"Καθαρόαιμα" στο δρόμο.


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
ΥΓ Στο βουνό πίσω από το σπίτι των γονιών μου στο Λαγονήσι, φίλος βρήκε κουταβάκι καθαρόαιμο σέττερ ΘΑΜΜΕΝΟ ζωντανό σε λάκκο - το διαννοείστε;;;; Είχε βγει για βόλτα με την ανηψιά του, ακούγανε κλάμματα και δε μπορούσαν να καταλάβουν από πού ερχόντουσαν και έσκαψαν σε βουναλάκι για ν' αντικρίσουν το εν λόγω θέαμα.
Φυσικά και το πήραν το σκυλάκι με τη μία, το περιέθαλψαν, έγινε μια υπέροχη σεττερίνα, τρομερά κοινωνική, πανέμορφη, κτλ, και 3 χρόνια αργότερα του την έκλεψαν ΜΕΣΑ από την αυλή του, μέρα μεσημέρι, πιθανώς πάλι κυνηγοί - όπως αυτοί που την θάψανε αρχικά...

Δεν ξέρω πως κοιμούνται οι άνθρωποι το βράδυ...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ψωνισα Μυρτω το καλυτερο κομματι πριν 5 χρονια απο τους δρομους
και πριν 10 μηνες ψωνισα και το δευτερο, συλλεκτικο (Τζενη). :)
Καθε φορα που βλεπω τις φωτο της Σοκο με πιανει μια μελαγχολια.
Διοτι αυτη ηταν τυχερη. Ποσα αλλα υπαρχουν που πεθαινουν στην ακρη του
δρομου. . .
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457


Η μικρούλα Δάφνη είναι Δαλματίας και όπως συμβαίνει συχνά με τη ράτσα τους, γεννήθηκε κουφή. Δυστυχώς μάλλον ήταν αυτός ο λόγος που την πέταξαν αφού βρέθηκε να περιφέρεται μοναχούλα στις Καλλυθιές.
Είναι 2 μηνών και θα δοθεί σε ανθρώπους που είναι σύμφωνοι με τη στείρωση της στην κατάλληλη ηλικία και που είναι έτοιμοι να εκπαιδεύσουν ένα σκυλάκι με σήματα, καθώς δεν ακούει. Δεν υστερεί σε τίποτα από τα άλλα σκυλάκια πέραν ότι θα σας ''ακούει'' με τα μάτια και την ψυχή της και όχι με τα αυτιά της.

Βρίσκεται στη Ρόδο, και προσφέρονται σε όποιον την υιοθετήσει, δωρεάν συμβουλές εκπαίδευσης, χειρισμού κλπ. από ιδιοκτήτρια κουφού σκυλιού δύο ετών. Θα δείτε πόσο απλό είναι!

Δίνεται με microchip.
Τηλ.6944519706


https://www.facebook.com/photo.php?...272677450.1073741839.582377449&type=1&theater
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Και όμως τα κουφα σκυλια δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα τα μη κουφα...
Γνωρισα παλιότερα ένα δαλματίας καλη ώρα ,κουφο και αυτο, και είχε τρομερή αντίληψη αυτό το πλάσμα.

Κρίμα που βρέθηκε στους δρόμους η Δάφνη μακάρι να βρει ένα σπιτικό
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
καλημερα αμπελοφυλοσοφιες δικες μου : τι να πουμε για το ζωω ανθρωπος ε? πολλαααααααααααααααααα

εσερνε τον σκυλο δεμενο στο αυτοκινητο ( γελουσαν οταν το εκαναν? την εβρησκαν ? τι σκατα ενοιωθαν μορε?)
εσερνε τον ανθρωπο δεμενο στο αυτοκινητο (μανωλαδα :γιατι ζητουσε να πληρωθει αυτα που δουλεψε)

πεταμε τα σκυλια στους δρομους γιατι το ατοιμο μεγαλωσε και δεν μας κανει
στην προ κριση εποχη τα καλοπαιδα εκλειναν τον πατερα η τη μανα τους (οποιος ζουσε απο τους δυο) στα γηροκομεια (τι θα ελεγαν εκεινη την ωρα γερασες μωρε δεν προσφερεις αλλο φηρα εισαι και ας με γεννησες)

μετα κριση εποχης μειωνουμε τα εξοδα δλδ το καραβι βουλιαζει αρα πεταμε τα περιττα βαρη (σκυλους, γατες, )
αλλα ξανα περνουμε απο το γεροκομειο τη φουκαριαρα τη μανα μας πισω.Μην παει ο νους σας για καλο αλλα για τη συνταξη της (γιατι να την παρει το γηροκομειο και οχι εγω? θα την βαλω και σε κλουβη τιμοριας και θα την ταιζω οσο πρεπει για να μην μου πεθανει και χασω τα λεφτα



μεχρι να γινουμε ανθρωποι θα περασουν αιωνες γι αυτο πλασαμε και τον χριστο σαν αγαπη και τον καναμε θεο
γιατι δεν θα τον φτασουμε ποτε
 


Astakos

Member
29 Αυγούστου 2013
15
0
Αλμυρος
Λοιπον..καταρχας συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανετε πολλα μελη απο εδω.εγω οπως ξαναειπα το σκυλι μου το πηρα απο ενα φιλο μου και το πληρωσα.πριν διαβασω ολα αυτα δεν ειχα ιδεα για το ποιος ειναι ο σωστος τροπος αποκτησης σκυλου(νομιζα απλα οτι ο εκτροφεας εχει απλα καλυτερα σκυλια απο τον ιδιωτη)και εψαχνα στο ιντερνετ βρισκοντας απειρες αγγελιες ζωων.απο τοτε που εγινα μελος στο φορουμ ομως (πριν λιγες μερες) και διαβαζοντας απειρα αρθρα καταλαβα ποσο μεγαλο λαθος εκανα.βεβαια το κουταβι γεννηθηκε το μελλον του μπορει να ηταν πολυ χειροτερο απο οτι ειναι τωρα.εκει που θελω να καταληξω (οχι για να δικαιολογηθω αλλα για να δειτε οτι αυτα που λετε και ξαναλετε πιανουν τοπο)ειναι οτι ηδη εχω μιλησει με τον κτηνιατρο για στειρωση(βεβαια ειναι μικρη ακομα).συνεχιστε (και εγω μαζι πλεον) την ενημερωση γιατι δυστυχως δεν ειμαι εγω ο μονος αφελης.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αstakos ελπιδοφορο το ποστ σου! Ελπιζω να γραψουν και αλλοι παρομοια ποστ σε αυτο το θεμα στο μελλον :)

Για παμε να δουμε ομως για αλλη μια φορα που και πως καταληγουν πολλα απο τα "καθαροαιμα" της πισω αυλης... σε κλουβια, αρρωστα και με αβεβαιο μελλον...

Αρσενικο καναδεζικο
ΚΗΦ101 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.

Θηλυκο ντοπερμαν
ΣΑΛ697 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.

Θηλυκο σεττερ
ΑΧΑΡΝ755 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.

Θηλυκο πιτμπουλ
ΣΑΛ694 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.

Αρσενικο μποξερ
ΠΕΡ319 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.

Αρσενικος γερμανικος ποιμενικος
Κ1075 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και η Λιστα μεγαλωνει. . . .

Σεττερακι Νο1 (βρεθηκε στην γειτονια μας) καποιος μαλλον την ξεφορτωθηκε.
ΑΧΑΡΝ755 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.

Σεττερακι Νο2 (αδεσποτη εννοειται, ειχε παραδοθει για να ταξιδεψει αλλα κατι κανουμε)
image (38).jpg

corso το γραφουν εμενα πιτ μπουλακι μου φαινεται (μπορει να κανω και λαθος)
Ν776 - Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.

και ποσααααα ακομα υπαρχουν στο Δικεπαζ. . .
 
Last edited:




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εψαχνα να βρω ενα τοπικ να βαλω το αρθρο απο το Adespoto.gr - Αγγελίες και ειδήσεις για κατοικίδια και αδέσποτα ζώα. αλλα τελικα δεν βρηκα κατι τοσο ταιριαστο οσο αυτο εδω. Οποτε για οσους εχουνε δει τις προηγουμενες εικονες των εγκαταλελημενων σκυλων...καιρος να δει και το πως εισαγονται οι περισσοτεροι απο αυτους και φυσικα ωντας προιον puppy mill...στις πρωτες μεγαλες δυσκολιες σε θεμα υγειας...καταληγουν στον δρομο οπως φαινεται στα παραπανω post!
ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΣΟΚ: Πώς εισάγονται τα καθαρόαιμα ζώα που αγοράζετε στην Ελλάδα
 










fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Στο Μενίδι και στα Λιόσια κυκλοφορούν κάτι αφήσες με ένα χαμένο πινσερ πω πρεπει να τις δω πάλι λες να είναι αυτό?
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να ειναι αυτο!
Του Δικεπαζ ειναι αρσενικο!
Θα ψάξω καμία να διαβάσω τι λέει σε κανένα μαγαζί γιατί αυτή της γειτονιάς μου βράχικε και δε!!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ειναι και ενα απο παλληνη που χαθηκε αλλά από όσο ειδα εχουν ποστάρει τον συνδεσμο του δικεπαζ στην αγγελια εξαφάνισης από κάτω