Καινούργιο μέλος στην οικογένεια


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
@kasi Kai @dimitris_27 ευχαριστώ !! Τώρα μπορώ να μιλήσω με ηρεμία !!! Τα καταλαβαίνω οκ .. Η πείτε με ξεροκεφαλι .. Αν πάρω από αντιπροσωπεία το αμάξι με καλύπτει εκείνη για το οτιδήποτε πάθει .. Άρα μήπως και ο εκτροφέας αν πεθει κάτι ο σκυλάκος θα μου τον αλλάξει ;; Γιατί κάποιος ανέφερε ότι οι σοβαροί εκτροφείς δεν τα κάνουν αυτά ...
κανεις δεν ειπε οτι δεν τα κανουν, μα για αυτο θελει ψαξιμο και επιμονη και να εισαι εξυπνος στις κινησεις που θα κανεις.
Ο εκτροφεας οπως και η αντιπροσωπεια προσφερουν εγγυησεις. Ο (σωστος) εκτροφεας θα σου δειξει το γεννεολογικο δεντρο του σκυλου, τις εξετασεις των σκυλων του, θα μπορεις να ψαξεις και ο ιδιος τα σκυλια απο τα οποια καταγεται το κουταβι σου, θα ξερεις πανω κατω τι περιμενεις... Μπορεις να επικοινωνησεις με αλλους ανθρωπους που εχουν παρει σκυλο απο κει, να δεις τα σκυλια τους, να ρωτησεις αν ειναι ευχαριστημενοι και πολλα αλλα..
Δεν τιθεται θεμα αντικαταστασης του ζωντανου, απορω πως το σκεφτηκες.. και ακομα αν στο προτεινει καποιος, θα απορουσα με τι καρδια αντικαθιστας ενα κουταβι?!?!?!?
Αλλα επειδη μιλαμε για καθαροαιμα .. και για χρηματικο ποσο που στην ουσια θα επενδυσεις (αλλιως παρε ημιαμο εντελως δωρεαν, ουτε εκει θα πεσεις και πολυ εξω, αλλα δεν θα το εχεις πληρωσει) θες τις περισσοτερες εγγυησεις.. αυτες οι εγγυησεις δεν αφορουν μονο την υγεια αλλα και τον χαρακτηρα. Οτι αυτο που διαβαζεις στο ιντερνετ για την φυλη θα γινει το κουταβι που μεγαλωνεις..

Ο ιδιωτης τι εγγυησεις θα σου δωσει? Αυτα που θα σου πει? και εσυ θα τον πιστεψεις?
 


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
@kasi αν διάβασες είπα ότι δεν θα μπορούσα να αντικαταστήσω τον σκύλο .... Και να κάνω άλλη Μια ερώτηση πόσοι από εδώ μέσα που μιλάνε και λένε για το τι ειναι νόμιμο η όχι έχουν ένα μποξέρ και του έχουν κόψει την ουρά ενδεχόμενος και τα αυτιά ...;; Η πόσοι έχουν ένα πίτμπουλ και του έχουν κόψει τα αφτια ;
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Η κοπή αυτιών και ουράς απαγορεύεται πλέον δια νόμου στην Ελλάδα. Εννοείται πως όποιος έχει σκύλο φυλής στην οποία συνηθιζόταν το κόψιμο, αν τον απέκτησε από εκτροφέα μετά την εφαρμογή του νόμου το σκυλί είναι ακέραιο. Και επειδή με ρώτησες προσωπικά αν έχω μπόξερ σε προηγούμενό σου μήνυμα, το σκυλί μου είναι ακέραιο όπως και όλα τα εκτροφικά κουτάβια τέτοιων φυλών από τότε που ψηφίστηκε ο νόμος και μετά. Προφανώς λοιπόν αναφέρεσαι σε σκυλιά από γέννες ιδιωτών ξεκάθαρα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Kasi μου, δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Καταλαβαίνω πως το λες και γιατί το λες, αλλά όλα είναι πιθανότητες.

Με αγάπη το λέω, μη με παρεξηγήσεις. :)

Μειώνεις όσο μπορείς με τις επιλογές σου τις πιθανότητες για τα αρνητικά και τις αυξάνεις για τα θετικά.

Ένας ιδιώτης ή ένας έμπορος, όλα αυτά τα αφήνει στην τύχη.
 


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
Η κοπή αυτιών και ουράς απαγορεύεται πλέον δια νόμου στην Ελλάδα. Εννοείται πως όποιος έχει σκύλο φυλής στην οποία συνηθιζόταν το κόψιμο, αν τον απέκτησε από εκτροφέα μετά την εφαρμογή του νόμου το σκυλί είναι ακέραιο. Και επειδή με ρώτησες προσωπικά αν έχω μπόξερ σε προηγούμενό σου μήνυμα, το σκυλί μου είναι ακέραιο όπως και όλα τα εκτροφικά κουτάβια τέτοιων φυλών από τότε που ψηφίστηκε ο νόμος και μετά. Προφανώς λοιπόν αναφέρεσαι σε σκυλιά από γέννες ιδιωτών ξεκάθαρα.
Ξέρω τους νόμους ... Αν ήθελα να πω για το δικό σου θα το έλεγα ξεκάθαρα ... Είπα πόσοι από εδώ το έχουν κάνει !!! Και μη μου πεις ειναι παρά πολλοί .....
 




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
@Stellas τόσα μέλη εδώ προσπάθησαν να σου εξηγήσουν γιατί είναι κακή ιδέα να πάρεις σκύλο από γέννα ιδιώτη. Σου παρέθεσαν πάρα πολλά επιχειρήματα για να στηρίξουν την άποψή τους. Και εσύ τι κάνεις; Κολλάς στην κόντρα σχετκά με το αν είναι φιλόζωοι, αν ακρωτηριάζουν τα ζώα τους, αν κάποιοι ειρωνεύτηκαν και ισχυρίζεσαι ότι βγάζουν χολή. Διότι αντεπιχειρήματα δεν έχεις. Θέλεις να το κάνεις; Θα το κάνεις. Κανένας δε μπορεί να σε αναγκάσει να απευθυνθείς σε εκτροφέα, στο ξαναείπα αυτό. Αν βάλεις κάτω τα πράγματα θα δεις ότι όσα σου προτάθηκαν είναι προς ώφελος τόσο δικό σου όσο και του μελλοντικού σου σκύλου. Αν δεν θέλεις να το δεις κανένας δυστυχώς δε μπορεί να σε αναγκάσει.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Yorkaddict φυσικα το σωστο ειναι οπως το περιγραφεις εσυ!
Απλα οταν ο αλλος ακουει την λεξη πιθανοτητες.. λεει, ελα μωρε σιγα..
οταν μετα αυτες τις πιθανοτητες τις πληρωνει σε γιατρους εκπαιδευτες κτλ... προτιμα τις εγγυησεις..
(ειμαι σιγουρη παλι καταλαβες τι θελω να πω )
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τί κάθεσαι και το συζητάς αφού έχεις καταλάβει και τι σου λέμε και τι ακριβώς θες να κάνεις εσύ; Όλα τα άλλα είναι μπούρδες. Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως στα γράφουμε. Θέλεις κάτι διαφορετικό για τους όποιους λόγους. Ε κάντο λοιπόν. Και χαλάρωσε λίγο με τον τόνο και τον τρόπο σου. Μπήκες σ' ένα κυνοφιλικό φόρουμ. Τί σκ@τά περίμενες ν' ακούσεις;;; Να σου πούνε να χαίρεσαι το σκύλο από πάππυ μιλ ή μπιμπ; Whatever!
 




Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
@Grifos μάλλον ΕΣΥ έχεις λάθος τροπο .. Δεν εκφραστικά όπως ΕΣΥ .... Και ακριβώς για αυτό ... Επειδή μπήκα σε ένα κυνοφιλικο φόρουμ όπως λες ...βλέπω ότι είσαστε της απόψεις πάρε από εκτροφέα μόνο και τα αλλά ας ψοφήσουν ... Μπράβο τότε !!! Ωραία δώσατε τις συμβουλές περί εκτροφείου κτλ ... Δεν έχω δει τπτ άλλο όμως .... @vasgial τον σκύλο δεν θα τον αγοράσω ....
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Αντε πάλι, επιχειρήματα ΜΗΔΕΝ και το έχεις ρίξει στις κατηγορίες και τα βαριά λόγια. Οποιος θέλει καθαρόαιμο σκυλί παίρνει από εκτροφέα. Οποιος δεν θέλει καθαρόαιμο υιοθετεί σκυλάκι που ψάχει σπίτι (από καταφύγιο, απ το δρόμο κλπ). Κανείς δε σου είπε να ψοφήσουν τα άλλα σκυλάκια, αν είναι δυνατόν! Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι όταν στηρίζεις ανθρώπους που ΒΑΖΟΥΝ τα σκυλιά τους να ζευγαρώνουν χωρίς να έχουν ΚΑΜΜΙΑ γνώση συντηρείς αυτή την κατάσταση; Το καταλαβαίνεις ότι τους στηρίζεις να ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ να το κάνουν; Τι άλλο θέλεις να δεις δηλαδή σε ένα κυνοφιλικό φόρουμ; Να υποστηρίζουμε τον κάθε ανεύθυνο που ζευγαρώνει τη σκύλα του βοηθώντας τον να ξεφορτωθεί τα κουτάβια, ώστε να συνεχίσει να κάνει κ άλλες ανεύθυνες γέννες; Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο δεν είναι ηθικό να αγοράζεις από πετ σοπ, συντηρείς την εκμετάλλευση! Τι άλλο περιμένεις να δεις; Και τέλος πάντων αφού δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις τίποτα περισσότερο απ όσα πιστεύεις, κάνε αυτό που έχεις ήδη αποφασίσει και τελειώνει το θέμα, αν είναι δυνατόν πια.
 


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
Αντε πάλι, επιχειρήματα ΜΗΔΕΝ και το έχεις ρίξει στις κατηγορίες και τα βαριά λόγια. Οποιος θέλει καθαρόαιμο σκυλί παίρνει από εκτροφέα. Οποιος δεν θέλει καθαρόαιμο υιοθετεί σκυλάκι που ψάχει σπίτι (από καταφύγιο, απ το δρόμο κλπ). Κανείς δε σου είπε να ψοφήσουν τα άλλα σκυλάκια, αν είναι δυνατόν! Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι όταν στηρίζεις ανθρώπους που ΒΑΖΟΥΝ τα σκυλιά τους να ζευγαρώνουν χωρίς να έχουν ΚΑΜΜΙΑ γνώση συντηρείς αυτή την κατάσταση; Το καταλαβαίνεις ότι τους στηρίζεις να ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ να το κάνουν; Τι άλλο θέλεις να δεις δηλαδή σε ένα κυνοφιλικό φόρουμ; Να υποστηρίζουμε τον κάθε ανεύθυνο που ζευγαρώνει τη σκύλα του βοηθώντας τον να ξεφορτωθεί τα κουτάβια, ώστε να συνεχίσει να κάνει κ άλλες ανεύθυνες γέννες; Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο δεν είναι ηθικό να αγοράζεις από πετ σοπ, συντηρείς την εκμετάλλευση! Τι άλλο περιμένεις να δεις; Και τέλος πάντων αφού δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις τίποτα περισσότερο απ όσα πιστεύεις, κάνε αυτό που έχεις ήδη αποφασίσει και τελειώνει το θέμα, αν είναι δυνατόν πια.
Αυτό λέω και εγω αν ειναι δυνατόν ... Από χθες άλλο ζήτησα να μάθω.... Αν έχεις να προτείνεις κάτι σε τροφή καλώς ... Αν πάλι έχεις ζήσει με τέτοιο σκύλο και θες να μοιραστείς την εμπειρία σου πάλι καλώς .... Για να μπεις στο θέμα και για να καταλάβεις τι ρωτάω .... Όλα τα υπόλοιπα τώρα τα δέχομαι όπως πρέπει κ ΕΣΥ να δεχτείς αυτό που έχω αποφασίσει.... Τώρα για το ποιον θα στηρίξω η όχι ειναι δικό μου θέμα ... Θα προτιμούσατε να έλεγα ψέματα στην αρχή να το έπαιζα γ@μ@τη ότι το πήρα από εκτροφείο και όλα καλα .... Τότε θα έπαιρνα τις απαντήσεις μου μάλλον .. Έτσι δεν ειναι ;;;
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αααααα.. εγω καταλαβα οτι θα τον πληρωσεις τον σκυλο... (οχι οτι αλλαζει τιποτα περι καθαροαιμιας )
Ε, Stellas , τοτε πηγαινε βρε παιδι μου βρες εκεινο το εκτροφειο και ρωτα οσα θες να μαθεις.. καλυτερα να το κανεις πριν παρεις το σκυλο.
Οσον αφορα την τροφη, υπαρχουν πολλες καλες κουταβισιες τροφες.. ξεκινα με αυτη που εδινε η ιδιοκτητρια και βλεπεις.
Βασικα πρεπει να μαθεις να διαβαζεις την συσταση της καθε τροφης, δεν ειναι δυσκολο, και μετα να βλεπεις αν η τροφη καθεται καλα στον σκυλο.

Βρε παιδια, φτανει!!
... το να τα λεμε 15.000 φορες δεν θα αλλαξει τιποτα, καλυτερα να μεινει στο φορουμ και θα τα μαθει στην πορεια.. αμα φυγει και δεν ξαναμπει ποτε ειδικα νευριασμενη ειναι χειροτερο για ολους.
 


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
Τότε δε θα είχες αυτές τις απορίες γιατί θα σου τις είχε λύσει προ πολλού ο εκτροφέας σου.
Εντάξει ... Ότι θελουμε λέμε ... Δηλαδή όσοι ζητάνε την γνώμη σας σημαίνει ότι δεν έχουν μιλήσεις με εκτροφέα η με κάποιον άλλον ... Οκ βαρέθηκα να ασχολούμαι με οτιδήποτε άσχετο πέρα από αυτό που θέλω ... Είπα θέλω κ άλλες εμπειρίες ... Τι ειναι αυτό που δεν έχεις καταλάβει ;

Αααααα.. εγω καταλαβα οτι θα τον πληρωσεις τον σκυλο... (οχι οτι αλλαζει τιποτα περι καθαροαιμιας )
Ε, Stellas , τοτε πηγαινε βρε παιδι μου βρες εκεινο το εκτροφειο και ρωτα οσα θες να μαθεις.. καλυτερα να το κανεις πριν παρεις το σκυλο.
Οσον αφορα την τροφη, υπαρχουν πολλες καλες κουταβισιες τροφες.. ξεκινα με αυτη που εδινε η ιδιοκτητρια και βλεπεις.
Βασικα πρεπει να μαθεις να διαβαζεις την συσταση της καθε τροφης, δεν ειναι δυσκολο, και μετα να βλεπεις αν η τροφη καθεται καλα στον σκυλο.

Βρε παιδια, φτανει!!
... το να τα λεμε 15.000 φορες δεν θα αλλαξει τιποτα, καλυτερα να μεινει στο φορουμ και θα τα μαθει στην πορεια.. αμα φυγει και δεν ξαναμπει ποτε ειδικα νευριασμενη ειναι χειροτερο για ολους.
@kasi σε ευχαριστώ ... Αλλά πραγματικά χάθηκε όλη η διάθεση που είχα ... Και το φόρουμ το παρακολουθώ πολλούς μήνες ... Αλλά μάλλον έκανα λάθος ... Αλλιώς το είχα καταλάβει !!
 
Last edited by a moderator: