Καινούριο μέλος


vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Καινούριος στην παρέα σας αν και σας παρακολουθώ ανα διαστήματα!

Ύστερα απο μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς κατοικίδιο, και έχοντας παλιότερα ανα περιόδους, 3 γερμανικά ποιμενικά, 1 hasky, 1 bull terrier και 2 ημίαιμα σκυλάκια, μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον ο βορινός ινουίτ (northen inuit). Έχω διαβάσει αρκετές πληροφορίες για χαρακτήρα, συμβίωση, φροντίδα κτλ αλλά δεν έχω βρει καμία αναφορά απο κάποιον ιδοκτήτη στην ελλάδα για αυτό τον σκύλο.
Γνωρίζει κάποιος καμία πληροφορία σχετικά με τον σκύλο αυτό και αν γίνεται να βρούμε εδώ στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 




vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Πολύ χαίρομαι τους ανθρώπους που απαντάνε με έναν τόσο μη ειρωνικό τρόπο σε κάποιον άλλο χωρίς καν να αιτιολογούνε την απάντηση τους.. (y)

Επίσης αφού μπήκες στον κόπο να απαντήσεις πες μας και τι διαφέρει απο τα husky και τα malamute που βρίσκονται στην Ελλάδα, ή ακόμα και τα inuit που τα έχουν στην Αγγλία μέσα στο σπίτι, όσον αφορά την διαβίωση τους σε ένα πιο ζεστό περιβάλλον. (μάλλον αυτοί που είναι πιο σχετικοί σε αυτο το θέμα ισως και μην είναι τοσο σχετικοί τελικα)

Και κάτι τελευταίο, επειδή βλέπω πως δεν μπήκες καν στην διαδικασία να ρωτήσεις για το μέρος που βρίσκομαι ίσως και να ξέρεις ακόμα και αυτό.

Υ.Γ. Η πρώτη απάντηση που πήρα γράφοντας πρώτη φορά εδώ μεσα ελπίζω να μην αντιπροσοπεύει και όλο το φόρουμ.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Επειδή η απάντηση μου δεν αφορά μόνο τις καιρικές συνθήκες, θα σου απαντήσω όχι μόνο προσωπικά αλλά και γενικότερα. Η αυταρέσκεια μας και το κακώς εννοουμενο ψώνιο θα μας φάει ως ανθρώπινο είδος. Καλές γιορτές να χεις
 


vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Επειδή μεσα απο 3 προτάσεις κατάφερες να αποδείξεις την ημιμάθειά σου, και επειδή τα έχεις αρκετά μπερδεμένα στο μυαλουδάκι, θα σου πω αυτό και απο εκει και πέρα καλή συνέχεια.
Όταν κάποιος ενδιαφέρεται για να αποκτήσει έναν σκύλο ξεκαθαρίζει πρώτα για τους λόγους τους οποίους τον θέλει. Άλλος για συντροφηκότητα, άλλος για φύλακα, άλλος μπορεί να θέλει σκύλο εργασίας, άλλος να του αρέσει η εμφάνηση, ο χαρακτήρας, άλλος με το ψώνιο του (όπως προανέφερες) και πάει λέγοντας. Τώρα επειδή μιλάς με κάποιον άγνωστο για σένα που δεν έχεις καμία πληροφορία για αυτόν, και επειδή αυτός ο άγνωστος έχει ζήσει με σκυλιά περισσότερο απο πολλούς εδώ μέσα, όπως έχει υιοθετήσει και 2 αδεσποτάκια, καλό θα ήταν να μην βγαζεις τα κομπλεξ σου πίσω απο μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο. Προφανός και αποδικνύεις οτί και δεν ξέρεις πολλά για την συγκεκριμένη ράτσα είτε γιατί είσαι απο αυτούς που πιστεύουν πως σε όποιον αρέσουν φταει είτε το GOT είτε η λυκοειδές εμφάνιση, μιας και αναφέρθηκες σε αυταρέσκεια και ψώνιο, οπότε καλή συνέχεια αδερφέ...
 


vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Και για όσους δεν γνωρίζουν, με λίγα λόγια είναι μια ράτσα που δημιουργήθηκε στα τέλη του 80 απο διαστάυρωση malamute, husky και γερμανικού ποιμενικού. ΔΕΝ έχουν καθόλου DNA λύκου όπως νομίζουν μερικοί σαν μερικές άλλες ράτσες τύπου τσεχοσλοβακικού λυκόσκυλου (ούτε Samoyed όπως αναφέρουν μερικά σαιτ). Χρήσιμοποιήθηκαν ως οι διάσημοι ανταρόλυκοι στην σειρα game of thrones και δένονται αρκετά με το αφεντικό τους. Είναι αρκετά έξυπνα ζώα και εκπαιδεύονται σχετικά ευκολα (αν και δεν κάνουν για αρχάριο ιδιοκτήτη).
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Και για όσους δεν γνωρίζουν, με λίγα λόγια είναι μια ράτσα που δημιουργήθηκε στα τέλη του 80 απο διαστάυρωση malamute, husky και γερμανικού ποιμενικού. ΔΕΝ έχουν καθόλου DNA λύκου όπως νομίζουν μερικοί σαν μερικές άλλες ράτσες τύπου τσεχοσλοβακικού λυκόσκυλου (ούτε Samoyed όπως αναφέρουν μερικά σαιτ). Χρήσιμοποιήθηκαν ως οι διάσημοι ανταρόλυκοι στην σειρα game of thrones και δένονται αρκετά με το αφεντικό τους. Είναι αρκετά έξυπνα ζώα και εκπαιδεύονται σχετικά ευκολα (αν και δεν κάνουν για αρχάριο ιδιοκτήτη).
Από τα λίγα που ξέρω υπάρχουν αναφορές και για Samoyed και για λύκο.Μιλαμε δηλαδή για ένα σκυλί που δημιουργήθηκε από 3 ως 5 διαφορετικά αίματα.δεν αναγνωρίζεται σαν επίσημη φυλή.. οπότε δεν έχει σταθερωποιηθη ακόμα ...δεν ξέρω περισσότερα.Εχει τα ρίσκα του η αγορά του.Αυτα τα λίγα από μένα.Καλη χρονιά να έχεις και σου εύχομαι να βρεις άκρη.
 


vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Από τα λίγα που ξέρω υπάρχουν αναφορές και για Samoyed και για λύκο.Μιλαμε δηλαδή για ένα σκυλί που δημιουργήθηκε από 3 ως 5 διαφορετικά αίματα.δεν αναγνωρίζεται σαν επίσημη φυλή.. οπότε δεν έχει σταθερωποιηθη ακόμα ...δεν ξέρω περισσότερα.Εχει τα ρίσκα του η αγορά του.Αυτα τα λίγα από μένα.Καλη χρονιά να έχεις και σου εύχομαι να βρεις άκρη.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Δεν ξέρω γιατι υπάρχει αντιπαράθεση στο θεμα DNA αλλά υπάρχει βιντεο που αναφέρει πως έχει γίνει ανάλυση DNA και δεν υπάρχει samoyed και λύκος μέσα.
Επίσης εχω μιλήσει με άτομα απο αγγλία που είναι ιδιοκτήτες northen inuit και μου έχουνε πει πολύ καλά λόγια για την ράτσα αυτή. Αλλά μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν έχω βρει κάποιον απο Ελλάδα που να έχει ή να θέλει να πάρει.
Οπως και να έχει θα δούμε πώς θα πάει το πράγμα αφού ακόμα είμαι στην συλλογή πληροφοριών!
Καλη χρονιά και σε σένα φίλε μου, με υγεία!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πρώτη φορά άκουσα γι' αυτή τη φυλή απο εσένα. Δεν βλέπω τίποτε τραγικό πάνω της που να συνηγορεί στο ότι η Ελλάδα είναι ακατάλληλο περιβάλλον, τουλάχιστον όχι περισσότερο ακατάλληλο απο τις φυλές που ήδη ανέφερες ή κάποια βραχυκέφαλα που υποφέρουν στα ζεστά καλοκαίρια. Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι γιατί θέλεις αυτή κι όχι ένα χάσκι ή ένα ΓΠ?
 


vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Πρώτη φορά άκουσα γι' αυτή τη φυλή απο εσένα. Δεν βλέπω τίποτε τραγικό πάνω της που να συνηγορεί στο ότι η Ελλάδα είναι ακατάλληλο περιβάλλον, τουλάχιστον όχι περισσότερο ακατάλληλο απο τις φυλές που ήδη ανέφερες ή κάποια βραχυκέφαλα που υποφέρουν στα ζεστά καλοκαίρια. Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι γιατί θέλεις αυτή κι όχι ένα χάσκι ή ένα ΓΠ?
Η αλήθεια είναι πως έπεσα τυχαία πάνω σε αυτή την ράτσα σε ένα γκρουπάκι στο fb και μου έκανε το "κλικ". Μετά αρχησα να ψάχνω πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά του, τον χαρακτήρα του, την συμβίωση μαζί του και γενικά όσο δίαβαζα και μιλούσα με ανθρώπους τόσο μου τραβούσε περισσότερο το ενδιαφέρον. Όπως είδες και παραπάνω που γράφω, τα γερμανικά τα λατρεύω και έχω μεγαλώσει με αυτά. Δεν το αποκλείω να ξαναπάρω. Χάσκυ δεν θα ξανα έπαιρνα για διάφορους λόγους.
 




vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Αναφέρεσαι στο Canadian Eskimo dog της ομάδας 5;
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Αναφέρομαι στην ράτσα northen inuit. Παραθέτω δύο σελίδες με μερικές πληροφορίες για να καταλάβεις!

 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Δεν ξέρω γιατι υπάρχει αντιπαράθεση στο θεμα DNA αλλά υπάρχει βιντεο που αναφέρει πως έχει γίνει ανάλυση DNA και δεν υπάρχει samoyed και λύκος μέσα.
Επίσης εχω μιλήσει με άτομα απο αγγλία που είναι ιδιοκτήτες northen inuit και μου έχουνε πει πολύ καλά λόγια για την ράτσα αυτή. Αλλά μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν έχω βρει κάποιον απο Ελλάδα που να έχει ή να θέλει να πάρει.
Οπως και να έχει θα δούμε πώς θα πάει το πράγμα αφού ακόμα είμαι στην συλλογή πληροφοριών!
Καλη χρονιά και σε σένα φίλε μου, με υγεία!
Υπάρχουν αναφορές που λένε ότι δημιουργήθηκε από hasky Labrador και Malamute την δεκαετία του 70...και άλλες αναφορές από hasky malamute γ.π την δεκαετία του 80 Φυσικά υπάρχουν και άλλες αναφορές που λένε για τα 5 παραπάνω αίματα που έγραψα . Σίγουρα η φυλή δε έχει σταθερωποιηθη ακόμα Αυτό μπορεί να το δείτε στα χαρακτηριστικά και ιδικά στο βάρος που υπάρχη για το ίδιο σκυλί μια απόκλιση 15 κιλών.Η ίδια ράτσα σκύλου αλά στην πραγματικότητα δύο διαφορετικά μορφολογικά σκυλιά .Το ένα 35 το άλλο 50.Με αυτή την λογική σου είπα να το ψάξεις καλά . Κατά τα άλλα είναι ένα υπέροχο σκυλί καί εύχομαι να το αποκτήσεις.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν μιλάμε για μια νέα φυλή που δεν έχει σταθεροποιηθει ακόμα, δεν έχει πρότυπο, δεν έχει όμιλο ή κάτι επίσημο να "πιαστείς", θεωρώ πως είναι αρκετά δύσκολο να βρεις αφενός τον σκύλο που θες και αφετέρου τους σωστούς ανθρώπους που να την εκτρέφουν με υγιή κίνητρα.
Αντιλαμβάνεσαι πως αν δεν υπάρχει μια κοινή γραμμή εκτροφής, ο καθένας εκτρεφει ο, τι θέλει ή ο, τι πουλάει. Σε αυτό συνυπολογιζεις και τις αναφορές στο got, που ενδεχομένως να δείχνουν και ένα εμπορικό πυροτέχνημα.
Στη θέση σου θα το έψαχνα όσο δεν πάει (στο εξωτερικό και ειδικότερα στην Αγγλία). Ψάξε να δεις μήπως υπάρχει κάποιος "όμιλος" ή κάποιο club ανθρώπων που ασχολούνται με την φυλή με φυσική παρουσία (όχι μόνο διαδικτυακά).
 
  • Like
Reactions: Nizinny and mareco


vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά παιδιά!
Ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος, με υγεία, χαμόγελα και κάθε ευτυχία!

@ondin ξέρω υπάρχουν πολλές αναφορές για την προέλευση της ράτσας αλλά πιστεύω πως το να υπάρχει ένα μπέρδεμα πίσω απο την ιστορία του, δεν επιρεάζει κάτι στην διατήριση ή και συνέχηση της ράτσας. Όσο για την απόκλιση στα κιλά, υπάρχουν πολλές αναγνωρισμένες ράτσες με αρκετά μεγάλη αποκλιση, όπως είναι το bull terrier που ενώ είναι το μισό σε μέγεθος η διαφορά στα κιλά φτάνει τα 16, αλλά και τα αγγλικά mastiff που φτάνουν σχεδόν τα 30 κιλά διαφοράς.

@Yorkaddict υπάρχουν μερικά κλάμπ που είναι ανεξάρτητα αλλά παλεύουν για την αναγνώριση της ράτσας απο το UK kennel club. Δεν ξερω αν είναι κάποιο με φυσική παρουσία αλλά το ψάχνω.
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki