της βρει ενα σπίτι !!
Ελπίζω Ράνια την επόμενη φορά να είσαι σίγουρη για την επιλογή σου.:)
Ϊσως η Βίκυ να έχει ήδη κάποιους στο μυαλό της. Επίσης έχω ήδη γράψει ένα κείμενο/αγγελία που είναι διαθέσιμο όταν/αν χρειαστεί.
Η επόμενη φορά θα είναι σταδιακή εξοικείωση, Σταματία. Ίσως χρόνος με τα σκυλιά σε ένα καταφύγιο, και αργότερα προσωρινή φιλοξενία ενός μεγάλου σε ηλικία σκύλου.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λυπάμαι κι εγώ από την μεριά μου αν μέσα στον ενθουσιασμό μου και επειδή νόμιζα ότι η Ράνια ξέρει πολύ καλά τι κάνει πριν πάρει ένα κουτάβι προσπάθησα με ενθουσιασμό να την κάνω να το πάρει, αλλά δεν θεωρώ ότι έγινε με κακή πρόθεση, όταν ένας άνθρωπος είναι στο φόρουμ τόσο καιρό προσπαθεί για μια υιοθεσία που τελικά δεν πάει καλά, απογοητεύεται, θλίβεται και μοιράζεται όλα αυτά με το φόρουμ θεωρούμε κι εμείς ότι είναι έτοιμη για να μπει στην ζωή της ένας σκύλος.
Καλή τύχη στην Κίρα εύχομαι και Ράνια θα σου έλεγα μετά από αυτή την ολιγοήμερη εμπειρία σου να σκεφτείς πολύ καλά αν πραγματικά θέλεις έναν σκύλο στη ζωή σου. :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Κριμα βρε παιδακι μου για την κουταβα που σε τετοια ηλικια θα ταλαιπωρηθει απο το ενα σπιτι στο αλλο.

Κανενας δεν ειπε οτι οταν παιρνεις σκυλο ειτε κουταβι ειτε ενηλικο ειναι ευκολο να το προσαρμοσεις την
καθημερινοτητα σου και να προσαρμοστεις μαζι του και εσυ. Και σιγουρα δεν το καταλαβαινεις αυτο σε
3 μερες. Ολα τα κουταβια εχουν ενεργεια και θελουν εκτονωση. Σιγα σιγα τις βρισκεις τις ακρες σου και τα
βαζεις ολα σε μια σειρα, αναπροσδιοριζεις τις αντοχες σου, δεν ειναι ευκολο θελει θυσιες, να ασχοληθεις με
το σκυλο για να τον φερεις εκει που θες.

Ευχομαι το επομενο σπιτι της Κιρα να ειναι το ιδανικο! Καθε εμποδιο λενε για καλο!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συμφωνοι Λιζα αλλα πως να περιμενεις απο καποιον που δεν ξαναειχε ποτε κουταβι να τα ξερει ολα αυτα ή μαλλον να νιωθει τι σημαινουν? Και το συγκεκριμενο δεν λερωνε καν μεσα ή μεσα στο κρειτ. Αν δεν φας σκατο (σορρυ πρωινιατικα) δεν μπορεις να καταλαβεις τι εστι κουταβι κατα τη γνωμη μου.
Να ενημερωθεί τι σημαίνει σκύλος και τι ΕΥΘΥΝΗ αποτελεί πριν αποκτήσει έναν.
Αν δεν είχε δηλαδή κάπου να τον επιστρέψει τι θα έκανε? Στο δρόμο?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Κανείς δε γεννήθηκε με τη γνώση πως να μεγαλώσεις ένα κουτάβι. Όλοι μας θεωρώ οτι εμπειρικά μάθαμε, και τα ξενύχτια μας ρίξαμε και τις σκ@τούλες μας μαζέψαμε και τα τσισάκια τους και στερηθήκαμε εξόδους (στην αρχή) και πράγματα μας καταστρεψανε. Όμως αυτά που λάβαμε από αυτά τα πλασματάκια υπερκάλυψαν όποιες "θυσίες" και αν κάναμε, όποιες απώλειες και αν είχαμε.
Όταν αποφασίζεις να υιοθετήσεις ένα πλασματάκι είσαι έτοιμος για αυτά. Για μένα δεν έχει νόημα η όποια φυλή όταν πρόκειται για κουτάβι.
Το θέμα είναι να είσαι αποφασισμένος για όλα τα δύσκολα που μπορεί να σου τύχουν και να απολαμβάνεις τις πολλές καλές στιγμές. Ένα κουτάβι δεν είναι παιχνίδι, λούτρινο που είναι χαριτωμένο και παίζεις μέχρι εκεί που αντέχεις/θέλεις. Είναι ένα πλάσμα με θέλω, ιδιοτροπίες (αν μπορώ να το θέσω έτσι) και ανάγκες.

Ειλικρινά λυπάμαι που δεν πέτυχε αυτή η υιοθεσία αλλά από την άλλη ίσως αυτό να ήταν και το τυχερό της Κίρα. Εύχομαι να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος για αυτή
 


Ranja

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2010
254
0
Athens downtown
Αν δεν είχε δηλαδή κάπου να τον επιστρέψει τι θα έκανε? Στο δρόμο?
Όχι βέβαια. Δεν είμαι άσπλαχνη ούτε κανένα τέρας (εδώ είμαι ακόμα, μπορείς να μου μιλάς σε πρώτο πρόσωπο).
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Η συζήτηση Ράνια έχει γενικό χαρακτήρα. Δεν σε γνωρίζω προσωπικά για να ξέρω τι θα έκανες.
Αφού, όμως, το θέλεις θα σε ρωτήσω αν προσφέρθηκες στη Βίκυ να βρεις εσύ νέο σπίτι στο σκυλάκι, μια που ανέλαβες την ευθύνη του, αντί να της το επιστρέψεις με συνοπτικές διαδικασίες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά μην σας κάνει εντύπωση όλο αυτό..Δεν το έχετε ξαναδεί και μάλιστα σε πολύ χειρότερη εκδοχή; Όλοι αυτοί που υιοθετούν ένα σκύλο και μετά από λίγο καιρό βρίσκεται πεταμένος στο βουνό είναι άνθρωποι που νόμιζαν ότι το θέλουν, νόμιζαν ότι δεν συνεπάγεται ευθύνες νόμιζαν ότι είναι κουρδιστό παιχνίδι με Off κουμπάκι..Όταν είδαν ότι δεν είναι έτσι απλά βρίσκουν την εύκολη λύση.
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που έκανε την Ράνια να νομίζει ότι θέλει σκύλο, εγώ πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμη όχι μόνο για κουτάβι αλλά ούτε για ενήλικο. Δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για σκύλο όπως όλοι οι άνθρωποι δεν κάνουν για γονείς. Δεν είναι κακό αυτό είναι ανθρώπινο. Κακό είναι να το παίρνουν και μετά να το πετάνε. Με την Ράνια δεν έγινε έτσι, και με την Καsi εκτροφέα δεν θα υπήρχε περίπτωση να γίνει :)
Πάντως μην σας κάνει εντύπωση που κάποιος λύγισε από τις ευθύνες συμβαίνει συχνά αλλιώς δεν θα είχαμε αδέσποτα.
 


Ranja

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2010
254
0
Athens downtown
Η συζήτηση Ράνια έχει γενικό χαρακτήρα. Δεν σε γνωρίζω προσωπικά για να ξέρω τι θα έκανες.
Αφού, όμως, το θέλεις θα σε ρωτήσω αν προσφέρθηκες στη Βίκυ να βρεις εσύ νέο σπίτι στο σκυλάκι, μια που ανέλαβες την ευθύνη του, αντί να της το επιστρέψεις με συνοπτικές διαδικασίες.
Δεν είμαι σίγουρη αν έχει γενικό χαρακτήρα, μιας και αναφέρεται σε δική μου περίπτωση, γι' αυτό έκανα και σχόλιο, με πνεύμα επεξηγηματικό, και σε καμία περίπτωση επιθετικό.
Ναι, της είπα ήδη ότι ψάχνω ανάμεσα σε φίλους (φυσικά με δική της τελική απόφαση, εννοείται).
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Να ενημερωθεί τι σημαίνει σκύλος και τι ΕΥΘΥΝΗ αποτελεί πριν αποκτήσει έναν.
Αν δεν είχε δηλαδή κάπου να τον επιστρέψει τι θα έκανε? Στο δρόμο?
Δεν θα γραφω πλεον ονοματα στο συγκεκριμενο τοπικ διοτι δεν εχει να κανει με τη Ρανια και μονο οπως ειπε και η Μαρια.
Ενημερωθηκε, ειδε τα σκυλια των γειτονων, ισως τα ειδε στα σπιτια τους. Αποφασισε οτι θελει ενα παρομοιο μεσα στο μυαλο της. Το επισκεφθηκε το ειδε απο κοντα μετα απο παροτρυνση και πολλων αλλων μελων. Ο ενθουσιασμος καποιου δεκαπλασιαζεται οταν εχει ηδη ενθουσιαστει με την ιδεα αποκτησης ενος ζωου οπως ο σκυλος. Κι οταν σε ζητωκραυγαζει το πληθος πολλες φορες δεν αντιλαμβανεσαι την ευθυνη που αναλμβανεις αφου δεν την γνωριζεις απο πρωτο χερι και προηγουμενη εμπειρια.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι, της είπα ήδη ότι ψάχνω ανάμεσα σε φίλους (φυσικά με δική της τελική απόφαση, εννοείται).
Εννοούσα να το κρατήσεις μέχρι να βρει σπίτι.
Η γνώμη μου δεν αλλάζει, αλλά σου ζητώ συγγνώμη που σου μίλησα έτσι.
 


Ranja

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2010
254
0
Athens downtown
Εννοούσα να το κρατήσεις μέχρι να βρει σπίτι.
Θα ήταν ψέμα να πω ότι είπα κάτι τέτοιο, αλλά από τη στιγμή που της είπα ότι δεν τα καταφέρνω με τη μικρή, μου είπε ότι τώρα και να ήθελα δεν θα μου την άφηνε. Αν όμως μου το έθετε έτσι δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω σκυλί στο δρόμο ούτε παιδί, ούτε γατί ούτε τίποτα. Δέχομαι το ότι φέρθηκα ανώριμα, αλλά δεν θέλω να εννοειθεί ότι είμαι πρακτικά ανεύθυνος και κακός άνθρωπος, γιατί δεν είμαι! Ας της δώσουμε το χρόνο να διαβάσει τα post του θέματος και να μιλήσει από τη δική της πλευρά για το τι ειπώθηκε.
 
Last edited:


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
καλο θα ηταν να ξαναδιαβασετε το θεμα απο την αρχη.
το σκυλακι δεν επαθε κατι με 3 μερες παντως.

δεν τα καταφερε και το επεστρεψε απλα και ωραια.
το θεμα θυμιζει δικαστηριο(οποτε μας συμφερει το λεμε, οποτε μας συμφερει το ξεχναμε )
δεν θα μπω σε κοντρα με κανεναν αλλα στις εκφρασεις σας να ειστε πιο προσεκτικοι.
αν καποιος ειναι απειρος η δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες με εμας δεν σημαινει οτι ειναι και λαθος.(φανηκε οτι ειναι απειρη)
ηρεμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η αλήθεια είναι παιδιά ότι διαβάζοντας το thread ξανά βλέπω ότι της κάναμε άσχημο ψήσιμο της Ράνιας;)
Προς θεού δεν δικαιολογώ ούτε μέμφομαι κανένα, όλοι καλή πρόθεση είχαμε αλλά την ενθουσιάσαμε και την φουντώσαμε ενώ είχε τις αμφιβολίες της.
Τέλως πάντων δεν δικάζουμε κανένα, η Κίρα τυχερή θα σταθεί είμαι σίγουρη και η Ράνια δεν είχε κακή πρόθεση.

(γράφαμε μαζί μετά είδα το ποστ σου zouzoune ;) )
 


Ranja

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2010
254
0
Athens downtown
Ευχαριστώ, zouzouno. Κι εγώ στενοχωρήθηκα πολύ απ' ό,τι έγινε, απογοητεύτηκα από τον εαυτό μου και θα ήθελα να τα είχα καταφέρει γιατί λατρεύω τα σκυλιά. Δεν μου είναι ευχάριστη η κατάληξη των πραγμάτων. Δεν είμαι κακόψυχη ούτε είχα σκοπό να αφήσω κανένα σκυλί στο δρόμο. Αυτά προσπαθώ να δείξω και γι' αυτό το λόγο είμαι ακόμα εδώ.
 


Ranja

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2010
254
0
Athens downtown
Η αλήθεια είναι παιδιά ότι διαβάζοντας το thread ξανά βλέπω ότι της κάναμε άσχημο ψήσιμο της Ράνιας;)
Προς θεού δεν δικαιολογώ ούτε μέμφομαι κανένα, όλοι καλή πρόθεση είχαμε αλλά την ενθουσιάσαμε και την φουντώσαμε ενώ είχε τις αμφιβολίες της.
Όπως και να έγινε δεν είμαι μικρό παιδί για να παρασύρομαι, και σ' αυτό το κομμάτι έχετε όλοι δίκιο. Είναι κι αυτός ένας από τους λόγους που συμμετέχω ακόμη στο θέμα. Αν τα διαβάσει κάποιος όλα αυτά και αναθεωρήσει τις δυνατότητές του με κίνητρο τη συγκεκριμένη περίπτωση, θα έλεγα ότι τόσο διαδικτυακό "μελάνι" δεν πήγε χαμένο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο ενθουσιασμός από όλες τις πλευρές έφερε αυτό το αποτέλεσμα...
Η Ranja που ήθελε σκυλάκι τώρα και οι υπόλοιποι που θέλαμε να πάει το σκυλάκι σε μια καλή οικογένεια και να μείνει εντός forum, σε γνωστούς, ας πούμε...

Γι αυτό πρέπει παντα είναι συνειδητή επιλογή κι αποτέλεσμα σοβαρής και ψύχραιμης σκέψης μια τέτοια απόφαση!

Επίσης, θεωρώ ότι δεν είναι το ίδιο όλα τα κουτάβια....δεν έχουν όλα την ίδιες ανάγκες οπότε αν αυτό ήταν πάνω από τις δυνατότητες του ενδιαφερόμενου κάποιο άλλο δεν θα είναι....άλλα θα πρέπει να επιλεγεί με αυτόν ως βασικότερο γνώμονα!

Για εμένα πάντως, χίλιες φορές στις 3 μέρες να συνειδητοποιήσει κανείς ότι δεν τα βγάζει πέρα και να σταματήσει παρά να πεισμώσει και να το κρατήσει μεν με λάθος τρόπο δε....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα