Καθηκοντα Προστασιας


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω ρώτησα αν οι Δανοί εκπαιδεύονται για προστασία...(τα Golden ας πούμε δεν εκπαιδεύονται)... δεν είπα κάτι άλλο...
όσο για τα μεταπτυχιακά..είναι θέμα χιούμορ του καθένα μας...άλλοι έχουν και άλλοι δεν έχουν...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Κατερίνα αν πουλάς μούρη θέλω 2-3 κιλά γιατί μου έχει τελειώσει...:fan:
Όσο για χιούμορ,αν και έχω, αν είναι καλή η τιμή βάλε μου και λίγο απλό και αν βρίσκεται ρίξε μέσα και λίγο μπλάκ...:p


Εγώ δεν πιστεύω να γίνεται ο μεγάλος δανός σωματοφύλακας-είναι μάλλον πολύ αγαθός...
αλλά και για agility θα έλεγα ότι δεν γίνεται και τελικά υπάρχουν αρκετοί και μερικοί έχουν και διακρίσεις...βέβαια άλλο το agility και άλλο το bodyguard....
σίγουρα είναι κάτι ενδιαφέρον και περιμένω (στο μέλλον) νέα απο την πορεία του κουταβιού στα μονοπάτια της προχωρημένης εκπαιδευσης

Πρόσεχε τις αρθρώσεις του ε...

(φανταστείτε τώρα να μου γκρινιάξει ότι γρουσουζευω:D:D:D)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όχι, δεν πούλησα μούρη...μου τελειωσε πρόσφατα...
Και γω την ίδια άποψη έχω για τους Δανούς...ότι είναι μάλλον αγαθιάρικα..αλλά ρώτησα για καλό και για κακό.
Ποτέ δεν ξέρεις...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχω μια πολύ καλή εισαγωγής με προτεταμένα ζυγωματικά και θεληματικό πηγούνι-αν ενδιαφέρεσαι κάνε μου ένα π.μ.

Παρεπιμπτόντως δεν είμαι σίγουρος σε τι ακριβώς συνίσταται το "Καθήκοντα προστασίας"
Καλά το κατάλαβα ότι είναι bodyguard?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οι δανοί δεν είναι αγαθοί κάθε άλλο.... αγαθιαρηδες είστε εσείς και χμ..... οποιος σας ειπε οτι είναι αγαθοί...
οι μολοσσοί δεν χρειάζονται και δεν πρέπει να κάνουν εκπαιδευση προστασίας....
λειτουργούν αποτρεπτικά και μόνο με το μεγεθος τους... και αυτή είναι και η κατηγορία φύλαξης που κανουν....
είναι σκυλιά με εκρηκτικό ταπεραμέντο που στο μπαμ ..... πιθανα να μην ηρεμησουν άμεσα.... από την άλλη είναι αρκετά μεγαλόσωμα και δυνατά σκυλιά με αποτέλεσμα επιπλέον αυτοπεποίθηση και εκπαιδευση επιθεσης να τα καθιστά επικίνδυνα.....
macgats κανεις δε σε ειρωνευτηκε σε κανενα ποστ απλά ξαναδιαβασε τα όλα με κριτική σκέψη.... ( ειδικά του κκρανις...)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
macgats... ΄δωσε βάση στην καλή και σωστή κοινωνικοποίηση του....
και πίστεψε με.... εκείνοι που θα πλησιάζουν και θα χαιδέψουν με δέος ένα κουτάβι 8 μηνών και 80 cm... ύψος.....
κάνουν την καλύτερη εκπαίδευση στην μελοντική φύλαξη του σκύλου σου.....
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Δεν γκρινιαζω ουτε μουρμουραω.Δεχτω το καλαμπουρι και η πλακα .Αλλα οταν αυτη γινεται και με καποιες θετικες κρισεις ειναι ακομα καλητερα οπως η συμβουλη του Foibos για ενα αθρο και οπως εσυ Kokoni που μου λες για τις αθρωσεις.
Το χαπι παει κοπιδι.
Katerina χαιρομαι με αυτο που λες {Ποτε δεν ξερεις...}.
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
GRDANE ευχαριστω για την σωτηρια επεμβαση σου.Ηταν σαν να πλακωσε το ΙΠΠΙΚΟ.Αυτο που μου προτεινεις το εχω ιδη ξεκινηση ,παρκο, βολτα, χαδια με γνωστους και φιλους και βλεπω οτι εχεις δικιο.Και εκτος απο αυτα καθε μερα εχει παιχνιδι,με μπαλακια ,με πανακια,με μαλακο λουκανικο και γενικα γινεται ενας χαμως.
Ερωτηση¨? .Οταν τον παιζω και τον βαζω να κυνιγαει το πανακι ο τροπος που το προσεγγιζει ειναι σαν τα κυνηγιαρικα σκυλια που κανουν Φερμα.Το ζυγωνη σιγα-σιγα,βημα-βημα,η ουρα κακγελο οχι γιατι φοβαται αλα σαν να περιμενει το Θυραμα {πανακι} να κινηθη.
Ω3 στην διατρωφη του ειδη του εχω ξεκινηση.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τετοιου ειδους εκπαιδευση πρεπει να γινεται απο εκπαιδευτη.καλα κανεις κ παιζεις με πανακια κτλ αλλα μην προσπαθησεις κατι παραπανω κ σιγουρα θα πρεπει να περιμενεις μετα τους 18-20 μηνες ,αναλογα με τον χαρακτηρα του.επισης αλλο σωματοφυλακη κι αλλο φυλαξη χωρου.δεν ειναι μεσα στα χαρακτηρηστικα ταλεντα του δανου η φυλαξη.θα φυλαξει οπως ενα οποιοδηποτε αλλο σκυλι κ ισως κ χειροτερα λογω αυτοπεποιθησης που του δημιουργει το μεγεθος.για συναγερμο δε,ξεχαστε τον,δεν παιζει να γαυγισει.μην πονταρεις στο αποτρεπτικο του μεγεθος,αυτο ισχυει μονο οταν ο κακος τον δει.τον σωστο φυλακα ομως δεν πρεπει να τον βλεπει κανεις κατα τις ωρες εργασιας,ουτε κ να ειναι σε αυλη.πρεπει να ειναι μεσα στο σπιτι .

τι σκοπο εχεις ακριβως?εννοω για τι φυλαξη τον θες εσυ?την φυλαξη ειχες στον νου σου εξαρχης κ πριν τον παρεις?γιατι αν το ζητουμενο ηταν η φυλαξη,λαθος σκυλο επελεξες.προσεχε ποιον εκπαιδευτη θα συμβουλευτεις.υπαρχουν πολλα λαμογια εκει εξω,που θα αξιολογησουν το σκυλια σου σαν ικανο για φυλαξη,μονο κ μονο για να σου παρουν τα λεφτα.γνωμη μου αν επιμενεις για φυλαξη,να μην παρεις γνωμη μονο απο εναν κ σιγουρα να μην αφηνεις το ζωο σου εκει.μαζι θα πηγαινετε ,μαζι θα φευγετε.
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Lawrence σε ευχαριστω για τις παρατηρησης σου και τις συμβουλες σου .Το οτι ο σκυλος θα φυλαξει σαν ενα οποιοδηποτε αλλο σκυλι μου αρκει και με ικανοποιει.Τουλαχιστων να δικαιολογει το φαι που τρωει .Εγω θα κανω την προσπαθεια και αμα πετυχη πετυχε.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μαλλον δεν το εννοουσες ετσι οπως το πηρα,παρολα αυτα θα ρωτησω.κ αν δεν πετυχει?θα τον πεταξεις?οχι φανταζομαι.μην ψαχνεις στην εργασια να δικαιολογησεις το φαι του.στην τελικη δεν φταιει αυτος αν δεν τα παει καλα καπου που εσυ θες.το φαι του θα το δινεις επειδη σου κανει συντροφια κατα βαση κ τον αγαπας.ολα τα αλλα θα ερθουν.μην περιμενεις ενστικτα εχξτριμ κ θα σου προτεινα να μην τον ζορησεις να βγαλει κατι.ειναι κριμα κ μπορει να σου γυρησει κ μπουμεραγκ.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ έχω μια απορία macgats!
Aφού σε έννοιαζε η εκπαίδευση σε καθήκοντα φύλαξης, γιατί δεν επέλεξες μια φυλή που ταιριάζει περισσότερο;
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τώρα αν πω ότι η φράση "ο σκύλος πρέπει να δικαιολογεί το φαι που του δίνουμε"...μου τη σπάει αφόρητα...θα με πείτε κακιά και επιθετική.
Και αν κατά τη γνώμη του ιδιοκτήτη..."δεν μπορει να το δικαιολογήσει το φαί"...τι γίνεται?
Απολύουμε τον σκυλο και προσλαμβάνουμε άλλον ?????????
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κατερικανι εχω κανει αναλογη ερωτηση αν διαβασες,οπωτε δεν θα κατηγορηθεις για τιποτα!δεν χρειαζοντε εντασεις!δεν νομιζω να το εννοει κ ετσι ο φιλος.αν το εννοουσε ετσι θα επαιρνε καναρινι.
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Katerina σε αυτους τους καιρους δεν απολυουμε κανεναν, απλος τους αναγκαζομαι η να παρετηθουν η να αυτοκτωνισουν.Εξαλου ειναι ποιο Γαπικο και Δημοκρατικο.
Α.. και καναρινι εχω.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Εγω να δεις αποριες που εχω?
Θα σε ρωτήσω ξανά, μια και την 1η φορά που αφιέρωσα χρόνο στο θέμα σου, με ......ξέχασες (το λέω ευγενικά). Τι εννοείς καθήκοντα προστασίας?
Εάν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος, θα λάβεις πιό στοχευμένες απαντήσεις.
Το σίγουρο είναι ότι πριν διαλέξουμε σκύλο πρώτα από όλα πρέπει να έχουμε κατασταλάξει στο τι ζητάμε από το σκυλί και στο τι είμαστε διατεθειμένοι να του προσφέρουμε.

Μέχρι τώρα ξέρουμε ότι το σκυλί είναι ένα κούκλος μεγάλος Δανός ......του οποίου θέλεις να του "αναθέσεις" καθήκοντα προστασίας.
Ποντάρεις στην εξαίρεση.......και σε βλέπω να δίνεις πολλά χρήματα εισπράττοντας από το σκυλί (όσον αφορά τα καθήκοντα προστασίας) πολύ λίγα. Εύχομαι να κάνω λάθος, ή στα "καθήκοντα προστασίας" να εννοείς κάτι άλλο.....
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
dimitri 73 δεν σε ξεχασα ουτε σε σνομπαρα αλλα υπαρχουν και αλλες υποχρεωσεις ποιο σοβαρες.Δεν ανεφερα ποτε οτι ο σκυλος μου ειναι κουκλος,ομορφος και τραγουδιαρης.Λες το σκυλο να τον αγορασα στα κουτουρου,οχι βεβαια και για αυτο να εισαι σιγουρος οποτε δεν πονταρω στην εξαιρεση γιατι το σκυλι επιλεχτηκε για αυτη την αποστολη.
Τωρα οσο αναφορα τα χρηματα και αυτο ειναι προβλεξιμο μια και κοντα σε μενα υπαρχει καποιο κλαπ κοιναθλητισμου που θελω να πιστευω οτι γινεται σοβαρη δουλεια.
Εαν δεν πετυχη το ενχειρημα στην χειροτερη, θα εχω ενα σκυλο σε καλη φυσικη κατασταση και ισος καποια χαμενα ενστικτα βγουν στην επιφανεια,οποτε παλι κερδισμενος ειμαι μια και ποτε δεν μου αρεσαν τα σκυλια του καναπε.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το σκυλι επιλεχτηκε για αυτην την αποστολη?για φυλαξη?κ δεν πονταρεις στην εξαιρεση?με ποια κριτηρια εγινε αυτη?δεν θελω να στην πω,προς θεου,μην το παρεις ετσι κ μπουμε σε μια διχως ακρη κουβεντα κ κοντρα.απλα απο περιεργεια,ειδες κατι στο κουταβι που σου δειχνει οτι μπορεις να τον χρησιμοποιησεις για φυλακα?δεν ξερω ποιος εκπαιδευτης σε βοηθησε για αυτο,αλλα προσεχε πολυ τι ανθρωπος ειναι.μην καταφυγεις σε μεθοδους που απλα θα αγριεψουν το σκυλι κ θα δημιουργησουν ενα πλασμα διχως κριτηρια κ λογικη,την οση μπορει να εχει δλδ ενας σκυλος κ του δημιουργηθουν κ ψυχολογικα προβληματα.νομιζω οτι η επιλογη εγινε καθαρα με το κριτηριο του "αθλητικου" ογκου που διαθετει ο δανος κ του προλογου που πουλαει με αυτον στους γυρο του.αν θελεις τετοιο φυλακα με μια πολυ γενικη εννοια,τοτε οκ.ο δανος το πεις δεν το πεις,ειναι κουκλος.για τραγουδιαρη νομιζα οτι εχεις το καναρινι,κανουνε κ ντουετα?
 
Last edited:


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
lawrence καμια κοντρα.Τα κριτηρια επιλογης εγιναν απο τον εκτρωφεα που μου εφερε τον σκυλο απο το καταραμενο ....... ........ για καποιους.Αφου ειδαμε φοτ\ες απο γονεις ,παπουδες και ολο το σοι καταληξαμε .Τωρα τι ειδα στο κουταβι δωσε προσοχη στα εξεις.
Πως ειναι ο Κωστακης (απο τας Σερρας) καμια σχεση εντελως το αναποδο
Πως ειναι ο Τζεφρι ,καμια σχεση εντελως το αναποδο.
Πως ειναι η Αλεκα καμια σχεση ,εντελος το αναποδο.
Αυτο σε σκυλομεταφραση σηνεπαγεται οτι ειναι ζωιρος,νευρικος,και πειθαρχικος και καθολου Παρταλι του σαλωνιου.Ος προς τον εκπεδευτη τωρα εχω εντοπιση κατι αλλα θα εχω αποψη προς το τελος του μηνα μια και κανει στο χορο του καποια σεμειναρια με εναν αλλοδαπο εκπεδευτη και εχω σκοπο να παρακολουθησω σαν κοινο.Ελπιζω να μην πληρωσω για αυτο.
Α...καναρινια τελος εδω και καποιες μερες βρισκονται στα Σερρας στην πεθερα μου