Καινούρια τροφή με υψηλή πρωτεϊνη τύπου orijen.




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν θεωρείται όχι. Το ρύζι είναι πολύ "υποαλεργικό". Το καστανό έχει πάντως περισσότερες βιταμίνες (θετικό δηλαδή σε τροφή).
 




skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει και έχω διαβάσει (έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο της applaws) η διαφορά της με την orijen είναι οτι περιέχει πρεβιοτικά και εκεί είναι η μεγάλη της διαφορά....
(δεν κάνει διάρροιες) αλλά ας το δούμε στην πράξη εγώ έχω πάρει applaws και την δοκιμάζω οπότε θα σας πω την γνώμη μου.... αν και του δίνω την Arden grange lamb/rice και είμαι καταευχαριστημένος με όλα (κόπρανα-τρίχωμα-αναπνοή)......
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει και έχω διαβάσει (έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο της applaws) η διαφορά της με την orijen είναι οτι περιέχει πρεβιοτικά και εκεί είναι η μεγάλη της διαφορά....
(δεν κάνει διάρροιες) αλλά ας το δούμε στην πράξη εγώ έχω πάρει applaws και την δοκιμάζω οπότε θα σας πω την γνώμη μου.... αν και του δίνω την Arden grange lamb/rice και είμαι καταευχαριστημένος με όλα (κόπρανα-τρίχωμα-αναπνοή)......
Και η οrijen εχει προβιοτικά....
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Ε τότε γιατί κάνει διάρροιες ρε παιδιά??? η αλήθεια είναι τα μεγάλα ποσοστά κρέατος δεν είναι καλό.... και αυτά που λένε ότι μια τροφή δεν πρέπει να έχει καλαμπόκι είναι ένας μύθος....Πρέπει να υπάρχουν αλλά όχι σε μεγάλα ποσοστά και να μην είναι το πρώτο συστατικό της τροφής.... ρωτήστε κτηνίατρο να σας πει.... εκτός αν κάποιος σκύλος είναι αλεργικός στο καλαμπόκι...τότε αλλάζει....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ε τότε γιατί κάνει διάρροιες ρε παιδιά??? η αλήθεια είναι τα μεγάλα ποσοστά κρέατος δεν είναι καλό.... και αυτά που λένε ότι μια τροφή δεν πρέπει να έχει καλαμπόκι είναι ένας μύθος....Πρέπει να υπάρχουν αλλά όχι σε μεγάλα ποσοστά και να μην είναι το πρώτο συστατικό της τροφής.... ρωτήστε κτηνίατρο να σας πει.... εκτός αν κάποιος σκύλος είναι αλεργικός στο καλαμπόκι...τότε αλλάζει....
Δεν ισχύουν αυτά που λες.... διάβασε την ενότητα της διατροφής και θέσε τις ερωτήσεις σου στα αντίστοιχα νήματα. :)
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
οκ ο καθένας έχει τις δικές απόψεις δεν διαφωνώ ειναι κατανοητό..... :) απλα καποιες εταιρειες μας εχουν κανει πλυση εγκεφαλου για τις τροφες τα καλαμποκια κ.λ.π.:(
κάνε μια σοβαρή συζητηση με εναν αντικειμενικο κτηνιατρο να σου πει...... αλλα πρόσεχε τη λεω αντικειμενικό;)
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Δεν ισχύουν αυτά που λες.... διάβασε την ενότητα της διατροφής και θέσε τις ερωτήσεις σου στα αντίστοιχα νήματα. :)

ΟΚ σεβαστο αυτο που λεσ....:)
απλαν αν θελεις ελα να το δουμε το θεμα... που εχεις ενσταση σε αυτα που ειπα???
παντα φιλικα....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να το δούμε, αλλά σε άλλο θέμα. Εδώ μιλαμε για τη συγκεκριμένη τροφή. Επίσης κάθε ένα απο τα θέματα που θίγεις, έχει συζητηθεί κατα κόρον (πχ διάρροιες, υψηλή πρωτεϊνη, καλαμπόκι, καθώς και το κατα πόσον ο κτηνίατρος είναι ειδικός για να σου μιλήσει για διατροφή). Οσο για το πως καταλαβαινεις αν ένας κτηνίατρος είναι αντικειμενικός ή όχι, το θέμα τείνει προς τη φιλοσοφία.

Γι'αυτό σου είπα παραπάνω να θέσεις τις ερωτήσεις σου σε σχετικά νήματα προκειμένου να μη βγαινουμε off topic εδω που συζητάμε για την applaws.
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Να το δούμε, αλλά σε άλλο θέμα. Εδώ μιλαμε για τη συγκεκριμένη τροφή. Επίσης κάθε ένα απο τα θέματα που θίγεις, έχει συζητηθεί κατα κόρον (πχ διάρροιες, υψηλή πρωτεϊνη, καλαμπόκι, καθώς και το κατα πόσον ο κτηνίατρος είναι ειδικός για να σου μιλήσει για διατροφή). Οσο για το πως καταλαβαινεις αν ένας κτηνίατρος είναι αντικειμενικός ή όχι, το θέμα τείνει προς τη φιλοσοφία.

Γι'αυτό σου είπα παραπάνω να θέσεις τις ερωτήσεις σου σε σχετικά νήματα προκειμένου να μη βγαινουμε off topic εδω που συζητάμε για την applaws.

την εχεις ταισει εσυ?
 




dimitris_gr

Active Member
3 Φεβρουαρίου 2011
33
1
Καλησπερα παιδιά και απο εμενα.

Εγω εχω 3 σκυλακια, φυλακες στο σπιτι μου, 2 Βελγικα Λυκοσκυλα, και εναν Ελληνικο ποιμ.

το ενα θυλικο μου ειναι 18μην, το αλλο αρσενικο ειναι 6 μηνων (παιδι της θυλ) και το Ελληνικο ποιμ. ειναι 14 μην.

Στην θυλικια την μεγαλη εχω δοκιμασει απεστευτα πραγματα για να δω τι τελικα μπορει να φαει και τι της αρεσει... γενικα ειχα πεδευτει παρα πολυ, και μετα πολυ κοπου, βρηκα την Royal canin ολα καλα... μεχρια που το σκυλακι αρχιζε και ξυνοταν σαν τρελο... παει και αυτη.
Μετα απο πολυ κοπο, εφτασα στην TONUS με γευση ψαρι, που την τρωνε ολα και τους αρεσει...

Ομως ολοι λενε οτι θεωρειτε τροφη σκουπιδι, και η αληθεια ειναι οτι το ξερω... λογο της τιμης της, 32€/15kg.

Ετσι λογω οτι τα σκυλια μου πραγματικα τα αγαπαω, δεν ειναι μονο οτι μου προσφερουν τις υπηρεσιες τους (τα 2 μεγαλα ειναι εκπαδευμενα, το θυλικο ειναι εκπαδευμενο σωματοφυλακας) αλλα ειναι και μελοι της οικογενειας μου, ειπα να τους δωσω την καλυτερη, και ετσι επελεξα την Orijen (Regional RED).

Ειναι κατι που θα πρεπει να προσεχω σε μια τετοια αλλαγη;

Η αληθεια ειναι οτι με την προηγουμενη τροφη, τους γεμιζα 3 Μπωλ, και ειχαν παντα τροφη, ομως τοωρα μου ειπε ο πωλητης ΝΑ ΜΗΝ το κανω και να τα ταιζω σωστα, αναλογως κιλων.

Πρεπει να προσεξω κατι;

Εκανα σωστα με την αλλαγη αυτη;

Ευχαριστω
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Προσωπικά πιστεύω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή, θεωρώ ότι η Orijen είναι ίσως η καλύτερη τροφή.
Βέβαια η regional red είναι πανάκριβη, μπορείς να δώσεις την adult και large puppy αντίστοιχα για το μικρό.
Όπως ίσως θα ξέρεις, θέλει σταδιακή αλλαγή, για 1-2 μέρες 75% παλιά/25% καινούργια, για άλλες 1-2 μέρες 50%/50%, για άλλες 1-2 μέρες 25%παλιά/75% καινούργια και μετά μόνο Orijen.
Αν περάσει ένα λογικό χρονικό διάστημα και δεν τους πειράξει, τότε είσαι ΟΚ...:)
 


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
kopriti μπορείς να μου πεις που την πουλάνε να κάνω μια δοκιμή; Αν και είμαι του ωμού θέλω να βρώ μια ξηρά για όταν δεν μπορώ να δίνω ωμό. Αν απαγορεύεται από τους κανονισμούς στείλε μου ένα p.m plz!
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τrickius

Αν θελεις μπορεις να παρεις την εταιρεια που την εισαγει,να πεις την περιοχη σου και να σου πουν ποιος πουλαει.
Τηλ 210 6630800
 






molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
applaws παιρνει μια φιλη μου κονσερβες για την γατα της κ μου εχει πει πως ειναι πολυ καλη αν κ ακριβη αλλα αυτο που με κολαει ειναι πως μου ειπε πως η ξηρα της ειναι χαλια .
βασικα ξερεις κανεις που θα βρουμε κονσερβακια για σκυλο που πρεπει να ειναι πολυ καλα αν και με τα αnimonda που του δινω ειμαι ευχαριστημενος