Καλημέρα. Μπορώ να αποκτήσω σκύλο;


kapoios1975

New Member
10 Ιουνίου 2013
1
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΤΕ ΓΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΣΚΥΛΟ.ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩς Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΧΙ.
ΜΕΝΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 33ΤΜ ΜΙΚΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 38 ΜΕΝΩ ΜΟΝΟς.ΘΕΛΩ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΑΞΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΟΜΩς ΕΧΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΞΥΠΝΑΩ ΣΤΙΣ 7¨20 ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΙΣ 8 ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΣΤΙΣ 10 ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΤΡΩΩ ΠΡΩΙΝΟ ΚΟΙΜΑΜΑΙ 12 ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΣΧΟΛΑΩ ΣΤΙΣ 9 10 ΚΑΙ 9 30 ΠΑΩ ΣΕ ΒΡΑΔΥΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ 12ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ;ΕΙΠΑΜΕ ΜΟΝΑΞΙΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Ε;ΡΕΠΟ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΔΥΝΗ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ 2-3 ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΟΤΑΝ ΣΧΟΛΑΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΕΝΑ 20 ΛΕΠΤΟ.ΣΤΟ ΡΕΠΟ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΠΡΟΤΟΥ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΛΙ.ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΩ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΑΤΑ.ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ.ΕΣΕΙς ΤΙ ΛΕΤΕ;ΑΚΟΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΔΑΓΚΩΣΕ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΣΙΧ ΤΖΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΒΟΧΕΡ,ΑΚΙΤΑ,BASSED HOUND.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΣΚΥΛΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙς.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΑΣ ΤΟΝ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΠΩς ΚΑΙ ΤΟΥς ΡΥΘΜΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δεν καταλαβα ποτε θα μπορεις να τον βγαζεις βολτα ετσι οπως τα εγραψες , αα και μην γραφεις κεφαλαια
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
μωρέ θα λείπεις πολλές ώρες απο το σπίτι και απο μόνος θα κάνεις τον σκύλο να νιώθει έτσι....

2-3 ώρες βόλτα δεν είναι κακές αλλά αυτό έχει να κάνει με την εκτόνωση,ο σκύλος θέλει να περνάει μεγάλο χρόνο μαζί σου.

με λίγα λόγια σε αυτήν την φάση δεν θα σου το πρότεινα.ο σκύλος έχει πολλές ανάγκες δεν είναι έτσι όπως πολλοί τον φαντάζονται.

βέβαια και χωρίς ειρωνεία μπορείς να πάρεις μία γάτα.όχι πώς αυτή δεν θέλει παρέα και να νιώθει το ίδιο άσχημα αλλά δεν έχει τόσες ανάγκες και μαζί της μπορείς να παίζεις τις ώρες που δεν θα φεύγεις και να την φροντίζεις.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες κάποιε!

Οι 14 ώρες που δουλεύεις είναι μια δυσκολία!
Και φυλή με την λιγότερη ενέργεια να αποκτήσεις θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα, κυρίως αν αποκτήσεις κουτάβι που χρειάζεται πολύ φροντίδα!
Οι 14 ώρες από μόνες του είναι πολλές για να μένει ένας σκύλος μόνος του!
Άλλο να πεις ότι δουλεύεις 8ωρο και τυχαίνει πολλές φορές να σε χώσουν παραπάνω ή να αργήσεις βρε αδερφέ λίγο παραπάνω να φτάσεις σπίτι και άλλο να δουλεύεις 14ώρες.

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα το βήμα να πάρω σκύλο έχοντας τέτοιο ωράριο!

Αν στο μέλλον φτιάξεις ωράριο κατάλληλο, πχ να διαχωρίσεις τις δουλειές με κενό ανάμεσα τους, τότε ίσως να υπάρξει έδαφος για την αποκτήση σκύλου!
Θέλει μελέτη από μέρους σου γιατί εισαι άνθρωπος όπως οι περισσότεροι που ξεσκίζονται στην δουλειά!
Κάτσε σκέψου αν θέλεις αν βάλεις τον εαυτό σου κυρίως σε τέτοιο λούκι και αν αξίζει και για τον σκύλο κάτι τέτοιο!

;)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν μπορείς να πάρεις σκύλο και να ζει καλά μαζί σου.
Λείπεις τόσες ώρες που το ζώο θα πεθάνει από βαρεμάρα.
Ακόμα και η γάτα χρειάζεται παρέα, απλά εκείνη μένει πιο εύκολα μόνη της, δεν είναι αγελαίο ζώο. Στη φάση που είσαι δεν υπάρχει θέση στην ζωή σου για κατοικίδιο ώστε να εξασφαλίζεται και η δική του καλή ποιότητα ζωής.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ο σκύλος, δεν πρέπει να μπαίνει στην ζωή μας, προς κάλυψη σχέσεων ή / και, συναισθημάτων.
Δεν πρέπει να τελεί χρέη ψυχολογικής πατερίτσας. Είναι άδικο για το ζώο, να φορτώνεται με τέτοια "ευθύνη" και ενδεχομένως να "απολαμβάνει" στην συνέχεια και τις συνέπειες της πιθανής αποτυχίας του, να παίξει με επιτυχία τον ρόλο αυτό.

Για να αποκτήσουμε σκύλο συνηδειτά, πρέπει να είμαστε καλά πρώτα εμείς. Οικονομικά και ψυχολογικά. Εξαιρείται η περίπτωση, που βρεθεί στον δρόμο μας, ένα κακομοίρικο αδέσποτο, που χρειάζεται την βοήθειά μας. Συνήθως, αυτή η βοήθεια, μας γυρνάει μπούμερανγκ :)
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Θα συμφωνησω με ολα τα μελη που απαντησαν παραπανω.Μην κανεις την ζωη σου πιο δυσκολη αποκτωντας σκυλο.Επισης και ο οποιοσδηποτε σκυλος που θα επαιρνες θα ηταν στερημενος απο την ελειψη ανθρωπινης παρεας,δηλαδη την δικη σου.

Ειδικα αν αποκτουσες σκυλο απο κουταβι,θα ειχε πολλα προβληματα οπως το αγχος αποχωρισμου,κλαματα,παρατηρησεις απο γειτονες και αλλα.

Να δουλευες 8-10 ωρες θα ηταν φυσιολογικο.14 ωρες ειναι πολλες.Θα σου εμεναν μονο 10 ωρες απο τις οποιες θα ασχολιοσουν με τον σκυλο μονο λιγα λεπτα συν τις βολτες.Δεν επαρκει τοσος λιγος χρονος για να χτισεις 1 φυσιολογικη σχεση με τον σκυλο.Δεν θα σε αφηνε να κοιμηθεις κιολας,θα αναζητουσε την προσοχη σου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η μόνη περίπτωση που σκέφτηκα τώρα είναι αν μπορείς να το παίρνεις στην δουλειά μαζί σου. Ξέρω κάποιες μικρές επιχειρήσεις που αυτό είναι εφικτό. Δύσκολο πολύ αλλά αν έχεις αυτή την δυνατότητα ένα μικρό σκυλάκι μια χαρά θα περνούσε.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ψάχνεις για σκύλο όταν νιώθεις μοναξιά, αλλά γκόμενα :D

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις κάτι όσον αφορά την καθημερινότητά σου, μην πάρεις σκύλο.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Για σκύλο δεν θα το έλεγα ούτε εγώ!
Θα μπορούσες όμως να πάρεις μια ωραιότατη γατούλα που είναι ανεξάρτητη και δεν έχεις προβλήματα με βόλτες εκτόνωση κλπ!
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Ο σκύλος, δεν πρέπει να μπαίνει στην ζωή μας, προς κάλυψη σχέσεων ή / και, συναισθημάτων.
Δεν πρέπει να τελεί χρέη ψυχολογικής πατερίτσας. Είναι άδικο για το ζώο, να φορτώνεται με τέτοια "ευθύνη" και ενδεχομένως να "απολαμβάνει" στην συνέχεια και τις συνέπειες της πιθανής αποτυχίας του, να παίξει με επιτυχία τον ρόλο αυτό.

Για να αποκτήσουμε σκύλο συνηδειτά, πρέπει να είμαστε καλά πρώτα εμείς. Οικονομικά και ψυχολογικά. Εξαιρείται η περίπτωση, που βρεθεί στον δρόμο μας, ένα κακομοίρικο αδέσποτο, που χρειάζεται την βοήθειά μας. Συνήθως, αυτή η βοήθεια, μας γυρνάει μπούμερανγκ :)
Απλά συμφωνώ! επίσης καλά έκανες και ρώτησες, άλλα δυστυχώς ή ευτυχώς η απάντηση είναι "Όχι μην αποκτήσεις."
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν είναι να κάνουμε κανα μήνα να συζητήσουμε εδώ φαντάσου πως θα είναι η ζωή με τον σκύλο!

Χαχα για να κάνουμε και λίγη πλάκα:cool:
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Καλωσορίσατε! Πιστεύω ότι αρχικά κάνατε εγγραφή εδώ, ελπίζοντας να υπάρχει κάποιος, που θα σας πει το αντίθετο, από αυτό που ήδη γνωρίζετε και εσείς ο ίδιος: "Όλα εντάξει, πάρε σκύλο και αυτός θα είναι μια χαρά με τις παρούσες συνθήκες". Αν αναλογιστείτε όμως, ότι οι παρούσες συνθήκες είναι ο λόγος αποξένωσης σας από ανθρώπους, γιατί πιστεύετε ότι η σχέση σας με έναν σκύλο θα έχει διαφορετική τροπή? Αν θεωρητικά, μπορούσατε να κάνετε "χώρο" στη ζωή σας για 1,5 με 2 ώρες, δεν θα γίνονταν λόγος για μοναξιά.

Για έναν σκύλο, δεν φτάνει μόνο η βόλτα που κάνει μαζί σας, αν την κάνει. Έχει ανάγκη να περνάει χρόνο μαζί σας, πράγμα που, με τόσες ώρες δουλειάς συν τις ώρες που κοιμάστε, είναι αδύνατο. Ουσιαστικά, οποιοδήποτε σκύλο και να υιοθετούσατε, θα τον καταδικάζατε να βιώνει την ίδια μοναξιά και ρουτίνα που βιώνετε εσείς.

Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σας επιβάλλει τι θα κάνετε, η τελική απόφαση είναι δική σας. Το ίδιο όμως και οι συνέπειές της.