Και που αγορασα απο εκτροφεα τι καταλαβα?


Status
Κλειδωμένο θέμα

sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
Καλημερα σας.

Ο τιτλος τα λεει ολα νομιζω αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη.

Τον περασμενο χρονο αρχισα να ψαχνομαι για αγορα dogo argentino. Μπηκα σε πολλα φορουμ, διαβασα πολυ υλικο ως προς την φυλη τις απαιτησεις της, αν μου κανει, αν της κανω κτλ...

Η αποφαση επαρθη προς το τελος του χρονου οποτε και ξεκινησα νεα αναζητηση πως θα αποκτησω το κουταβι.

Στην παρεα σας βρηκα πολλες χρησιμες συμβουλες απο αλλα threads που εχουν ανοιξει αλλα μελη.

Πριν ακομα εθρω σε επαφη με εκτροφεα γνωριζα πως το ποσο που θα πληρωνα θα ηταν μεγαλο (800-1000 ευρω) αλλα ημουν πεπεισμενος πως ηταν ο σωστοτερος τροπος αποκτησης κουταβιου

Στο ψητο τωρα:

Την ημερα που πηρα το κουταβι (70 ημερων) μου εδειξε (την τελευταια στιγμη δλδ) οτι ειναι κρυψορχικο αλλα μου συνεστησε να μην ανησυχω γιατι ο κτηνιατρος του το ψηλαφισε και εντοπισε τον κρυμενο ορχη και πως το πολυ πολυ να χρειαστει καποια ενεση ορμονης ωστε να κατεβει...
Το δεχτηκα και το πηρα...

Οταν φτασαμε σπιτι το αφησα να εξερευνησει το νεο του χωρο να συνηθισει κτλ. Την επομενη μερα ειπα να το παω μια βολτιτσα μεχρι την αλλη ακρη της γειτονιας μη φανταστειτε τπτ ιδιαιτερο, και φοβοταν τους παντες και τα παντα. Κοκαλωνε σε οτι και αν εβλεπε η εκανε θορυβο. Να σημειωσω εδω οτι δεν τον πιεσα τον κουταβο να κανει τη βολτα, και το λουρι το ειχε αποδεχτει με μεγαλη επιτυχια.

Στην αρχη δεν εδωσα μεγαλη σημασια στο συμβαν καθως υπεθεσα πως ειναι μικρο ακομα και δεν εχει μαθει τη φασαρια της πολης. Οι μερες περνουσαν βεβαια και παρολη την προσπαθεια μου (παροτρυνση με ωραια λογια, λιχουδιες) δεν εβλεπα να βελτιωνεται. Επικοινωνω με τον εκτροφεα να το συζητησουμε και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν πως μαλλον εγω εκανα καποιο λαθος χειρισμο και να μιλησω αμεσα με εκπαιδευτη... (πρωτο καμπανακι)
Πραγματι μιλησα με εναν τηλεφωνικα και μου ειπε πως δεν θεωρει οτι ειναι ανησυχητικο απλα να μην του τραβαω το λουρι και να του δινω χρονο να επεξεργαζεται αυτο που τον κανει να κολλαει στο δρομο.

Εχει περασει σχεδον ενας μηνας και μπορω να πω πως η βελτιωση δεν ειναι μεγαλη και ο σκυλος δειχνει φοβικος. Ακομα και σε μια συναντηση με ενα αλλο μικρο σκυλακι (φιλικοτατο) διπλωθηκε ολοκληρος και σχεδον ετρεμε)

Με λιγα λογια ο σκυλος φοβαται εξω απο το σπιτι, και κανει πολυ χρονο να αφομοιωσει τα νεα ερεθισματα.

Πισω στο θεμα της κρυψορχιας τωρα, ο κτηνιατρος μου, μου ειπε πως αυτες οι μεθοδοι με τις ενεσεις ορμονης δεν ειναι οι πρεπουσες και πως θα πρεπει να αναμενουμε να φτασει στην ηλικια των 6-7 μηνων μηπως και εχει κατεβει ο ορχης ωστε να αφαιρεθει μεσω στειρωσης, ενω δεν μου απεκλεισε και το ενδεχομενο υπερηχογραφηματος (που κοστιζει)

Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας για ολα αυτα και κυριως για το προφιλ που θα σχηματιζατε για τον εκτροφεα με βαση την περιγραφη μου.
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εφόσον υπάρχει κρυμμένος ορχείς μπορείς να περιμένεις για να κατεβεί. Το μέχρι πόσο μηνών έχω ακούσει περίπου στους 6μηνες και μετά αν δεν κατεβεί αφαίρεσει και στείρωση του ζώου. Ο κτηνίατρος σίγουρα εντόπισε δεύτερο?

Για την φοβία του πολλά παίζουν ρόλο. Τα περισσότερα κουτάβια θα περάσουν μια περίοδο φόβου. Το κουτάβι δεν έδειξε τέτοια σημάδια φοβίας όταν το διάλεγες?
 


sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
O Κτηνιατρος το ψηλαφισε αλλα δεν ηταν σιγουρος 100% και για να αποφυγω το κοστος του υπερηχου μου συνεστησε να περιμενουμε να φτασει μεχρι την ηλικια που ανεφερες και εσυ και βλεπουμε τοτε.
Οχι φοβια δεν παρατηρησα τοτε, εξαλλου δεν φοβαται γενικα το κουταβι, παρα μονο στη βολτα ζοριζεται. Στο σπιτι και γενικα με τον κοσμο ειναι μια χαρα. Ειναι πλεον 3 μηνων και 3 ημερων περιπου και ακομα του φαινονται ολα περιεργα εξω και δεν εχει ορεξη να βγει να περπατησει. Καπου το ξεπερναει και καπου τον ξαναπιανει... Σιγουρα εχει βελτιωθει απο την πρωτη μερα που τον πηρα αλλα οχι κατι θεαματικο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Καλώς ήρθες στο φόρουμ sayan.

Να χαίρεσαι το κουτάβι σου και να είναι πάντα υγιές.

Καταρχάς, έβγαλες αμέσως το κουτάβι σου στην γειτονιά, πριν τελειώσει τα εμβόλιά του.
Ηξερες έστω τα ρίσκα έτσι;

Για την κρυψορχία δεν ξέρω τι να σου πω. Δεν ξέρω αν είναι κληρονομική 100% ή αν δεν μπορεί πάντα να προβλεφθεί, οπότε δεν ξέρω αν ευθύνεται ο εκτροφέας και σε τι βαθμό. Κάποιος θα μας πει. Εναν υπέρηχο, καλό θα ήταν να τον κάνεις, όποτε σου πει ο γιατρός σου. Επιβάλλεται. Και δεν είναι και κανένα εξωφρεντικό κόστος. Είναι μάλλον, μέσα στα ισόβεια έξοδα, που ακολουθούν την απόφαση απόκτησης σκύλου. Θα έλεγα οτι είναι από τα πλέον ασήμαντα κιόλας.

Σκόπευες να κατέβεις με τον σκύλο σου σε εκθέσεις;

Το σκυλάκι σου είναι τώρα πόσο; 3-4 μηνών δηλαδή; Και του κρέμασες ήδη την ταμπέλα του φοβικού; Γιατί; Είχες άλλο κουτάβι στο παρελθόν; Είσαι σίγουρος ότι χειρίζεσαι σωστά τις καθημερινές του εμπειρίες; Αν όχι, καλό θα ήταν, να ξεκινήσεις ένα σταθερό πρόγραμμα με εκπαιδευτή. Οχι μία τηλεφωνική επικοινωνία και that's it... Θέλει ψυχραιμία, ηρεμία, σιγουριά και σταθερότητα, το μεγάλωμα ενός κουταβιού. Και κατά πως ακούω εσένα, όχι το πως βλέπω το κουτάβι σου, θα πρέπει άμεσα να κινηθεί προς αυτές τις γραμμές.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
να σου ζησει το κουταβι σου!
κι εμενα η Λευκη οταν ηρθε ηταν πολυ συνεσταλμενη και αρνουνταν να περπατησει οταν βγαιναμε εξω. με υπομονη και προσπαθεια και ενα προσαρμοσμενο προγραμμα κοινωνικοποιησης τωρα ειναι ενα σκυλι με πολυ αυτοπεποιθηση (ισως και παραπανω απο οτι θα επρεπε). Μην βιαζεσαι, δωσε χωροχρονο στο κουταβι σου και μια σωστη κοινωνικοποιηση. Επισης διαβασε για τις 2 φοβικες περιοδους που περνανε τα κουταβια γιατι αν ειναι σε αυτη τη φαση, οι λαθος χειρισμοι μπορει να εχουν μονιμα αρνητικα αποτελεσματα στην συμπεριφορα του.
 


sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
Σε ευχαριστω,

Ο εκτροφεας μου ειπε οτι μπορει να βρει εξω βολτα ακομη και πριν το 3ο εμβολιο απλα επρεπε να προσεξω να μην ερθει σε επαφη με αλλα μη εμβολιασμενα ζωα και ακαθαρσιες αλλων σκυλων. Ηξερα το ρισκο αυτο και προστατεψα το κουταβι απο αυτους τους κινδυνους.

Δεν του εβαλα την ταμπελα φοβικου, απλα δανειζομαι τον ορο για να περιγραψω την κατασταση του. Προφανως ενα φοβικο ζωο ειναι διαφορετικη περιπτωση, αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι πηρα ενα κουταβι που χωρις να εχω κανει τπτ στραβο δειχνει φοβια στη βολτα, οποτε και δεν ευθυνομαι εγω.

Το γμτ ειναι οτι ο εκπαιδευτης δεν θα δουλεψει για την ψυχη της μανας του, και θα πληρωσω να διορθωθει μια κατασταση για την οποια δεν ευθυνομαι εγω.

Σε εκθεσεις δεν ειχα σκοπο να συμμετασω οποτε και η στειρωση θα γινοταν ετσι και αλλιως.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.889
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οταν παίρνουμε σκύλο από εκτροφέα, δε σημαίνει πως ο σκύλος δε θα αρρωστήσει ποτέ, δε θα έχει κανένα κληρονομικό πρόβλημα, πως θα ζήσει 20 χρόνια και τίποτα λιγότερο, κλπ. Σημαίνει πως οι πιθανότητες ο σκύλος να εμφανίσει κληρονομικά προβλήματα είναι μικρότερες. Επίσης, μίλα με τον εκτροφέα σου. Αν δεν είναι κομπογιαννίτης που τον ενδιαφέρει ο σκύλος να παίρνει μόνο διακρίσεις σε εκθέσεις και δεν τον ενδιαφέρει αν αυτός ο σκύλος έχει δυσπλασίες, τότε είναι ο πιο κατάλληλος άνθρωπος να τον ρωτήσεις οτιδήποτε. Επίσης, αν έχει κάνει κάποιο λάθος (οι εκτροφείς δεν είναι Θεοί) θα τον βοηθήσεις να μην το ξαναεπαναλάβει. Επίσης πολλοί εκτροφείς είναι και εκπαιδευτές και ίσως να μπορέσει να σου υποδείξει τρόπους για να ξεπεράσετε τις φοβίες του κουταβιού.
 


sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
Οταν παίρνουμε σκύλο από εκτροφέα, δε σημαίνει πως ο σκύλος δε θα αρρωστήσει ποτέ, δε θα έχει κανένα κληρονομικό πρόβλημα, πως θα ζήσει 20 χρόνια και τίποτα λιγότερο, κλπ. Σημαίνει πως οι πιθανότητες ο σκύλος να εμφανίσει κληρονομικά προβλήματα είναι μικρότερες. Επίσης, μίλα με τον εκτροφέα σου. Αν δεν είναι κομπογιαννίτης που τον ενδιαφέρει ο σκύλος να παίρνει μόνο διακρίσεις σε εκθέσεις και δεν τον ενδιαφέρει αν αυτός ο σκύλος έχει δυσπλασίες, τότε είναι ο πιο κατάλληλος άνθρωπος να τον ρωτήσεις οτιδήποτε. Επίσης, αν έχει κάνει κάποιο λάθος (οι εκτροφείς δεν είναι Θεοί) θα τον βοηθήσεις να μην το ξαναεπαναλάβει. Επίσης πολλοί εκτροφείς είναι και εκπαιδευτές και ίσως να μπορέσει να σου υποδείξει τρόπους για να ξεπεράσετε τις φοβίες του κουταβιού.

Σεβαστα τα οσα λες και δεν κατηγορω τους εκτροφεις γενικα, αλλα οταν το πρωτο πραγμα που σου λεει ηταν οτι εκανα λαθος χειρισμο εγω (χωρις να γνωριζει τι εχει συμβει) μου δειχνει εναν ανθρωπο που απλα θελει να βγαλει την ουρα του απ'εξω. Θεωρω οτι ειχε υποχρεωση να αναλαβει αυτος οικονομικα την διορθωση της προβληματικης αυτης συμπεριφορας. Δεν μιλάμε για καποιο προβλημα υγειας που θα μπορουσε να εμφανισει αργοτερα (καθως αυτα συμβαινουν), μιλαμε για προβλημα συμπεριφορας απο την πρωτη μερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Δεν του εβαλα την ταμπελα φοβικου, απλα δανειζομαι τον ορο για να περιγραψω την κατασταση του. Προφανως ενα φοβικο ζωο ειναι διαφορετικη περιπτωση, αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι πηρα ενα κουταβι που χωρις να εχω κανει τπτ στραβο δειχνει φοβια στη βολτα, οποτε και δεν ευθυνομαι εγω.

Το γμτ ειναι οτι ο εκπαιδευτης δεν θα δουλεψει για την ψυχη της μανας του, και θα πληρωσω να διορθωθει μια κατασταση για την οποια δεν ευθυνομαι εγω.
Δεν μου απάντησες αν έχεις πρόταιρη εμπειρία από σκυλιά; Αν ξαναέχεις μεγαλώσει κουτάβι;
Το πως το κρίνεις εσύ, δεν είναι απαραιτήτως και αληθινό. Γιατί πρέπει να δεχθούμε ότι είναι σωστή η κρίση και η εκτίμησή σου και ότι δεν ευθύνεσαι εσύ, για το πως νομίζεις ότι συμπεριφέρεται το κουτάβι σου;

Παρατηρείς φαντάζομαι, πόσες υποθέσεις υπάρχουν στην παραπάνω παράγραφο έτσι;

Επίσης, τι σε έκανε να πιστεύεις ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις μόνος σου σωστά έναν σκύλο;

Βοήθησέ με δηλαδή λίγο, να καταλάβω τις ενστάσεις σου. Γιατί για μένα πχ, το κόστος του εκπαιδευτή και το ανά πάσα στιγμή κόστος του γιατρού, δεν θα έπρεπε να μπαίνει καν, στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, όταν μιλάμε για την συνειδητή απόκτηση ενός ζωντανού πλάσματος.

Εκτός αν έχεις όντως, τόσο τεράστια εμπειρία [αν και δεν φαίνεται από τα λεγόμενά σου] που πίστευες ότι θα μπορείς να ανταπεξέλθεις μόνος σου, σε όλα αυτά.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
για μενα ο εκτροφεας πρεπει να κανει την αρχη στο προγραμμα κοινωνικοποιησης και να δωσει κατευθυντηριες για το πως θα συνεχισει ο νεος γονιος. Ομως πολλα μπορει να παιζουν στην περιπτωση σου που δεν τα γνωριζουμε. Για παραδειγμα μπορει ο εκτροφεας σου να ζει σε επαρχια και να μην εχει δυνατοτητα να κατεβαζει τα κουταβια του σε πολη για να συνηθισουν το περιβαλλον αλλα να εκανε αλλα πραγματα οπως κοινωνικοποιηση με παιδια και ανθρωπους ή εδαφη, ηχους και κλειστους χωρους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
sayan
Συχνά τα σκυλιά των εκτροφέων δεν είναι συνηθισμένα στο αστικό περιβάλλον, γιατί ζούσαν στο "εξοχικό", στη φάρμα κλπ.
Τη μία από τις σκύλες μου την πήρα 7 μηνών από τον εκτροφέα και όταν βγήκε στο πεζοδρόμιο ήθελε πανικόβλητη να γυρίσει στο σπίτι! Φοβόταν αυτοκίνητα, ανθρώπους - τα πάντα εκτός από τους σκύλους. Είχα βάλει στόχο να την καταφέρω κάθε μέρα να περπατάμε και 5 μέτρα παραπάνω - για τέτοια βήματα μιλάμε. Σήμερα έχει φτάσει στο άλλο άκρο ...παραείναι κοινωνική πλέον:)! Υπομονή και επιμονή. Βάλε στόχο κάθε μέρα και λίγο παραπάνω - μην περιμένεις να γίνει το θαύμα από τη μία μέρα στην άλλη.
 


sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
Δεν μου απάντησες αν έχεις πρόταιρη εμπειρία από σκυλιά; Αν ξαναέχεις μεγαλώσει κουτάβι;
Το πως το κρίνεις εσύ, δεν είναι απαραιτήτως και αληθινό. Γιατί πρέπει να δεχθούμε ότι είναι σωστή η κρίση και η εκτίμησή σου και ότι δεν ευθύνεσαι εσύ, για το πως νομίζεις ότι συμπεριφέρεται το κουτάβι σου;

Παρατηρείς φαντάζομαι, πόσες υποθέσεις υπάρχουν στην παραπάνω παράγραφο έτσι;

Επίσης, τι σε έκανε να πιστεύεις ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις μόνος σου σωστά έναν σκύλο;

Βοήθησέ με δηλαδή λίγο, να καταλάβω τις ενστάσεις σου. Γιατί για μένα πχ, το κόστος του εκπαιδευτή και το ανά πάσα στιγμή κόστος του γιατρού, δεν θα έπρεπε να μπαίνει καν, στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, όταν μιλάμε για την συνειδητή απόκτηση ενός ζωντανού πλάσματος.

Εκτός αν έχεις όντως, τόσο τεράστια εμπειρία [αν και δεν φαίνεται από τα λεγόμενά σου] που πίστευες ότι θα μπορείς να ανταπεξέλθεις μόνος σου, σε όλα αυτά.
Πραγματι δεν εχω μεγαλη εμπειρια, αλλα το κουταβι το εχω μαζι με αλλο ενα ατομο αρκετα εμπειρο που εχει μαγαλωσει αρκετα κουταβια ισοροπημενα οποτε και εκφραζω και τη δικη του αποψη επι του θεματος.

Δεν λεω οτι τα ξερω ολα αλλα μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν εγινε καποιος λαθος χειρισμος ωστε να του προξενηθει αυτο το θεμα.

Ο εκτροφεας πραγματι βρισκεται σε αραιοκατοικημενη επαρχιακη πολη που ισως να παιζει ρολο. Τα εξοδα της εκπαιδευσης τα ειχα παντοτε στο μυαλο μου ετσι και αλλιως αλλα εδω μιλαμε για εξτρα κοστος για διορθωση μιας συμπεριφορας που την ειχε με το που τον πηραμε.
 


sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
sayan
Συχνά τα σκυλιά των εκτροφέων δεν είναι συνηθισμένα στο αστικό περιβάλλον, γιατί ζούσαν στο "εξοχικό", στη φάρμα κλπ.
Τη μία από τις σκύλες μου την πήρα 7 μηνών από τον εκτροφέα και όταν βγήκε στο πεζοδρόμιο ήθελε πανικόβλητη να γυρίσει στο σπίτι! Φοβόταν αυτοκίνητα, ανθρώπους - τα πάντα εκτός από τους σκύλους. Είχα βάλει στόχο να την καταφέρω κάθε μέρα να περπατάμε και 5 μέτρα παραπάνω - για τέτοια βήματα μιλάμε. Σήμερα έχει φτάσει στο άλλο άκρο ...παραείναι κοινωνική πλέον:)! Υπομονή και επιμονή. Βάλε στόχο κάθε μέρα και λίγο παραπάνω - μην περιμένεις να γίνει το θαύμα από τη μία μέρα στην άλλη.
Αυτο που περιγραφεις ειναι το πιο λογικο να συμβαινει και αυτο πιστευουμε τελικα και εμεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Πραγματι δεν εχω μεγαλη εμπειρια, αλλα το κουταβι το εχω μαζι με αλλο ενα ατομο αρκετα εμπειρο που εχει μαγαλωσει αρκετα κουταβια ισοροπημενα οποτε και εκφραζω και τη δικη του αποψη επι του θεματος.
Θέλω να πιστέψεις, ότι για κάποιο περίεργο ομολογώ λόγο, δεν είχα καμμία αμφιβολία, οτι εκφράζεις λόγια τρίτου. Απαράδεκτο, αν θέλεις την γνώμη μου. Είναι εμφανές, ότι επηρεάζεσαι και δεν έχεις πραγματικά δική σου άποψη.


Δεν λεω οτι τα ξερω ολα αλλα μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν εγινε καποιος λαθος χειρισμος ωστε να του προξενηθει αυτο το θεμα.
Εγώ πάντως, ξέρω ακόμη και πολύ έμπειρους ιδιοκτήτες, που δεν λένε ποτέ, ότι είναι απόλυτα σίγουροι, ότι τα έχουν κάνει όλα τέλεια με τα σκυλιά τους. Αν εσύ, όντας άπειρος όπως λες, το λες με τόση σιγουριά, τι να πω...


...αλλα εδω μιλαμε για εξτρα κοστος για διορθωση μιας συμπεριφορας που την ειχε με το που τον πηραμε.
Αυτή σου η στάση [αυτή σας, μάλλον τελικά], με ενοχλεί ειλικρινά πάρα πολύ. Εχεις βγάλει πόρισμα, για κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις και ακούγεσαι, σαν απλά, να απαιτείς από κάποιον τρίτο, να βαλει το χέρι στην τσέπη, για να μεγαλώσεις εσύ σωστά το κουτάβι σου. Επίσης, απαράδεκτο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αυτο που περιγραφεις ειναι το πιο λογικο να συμβαινει και αυτο πιστευουμε τελικα και εμεις.
Εγώ χρησιμοποιούσα και κίνητρα έξω - όταν ανακάλυψα ότι της άρεσαν τα κουκουνάρια, βγαίναμε βόλτα ...με το κουκουνάρι μα. :) Κρατούσα το κουκουνάρι μπροστά της, πήγαινε 2 βήματα μπροστά, άντε άλλα δύο, άντε άλλα πέντε ...έτσι το πηγαίναμε. Την ημέρα που καταφέραμε να φτάσουμε μέχρι τη γωνία του δρόμου έκανα πάρτυ!
Επίσης έβαλα μια φίλη μου, που την ήξερε από το σπίτι, να μας περιμένει στο δρόμο (και καλά ότι την είδαμε τυχαία) δήθεν στο στυλ "ουάου στο δρόμο έχει φίλους μας!" ώστε να συνδυάσει το δρόμο με ωραία εμπειρία.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καλημερα.Εκανα μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ και ειδα στο ντομπερμαν φορουμ οτι σκυλοι με κρυμμενο ορχη βγαζουν προβληματα συμπεριφορας.Μαλιστα ενα μελος ελεγε οτι πολλοι εκπαιδευτες που ασχολουνται με την εργασια δεν θελουν να δουλευουν με τετοια σκυλια.Επισης γνωριζω οτι ειναι ελαττωμα στα αρσενικα η παθηση αυτη και οτι αν δεν αφαιρεθει μπορει να προκαλεσει καρκινο.Αν ισχυουν ολα αυτα προσωπικα δεν θα επαιρνα τον σκυλο και ισως ηταν λαθος του εκτροφεα σου που στον εδωσε κιολας.Ακομη ο εκτροφεας θα επρεπε να ειχε κοινωνικοποιησει καπως τα σκυλια του βαζοντας τους πχ να ακουνε καποιους θορυβους στην τηλεοραση.Επειδη και εγω πρωτη φορα μεγαλωνω κουταβι και σκυλο γενικα ο δικος μου ο κουταβος μονο τις 2 πρωτες μερες ξαφνιαζοταν απο καποια ερεθισματα,μετα δεν ειχε κανενα προβλημα.Εκανες πολυ καλα που εβγαλες τον σκυλο απο νωρις εξω με προσοχη διοτι δεν εχει τοσο μεγαλο κινδυνο να παθει κατι αν προσεχεις.Αντιθετα η ελειψη κοινωνικοποιησης τον μηνα που θα εμενα σπιτι θα πηγαινε τον σκυλο πισω.Καλα εκανες που ειχες υπολογισει τα εξοδα εκπαιδευσης αλλα μου φαινεται πολυ ανευθυνο που ο εκτροφεας δεν ειχε καμια γνωση πανω σε βασικα πραγματα εκπαιδευσης και να σου λεει με το καλημερα πηγαινε σε εκπαιδευτη οποτε θα πρεπει να πληρωσεις τωρα και προεκπαιδευση(ευτυχως οτι δικος μου ειναι και εκπαιδευτης)Νομιζω πως απο εδω και στο εξης πρεπει να πορευτεις με τον εκπαιδευτη και ο ρολος του εκτροφεα μου φαινεται οτι τελειωσε(αν και δεν ειναι ετσι κανονικα).Τελος μην τσουβαλιαζεις ολους τους εκτροφεις ισως να μην εκανες σωστη επιλογη εκτροφεα εσυ υπαρχουν παρα πολυ καλοι εκτροφεις στην Ελλαδα.

PS δεν ξερω αν μπορει σκυλος να εχει προβληματα συμπεριφορας απο μικρος.Μηπως το κουταβι ηταν φοβικο απο μικρος?Ο εκτροφεας πως στο παρουσιασε?Πως στο εδειξε να κινειται.Εχω δει βιντεο απο κουταβι 2 μηνων ελληνα εκτροφεα που βρισκεται σε εξωτερικο μερος(δασος) με αλλα μεγαλα σκυλια(ροτ,ντομπερμαν,γ.π) και δεν εχει κανενα απολυτος θεμα.
 
Last edited:


sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
Δλδ το προβλημα σου ειναι οτι γραφω για λογαριασμο καποιου αλλου που για καποιο λογο δεν εχει τη δυνατοτητα να γραψει αυτοπροσωπως στο φορουμ αυτη τη στιγμη? Απαραδεκτη και για μενα αυτη η σταση...

Και φυσικα θα απαιτουσα να βαλει το χερι στη τσεπη ο ''τριτος'' οπως λες καθως το κουταβι που μας εδωσε ειχε αυτο το προβλημα απο την πρωτη μερα. Και μην ξεχναμε και το θεμα της κρυψορχιας...

Αν και ειναι αντιδεολογικο αυτο που θα πω αδικο απο τη στιγμη που μιλαμε για μια ψυχη, οταν δινεις τοσα λεφτα και εμπιστευεσαι εναν ανθρωπο οφειλει και εκεινος να αναλαβει τις ευθυνες του για ορισμενα πραγματα. Και ξαναλεω, δεν ερχομαι μετα απο 2-3 μηνες ξαφνικα και λεω οτι το κουταβι εβγαλε ενα προβλημα αρα πρεπει να πληρωσει ο εκτροφεας. Μιλαμε για κρυψορχια (που ολως περιεργως μας το ανεφερε την τελευταια στιγμη, με αντιμετωπιση με ενεσεις οπου ο κτηνιατρος μου μου ειπε κατηγορηματικα ΟΧΙ) και εκδηλωση φοβου στο δρομο.

Ολα αυτα φυσικα θα πρεπει να τα πληρωσω εγω, και δεν εχουν καμια σχεση με τα λογικα εξοδα που ολοι δινουμε για τα σκυλια μας (κτηνιατρικα, εκπαιδευση κτλ)
 


sayan

Active Member
14 Μαρτίου 2012
27
0
Καλημερα.Εκανα μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ και ειδα στο ντομπερμαν φορουμ οτι σκυλοι με κρυμμενο ορχη βγαζουν προβληματα συμπεριφορας.Μαλιστα ενα μελος ελεγε οτι πολλοι εκπαιδευτες που ασχολουνται με την εργασια δεν θελουν να δουλευουν με τετοια σκυλια.Επισης γνωριζω οτι ειναι ελαττωμα στα αρσενικα η παθηση αυτη και οτι αν δεν αφαιρεθει μπορει να προκαλεσει καρκινο.Αν ισχυουν ολα αυτα προσωπικα δεν θα επαιρνα τον σκυλο και ισως ηταν λαθος του εκτροφεα σου που στον εδωσε κιολας.Ακομη ο εκτροφεας θα επρεπε να ειχε κοινωνικοποιησει καπως τα σκυλια του βαζοντας τους πχ να ακουνε καποιους θορυβους στην τηλεοραση.Επειδη και εγω πρωτη φορα μεγαλωνω κουταβι και σκυλο γενικα ο δικος μου ο κουταβος μονο τις 2 πρωτες μερες ξαφνιαζοταν απο καποια ερεθισματα,μετα δεν ειχε κανενα προβλημα.Εκανες πολυ καλα που εβγαλες τον σκυλο απο νωρις εξω με προσοχη διοτι δεν εχει τοσο μεγαλο κινδυνο να παθει κατι αν προσεχεις.Αντιθετα η ελειψη κοινωνικοποιησης τον μηνα που θα εμενα σπιτι θα πηγαινε τον σκυλο πισω.Καλα εκανες που ειχες υπολογισει τα εξοδα εκπαιδευσης αλλα μου φαινεται πολυ ανευθυνο που ο εκτροφεας δεν ειχε καμια γνωση πανω σε βασικα πραγματα εκπαιδευσης και να σου λεει με το καλημερα πηγαινε σε εκπαιδευτη οποτε θα πρεπει να πληρωσεις τωρα και προεκπαιδευση(ευτυχως οτι δικος μου ειναι και εκπαιδευτης)Νομιζω πως απο εδω και στο εξης πρεπει να πορευτεις με τον εκπαιδευτη και ο ρολος του εκτροφεα μου φαινεται οτι τελειωσε(αν και δεν ειναι ετσι κανονικα).Τελος μην τσουβαλιαζεις ολους τους εκτροφεις ισως να μην εκανες σωστη επιλογη εκτροφεα εσυ υπαρχουν παρα πολυ καλοι εκτροφεις στην Ελλαδα.
Επιτελους και μια αντικειμενικη απαντηση στο προβλημα μου.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ. Εκφραζω μονο την εμπειρια μου και μονο. Μπορει να ειμαι απειρος (εγω προσωπικα) αλλα δεν ειμαι και χαμηλης νοημοσυνης ατομο και ορισμενα πραγματα τα καταλαβαινω και μονος μου
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Σου παραθετω ενα βιντεο απο εκτροφεα γ.π(δεν ειναι ο δικος μου) να δεις πως πρεπει να συμπεριφερεται ενα υγειες και ισορροπημενο κουταβι.ΣΚΥΛΟΠΑΡΕΑ στα Βουνά !!! - YouTube.Δες ποσα ερεθισματα λαμβανει και δεν δειχνει καμια φοβια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ να ρωτησω κάτι αλλο?
Στο εκτροφείο όταν διάλεξες κουτάβι, ποιο διάλεξες? Ενα που ετρεχε διαρκώς να εξετάσει τους παντες και τα πάντα, ένα ηρεμο που καθόταν ψιλοαδιάφορο? Ή σου διάλεξε ο εκτροφέας?
Τι θελω να πω, ετσι που διαβασα το πρώτο ποστ, ειλικρινα δεν βλέπω κατι μεμπτό για τον εκτροφέα όσον αφορά το φόβο του κουταβιου. Μην ξεχνάς ότι του αλλαξες περιβάλλον. Θέλει χρόνο προσαρμογης και όχι μια δυο μερες και ειμαστε οκ. Εκεινος πού τα είχε τα κουτάβια? Σε κέννελ? Δεν ειναι "ευκολη" η μετάβαση σε αστικο περιβάλλον με θορύβους και συνεχη φασαρία.

Αλλά θα σου πω και το εξης: εστω ότι επεσες σε κακιστο εκτροφέα. Όπως εχουμε ααααααααπειρες φορες πει εδώ, υπάρχουν εκτροφείς και εκτροφείς... το ποιον επιλέγουμε ειναι θέμα δικής μας κρίσης!

Πάντως μην ξεχνάς ότι δεν επελεξες ευκολη φυλη, οπότε ούτως ή αλλως ο εκπαιδευτης μαλλον πρέπει να ειναι εκ των ουκ ανευ στη ζωή σου με το σκυλο!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.939
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel