Καινουργιο μελος [cane corso]


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σε ευχαριστώ για την απάντηση


Γιατί συμβαίνει αυτό; δε μπορεί να πυθαρχήσει η φυλή;
Σου τονιζω κ παλι "απ'οσο ξερω" γιατι απλα οταν ειχα ψαξει εγω καταλαβα οτι το πιασαρικο "εχει περασει ΒΥ" ειχε διαφορα απο το "εχει περασει εξετασεις για ΒΥ"
Δλδ οταν ρωταγα στα εκτροφεια κ μου λεγανε το πρωτο, πηγαινα να διευκρινησω κ το δευτερο κ δεν....
(Μονο μια σκυλα βρηκα που ειχε περασει εξετασεις ΒΥ)

Τωρα στο γιατι που ρωτας, δεν ξερω να σου απαντησω.
Εμενα μια χαρα μου φαινεται οτι πειθαρχουν απλα ισως (ισως=δεν εχω απο πρωτο χερι εμπειρια) να θελουνε περισσοτερο κοπο/χρονο απο αλλες ρατσες.
Ενα ερωτημα επισης ειναι ποσο μεγαλη χρησιμοτητα εχει η αποδειξη των γνωσεων της ΒΥ σε εναν σκυλο για την αναπαραγωγη του κ οχι γι αυτον τον ιδιο??
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαι να προσθέσω με πιο σκεπτικό λέω κακώς την μαλώνεις. Έχεις μια δυναμική όλο νεύρο κουτάβα και την μαλώνεις για κάτι φυσιολογικό. Το αποτέλεσμα θα είναι να δημιουργήσεις ένα νευρικό κουτάβι. Κάθε τι που κάνεις καθώς την μεγαλώνεις αποτυπώνεται πάνω της και το αποτύπωμα αυτό θα το δεις σε λίγο χρόνο στον χαρακτήρα της. Αν είναι καλό θα έχεις έναν σκύλο που θα χαίρεσαι και θα απολαμβάνεις. Αν είναι κακό θα κατηγορείς τον σκύλο γιατί δεν θα μπορείς να διακρίνεις τα δικά σου λάθη (όλοι αυτό παθαίνουν). Μην κάνεις του κεφαλιού σου λοιπόν και μείνε σε στενή επαφή με τον εκτροφέα σου.
 


Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Καναμε το δευτερο εμβολιο μας,βαλαμε μικροτσιπ και αμπουλα για τους ψυλλους
Ειμαστε ομορφα και καλα κοριτσια τωρα. :D
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Σου τονιζω κ παλι "απ'οσο ξερω" γιατι απλα οταν ειχα ψαξει εγω καταλαβα οτι το πιασαρικο "εχει περασει ΒΥ" ειχε διαφορα απο το "εχει περασει εξετασεις για ΒΥ"
Δλδ οταν ρωταγα στα εκτροφεια κ μου λεγανε το πρωτο, πηγαινα να διευκρινησω κ το δευτερο κ δεν....
(Μονο μια σκυλα βρηκα που ειχε περασει εξετασεις ΒΥ)

Τωρα στο γιατι που ρωτας, δεν ξερω να σου απαντησω.
Εμενα μια χαρα μου φαινεται οτι πειθαρχουν απλα ισως (ισως=δεν εχω απο πρωτο χερι εμπειρια) να θελουνε περισσοτερο κοπο/χρονο απο αλλες ρατσες.
Ενα ερωτημα επισης ειναι ποσο μεγαλη χρησιμοτητα εχει η αποδειξη των γνωσεων της ΒΥ σε εναν σκυλο για την αναπαραγωγη του κ οχι γι αυτον τον ιδιο??
Κατάλαβα, ευχαριστώ.
Καναμε το δευτερο εμβολιο μας,βαλαμε μικροτσιπ και αμπουλα για τους ψυλλους
Ειμαστε ομορφα και καλα κοριτσια τωρα. :D
Με το καλό και η πρώτη βόλτα!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καναμε το δευτερο εμβολιο μας,βαλαμε μικροτσιπ και αμπουλα για τους ψυλλους
Ειμαστε ομορφα και καλα κοριτσια τωρα. :D
Bαλατε μικροτσιπ η δηλωσατε το μικροτσι?
Κ αν βαλατε, ο εκτροφεας της γιατι δεν το ειχε βαλει πριν σας την δωσει!?:confused:
 


Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Bαλατε μικροτσιπ η δηλωσατε το μικροτσι?
Κ αν βαλατε, ο εκτροφεας της γιατι δεν το ειχε βαλει πριν σας την δωσει!?:confused:
Μαλλον για να γλυτωσει το 40-50ρι :)
Στον εκτροφεα τα κουταβακια πηγαν την ιδια ημερα που την πηρα και εγω
Μεχρι εκεινη την ημερα ηταν με την μητερα τους σε αλλο χωρο
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μαλλον για να γλυτωσει το 40-50ρι :)
Στον εκτροφεα τα κουταβακια πηγαν την ιδια ημερα που την πηρα και εγω
Μεχρι εκεινη την ημερα ηταν με την μητερα τους σε αλλο χωρο
Το σκυλι εχει pedigree?
 




Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Απλα δεν το εχω ακομη στα χερια μου.Οπως και οι αλλοι εξι ιδιοκτητες που ειχαμε παει να παρουμε τα κουταβακια.
Η θα μας σταλουν ταχυδρομικα ή το ποιο πιθανο να παμε να τα παρουμε εμεις οταν μας ειδοποιησουν.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι βεβαια εχει
Ωραια τοτε να την κανω ποιο συγκεκριμενη την ερωτηση:
Για να εκδοθει το pedigree προυποθετει ο σκυλος να εχει τσιπαριστει, γιατι πανω σε αυτο αναγραφετε ο αρθμος του τσιπ.
Αφου ο σκυλος τσιπαριστηκε απο σενα πως γινεται να εχει εδοθει pedigree?
Ισως καποιοι ποιο γνωστες να μας διαφωτισουνε.

Επισης απο την πλευρα του εκτροφεα, σου δινει εναν σκυλο χωρις "ταυτοτητα" κ λεω εγω τωρα κακοπροαιρετα οτι εσυ εχεις αγορασει κ ενα puppymill-αδικο πχ κ βαζεις το τσιπακι σε αυτο.
(θα μου πεις γιατι να το κανεις αλλα αυτο ειναι αλλο εργο)
Ξαφνικα θα μπορουσε "ο εκτροφικος κατα τα χαρτια σκυλος σουπερ-γεννεολογιας" που θα πας στην εκθεση,να ειναι ενα puppymill-αδικο κατα τ'αλλα συμπαθεστατο κουταβι!
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις πως στο λεω, αλλα πως εξασφαλιζει ο εκτροφεας οτι "μετα την απομακρυνση απο το ταμειο" εσυ θα κανεις αυτο που πρεπει??

Επισης αν δεν απατωμαι για ολα τα παραπανω, ειναι υποχρεωμενος βαση νομου να τσιπαρει τα σκυλια πριν τα δωσει......

Δεν τα λεω για να σε "χαλασω" αλλα μου εκαναν εντυπωση.....
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Και δεν έχεις την παραμικρή περιέργεια να μάθεις...? Με τον εκτροφέα τι συζητήσατε? Από ποιο εκτροφείο είναι η μικρή?
 








vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Επισης αν δεν απατωμαι για ολα τα παραπανω, ειναι υποχρεωμενος βαση νομου να τσιπαρει τα σκυλια πριν τα δωσει......
Κάπου το έχω ακούσει κι εγώ αυτό.
 


Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Δεν ξερω παιδια.Νομιζω οτι υπαρχει ενα περιθωριο που σου αφηνει ο νομος για να το τσιπαρεις.
 


spyrval

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2013
75
0
Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο εκτροφείο να πω κάτι που μου έκανε εντύπωση όταν πήρα τη δικιά μου κουτάβα. Είχαν συμπληρωθεί οι 2 μήνες αλλά ο εκτροφέας δεν είχε προλάβει να βάλει το τσιπάκι. Από την ανυπομονησία μου (ήταν και Παρασκευή) του είπα δώστο και θα το βάλω εγώ το τσιπάκι. Διακριτικά επέμεινε να το βάλει αυτός ενώ θα μπορούσε να γλυτώσει τα χρήματα. Κατάλαβα λοιπόν ότι δεν εμπιστευόταν ότι εγώ μπορεί να έπαιρνα το σκυλί, να μην του έβαζα ποτέ μικροτσίπ και κάποια στιγμή ακόμα και να το παρατήσω..
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Στην δήλωση της γέννας, δεν χρειάζεται τα κουτάβια να έχουν microchip. Μόνο για τους γονείς είναι απαραίτητο...