Καινούριος ιδιοκτήτης ενηλίκου Αkita inu


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Καλώς ήρθες και απο αυτά που διαβάζω κάπου το έχεις χάσει το θέμα περί εκτροφής.Ακόμα το σκυλάκι σου αν δεν έχει pedigree δεν θεωρείται καθαρόαιμο για αυτό μην το τονίζεις συνέχεια και να μοιάζει λοιπόν σε ακίτα δεν μπορείς να το αποδείξεις.Έτσι αποκλείεται το σκυλί σου για ζευγάρωμα γιατί θα κάνει κακή εκτροφή και πάλι όμως αν έχει χαρτί δεν σημαίνει πώς πρέπει εκτός αν επικοινωνήσεις με τον εκτροφέα σου.
Τώρα ανέφερες πώς είχε δύο αφεντικά πιό πρίν που ο καθένας δεν ήξερε τι του γίνεται και την παράτησαν.Ελπίζω να την προσέχεις και να την αγαπάς και κανέ της ένα καλό και μην ξανα ζευγαρώσεις δηλαδή στείρωσε την αφού μόνο κακό θα προκαλέσεις.Μα να διαβάζω πώς την ζευγάρωσε ο ένας απο αυτούς και μετά αφού πήρε τα κουτάβια της την έδιωξε και πώς την δεύτερη φορά έγινε με ένα λαμποραντόρ ξαφνικά,καλά το μυαλό του που το είχε αυτός!όσο για τον κτηνίατρο βρές άλλον γιατί αυτός δεν ξέρει τι λέει και απο όσο κατάλαβα περιμένετε τα κουτάβια να βγούν ακίτα και με τον χαρακτήρα της φυλής,με αυτό το πλευρό να κοιμάσται.Τέλος αυτό που μένει είναι να αγαπάς την σκυλίτσα σου και ξεκίνα διάβασμα γιατί έχεις πολλά να μάθεις και εκτροφέας αν θέλεις να γίνεις τόσο πολύ ξεκίνα πήγαινε σε εκθέσεις όπως του σουκου που μας πέρασε και άρχισε να ρωτάς εκτροφείς.Δεν γίνεται όποιος ζευγαρώνει απο την μία μέρα στην άλλη εκτροφέας αλλιώς θα είχαμε πρόβλημα.

Μήν ξεχνιόμαστε κιόλας ανέβασε μερικές φωτογραφίες να την δούμε.;)
 
Last edited:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες.
Τονιζεις και ξανατονιζεις για την καθαροαιμη σκυλιτσα σου που δεν εχει καν pedigree. Πρωτο λαθος!
Εχεις σκοπο να ξαναζευγαρωσεις την αγνωστου προελευσεως σκυλιτσα σου, ενω εχει ηδη κανει 2 ανευθυνες γεννες. Δευτερο λαθος!
Θελεις να γινεις εκτροφεας και δεν ξερεις καν την σημασια του pedigree και γιατι ειναι τοσο σημαντικο και οχι απλα για να πουλησεις ευκολα τα κουταβια ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ αυτο ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να σε νοιαζει. Λαθος τριτο!!!!!!
Εχει πολυ διαβασμα μπροστα σου γιατι δεν ξερεις ουτε τα βασικα.
Μπραβο που υιοθετησες την μικρη σου και της δεινεις μια ευκαιρια για να ζησει μια ομορφη ζωη. Ελπιζω να μεινεις εδω μεσα και να καταλαβεις καποια πραγματα που τα εχεις τελειως λαθος στο μυαλο σου.
Να την χαιρεσαι!!
 


dipar

Active Member
5 Φεβρουαρίου 2013
32
7
επειδη ακομη ειμαι απειρος στην εκτροφη των σκυλιων και συγκεκριμενα των ακιτα νομιζα πως με το ζευγαρωμα αυτο θα υπηρχε θεμα με τα γονιδια και πως τα κουταβια θα εβγαιναν παλι ημιαιμα λαμπραντορ-ακιτα ακομη και η καινουρια γεννα γινοταν με καθαροαιμο ακιτα και η κτηνιατρος μου με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα....οσο για το pedigree πιστευω πως δεν ειναι το χαρτι και η πιστοποιηση που κανει εναν σκυλο αλλα η αγαπη και η αφωσιωση σε αυτο καθως τετοια χαρτια υπαρχουν και πλαστα και αν θα επρεπε να αποκτισω τετοια πιστοποιηση που στο μελλον θα αποκτησω θα ειναι μονο και μονο για να μπορω να πουλισω τα κουταβια μου αφου δυσκολα πολουντε χωρις αυτην...η μονη σωστη και εχεμηθη πιστοποιηση κατα την γνωμη μ ειναι ενα τεστ dna και διασταυρωση στοιχειων με το fci νομιζω πως ετσι λεγετε :)
ενα μεγαλο μπραβο σε ενα 17χρονο παιδι με αξιες και ιδανικα,που εχει αποφασισει να γινει ενας υπευθυνος εκτροφεας...whatever....
 




mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
επειδη ακομη ειμαι απειρος στην εκτροφη των σκυλιων και συγκεκριμενα των ακιτα νομιζα πως με το ζευγαρωμα αυτο θα υπηρχε θεμα με τα γονιδια και πως τα κουταβια θα εβγαιναν παλι ημιαιμα λαμπραντορ-ακιτα ακομη και η καινουρια γεννα γινοταν με καθαροαιμο ακιτα και η κτηνιατρος μου με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα....οσο για το pedigree πιστευω πως δεν ειναι το χαρτι και η πιστοποιηση που κανει εναν σκυλο αλλα η αγαπη και η αφωσιωση σε αυτο καθως τετοια χαρτια υπαρχουν και πλαστα και αν θα επρεπε να αποκτισω τετοια πιστοποιηση που στο μελλον θα αποκτησω θα ειναι μονο και μονο για να μπορω να πουλισω τα κουταβια μου αφου δυσκολα πολουντε χωρις αυτην...η μονη σωστη και εχεμηθη πιστοποιηση κατα την γνωμη μ ειναι ενα τεστ dna και διασταυρωση στοιχειων με το fci νομιζω πως ετσι λεγετε :)
mareco.... μου ήρθε η απάντηση! Δάβασες;;;

Μα τα γονίδια δεν αλλάζουν βρε Ιάκωβε από ένα ζευγάρωμα!!!!!!!!
Ξεκίνα διάβασμα γιατί δεν ξέρεις καν τα απαραίτητα για να είσαι υπεύθυνος ιδιοκτήτης....
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Το αντίθετο λέει. Οτι θα ήταν καθαρόαιμα με την βούλα...](*,)
Φοβόταν μήπως από τη γέννα με το Λαμπραντόρ θα υπήρχε πρόβλημα σε μελλοντική γέννα μήπως πάλι τα κουτάβια βγουν ανάμεικτα...!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ιακωβε εισαι ο ανθρωπος μου!

Βρηκα πριν 2 μηνες ενα ροτβαιλερ εντελως καθαροαιμο, εχει κανει και μια γεννα και ο κτηνιατρος μου εγγυηθηκε οτι αν τη ζευγαρωσω θα βγουν 100% καθαροαιμα ροτ και ολοι εδω περα με κραζουν να τη στειρωσω!!

περα απο τη πλακα, στειρωσε το σκυλι σου ειναι κριμα να ταλαιπωρηθει κι αλλο! Επισης πηγαινε σε καμια εκθεση να δεις πως ειναι τα εκτροφικα ακιτα! και η δικια μου με ροτβαιλερ μοιαζει, συμπεριφορα ροτβαιλερ εχει, ομως στην εκθεση που εγινε τωρα η δικια μου μπροστα στα εκτροφικα καμια σχεση!!

Αν θες να γινεις ενας σωστος εκτροφεας τελειωσε πρωτα το σχολειο, κατσε ΠΡΩΤΑ διαβασε για τη ρατσα πηγαινε σε εκθεσεις, σε εκτροφεια παρε 2 ΕΚΤΡΟΦΙΚΑ σκυλια που να πρεπει να ζευγαρωσουν μεταξυ τους και μετα το συζηταμε!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν έχω καταλάβει το τραγικό γεγονός της όλης ιστορίας είναι που ο προηγούμενος ιδιοκτήτητς ζευγάρωσε ακίτα με λαμπ (;; ) :maria::maria::maria:
[video=youtube;yRIMlBoMJXE]http://www.youtube.com/watch?v=yRIMlBoMJXE[/video]
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τα τραγικά είναι πολλά!
Το μόνο σίγουρο!!!!

Μάλλον κάποιος έχει όρεξη για αστειάκια, δεν εξηγείται αλλιώς...
maybe yes, maybe no!!! ποιο είναι χειρότερο δεν ξέρω!
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
επειδη ακομη ειμαι απειρος στην εκτροφη των σκυλιων και συγκεκριμενα των ακιτα νομιζα πως με το ζευγαρωμα αυτο θα υπηρχε θεμα με τα γονιδια και πως τα κουταβια θα εβγαιναν παλι ημιαιμα λαμπραντορ-ακιτα ακομη και η καινουρια γεννα γινοταν με καθαροαιμο ακιτα και η κτηνιατρος μου με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα
Από όλα αυτά που γράφεις το παραπάνω, είναι αλήθεια ενδεικτικό του τι πραγματικά γνωρίζεις...καμία παρεξήγηση, δεν το λέω να σε προσβάλω, αλλά πραγματικά 17 ετών και κάθεσαι και σκέφτεσαι για κουτάβια και γέννες, ενώ φοβάσαι οτι μπορεί να κάνει κουτάβια Λαμπ αν την ζευγαρώσεις με Ακίτα;

Περίεργα τα λες...LOL

Δεν νομίζω να τα λες σοβαρά όλα αυτά, είναι too much...
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Αναρωτιεμαι οσο περναει ο καιρος..τι δεν εχω δει/διαβασει ακομα που μπορει να με αφησει πραγματικα με το στομα ανοιχτο ?! :)
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Kαλώς ήρθες Ιάκωβε!!! Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης ότι δηλαδή ένα χαρτί δεν σου εξασφαλίζει τίποτα παραπάνω από γνώση για τους προγονούς. Μπορεί φυσικά ένα σκυλί χωρίς pedigree να είναι καθαρόαιμο αλλά σπανίως. Αν π.χ. πήρα εγώ ένα Ακίτα από εκτροφείο με χαρτιά και όλα και στην βόλτα μου έφυγε και χάθηκε και το βρήκες εσύ τότε ναι είναι καθαρόαιμο. Αλλά αν οι γονείς ήταν από πετ σοπ ή από puppy mills τότε δεν είναι. Υπάρχει επίσης και το ενδεχόμενο να έχουν οι δυο γονείς pedigree και να είναι εκτροφικοί και απλώς να μην έχουν τα κουτάβια. Για μένα είναι καθαρόαιμα και με βάση την κοινή λογική είναι καθαρόαιμα. Καθαρόαιμο + Καθαρόαιμο = Καθαρόαιμο. Δεν μπορεί να σου δώσει κάτι διαφορετικό. Όμως! Ένα κουτάβι χωρίς pedigreeδεν μπορεί να γίνει αποδεκτό στις εκθέσεις. Έτσι οι απόγονοί του θα είναι αμφίβολου προτύπου άρα και καθαροαιμίας! Οι εκθέσεις είναι για να πιστοποιούν αν το σκυλί έχει καλή μορφολογία, άρα ακολουθεί το πρότυπο, άρα είναι καθαρόαιμο! Χαίρομαι που ακούω πως θέλεις να γίνεις εκτροφέας και είμαι σίγουρη πώς αν το κάνεις, με τον σωστό τρόπο βέβαια, θα γίνεις ένας από τους καλύτερους! Γιατί αγαπάς τα σκυλιά και δεν τα βλέπεις σαν λεφτά! (τουλάχιστον τέτοια εντύπωση μου έχεις δώσει). Πρέπει όμως να γνωρίζεις πως το pedigree για έναν σοβαρό εκτροφέα που κάνει καλά την δουλειά του και είναι αναγνωρισμένης φήμης είναι απαραίτητο! Με το χαρτί αυτό εξασφαλίζεις την συμμετοχή του σκύλου στις εκθέσεις και άρα την πιστοποίηση της καθαροαιμίας του.

Προσπάθησα να στα εξηγήσω όπως εγώ τα βλέπω και όσο πιο απλά γίνεται! Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περαιτέρω!
 
Last edited:


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
Kαλώς ήρθες Ιάκωβε!!! Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης ότι δηλαδή ένα χαρτί δεν σου εξασφαλίζει τίποτα παραπάνω από γνώση για τους προγονούς. Μπορεί φυσικά ένα σκυλί χωρίς pedigree να είναι καθαρόαιμο αλλά σπανίως. Αν π.χ. πήρα εγώ ένα Ακίτα από εκτροφείο με χαρτιά και όλα και στην βόλτα μου έφυγε και χάθηκε και το βρήκες εσύ τότε ναι είναι καθαρόαιμο. Αλλά αν οι γονείς ήταν από πετ σοπ ή από puppy mills τότε δεν είναι. Υπάρχει επίσης και το ενδεχόμενο να έχουν οι δυο γονείς pedigree και να είναι εκτροφικοί και απλώς να μην έχουν τα κουτάβια. Για μένα είναι καθαρόαιμα και με βάση την κοινή λογική είναι καθαρόαιμα. Καθαρόαιμο + Καθαρόαιμο = Καθαρόαιμο. Δεν μπορεί να σου δώσει κάτι διαφορετικό. Όμως! Ένα κουτάβι χωρίς pedigreeδεν μπορεί να γίνει αποδεκτό στις εκθέσεις. Έτσι οι απόγονοί του θα είναι αμφίβολου προτύπου άρα και καθαροαιμίας! Οι εκθέσεις είναι για να πιστοποιούν αν το σκυλί έχει καλή μορφολογία, άρα ακολουθεί το πρότυπο, άρα είναι καθαρόαιμο! Χαίρομαι που ακούω πως θέλεις να γίνεις εκτροφέας και είμαι σίγουρη πώς αν το κάνεις, με τον σωστό τρόπο βέβαια, θα γίνεις ένας από τους καλύτερους! Γιατί αγαπάς τα σκυλιά και δεν τα βλέπεις σαν λεφτά! (τουλάχιστον τέτοια εντύπωση μου έχεις δώσει). Πρέπει όμως να γνωρίζεις πως το pedigree για έναν σοβαρό εκτροφέα που κάνει καλά την δουλειά του και είναι αναγνωρισμένης φήμης είναι απαραίτητο! Με το χαρτί αυτό εξασφαλίζεις την συμμετοχή του σκύλου στις εκθέσεις και άρα την πιστοποίηση της καθαροαιμίας του.

Προσπάθησα να στα εξηγήσω όπως εγώ τα βλέπω και όσο πιο απλά γίνεται! Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περαιτέρω!
ισως οτι ποιο διαφωτιστικο εχω ακουσει απο την μερα που αναρτησα το θεμα και οντως εχω καταλαβει αρκετα μετα απο αυτο... σ ευχαριστω πολυ
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
ισως οτι ποιο διαφωτιστικο εχω ακουσει απο την μερα που αναρτησα το θεμα και οντως εχω καταλαβει αρκετα μετα απο αυτο... σ ευχαριστω πολυ
Ε είναι που είστε και κοντά στην ηληκία γι'αυτό!:rolleyes:
Είσαι ακόμα 17 βάλε ένα φρένο σε όσα λες-γράφεις.
Τελείωσε πρώτα το σχολείο κάτσε να πας και φαντάρος και μετά γίνεσαι εκτροφέας!
Σε αυτά τα χρόνια κάτσε διάβασε-ξεσκόνησε την φυλή, και όχι να διαβάσεις αυτά που λένε στα σάιτ πχ.το κεφάλι είναι έτσι,τα αυτιά όρθια κτλ.
Να διαβάσεις τα πάντα για την φυλή να μελατήσεις pedigree και να μαθεις να τα διαβάζεις,να δεις εκθέσεις να μιλήσεις με εκτροφείς να μάθεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Και τότε βγες δημόσια και πες θα γίνω εκτροφέας,εσύ δε ξέρεις τα βασικά μάθε τα πρώτα και μετά κάνεις δηλώσεις!
Μάθε να αγαπάς και να φροντίζεις το σκύλο σου ΣΩΣΤΑ ακόμα δε έχεις το δέσιμο μαζί της(λιγο καιρό απόκτησης)και εσύ σκέφτεσαι το ζευγάρωμα,πόσο δε Σέβεσαι το σκύλο σου με αυτό που λες!

Αν είναι αλήθεια αυτό το θέμα και όχι spam άνοιξε τα μάτια σου καλά γιατί μέσα στον νεανικό ενθουσιασμό,κάπου έχασες το μέτρο!
Διάβασε και ενημερώσου Πρώτα!
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
ισως οτι ποιο διαφωτιστικο εχω ακουσει απο την μερα που αναρτησα το θεμα και οντως εχω καταλαβει αρκετα μετα απο αυτο... σ ευχαριστω πολυ
Tίποτα! :)
 






Paul_vet

Banned
Banned
6 Απριλίου 2013
11
0
Σωστός νέος εκτροφέας ακούω :eek:Δύο γέννες και η μία με labrador ακούω :confused:Pedigree δεν ακούω...:rolleyes:
εσενα τα σκυλια σ ειναι απο εκτροφεα με πεντικρι και ολα τα κονφορ? η απλα τζαμπα κυριγμα ριχνεις στον καθε ενα εδω μεσα ?ο καθε ενας κανει οτι θελει , μην κανετε στους ανθρωπους πλυση εγκεφαλου γιατι ετσι σας αρεσει,στο τελος θα μεινετε μονοι σας......Και δεν φτανει μονο αυτο, μας κανετε ρεζιλι με τις ασυναρτισιες μερικων.ας σοβαρευτουμε λιγο !
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ο/η mareco έχει δύο σκυλιά αν δεν κάνω λάθος πρώην αδέσποτα και για να λέμε την ίδια καραμέλα στο φόρουμ υπάρχει κάποιος λόγος και δεν μας ήρθε έτσι στο μυαλό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.939
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel