Καλααζάρ και προφύλαξη


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Οι δημοσιεύσεις είναι μεταφορά από εδώ: Glucantime/ Milteforan

galazio said:
ομως θα ηθελα να ρωτησω οσους εκαναν θεραπεια στα σκυλια τους,τα ειχαν περιορισμενα,μεχρι να αποδειχτει οτι πραγματικα ξεπερασαν την ασθενεια
ε :?: :oops:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ελαφια!(αυτο το εμαθα απο τον ντενις :lol: )
τι δεν καταλαβες?εννοω πως μεχρι να αποδειχθει πως δεν ειναι πλεον φορεις της ασθενειας,τα ειχαν σε κλουβι με σιτα απο την δυση του ηλιου?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
την ερώτηση την κατάλαβα..

η απάντηση μου ήταν αυτή :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(δεν άκουσα, πως είπατε, ορίστε?? σύγνωμη κύριε ποιος είστε?)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αααααααα.......,ε ναι! αυτες τις μαλακιες κανουν και ξεσκιζομαι εγω πχ να γιατρεψω τον σκυλο,για να μου τον ξανακολλησει ο κωλογειτονας :?
(και το παιδι μου,ε,μην το ξεχναμε οτι "παιζει" και αυτο -ευτυχως σπανια-) :? :? :?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
πολύ σχετικό αυτό

μην ξεχνάς ότι και το αδέσποτο έξω από την πόρτα σου δεν προστατεύετε

ΑΛΛΑ

όποιοσδήποτε μιλάει για το καλό του σκύλου και την θεραπεία κλπ

ΟΦΕΙΛΗ να παίρνει όλα τα απαραίτητα μέτρα για να προστατέψαι τα άλλα

εντώ όμως είναι μπαλκάνια και εμείς είμαστε παρτάκηδες
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι,εγω δεν αναφερομαι στα αδεσποτα...αναφερομαι σε ολους οσους θεωρουν πως η συνεπεια και ο σεβασμος ,ειναι μεχρι εκει που σταματα ο κωλος του σκυλου τους :wink: και εξαπολυουν μπινελικια στον εοφ,στην νομοθεσια,κλπ...να τα ριξουν τα μπινελικια,αλλα εφοσον πρωτα σκεφτουν εαν οι ιδιοι ηταν απολυτα σωστοι στην κατασταση :idea:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
galazio και μετά τη θεραπεία ο σκύλος δε σταματάει να είναι φορέας. Παραμένει φορέας για πάντα. Απλά δε νοσεί.

Προστατευτικά μέτρα παίρνω πάντα, τόσο για το καλό του ίδιου μου του σκύλου, να μην το ξανατσιμπήσει σκνίπα και έχουμε τα ίδια και χειρότερα, όσο και για των υπολοίπων.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Alexandra said:
galazio και μετά τη θεραπεία ο σκύλος δε σταματάει να είναι φορέας. Παραμένει φορέας για πάντα. Απλά δε νοσεί.
η δικια μου,δεν ειχε νοσησει (γι αυτο και θεραπευτηκε)
στις προληπτικες εξετασεις το διαπιστωσα.
εαν εχει βγει αρνητικη σε 8 τεστ (εξαμηνιαια) ,ειναι φορεας? :wink:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Τι εννοείς αρνητική? Τίτλο 1/100?

Και η δική μου τόσο έχει και είναι φορέας.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
σύμφωνα με τον νόμο αν ο σκύλος σου κολήσει καλαζάρ ΠΡΕΠΕΙ να του κάνεις ευθανασία.

αν λοιπόν εσύ αποφασίσεις να μην του κάνεις αλλά να προσπαθήσεις (με οποιο μέσο ) να τον θεραπεύσεις έχεις ευθύνη απέναντι σε όλα τα δεσποζόμενα και μη κατοικίδια της περιοχής σου.

αν λοιπόν κόλησε το σκυλί σου αφού επαιρνες όλα τα προστατευτικά μέτρα αυτό σημαίνει ότι τα μέτρα που έπαιρνες ήταν ελειπή και τώρα που ΞΕΡΕΙΣ ότι το σκυλί σου είναι άρρωστο ΟΦΕΙΛΕΙΣ να πέρνεις περισσότερα

με λίγα λόγια

κλούβα με σίτα τόσο ψιλή όσο χρειάζετε για αν μην μπορεί να περάσει η σκνίπα + ότι άλλο μπορείς να κάνεις πριν νυχτώσει μέχρι να φωτίσει καλά


ποιός το κάνει αυτό??????????


αυτή την ερώτηση έυεσε η galazio
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
ΜΑΚΗ η galazio ρώτησε τι κάνεις κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Θεώρησε ότι με τη λήξη της το σκυλί είναι υγιές, το οποίο δεν είναι ακριβώς σωστό. Από όσο ξέρω, δε νοσεί και ούτε θα νοσήσει, αλλά παραμένει φορέας.

Επίσης το σκυλί μου κόλλησε ενώ ήταν στο δρόμο, άρα δε φταίνε τα δικά μου προστατευτικά μέτρα. Είναι στους ίδιους χώρους με τον άλλο μου σκύλο εδώ και τέσσερα χρόνια, και δεν έχει νοσήσει το άλλο ζώο.

Το πρόβλημα μετάδοσης του καλαζάρ πιστεύω ότι μεμονωμένα οφείλεται στα ζώα που οι ιδιοκτήτες τους λαμβάνουν κάποια μέτρα προστασίας (scallibor, ποτέ έξω μετά τη δύση του ηλίου, σιτρονέλα κλπ)

Δυστυχώς το πρόβλημα μεταδίδεται από τα αδέσποτα, τα οποία και είναι φορείς σε μεγάλο βαθμό. Μέτρα όπως αυτά που λες εσύ είναι πρακτικά ανεφάρμοστα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν απευθυνομε σε εσένα

απευθυνομε σε όλους

για διάβασε ΚΑΛΥΤΕΡΑ τι ρώτησε η galazio

ομως θα ηθελα να ρωτησω οσους εκαναν θεραπεια στα σκυλια τους,τα ειχαν περιορισμενα,μεχρι να αποδειχτει οτι πραγματικα ξεπερασαν την ασθενεια
αν είναι ανεφάρμοστα τότε ΜΑΛΛΟΝ καλώς είναι ο νόμος
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Το διάβασα Μάκη. Και εγώ λέω ότι το ζώο ποτέ δεν ξεπερνά την ασθένεια. Είτε νοσεί, είτε είναι φορέας, αν το τσιμπήσει σκνίπα θα μολύνει κάποιο άλλο ζώο.

Έτσι ξέρω, αλλά αν είμαι λάθος διορθώστε με.

Και να τη βάλω τη σίτα τι έγινε? Πως θα το βγάλεις βόλτα το ζώο? Πως θα εκμηδενίσεις την πιθανότητα να τσιμπηθεί κατά τη διάρκεια της βόλτας του?

Εγώ σου λέω ότι μπορώ να κάθομαι πχ όλο το καλοκαίρι με το air condition ανοικτό και τα πορτοπαράθυρα κλεισμένα, αντί να βάλω σίτα. Ποιος μου εγγυάται ότι δε θα τα τσιμπήσει κάποια άλλη σκνίπα?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
χάνεις την ουσία

η ερώτηση (με λίγα λόγια) είναι

δεν κάνεις ευθανασία όπως λέει ο νόμος

παρανομείς για να σώσεις το σκυλί σου.

ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΤΟΝ ΣΚΈΦΤΕΣΕ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Θεωρείς ότι ο νόμος είναι σωστός? γιατί για μένα είναι εντελώς λάθος πλέον.

Είναι λογική ΠΟΝΑΕΙ ΚΕΦΑΛΙ, ΚΟΒΕΙ ΚΕΦΑΛΙ.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Χωρίς να ξέρω αν ισχύει, ένας κτηνίατρος μου είχε πει ότι όταν είναι υπό θεραπεία (ακόμα και zylapour) δεν μεταδίδουν την ασθένεια. Ουσιαστικά βέβαια, κανένα σκυλί δεν μεταδίδει την ασθένεια, αλλά η σκνίπα που δε θα πάει να τσιμπήσει το διπλανό, αλλά παραπέρα. 1 στα δύο σκυλιά στη χώρα μας είναι πιθανοί φορείς.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ΤΟΝ %$#&%$&%#$ τον ΓΕΙΤΟΝΑ ΤΟΝ ΣΚΈΦΤΕΣΕ ή στα &*^%*%%^ σου?

πέρνεις έξτρα μέτρα για να μην κολήσει το σκυλί του άλλου όταν προσπαθείς να σώσεις τον σκυλί σου ή μακρύα από τον κώλο μας να είναι και οπου αλλού θέλει ας είναι ?????

ΑΥΤΗ ΕΊΝΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
ΜΑΚΗΣ said:
ΤΟΝ %$#&%$&%#$ τον ΓΕΙΤΟΝΑ ΤΟΝ ΣΚΈΦΤΕΣΕ ή στα &*^%*%%^ σου?

πέρνεις έξτρα μέτρα για να μην κολήσει το σκυλί του άλλου όταν προσπαθείς να σώσεις τον σκυλί σου ή μακρύα από τον κώλο μας να είναι και οπου αλλού θέλει ας είναι ?????

ΑΥΤΗ ΕΊΝΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ
Δε μου αρέσει καθόλου το ύφος σου. Το μ@@@@@α το γείτονα τον έχω χεσμένο, τα σκυλιά του τα σκέφτομαι. Θεωρώ ότι τα μέτρα που παίρνω είναι τα μέγιστα που μπορώ να κάνω, οπότε δεν παίρνω extra.

Και με το να με βρίζεις θα γράψω εσένα στα &*^%*%%^ μου
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Στο link που είχα βάλει στην πρώτη σελίδα, για όποιον ενδιαφέρεται αλλά δεν μπήκε στον κόπο να διαβάσει, αναφέρει

"Γενικά, ακόμη και μετά την ανεπιτυχή φαρμακευτική αγωγή, τα παράσιτα εξαφανίζονται για αρκετούς μήνες από το περιφερικό αίμα και επομένως, το ζώο δεν αποτελεί εστία μόλυνσης των σκνιπών"

και

"είναι αναμενόμενο να ανιχνεύονται φθίνουσες συγκεντρώσεις ειδικών αντισωμάτων ή αντιγόνων του παρασίτου για 6-12 μήνες (το ζώο είναι υγιές και δεν μεταδίδει το νόσημα) "
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι έγινε πάλι βρε παιδιά? :(
Ας ρίξουμε τους τόνους! Δεν κάνουμε έτσι πολιτισμένη συζήτηση!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95