Καθηκοντα Προστασιας




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
φιλε απο φωτογραφιες κατεληξες?θα με τρελανεις τελειως!!!!!!κ πηρες κ δανο.να πω οτι επαιρνες ρατσα με χαρακτηριστικο φυλαξης,να πω οκ,αλλα δανο?οι γονεις του ειναι εργασιακα σκυλια φυλαξης(το αποκλειω) η απλα αναπαραγωγης?επισης δεν καταλαβα ποιο ειναι το καταραμενο το....
το κουταβι για να δεις αν κανει για φυλαξη πρεπει να περασει καποια τεστ.το οτι ειναι ζωηρος κ πειθαρχημενος δεν λεει κατι.μαλλον λεει κατι αλλα δεν τα λεει ολα.θα σου πω να ενημερωθεις για ακομη μια φορα οσο πιο καλα μπορεις,γιατι φοβαμαι να μην σε ταισουν κουτοχορτο.προσεχε πολυ.
να σου ξαναπω ακομα,οτι ο φυλακας πρεπει να ειναι του σαλονιου κ οχι του μπαλκονιου,ουτε της αυλης.
στο σκυλι σου αρεσει να τρεχει κ να κυνηγαει,οχι να φυλαει τον χωρο του.προσεχε.μην τον ζορισεις τζαμπα.το να μαθει να δαγκωνει τσουβαλακι δεν τον βαφτιζει οπως θελουμε εμεις.
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
lawrence και αμα σου πω οτι ηταν και ασπρομαυρες οι φοτο τι εχεις να πεις.
Τωρα οσα αναφορα ρατσες με χαρακτηριστικα φυλαξης εχω δει και και κατι ΚΟΥΝΕΛΙΑ ο θεος να Φυλαει.
Καλο ειναι και το κουτοχορτο φτιαχνει pH.
Aυλη δεν υπαρχει στην ταρατσα τον εχω.
Παντος σε ευχαριστω για τις συμβουλες και για το ενδιαφερον σου,καποια πραγματα σοβαρα το λεω θα τα λαβω υποψην.
Α.. και το καταραμενο ειναι το γνωστο Καταραμενο ..... ...... (κρεμαλα)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Στην ταράτσα τι φυλάει - τον ηλιακό θερμοσίφωνα μπας και βγάλει πόδια και φύγει?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
macgats, απλα να γνωριζεις πως ο δανος ειναι ενας ευγενικος γιγαντα και τετοια αντιμετωπιση χρειαζετε απο μερους σου.Δεν θελει ψευτοπαλικαρισμου οπως και δεν κανει αυτος,θελει ''τιμια'' μεταχειριση οπως ειναι και αυτος ''τιμιος'' σκυλος.Μην ξεχνας οτι νοητικα αυτος ο σκυλος αργει πολυ να ωριμασει με οτι αυτο συνεπαγεται.
Θελει παντα να αισθανετε και να ειναι μελος της οικογενειας του και να συμμετεχει μαζι της.
Σιγουρα κανει για φυλαξη χωρου και θα προφυλαξει τον χωρο της οικογενειας του απο του αμοιρους εισβολεις.Αλλα μην τον βλεπεις ψυχρα σαν φυλακα αυτον τον σκυλο.
Τωρα τα υπολοιπα για τον τροπο επιλογης του και για τον τροπο διαβιωσης του τα προσπερνω.
(αν και δεν θα επρεπε).
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
vrmode Ναι αυτο κανει.Και εκτος απο τον ηλιακο φυλαει τα λαδια και τις πατατες.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
δεν ξερω αν σοβαρολογεις για την ταρατσα ελπιζω πως οχι ειδαλλως μαλλον καποια πραγματα δε σου τα ειπαν καλα ο μεγαλος δανος ειναι ιδιαιτερα συναισθηματικος και ακομα πιο εντονη την αναγκη του ανθρωπου και την συντροφικοτητα
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
greeby. Ολα οσα μου γραφεις τα γνωριζω, τα ακολουθω, και τα εφαρμοζω.Δεν ειμαι τοσο κουτος και απανθρωπος .
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
Γιατι μια χαρα ειναι ,βλεπει και την θαλασσα και τον χτυπαει και το αερακι,στρωνει και επιδερμιδα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μαλλον μας δουλευει....δεν εξηγητε αλλιως.ο δανος οπως ειπα κ πιο πριν,θα φυλαξει οπως ενα λαμπραντορ γι απαραδειγμα.δεν υπαρχει ιστορικο μεγαλου δανου με σκυλια εργασιας στην φυλαξη.δεν ειναι το ταλεντο του αυτο.οπως κ να εχει,μαλλον μουρη θες να πουλησεις στα φιλαρακια σου οτι εχεις μεγαλο δανο,μεγαλο φυλακα.δεν εισαι απανθρωπος ,αλλα εισαι ανιδεος.διαβασε κ μελετα την ρατσα.πατε περνετε σκυλια κ δεν ξερετε γιατι τα περνετε,μπαινετε σε ενα φορουμ κανετε ερωτησεις κ μας ειρωνευεστε κιολας.ασπρομαυρες φωτογραφιες?με δουλευεις?ειλικρινα δεν μπορω να σε καταλαβω.απο την αρχη ειχα διαθεση να σε βοηθησω να βρεις ακρη κ με ειρωνευεσαι κατ'αυτο το τροπο?ενημερωσου για τα σκυκλια φυλαξης κ τι σημαινει αυτο.ψαξε βρες πως γινεται η επιλογη αυτη.ελπιζω να μην σε κρεμασει ο δανος σου κ να μην τον ταλαιπωρησεις.στην ταρατσα ελπιζω να απλωνεις κ τα ρουχα σου να στεγνωσουν,οχι τιποτα αλλο ,για να δικαιολογει το σκυλι 20 γραμμαρια παραπανω ξηρα τροφη που θα του δινεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
vrmode Ναι αυτο κανει.Και εκτος απο τον ηλιακο φυλαει τα λαδια και τις πατατες.
Εγω πάντως έχω ένα θερμοσίφωνα Φυρογένη - με το που τον εγκατέστησα του 'κανα Βασική Υπακοή και δουλέψαμε κυρίως στο "Μείνε". Άξιζε τον κόπο γιατί δέκα χρόνια τώρα ο θερμοσίφωνας δεν το 'χει κουνήσει ρούπι!

Και παρεμπιμπτόντως τα λάδια δεν κάνει να τα βαράει ο ήλιος στην ταράτσα - για τις πατάτες δεν ξέρω...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αφού το έχεις ψάξει τόσο καλά, όσο λές..τοτε θα γνωρίζεις ότι ΕΙΔΙΚΑ οι Μ.Δανοί ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να περπατάνε η να τρέχουν σε τσιμέντο, πλακάκια και να ανεβοκατεβάινουν σκάλες μέχρι τουλάχιστον 1 έτους...χρειάζονται γρασίδι η μαλακό χώμα. ψχψ
Αν δεν το ήξερες....κάτσε να ενημερωθείς...γιατί πολύ φοβάμαι ότι όχι προστασία δεν θα έχεις..αλλά θα καταλήξεις και με ανάπηρο σκύλο...τον οποίο και λόγω μεγέθους και βάρους δεν θα μπορείς καν να τον μετακινήσεις...
(εκτός ότι ο νόμος απαγορέυει να μένουν τα σκυλιά σε ταράτσες)...
Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα φαντάζομαι.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
greeby. Ολα οσα μου γραφεις τα γνωριζω, τα ακολουθω, και τα εφαρμοζω.Δεν ειμαι τοσο κουτος και απανθρωπος .
Αν τα τηρεις τοτε εισαι οκ.
Μαλλον προσπαθεις να μας δουλεψεις.
 


macgats

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2010
56
0
greeby δεν προσπαθω να δουλεψω κανεναν ,μονοι τους καποιοι εκτηθονται και δεν το καταλαβαινουν.
Μαλλον φταιει η ΑΝΟΙΞΗ.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω δεν ειδα κανέναν από αυτούς που σου απάντησαν να εκτείθεται...μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
η ανοιξη φταιει μονο σε περιπτωσεις που εχουμε οι ιδιοι επιλεξει οτι θα δεν επισκεπτεται το μυαλο κ τον εγκεφαλο μας.δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανεναν,αλλα μαλλον εχει πολυ κρυο εκει που εισαι.κοιτα να βγεις απο την χειμερια ναρκη σου.προσωπικα εγω απο το θεμα αποφασιζω να απεχω.δεν ειναι δυνατον να προσπαθεις να βοηθησεις καποιον που απο μονος του εχει ζητησει βοηθεια κ να μιλαει ετσι.καλη τυχη στο κουταβι σου.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
.προσωπικα εγω απο το θεμα αποφασιζω να απεχω.δεν ειναι δυνατον να προσπαθεις να βοηθησεις καποιον που απο μονος του εχει ζητησει βοηθεια κ να μιλαει ετσι.καλη τυχη στο κουταβι σου.
+100000000
 




a.kostas

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2010
64
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
παιδια ειχα μεγαλο δανο τον οποιο εστειλα και τον εκπαιδευσαν για σωματοφυλακη ,εγινε φανταστικος σε οτι ειχε σχεση σε φυλαξη,αλλα ετυχε να του τριξει τα δοντια κανις και ο δανος ετρεχε να κρυφτει.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ετρεξε να φυγει η απλα προσπαθουσε να το αποφυγει?συνηθως προς τα μικροτερα σκυλια,τα πιο μεγαλα,δεν κινουνται επιθετικα ακομη κ αν τα μικρα επιτηθονται κανονικα.