Καθηκοντα Προστασιας


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Εχω εναν κουταβι 5 μηνων και θα ηθελα να ρωτησω ειναι η καταλληλη ηλικια για να ξεκινηση την εκπαιδευση για καθηκοντα προστασιας.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
6 μηνών αρχίζουν τη βασική...κάνε πρωτα αυτά και μετά βλέπεις και για τα καθήκοντα προστασίας..
Είναι σαν να ρωτάς αν μπορέις να στείλεις ένα 10χρονο για μεταπτυχιακό.....
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Εάν βάλεις τη λέξη Εκπαίδευση στην Αναζήτηση θα σου βγάλει άπειρα άρθρα σχετικά...δεν είμαι ειδικός από αυτά που έχω διαβάσει πρέπει (ανάλογα με τη φυλή) να φτάσει το σκυλί 18 μηνών για να ξεκινήσει (εάν κριθεί ικανό) σωματοφυλακή. Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος.

Τι ακριβώς εννοείς εσύ λέγοντας "καθήκοντα προστασίας"?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
6 μηνών αρχίζουν τη βασική...κάνε πρωτα αυτά και μετά βλέπεις και για τα καθήκοντα προστασίας..
Είναι σαν να ρωτάς αν μπορέις να στείλεις ένα 10χρονο για μεταπτυχιακό.....
+100
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
6 μηνων και ακομα ετσι το εχεις??απο τα 5 του θα επρεπε να οπλοφορει!!!
περα απο την πλακα πρωτα βασικη και μετα βλεπεις.ας σου πει καποιος πιο ειδικος ομως!!
τι σκλυλο εχεις??
 




macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Ευχαριστω για την υποδειξη .Εχω αρχησει το διαβασμα εδω και λιγες μερες απο διαφορα σαιτ.Σιγουρα τα εχω μπερδευση λιγο,και για αυτο ρωταω εδω και εκει, και αντιμετοπιζω διαφορες καταστασεις και προσπαθω να βγαλω μια ακρη.Και σε ολα αυτα να εχεις και τις ειρωνιες απο καποιους.
Ευχαριστω και παλι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ρε φίλε-δεν σε ειρωνευτηκε κανείς-απλά δεν βλέπεις το ύφος του άλλου όταν γράφει κάτι...πλάκα κάνουμε...
σε ένα άλλο τόπικ κάποιος απάντησε ορθά κοφτά σταράτα και κάποιοι αντέδρασαν λές και έβρισε...

Εντωμεταξύ άμα το βάλεις κάτω η εργασιακή εκπαιδευση ξεκινάει απο την πρώτη στιγμή που παιρνεις το κουτάβι σπίτι
και εννοώ ότι πρέπει να φροντίζεις να μην αναπτυχθούν ανεπιθύμητες συμπεριφορές όσο είναι νωρίς και ταυτόχρονα να τσεκάρεις το κουτάβι γιατί μπορεί και να μην έχει αυτά που χρειάζονται τελικά οπότε τι να το παιδευεις αφού δεν?

Στον εκπαιδευτή που θα πάς για βασική καλύτερα να συζητήσεις ότι σκοπευεις να προχωρήσεις

Α ναι
και Διάβασμα!!!
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Απο οτι ξερω οταν ηταν στην κοιλια της μανας τους ολα τα κουταβια εκαναν ποιηση και χορο.Μερικα εκαναν και καρατε αλλα αυτα ηταν ακριβα,και τα αφησα να τα παρει κανας παλικαρας.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Με ειρωνευεσαι ε?
Θα φύγω και θα με ζητάς και θα παραπονιέσαι....
 






macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Καλα ποτε προλαβα και σε ειρωνευτικα και δεν το πειρα χαμπαρι.Τα παραπανω σχολια ηταν για αλλον και οχι για σενα που τουλαχιστον μου προτεινες και κατι.
Απο οτι καταλαβα ολα αυτα, το παιχνιδι με τα μπαλακια,πανακια,βολτες ,ειναι η αρχη της Βασικης
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το βασικότερο είναι να βρεις έναν εκπαιδευτή που θα σε καθοδηγήσει σωστά και στην Β/Υ αλλά και θα κρίνει αν το σκυλί είναι ικανό να παει παραπέρα!
Αυτός είναι που θα σου πει και τι βήματα θα πρέπει να κάνεις κάθε φορά!

Σκέψου οτι ενα σκύλος εκπαιδευμένος σε τέτοια καθήκοντα είναι σαν οπλισμένο πιστόλι και πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θα είναι απόλυτα ελέγξιμος από εσένα!
Πρέπει πάντως, να τα μελετήσεις όλα, να δεις τι ακριβώς είναι αυτή η εκπαίδευση κι αν πραγματικα την χρειάζεσαι!


Τελικά τι ράτσα είναι το κουτάβι;
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Oντος foibos εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα που να βρεις εκπαι/τη.Αλλος σου προτεινει πνιχτη,αλλος κολλαρο αλλος ολοι μαζοι γκρουπ θεραπη,αλλος φαι και υπομονη αλλος σου λεει φερτω και σε τοσες μερες θα ειναι το σκυλι ετοιμο.Ειναι και αυτοι σαν τα κουταβια απο τα πετ.
Την Β/Υ την χρειαζομαι για να μπορει ο σκυλος να εχει κοντρολ να αποκτηση καλη φυσικη κατασταση και να προστατευει τον περιβαλοντα χορο του σπιτιου.
Το κουταβι ειναι Great Dane μαυρο αρσενικο, Φαγανος,και, καλοπερασακιας.
 




macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Katerina ιδεες θελω και οχι ψυχομετριματα και μεταπτυχιακα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σίγουρα θέλει ψάξιμο να βρεις σωστό εκπαιδευτή!
ΑΥΤΟ το θέμα το έχεις διαβάσει;Θεωρώ ότι είναι αρκετά χρήσιμο!

Μεγάλο Δανό!Ενδιαφέρον!Γενικά είχα την εντύπωση ότι δεν πολυκάνουν για τέτοιου είδους εκπαίδευση!