Καινούριο μέλος στην παρέα αλλά....


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Παιδιά έχω προβληματιστεί πάρα πολύ και έχω ανάγκη τα φώτα σας...

Λοιπόν, ο αδερφός μου βρήκε ένα αδέσποτο και το έφερε σπίτι. Οι γονείς μας όμως δεν το θέλουν μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα να "αναγκαστώ" (άλλο που δεν ήθελα) να το έχω εγώ στο δικό μου σπίτι...
Έτσι υιοθέτησα και την Κλάρα!!!

Το έχουμε μόνο λίγες μέρες αλλά έχουν ήδη τσακωθεί 4 φορές με την Μπέλλα...

Α! ξέχασα η Κλάρα είναι 4 μηνών και 13 κιλά ενώ η Μπέλλα 14 μηνών και 5 κιλά...

Δεν μπορώ να καταλάβω αν η Μπέλλα ζηλεύει αλλά η αλήθεια είναι ότι το ενοχλεί μερικές φορές. Πάντα πίστευα όμως ότι τα μεγαλόσωμα δεν ασχολούνται με τα μικρόσωμα...
ΛΑΘΟΣ μου. Έχουν τσακώθει σοβαρά και παρόλο που δεν υπήρξαν αίματα θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να κάνω εγώ, αν υπάρχει περίπτωση να τραυματιστούν σοβαρά και πως θα επιτύχω αρμονική συμβίωση και με τα δύο.


Αναρωτιέμαι όλοι εσείς που έχετε 2 ή και παραπάνω σκυλιά ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ???
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Α! ξέχασα να αναφέρω ότι η Μπέλλα σχεδόν όλη την ώρα "καβαλάει" την Κλάρα, όχι από πίσω αλλά από το πλάι... Γιατί το κάνει αυτό? Κυριαρχία μήπως?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θα πρέπει να θέσεις ισχυρά όρια και στις δύο.
Το κουτάβι βέβαια, θέλει τον χρόνο του, να εγκλιματιστεί και να ωριμάσει.
Θα πρέπει να μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία σε κάποια από τις δύο.
Να βρεις τρόπο, να τις απομονώνεις [με χρήση crate ίσως, ή αλλαγή δωματίου] κάποιες ώρες, μέχρι τουλάχιστον να συνηθίσουν η μία την άλλη, για να μην ενοχλεί η μία την άλλη και να μην υπάρχουν προστριβές και καυγάδες.
Θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή και ψυχραιμία και να δώσεις χρόνο να μπουν τα πράγματα στην θέση τους. Γίνε πιο αρχηγική απ'ότι ίσως ήσουν και περιόρισε τα πολλά λόγια, χάδια, φιλιά, αγκαλιές και ότι άλλο έχει το μενού, και για τις δύο.
Συγχρόνως, θα πρέπει να δουλεύεις πολύ και με τις δύο, βασική υπακοή.
Και στην συνέχεια, αν υπάρξουν ιδιαίτερα προβλήματα, τα βλέπουμε.
 


IVAN-TZIA

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2012
82
0
Κέα, Κυκλάδες
Καλωσήρθες κι απο μένα!
Πάντα το νέο μέλος αναστατώνει τη γαλήνη του σπιτιού γιατί χαλάνε οι ισορροπίες.
Θα γίνει μια ανακατάταξη της αγέλης σας μέχρι να βρει και το νέο μέλος τη θέση του σε αυτή την πυραμίδα. Εκεί θα γίνει η δική σου παρέμβαση ώστε όλο αυτό να συμβεί ανέμακτα.
Δείξε τους οτι παραμένεις αρχηγός και αυτό δεν αλλάζει. Ακολούθησε τις συμβουλες της mareco και πολύ γρήγορα θα επέλθει και πάλι η ηρεμία. Ο παλιός είναι αλλιώς αλλά και ο νέος είναι ωραίος! ;)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν βάζουμε δεύτερο σκυλί στην αγέλη αν δεν έχουμε ξεκαθαρίσει την θέση μας σε αυτήν. Να το θέσω αλλιώς, ένα σκυλι το οποία ξέρει ότι δεν του πέφτει λόγος στον ποιόν φέρνεις μέσα στο σπίτι είναι ακόλουθο. Το αντίθετο σημαίνει ότι εσύ είσαι ακόλουθος. Κάτι τέτοια σκηνικά μας δειχνουν την πραγματική μας θέση στην αγέλη και όχι τι νομίζουμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν βάζουμε δεύτερο σκυλί στην αγέλη αν δεν έχουμε ξεκαθαρίσει την θέση μας σε αυτήν.
Προφανώς δεν ήταν απόφαση κατόπιν σκέψης αλλά αναγκάστηκε λόγω των περιστάσεων να το κάνει. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο βρε παιδιά.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καταλαβαίνω ότι ήταν κάτι ξαφνικό αλλά 14μηνών σκυλί θα έπρεπε να ξέρει ήδη ότι δεν είναι σε θέση να "ελέγχει" πρόσωπα που μπαίνουν στο σπίτι.
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Δηλαδή θελετε να μου πείτε ότι δεν είμαι εγώ ο "αρχηγός" της αγέλης?? :shock:

Η Μπέλλα με ακούει συνέχεια, τα πάμε πολύ καλά και κάνει ότι της ζητήσω... όταν πρόκειται όμως για φαγητό δεν δέχεται να το μοιράζεται με άλλον σκύλο, κακό είναι αυτό? ή μήπως είναι παράλογο που προσπαθεί να διεκδικήσει αυτά που τόσο καιρό θεωρούσε δεδομένα και τώρα απειλούνται από την Κλάρα?

Δεν λέω ότι όλοι την ώρα τσακώνονται, κυρίως παίζουν αλλά όταν ανάψουν τα αίματα φοβάμαι μην τραυματιστούν...

Μα από που βγάλατε το συμπέρασμα ότι δεν είμαι ανώτερη απο αυτήν? είστε σίγουροι? Και αν όντως δεν είμαι πως θα γίνω?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καταλαβαίνω ότι ήταν κάτι ξαφνικό αλλά 14μηνών σκυλί θα έπρεπε να ξέρει ήδη ότι δεν είναι σε θέση να "ελέγχει" πρόσωπα που μπαίνουν στο σπίτι.
Μπορεί να είναι και στην φάση νέας απόπειρας επανατοποθέτησης της ιεραρχίας
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σωστό Αλέξια, είναι και αυτό μια πιθανότητα.
Βρήκε ας πούμε καινούργειο πάτημα και δεν χάνει την ευκαιρεία να το δοκιμάσει.